کد خبر: 120698

بازگشت یک میلیون و ۲۰۰ هزار زائر به کشور

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی از بازگشت حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از زائران اربعین حسینی به کشور خبر داد.
اتاق خبر 24

مجید آقابابایی درباره آخرین آمار ورود زائران ایرانی اربعین حسینی به کشور اظهار کرد: تا ساعت 6 صبح امروز جمعه نوزدهم آبان ماه حدود یک میلیون و 200 هزار نفر از زائران اربعین حسینی به کشور بازگشته‌اند.

وی ادامه داد: روند بازگشت زائران که از روزهای گذشته آغاز شده و در حال حاضر به اوج خود رسیده در ساعتهای آتی نیز از مرزهای سه‌گانه مهران، چزابه، شلمچه و مرزهای هوایی ادامه خواهد یافت.

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی تصریح کرد: تمامی تمهیدات لازم اعم از موکبها و خودروهای حمل و نقل نیز در پایانه‌های مرزی برای زائران اندیشیده شده و به آنها توصیه می‌شود تمامی نکات ترافیکی و بهداشتی را مدنظر قرار دهند.

گفتنی است، جلسه دبیران کمیته‌های تخصصی ستاد مرکزی اربعین حسینی به ریاست مجید آقابابایی دبیر این ستاد، غروب روز گذشته برگزار شد و در این نشست، لزوم اطلاع‌رسانی به زائران برای رعایت جدی مسایل بهداشتی در طول سفر و بازگشت به ایران مورد تاکید قرار گرفت.

براساس گزارش‌های ارائه شده، از آغاز روند اربعین تا پایان روز پنجشنبه، سوانح رانندگی در 6 استان مسیر تردد زائران، نسبت به دوره مشابه در سال گذشته 49 درصد کاهش داشته است.

همچنین در همین مدت، 67 درصد از تعداد فوت شدگان و 60 درصد از تعداد مجروحان حوادث رانندگی نسبت به سال گذشته کمتر شده است.

ضمناً 14 هزار دستگاه اتوبوس از مرز مهران، پنج هزار و پانصد دستگاه اتوبوس از مرز چذابه و 2 هزار اتوبوس از مرز خرمشهر زائران را به داخل کشور منتقل کرده‌اند.

با تمهیدات اندیشیده شده تردد زائران به سهولت در حال انجام است و هیچ گره ترافیکی در محورهای تردد زائران وجود ندارد؛ به علاوه یک هزار دستگاه اتوبوس در مرز مهران آماده است تا در صورت نیاز برای انتقال زائران مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین 550 اتوبوس در مرز مهران، 110 اتوبوس در شلمچه و 90 اتوبوس در چذابه به صورت ذخیره تا تاریخ 26 آبان برای انتقال زائران آماده مستقر می‌مانند، ضمن اینکه در داخل عراق هم حمل و نقل به خوبی انجام شده است.

در زمینه امکانات رفاهی به زائران نیز بر اساس گزارش کمیته‌های ذیربط، مشکل خاصی وجود ندارد و خدمات تغذیه، اسکان، آب، برق و عملیات بانکی و طبق برنامه به صورت پایدار ارائه می‌شود.

همچنین مشکلی بابت کمیت و کیفیت تغذیه و اسکان وجود نداشته و مواکب به تناسب میزان زائران، در طول ایام بازگشت زائران، خدمت رسانی می‌کنند.

در مجموع 320 موکب ایرانی و 30 موکب مشترک ایران و عراق در مسیر تردد زوار فعال هستند و عمده این مواکب دارای پزشک، پرستار و امکان ارائه دارو هستند، با این وجود متأسفانه مشکل فقدان امکانات ارتباطی به‌ویژه در موضوع اینترنت به صورت جدی، همانند سال گذشته وجود دارد.
همچنین با توجه به گزارش های رسیده، بر رعایت اصول بهداشتی توسط زائرین از جمله استفاده از لیوان یک بار مصرف، آب معدنی و غذای گرم و همچنین عدم استفاده از سبزیجات، ظروف مشترک و غذای سرد تأکید شد .

همچنین تاکید شد که زائران چنانچه نشانه‌ای از بیماری حتی سرماخوردگی مشاهده کردند، حتما قبل از عزیمت به شهرها و منازل خود به پایگاه‌های درمانی هلال احمر و اورژانس کشور که به صورت شبانه‌روزی در پایانه‌های مرزی و طول مسیر و شهرهای مرزی مستقر هستند، مراجعه کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم