کد خبر: 118428
یادداشت اتاق خبر 24

هشدار رهبر انقلاب در تعامل برجامی با اروپا

رهبری معظم انقلاب اسلامی نوع رفتار ایران با اروپا را در شرایط ضد برجامی آمریکا تعیین کردند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

پس از آن که آمریکا سیاست های ضد برجامی خود را افزایش داد و جمعه گذشته ترامپ رئیس جمهور این کشور در سخنرانی خود پایبندی ایران به تعهدات برجامی را تأیید نکرد، اتحادیه اروپا سیاست آمریکا علیه توافق هسته ای را محکوم کرد.

اتحادیه اروپا گرچه تاکنون نشان داده که از یکسو سعی دارد برجام حفظ شود و از سوی دیگر با سیاست های آمریکا علیه برجام مخالف است، اما تاکنون واکنش عملی از خود نشان نداده است.

توافق هسته ای دو طرف دارد که هر دو باید به تعهدات خود پایبند باشند، تاکنون جمهوری اسلامی ایران از زمان اجرای برجام بر اساس گزارش های آژانس ثابت کرده که بر تعهدات خود پایبند است.

 

برجام

 

آژانس بین المللی انرژی اتمی مسئول راستی آزمایی تعهدات ایران بر اساس برجام است.

آمریکای دوران دونالد ترامپ مخالفت و ضدیت خود را علیه برجام بیشتر نمایان کرده است تا بلکه بتواند از پس برجام هراسی، دیگر خواسته های خود را برآورده کند.

آمریکا ابتدا سعی دارد تا جمهوری اسلامی ایران را با رفتارهای خود وادار به خروج از برجام کند، در غیر این صورت با اتهام عدم پایبندی ایران به توافق هسته ای، از آن بیرون می رود.

دراین میان اتحادیه اروپا بر ماندگاری برجام تأکید دارد، گرچه مخالف سیاست های آمریکا است،اما برای ماندگاری برجام باید واکنش قاطع تری از خود نشان دهد.

هم اکنون بانک های اروپایی با ایران مراودات بانکی مناسبی ندارند، به همین خاطر است که مبادلات اقتصادی و داد و ستدها با مشکلات بانکی روبرو است.

ترس از تحریم و تنبیه آمریکا جرأت را از صاحبان بانک های اروپایی گرفته است و این خود میتواند اروپا را نیز از اجرای تعهدات خود در قبال برجام بازدارد.

امروز چهارشنبه رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از نخبگان جوان کشور در باره همین موضوع فرمودند؛«دولت‌های اروپایی بر مسئله‌ی برجام تأکید کردند و سخنان رئیس جمهوری آمریکا را محکوم کردند. ما از این مقدار استقبال می‌کنیم اما این کافی نیست که فقط بگویند او برجام را پاره نکند.»

 

رهبر انقلاب

 

اروپا در واقع زبانی به آمریکا اصرار دارد که برجام را حفظ کند، اما هیچگاه بر اجرای آن تأکید ندارد.

بیانیه ها و مواضعی که تاکنون از سوی سه کشور اروپایی بیان شده قائل به این بوده است که طرفین به توافق هسته ای پایبند باشند در گوشه ای، مختصری نیز به سیاست آمریکا علیه برجام انتقاد شده و خواهان پایبندی او به برجام شده است.

توافق هسته ای هم به نفع اروپا است و هم به نفع آمریکا، نفع اروپا در این پیمان بیشتر از آمریکا خواهد بود، چرا که مراوده با آمریکا و ایران شرایط ویژه و دشوار خود را دارد.

اروپا هم چشم به دهان آمریکا دوخته و هر گاه او اجازه دهد اندک مراوده اقتصادی با ایران خواهد داشت. در واقع اروپا هم تعهدات خود را به طور کامل در قبال برجام اجرا نکرده است.

در هر صورت اکنون که آمریکا رفتارهای خصمانه خود را علیه برجام تشدید کرده، مسئله اصلی نوع سیاستی است که ایران در قبال اروپا باید اتخاذ کند.

اعتماد به آمریکا در مذاکرات و توافق هسته ای به اینجا کشید که می بینید، نباید به اروپا نیز اعتماد و اطمینان کرد.

از هم اکنون هم نشانه هایی از همسویی اروپا با آمریکا علیه ایران دیده میشود.

یکی از نشانه های آن نشست سفرای کشورهای اروپایی عضو گروه 1+5 در آمریکا است.

اندیشکده شورای آتلانتیک نشستی را با حضور سفرای سه کشور اروپایی در آمریکا برگزار کرد و این پرسش از سوی برگزار کننده آمریکایی نشست از سفرا شد که اروپا در ماجرای برجام کنار آمریکا است یا مقابل آن؟
پاسخ سفرای اروپایی چنین بود؛
در مقابله با ایران کنار ترامپ خواهند ایستاد.

برای چنین نشانه هایی است که حضرت آیت الله خامنه ای هشدار می دهند که اروپا اگر پایبند به برجام است باید اقدام عملی انجام دهد.

ضمن این که ایشان به داخل نیز هشدار می دهند، از آن جهت که در مقابل اروپا باید با احتیاط حرکت کرد تا ماجرای آمریکا تکرار نشود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین فرموده اند؛برجام به نفع آنهاست. تا طرف مقابل برجام را پاره نکند ما آن را پاره نمی‌کنیم اما اگر او برجام را پاره کرد ما آن را ریزریز می‌کنیم.»

اکنون موضوع نظامی و دفاعی ایران مطرح است، به ویژه پیشرفت های موشکی ایران، جمهوری اسلامی بارها تأکید کرده که مسائل نظامی خط قرمز است و هیچ مذاکره ای بر سر آنها نخواهد بود.

ظاهراً اروپا نیز در باره مسائل دفاعی و نظامی ما با آمریکا همسو است، بیانیه مشترکی که از سوی سه کشور اروپایی منتشر شد، چنین نشانی دارد، به همین خاطر است که حضرت آیت الله خامنه ای فرمودند؛«اولاً اروپا باید در مقابل اقدامات عملی آن‌ها بایستد؛ ثانیاً از ورود به مسائل دفاعی ما باید پرهیز کند؛ اینکه بیایند همان حرف را بزنند که چرا ایران در منطقه حضور دارد، خب چشمتان کور که حضور دارد؛ یا بگویند ایران چرا موشک دارد؛ خب شما چرا موشک دارید؟ چرا سلاح اتمی دارید؟

این را از اروپایی‌ها قبول نمی‌کنیم که با حرف زور آمریکا هم‌آواز شوند.»

حضرت آیت الله خامنه در جریان مذاکرات هسته ای راه را برای این موضوع باز گذاشتند اما توصیه ها، هشدارها و راهکارهای لازم را هم ارائه دادند.

با وجود آن همه توصیه ها و دستورات روشنگرانه و راهگشا، توافقی به دست آمد که منافع ایران را تأمین نکرد، هشدارهای امروز ایشان در باره رفتارهای اروپا، این بار باید جدی گرفته شود.

اروپا هر گاه اقدام عملی در قبال رفتارهای آمریکا از خود نشان داد آنگاه می توان توافق هسته ای را با آن ادامه داد در غیر این صورت تفاوتی با آمریکا نخواهد داشت.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.