کد خبر: 11702
اتاق خبر 24 خبر می‌دهد

اصرار به ساخت سریال تلویزیونی پخش محاکمات مهدی هاشمی

اگر روند پوشش تصویری صدا و سیما بخواهد برای تمام شهروندانی که مشکلات قضایی دارند، انجام شود، پخش دادگاه‌های مختلف، باید جایگزین سریال‌های تلویزیونی شبانه شود که تنها جنبه سرگرمی برای مردم دارد!
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

هفته گذشته بود که مهدی هاشمی پیش از ورود به زندان خواستار پخش جلسات علنی دادگاه خود شد و در جمع خبرنگاران به قرائت بیانیه پرداخت.

این در حالی بود که حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای روز یکشنبه – ۲۵ مردادماه ۱۳۹۴ - پخش جلسات دادگاه مهدی هاشمی و علنی یا غیرعلنی بودن آن را منوط به نظر قاضی پرونده دانسته بود.

برگزاری دادگاه علنی در امور جزایی و کیفری هر چند که اصلی انکار ناپذیراست اما در برخی موارد شاهد برگزاری دادگاه‌های غیر علنی هستیم که باید گفت ملاک تشخیص و نحوه سنجش اتهامات در زمینه برگزاری دادگاه علی یا غیر علنی بر عهده قاضی پرونده است و این مهم از اظهار نظر و خواست متهم یا مجرم مبرا است.

تعیین ملاک برگزاری یک دادگاه به صورت علنی یا غیر علنی از سوی قاضی پرونده در حالی است که اصل ۱۶۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مقرر داشته است که: «محاکمات، علنی انجام می‌شود و حضور افراد بلامانع است مگر آنکه به تشخیص دادگاه، علنی بودن آن منافی عفت عمومی یا نظم عمومی باشد یا در دعاوی خصوصی طرفین دعوا تقاضا کنند که محاکمه علنی نباشد.»

در فصل سوم از قانون آئین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری با عنوان ترتیب رسیدگی و صدور رأی، ماده ۱۸۸ این قانون محاکمات دادگاه را علنی می‌داند اما سه استثنا را بر اصل قرار داده است و اعمال منافی عفت و جرائمی که بر خلاف خلاق حسنه است و امور خانوادگی یا دعاوی خصوصی به درخواست طرفین و علنی بودن محاکمه، مخل امنیت یا احساسات مذهبی باشد، را از جمله موارد غیرعلنی برگزار شدن دادگاه‌ها نام می‌برد.

لذا همانطور که گفته شد با اینکه محاکمات دادرسی در اصل باید علنی برگزار شود ولی قانونگذار صراحتاً در اصل ۱۶۵ و بند ۳ ماده ۱۸۸ قانون آیین دادرسی کیفری برگزاری محاکمات غیر علنی را در صورت تشخیص اخلال در امنیت، از اختیارات دادگاه رسیدگی کننده به پرونده می‌داند و تشخیص این امر صرفاً بر عهده قاضی رسیدگی‌کننده به پرونده است و این امر تا جایی در اختیار قاضی است که وی حتی برای اعمال آن نیاز به اعلام دلیل ندارد.

تعیین ملاک علنی یا غیر علنی برگزار شدن دادگاه از سویی و اصرارهای مکرر مهدی هاشمی بر این امر در حالی صورت گرفته است که برخورد قاطع دستگاه قضایی با مجرمین پرنده ۳ هزار میلیاردی در ذهن مردم باقی مانده است لذا موفقیت دستگاه قضا در این امر خود حاکی از تصمیمات درست در روند تصمیم گیری این نهاد قانونی است.

از سویی دیگر علنی بودن دادگاه به این معناست که افرادی که تمایل به حضور در دادگاه دارند، مانعی برای حضور آن‌ها وجود نداشته باشد اما این مهم باید در حالی باشد که گزینه‌های مورد نظر در راستای ضرورت منع برگزاری دادگاه علنی وجود نداشته باشد.

پخش محاکمات از رسانه ملی؛ بازی روانی آقازاده معروف

اما اصرار اقازاده معروف جهت رسانه‌ای شدن دادگاه که حتی در بیانیه خود در بدو ورود به زندان قرائت کرد بیش از آنکه یک مطالبه واقعی باشد چیزی شبیه به جنجال سازی رسانه‌ای و بازی روانی شده است.

در همین راستا باید گفت که اگر روند پوشش تصویری صدا و سیما بخواهد برای تمام شهروندانی که مشکلات قضایی دارند، انجام شود، آنگاه حجم عظیمی از درخواست‌ها به سوی صدا و سیما سرازیر می‌شود که خواستار پخش محاکمات هستند و در انت‌ها پخش دادگاه‌های مختلف، باید جایگزین سریال‌های تلویزیونی شبانه شود که تنها جنبه سرگرمی برای مردم دارد.