کد خبر: 117233
رویکرد عاجزانه آمریکا؛

برجام و دست های بسته ترامپ/ ادامه تلاش ها برای منصرف کردن ترامپ در رد برجام

مهمترین مشاوران ترامپ به صف موافقان حفظ توافق هسته ای با ایران پیوستند 
اتاق خبر 24

تصمیم ترامپ چه تحریم هایی را زنده می کند؟

 اگر ترامپ پایبندی ایران به برجام را تایید نکند کنگره آمریکا 60 روز مهلت خواهد داشت تحریم های جدیدی را ضد ایران وضع کند

اروپایی ها، 180 نماینده دموکرات،‌ تیلرسون و متیس مهم ترین مخالفان خروج آمریکا از برجام هستند

 اینکه ترامپ پایبندی ایران به برجام را تایید یا رد می کند تا کمتر از یک هفته دیگر مشخص می شود. فعلا که اروپایی ها و خود دولتمردان و اطرافیان ترامپ هر چه برای منصرف کردن او تلاش کرده اند ظاهرا بی نتیجه بوده. البته در مورد گام بعدی آمریکا هنوز تردیدهایی وجود دارد. از یک طرف روزنامه واشینگتن پست نوشته ترامپ پایبند بودن ایران به برجام را تایید نخواهد کرد و قرار است اعلام کند این توافقنامه به نفع آمریکا نیست ولی در عین حال اینکه به کنگره برای تحریم های جدیدتر توصیه ای نخواهند داشت. نشریه نیوزویک هم پیش بینی کرده ترامپ اگر چه اعلام خواهد کرد این توافق به نفع کشورش نیست اما از آن خروج نخواهد کرد. از برآیند تحلیل خود رسانه های آمریکایی اینطور به نظر می رسد که ترامپ قصد دارد با رد برجام، توپ را در زمین کنگره آمریکا بیندازد تا صرفا نشان بدهد به شعارهایی که در دوران تبلیغات ریاست جمهوری داده بود پایبند است اما درعین حال کنگره به اقدامی که منجر به برهم خوردن توافق هسته ای برجام شود دست نخواهد زد. ضمن اینکه طی روزهای اخیرتلاش ها برای منصرف کردن ترامپ هم از جانب وزرای او( به خصوص تیلرسون وزیر امورخارجه و جیمز متیس وزیر دفاع) ادامه داشته و مقامات اروپایی هم تاکید کرده اند تحت هر شرایطی پایبند به برجام هستند. اینکه حتی بعضی چهره ای ضد ایرانی در آمریکا هم تاکید دارند آمریکا نباید از برجام خارج شود به این دلیل است که معتقدند با این کار اعتبار بین المللی آمریکا زیر سوال می رود. ایده آل ترین گزینه از نظر دولت آمریکا این است که اروپایی ها همگام با آنها به ایران فشار بیاوردند تا دوباره مذاکرات برای بازنگری در برجام جریان بیفتد. طبعاً این گزینه مطلوب اروپایی ها با توجه به اینکه مبادلات تجاری گسترده ای را با ایران آغاز کرده اند نیست، به ویژه اینکه نهادهای بین المللی پایبندی ایران به برجام را بارها تایید کرده اند. ایران هم صریحا اعلام کرده دوباره بر سر برجام مذاکره نخواهد کرد. حالا سوال اینجاست اگر رئیس جمهور آمریکا پایبندی ایران به برجام را رد کند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ کنگره چه تصمیمی خواهد گرفت؟ این اتفاقات چه آثاری برای ایران در پی خواهد داشت؟

 

برجام و دست های بسته ترامپ

 

کنگره می تواند از لغو برجام جلوگیری کند؟

طبق قانونی که در سال 2015 به تصویب کنگره آمریکا رسید، ‌اگر ترامپ پایبندی ایران به برجام را تایید نکند آن وقت کنگره 60 روز فرصت دارد که در این زمینه تصمیم گیری کند. کنگره آمریکا متشکل از مجلس نمایندگان آمریکا 435 عضو و مجلس سنا با 100 عضو است که در هر دو مجلس، جمهوریخواهان در اکثریت هستند. یعنی آنها برای وضع تحریم های جدید ضدایران به رای هیچ کدام از دموکرات ها نیاز ندارند. جالب اینکه در سال 2015 هیچ کدام از نمایندگان جمهوریخواه کنگره آمریکا به توافق هسته ای با برجام رای مثبت ندادند که البته آن زمان آنها در اکثریت نبودند. حالا اما شرایط متفاوت است. به نظر می رسد با توجه به فضایی که خود در آمریکا حاکم است لزوما همه اعضای کنگره با ترامپ هم نظر نباشند. ترامپ قبل تر طعم این نوع شکست را چشیده است. دو ماه پیش مجلس سنای آمریکا با 51 رای مخالف در مقابل 49 رای به«لغوی قانون خدمات درمانی اوباماکر» رای منفی داد. آن تک رای سرنوشت ساز هم متعلق به سناتور جان مک کین از چهره های سرشناس جمهوریخواه بود. بنابراین در مورد تصمیم کنگره آمریکا فعلا با قطعیت نمی توان نظر داد هر چند که در مخالفت چهره های جمهوریخواه با اصل توافق برجام شکی نیست.

چه تحریم هایی ممکن است زنده شود؟

 اینطور که از اظهار نظر نمایندگان کنگره آمریکا بر می‌ آید فعلا آنها خیلی برنامه مشخصی برای وضع تحریم های تازه ضد ایران ندارند. با این ال در اولین اقدام آنها می توانند چهار قانون اصلی تحریم را که با برجام برچیده شده بود زنده کنند. اولین قانون موسوم بهINARA  است و به موجب آن صادرات نفت ایران محدود می شود. در این قانون آمریکا از کشورهای دیگر می خواهد هر شش ماه یک بار واردات نفت خود را از ایران محدود کنند. دومین قانون ISA است که سرمایه گذاری در بخش انژری ایران را هدف گیری کرده. سومین قانون مربوط به مسدود کردن دارایی های ایرانی و درآمدهای حاصل از صادرات نفت ایران است که عملا اگر بانکی به ایران اجازه دهد درآمدهای خود را برداشت کند با مجازات مواجه می شود و قانون چهارم هم خیلی موضوع مهمی ندارد و تاثیر چندانی بر ایران ندارد.

ادامه تلاش ها برای منصرف کردن ترامپ

طی روزهای اخیر در درون خود دولت ترامپ دو چهره مهم یعنی رکس تیلرسون وزیر امورخارجه و جیمزمتیس مخالفت خود را با خروج آمریکا از توافق برجام اعلام کرده اند و سعی دارند ترامپ را منصرف کنند. علاوه بر این در هفته ای که گذشت 180 نماینده دموکرات کنگره آمریکا هم در نامه ای به ترامپ بر لزوم ماندن آمریکا در برجام تاکید کردند. اروپایی ها هم بارها برای منصرف کردن ترامپ تلاش کردند. در آخرین اقدام سفرای کشورهای انگلیس، فرانسه، و چند کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا با سناتورهای آمریکایی و مقامات دولتی دیدار کردند. در ادامه چند اظهار نظر را که روز گذشته در این زمینه اعلام شد مرور می کنیم .

برجام و دست های بسته ترامپ

 

 

1.سرگئی لاوروف(وزیر امورخارجه روسیه): این موضوع بسیار مهم است که برجام به همین شکلی که هست حفظ شود و البته حضور آمریکا در برجام، یک عامل بسیار مهم در این باره است.

2.جوبایدن(معاون رئیس جمهور پیشین آمریکا): خروج از برجام که ترامپ تهدید کرده آن را انجام می دهد آمریکا را به جای ایران منزوی می کند. دفعه بعد دیگر جامعه بین المللی با ما همراه نخواهد بود و چنین اقدامی تاثیری بسیار منفی بر مذاکرات با کره شمالی خواهد داشت.

3.مک مستر(مشاور امنیت ملی ترامپ): به گزارش سی ان ان ژنرال مک مستر در دیداری که با چند سناتور دموکرات داشته، اعلام کرده است که به رد پایبندی ایران به برجام راضی نیست. این چهره معمولا مواضع تندی ضد ایران داشت اما این بار یکی از افرادی است که همراه با تیلرسون سعی کرده ترامپ را از تصمیم به اعلام پایبند نبودن ایران به برجام رد کند.

4. ریچارد هاس(رئیس شورای روابط خارجی آمریکا):

رد پایبندی ایران بر اساس معیارهای سیاسی باعث زیر سؤال رفتن هر نوع توافق با ایالات متحده از سوی دیگر دولت ها می شود.

 

منبع: هفت صبح


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.