کد خبر: 11683
گزارش می دهد/

پایان اولتیماتوم بانک مرکزی به صرافی‌های غیرمجاز

براساس دستورالعمل جدید، مهلت صرافان برای دریافت مجوز از بانک مرکزی امروز ۲۸ مرداد ماه پایان می‌یابد و صرافان غیرمجاز بعد از پایان این دوره طبق قانون نباید معاملات ارزی داشته باشند.
اتاق خبر 24

براساس دستورالعمل جدید، مهلت صرافان برای دریافت مجوز از بانک مرکزی امروز ۲۸ مرداد ماه پایان می‌یابد و صرافان غیرمجاز بعد از پایان این دوره طبق قانون نباید معاملات ارزی داشته باشند و این امر تنها برای صرافان دارای مجوز از بانک مرکزی امکان پذیر خواهد بود.

گفتنی است، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور مردادماه سال گذشته در ابلاغیه‌ای به بانک مرکزی دستور ساماندهی صرافی‌ها را صادر کرد که بر اساس آن صرافی‌ها تا ۲۸ مرداد ماه امسال (امروز) برای دریافت مجوز از بانک مرکزی فرصت داشتند.

براساس این دستورالعمل حداقل سرمایه اولیه تاسیس صرافی‌های متعلق به موسسات اعتباری (بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی) و نیز صرافی‌های هفت شهر تهران، کرج، اصفهان، شیراز، مشهد، اهواز و تبریز چهار میلیارد تومان و در سایر شهر‌ها دو میلیارد تومان تعیین شد. همچنین صرافی‌ها موظف به ارائه ضمانت نامه بانکی بدون قید و شرط حسن انجام تعهد به نفع بانک مرکزی به میزان ۵۰ درصد آخرین سرمایه ثبتی شدند.

حمید تهرانفر معاون نظارتی بانک مرکزی در همین ارتباط تأکید کرده که براساس قانون، فعالیت صرافان بدون مجوز مشمول ضوابط قانون مبارزه با قاچاق ارز می‌شود و پس از اتمام این دوره (۲۸ مرداد) خرید و فروش ارز توسط این صرافی‌ها، کار غیرقانونی آشکار است.

این مقام مسئول در بانک مرکزی با اشاره به پایان مهلت صرافی‌ها برای دریافت مجوز از بانک مرکزی این را هم گفت که بانک مرکزی پس از پایان این مهلت با صرافی‌های غیرمجاز برخورد خواهد کرد ضمن آنکه این مهلت به هیچ عنوان ازسوی بانک مرکزی تمدید نمی‌شود.

طبق اعلام بانک مرکزی، از مجموع صرافی‌هایی که از گذشته با این بانک در حال همکاری بودند ۳۵۰ صرافی مجوز خود را تمدید کرده و دارای مجوز معتبر می‌باشند که اسامی آن‌ها در سایت بانک مرکزی ثبت شده است. ۴۵۰ صرافی دیگر هم با ارائه مدارک خود به بانک مرکزی در حال ورود به لیست صرافی‌های مجاز هستند.

با اتمام مهلت تعیین شده برای صرافی‌ها باید منتظر اعلام تازه‌ترین آمار‌ها از سوی بانک مرکزی در ارتباط با تعداد صرافی‌های مجاز و غیرمجاز باشیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.