کد خبر: 122625

مذاکره بی مذاکره

آخرین آزمایش موشکی کره شمالی نشان داده است که آمریکا نتوانسته است با هر ابزاری که در دست دارد مانع منویات این کشور شود. این سناریو وقتی کامل می شود که افزایش سرعت پیشرفت های کره شمالی با فشارها و تهدیدهای آمریکا و سازمان های بین المللی متبوع آن تناسب معنا دار پیدا میکند. کره شمالی میداند که آمریکا یک طبل توخالی است. و میداند مذاکره با آمریکا عین بازی خوردن است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

در تمام 20 سال اخیر جامعه بین الملل سخت کوشید که مانع از وقوع اتفاق های چند ماه اخیر در کره شمالی شود. کشوری که در سوم سپتامبر گذشته ششمین آزمایش هسته ای خود را انجام داد و در پی آن چندین مورد آزمایش موشکی با بردهای بالا انجام داد.

کشوری که از سال 2006 و پس از نخستین آزمایش هسته ای خود از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد تحریم شد و هر گونه "استفاده، خرید و انتقال" مواد، ملزومات، تجهیزات و تکنولوژی" که منجر به توسعه برنامه موشکی این کشور شود، ممنوع بوده امروز ادعا میکند که کاملا هسته ای شده است.

تحریم ها کارساز نبوده و کره شمالی توانسته بخش اعظمی از تکنولوژی مورد نیاز برای توسعه توان موشکی خود را وارد کند. به عنوان مثال، در دهه 1970 موشک های اسکواد کوتاه برد را از مصر وارد کرد و در اواسط دهه 1980 با دستکاری مهندسی آنها، محصولی را که می خواست از آنها تولید کرد. این کشور همچنین در اواخر دهه 1990 و اواسط دهه 2000 موشک های دوربرد آزمایش کرد. هر چند عزم شرقی ساخت موشک هسته ای کره ای ها آنقدر بود که به هر حال راهی برای ساخت آن پیدا کنند. چه بسا دانش بومی به دادشان رسیده باشد.

اما با روی کار آمدن کیم جونگ اون، در سال 2011 برنامه موشکی کره شمالی سرعت بسیار زیادی پیدا کرد به طوری که تنها در سال 2016 این کشور 4 موشک آزمایش کرد که هر 4 موشک هم جدید بودند و شامل موشک های بالستیک قاره پیما می شدند.

شورای امنیت و سازمان ملل در جلسات ادواری و ویژه خود همیشه فعالیت کره شمالی را غیرقانونی و بر خلاف معاهدات بین‌المللی خوانده‌است، اما کره شمالی قطعنامه‌هایی را که حتی با تأیید کشور حامی خود چین صادر می‌شود راًاسناد مجرمانه غیرقانونی " می‌داند.

در تحریم‌هایی که در نشست شورای امنیت در سال ۲۰۱۷ برگزار گردید پانزده عضو شورای امنیت با اجماع به قطعنامه‌ای رأی مثبت دادند که هدف آن کاهش حدود ۶۰ درصدی صادرات سالانه ذغال سنگ این کشور آسیایی است، بر اساس این قطعنامه جدید که پیش نویس آن توسط نمایندگی ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل تهیه و به شورای امنیت ارائه شده‌است، صادرات مس، نیکل، نقره و روی کره شمالی نیز هدف تحریم قرار گرفته‌است، اعمال تحریم‌های جدید، در مجموع دست کم ۸۰۰ میلیون دلار از درآمد ارزی سالانه کره شمالی که صرف برنامه هسته‌ای غیرقانونی اش می‌کند کاهش خواهد یافت؛ این یعنی ۲۵ درصد کل صادرات سالانه آن کشور.

از این دست تحریم ها زیاد دامان کره شمالی را گرفته است ولی حتی مانعی برای سرعت پیشرفت در مطلوب آن ها نبوده است.

 

 

آخرین آزمایش موفق ترین آزمایش

ترامپ بعد از روی کار آمدنش برنامه ویژه ای را در راستای کنترل کره شمالی داشت. رئیس جمهور تازه کار آمریکا مواضع متفاوتی را پیش گرفت که هر کدام حکایت از سردرگمی در مقابل برنامه موشکی و هسته ای کره شمالی بود. سرنوشت تمام تهدید ها و سازش های آمریکا به اصرار ایالات متحده به پذیرفتن مذاکره توسط کره شمالی انجامیده بود. این روند به سکوت کره شمالی به مدت دوماه انجامید. کره شمالی در یک بازه دوماهه یعنی از 15سپتامبر هیچ تحرک موشکی ای را انجام نداده بود. تا اینکه موج جدید تحریم هایی که از جانب آمریکا میهمان کره شمالی شدند رهبر جوان کره را بر آن داشت تا ثابت کند نباید با زبان تهدید با وی صحبت کرد.

دولت کره شمالی با شلیک پیشرفته ترین موشک بالستیک قاره پیمای خود اعلام کرد سراسر خاک آمریکا در تیررس موشک های بالستیک این کشور قرار دارد.

این موشک پیشرفته ترین و دوربردترین موشک بالستیک کره شمالی است که تا کنون آزمایش شده است و نوع پیشرفته تر و توسعه یافته تر موشک هواسانگ 14 است که پیشتر آزمایش شده است.

331426_272.jpg

بر اساس اعلام مقامات نظامی آمریکا و ژاپن این موشک توانسته به بلندترین مدت زمان پرواز (53 دقیقه) و بالاترین ارتفاع (4500 کیلومتری سطح زمین) برسد که نشان دهنده پیشرفت شگرف در توسعه برنامه موشکی پیونگ یانگ است.

 

موشک هواسانگ 15 پس از طی مسافتی حدود هزار کیلومتر در آب های دریای ژاپن فرود آمده است.

دولت پیونگ یانگ پیشتر نیز با انجام آزمایش های موشکی از تیررس بودن سواحل غربی ایالات متحده خبر داده بود. موشک جدید اما در حالی آزمایش شد که 2 ماه بود موشک جدیدی از سوی پیونگ یانگ آزمایش نمی شد و حتی این مساله سبب بروز برخی شایعات و گمانه زنی هایی درباره احتمال بیماری "کیم جونگ اون " رهبر کره شمالی در برخی رسانه های بین المللی شده بود.

بر اساس اعلام دولت پیونگ یانگ، موشک جدید می تواند ضمن هدف قرار دادن تمامی خاک آمریکا کلاهک های اتمی حمل کند.

کره شمالی اعلام کرده که کیم جونگ اون فرمان شلیک این موشک را روز سه شنبه صادر کرده است.

آخرین آزمایش موشکی کره شمالی در سپتامبر گذشته انجام شد که موجی از واکنش ها و محکومیت و تحریم های جدید بین المللی را برای این کشور به همراه داشت.

تلویزیون دولتی کره شمالی روز چهارشنبه تصویری از فرمان امضاء شده کیم جونگ اون منتشر کرد که در آن نوشته شده بود: پرتاب آزمایشی تایید می‌شود. در آغاز روز  29 نوامبر انجام شود. با شهامت برای حزب و کشور شلیک کنید.

خبرگزاری رسمی کره شمالی به نقل از کیم جونگ اون اعلام کرد: آزمایش موشکی جدید کره شمالی نشان داد، سراسر خاک آمریکا در تیررس حملات موشکی کره شمالی است.

کیم جونگ اون با افتخار اعلام کرد :« اکنون ما هدف تاریخی بزرگ خودمان را درخصوص تبدیل شدن به یک کشور هسته ای محقق کرده ایم.»

331415_487.jpg

او افزود: برنامه تسلیحاتی کره شمالی یک دارایی ارزشمند است که نمی توان آن را کنار گذاشت.

خبرگزاری رسمی کره شمالی اعلام کرد: پیونگ یانگ آزمایش موشک قاره پیمای هواسونگ 14 را با موفقیت انجام داده است.

 

 

واکنش ها به آخرین آزمایش موشکی پیونگ یانگ

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد: موشک جدیدی که کره شمالی آزمایش کرد از منطقه « موپیونگ نی یک » شلیک شد و پس از مسافتی حدود 1000 کیلومتر در دریای ژاپن فرود آمد.

جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا سه شنبه شب در نشست روسای کنگره با ترامپ گفت: آزمایش جدید موشک بالستیکی کره شمالی بیشترین برد را در مقایسه با آزمایشهای موشکی قبلی این کشور داشته است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ساعتی پس از شلیک موشک جدید کره شمالی اعلام کرد، واشنگتن آماده مذاکره با کره شمالی است ولی این کشور تا کنون هیچ جدیتی از خود نشان نداده است.

هدر نائورت در کنفرانس خبری خود افزود: اقدام کره شمالی در شلیک موشک بالستیک نگران کننده و بیانگر جدی نبودن این کشور برای گفتگو  است.

رئیس جمهور آمریکا هم دقایقی پیش در واکنشی منفعلانه به آزمایش موشکی جدید کره شمالی گفت: این مسئله ای است که ما به آن رسیدگی خواهیم کرد!

دونالد ترامپ گفت: مراقب شرایط هستیم و آن را مدیریت خواهیم کرد. این اقدام پیونگ یانگ باعث می شود تا رویکرد آمریکا درقبال مسئله کره شمالی تغییری نکند.

ترامپ در بیانیه ای اعلام کرد: «آمریکا آزمایش موشکی کره شمالی را محکوم و ادعای پیونگ یانگ را مبنی بر این که این آزمایش ها و این تسلیحات سبب تضمین امنیت آن می شوند رد می کند. در واقعیت چنین اقداماتی تاثیراتی معکوس دارند.»

سونگ یانگ مو، وزیر دفاع کره جنوبی گفت: این کشور اقداماتی مستقل را برای جلوگیری از تهدید هسته ای کره شمالی آماده خواهد کرد.

سونگ در کنفرانسی خبری در سئول افزود: « ما علاوه بر تلاش های مشترک برای جلوگیری از گسترش تهدید هسته ای کره شمالی، اقداماتی مستقل را نیز برای جلوگیری هرچه سریعتر از آن آماده خواهیم کرد».

دقایقی پس از شلیک، کره جنوبی تمرین دفاع موشکی برگزار کرد.

ارتش کره جنوبی و آمریکا در حال بررسی جزئیات این آزمایش موشکی هستند.

یک مقام ارشد کره جنوبی روز سه شنبه از نشانه هائی مبنی بر احتمال آزمایش موشکی جدید توسط کره شمالی خبر داده بود.

این مقام ارشد کره جنوبی اعلام کرد که همسایه شمالی این کشور در هفته های اخیر به آزمایش هایی در زمینه موتور و سوخت موشک مبادرت ورزیده است تا از این طریق بتواند به توانمندی های ساخت موشک بالستیک با قدرت حمل کلاهک هسته ای تا سال آینده میلادی دست یابد.

این مقام عالیرتبه کره جنوبی در ادامه گفت که سئول با دقت فعالیت های موشکی پیونگ یانگ را مورد توجه قرر می دهد، چرا که این قبیل اقدامات می تواند نشانه ای از آغاز مجدد آزمایش های موشکی این کشور به شمار آید.

کارشناسان می گویند، دومین موشک بالستیک قاره پیما کره شمالی که جمعه شب آزمایش شد قادر است لس آنجلس و دیگر شهرهای آمریکا را هدف قرار دهد.

شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن هم گفت: به نظر می‌رسد که این موشک در «منطقه تجاری اختصاصی» ژاپن فرود آمده است.

 

*** در خلال آزمایش موشکی و هسته ای اخیر کره شمالی نکته ای جلب توجه میکند، فارق از هر گونه سوگیری و قضاوتی، و آن این است که آمریکا نتوانسته است با هر ابزاری که در دست دارد مانع منویات این کشور شود. این سناریو وقتی کامل میشود که دقیقا سرعت پیشرفت های کره شمالی با فشارها و تهدیدهای آمریکا و سازمان های بین المللی متبوع آن تناسب معنا دار دارد. کره شمالی میداند که آمریکا یک طبل توخالی است. و میداند مذاکره با آمریکا عین بازی خوردن است.