کد خبر: 1202

فیلم / تبریز به دریاچه تبدیل شد

بارش های دو روز اخیر در تبریز با وجود همه محاسن و خوشحالی شهروندان، مشکلاتی چون آب گرفتگی معابر و خیابان های این شهر را نیز به دنبال داشت.
اتاق خبر 24

کلانشهر تبریز از شب گذشته (شامگاه دوشنبه) به صورت پیوسته شاهد بارش رحمت الهی است که علاوه بر تلطیف هوا و کاهش آلودگی های این شهر شلوغ، خوشحالی زائد الوصف شهوندان را بواسطه تنفس در این هوای دلپذیر و صد البته افزایش سطح آب در مناطقی چون دریاچه ارومیه را به دنبال داشته است.

با وجود تمام این محاسن، در چنین مواقعی شهروندان تبریزی با مشکلی تکراری نیز روبرو هستند، مشکلی به نام گرفتگی معابر و خیابان های تبریز پس از کوچک ترین بارندگی که نه تنها روند رفت و آمد معمول شهروندان و وسایل نقلیه را با اختلال روبه رو می کند بلکه نشان دیگری از ضعف مدیریتی این کلانشهر است که مدیران شهری و مسئولان کلان آن دم از تبدیل کلانشهر فعلی به یک جهانشهر می زنند.

این مشکل به ویژه در مناطقی چون «چای کنار» به واسطه وجود زیرگذرهای متعدد در این مسیر و عدم وجود زیرساخت های لازم برای هدایت آب های سطحی در چنین مواقعی، نمود بیشتری دارد و صحنه هایی چون غوطه ور شدن خودروها در آب های بالا آمده در زیرگذرها و راهبندان ها و ترافیک طولانی و تقلاهای نیروهای امدادی چون آتش نشانی برای گشودن گره های کور این مشکل همیشگی، تبدیل به صحنه هایی معمولی و تکراری و سوژه عکس و فیلم رهگذران تبریزی شده است.

در این میان هر چند شهرداری تبریز با اقداماتی چون هدایت این آب ها به شبکه فاضلاب تبریز سعی در ساماندهی اوضاع در چنین مواردی دارد اما این اقدام نیز بدون حاشیه نبوده و چندی پیش مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی این اقدام را زمینه ساز انسداد مسیرهای فاضلاب در تبریز و در نتیجه بروز مشکلات شهری در کنار مسایل زیست محیطی عنوان و از پذیرش مسئولیت پیامدهای احتمالی چنین اتفاقی نیز به دلیل محدودیت های شبکه فاضلاب تبریز در تحمل این بار اضافی شانه خالی کرده است.

نکته جالب تر در این خصوص، حسن دیگری است که این بارش ها برای منطقه چای کنار به عنوان یکی از شاهرگ های ترافیکی تبریز دارد و آن رفع بوی بدی است که به اسم آبدار کردن «میدان چایی» تبریز مدت هاست که میهمان ساکنان و عابران پیاده و سواره این منطقه است و زمزمه هایی مبنی بر ورود فاضلاب به این مسیر نیز شنیده می شود، موضوعی که تاکنون اقدامی جز وعده های بی پایان برای سامان دادن آن صورت نگرفته است.

به هر ترتیب به نظر می رسد که موضوع آب های سطحی تبریز و طرح های بلند پروازانه ای چون هدایت آنها به سمت دریاچه ارومیه، تنها با شعار و وعده های غیرعملی محقق شدنی نیست و در صورت انجام اقدامات غیرکارشناسانه و شتابزده مسئولان شهری حتی می تواند عواقب ناگواری را نیز به دنبال داشته باشد.

 

آب گرفتگی تبریز | دانلود