کد خبر: 11894

مطالبه بدهی‌های نفتی هند به ایران

یک مقام ارشد تاکید کرد که ایران از هند خواسته است تا بدهی ۶.۵ میلیارد دلاری نفتی خود را ظرف مدت ۲ ماه تسویه کند.
اتاق خبر 24

 یک مقام رسمی تصریح کرد: تهران از دهلی نو خواسته است تا بدهی نفتی گذشته خود را که بالغ بر 6.5 میلیارد دلار است، در دو ماه تسویه کند. هند باید بخشی از این بدهی را با روپیه و مابقی را با دلار و یورو به ایران پرداخت کند.

این مقام رسمی افزود: پرداخت بدهی نفتی هند به ایران حداقل در سه مرحله صورت خواهد گرفت. نحوه و مسیر پرداخت بدهی نفتی هند به ایران همچنان در حال مذاکره است.

بدهی نفتی هند به ایران به خاطر تحریمهای غرب علیه تهران از سال 2013 میلادی تاکنون انباشته شده است. حدود 45 درصد هزینه واردات نفت هند از ایران با روپیه و از طریق یک بانک هندی پرداخت شده است ولی مابقی به خاطر تحریمها هنوز تسویه نشده است.

این مقام رسمی اظهار داشت: بدهی نفتی هند به ایران را یا می توان از طریق بانک مرکزی هند پرداخت کرد یا از طریق مسیری که دولت دهلی نو اعلام خواهد کرد. بخشی از این بدهی باید با دلار یا یورو و بخش دیگر باید با روپیه پرداخت گردد. ایران نیز قرار است یک حساب جدید در یکی از بانک های هند باز کند تا روپیه به حساب ایران واریز گردد. ایران از این حساب برای خرید و واردات کالاهای هندی استفاده خواهد کرد.

وزیر دارایی هند ماه گذشته در راس هیاتی از مقام های بانک مرکزی این کشور و بانک دولتی یو سی او به تهران سفر کرده بود تا در خصوص بازپرداخت بدهی های نفتی با مقام های جمهوری اسلامی ایران، گفتگو کند.

هند دومین مشتری بزرگ نفت ایران پس از چین به شمار می رود. دهلی نو تحت فشارهای آمریکا مجبور به کاهش واردات نفت از ایران شده است.شرکت های پالایشگاهی مانگلور و هندوستان پترولیوم به همراه شرکت اچ پی سی ال متال انرژی مجموعا بیش از 6.5 میلیارد دلار بدهی به ایران دارند.

منبع: خبرگزاری تسنیم