کد خبر: 1167
سید حسن نصرالله:

آمریکا می خواهد منطقه را وارد جنگ های نژادی چند صد ساله کند

سیدحسن نصرالله گفت:  آنچه درباره موضع جمهوری اسلامی ایران گفته می‌شود درست نیست و امام خامنه‌ای اعلام کردند که ایران تنها در برابر مسئله هسته‌ای مذاکره می‌کند و به‌زیان هم‌پیمانانش مذاکره نمی‌کند و این مسئله تأکید بر این واقعیت دارد که ایران از سوریه چشم‌پوشی نمی‌کند.
اتاق خبر 24

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب ‌الله لبنان  در سخنرانی امشب خود که به‌طور مستقیم از شبکه تلویزیونی المنار پخش می‌شد، به بررسی تحولات داخلی و منطقه‌ای پرداخت.
نصرالله در ابتدای سخنانش گفت: لازم می‌دانم امشب در خصوص پاره‌ای از مسائل با شما صحبت کنم، اولاً موضوع یمن است و موضوع دیگر عراق و موضوع سوم سوریه و چهارمین مسئله موضوع لبنان و قلمون است.
دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به تجاوز عربستان سعودی به یمن اظهار داشت: درباره یمن همین را بگویم که 40 روز قبل عربستان سعودی، جنگی را بر ضد یمن آغاز کرد و پس از گذشت 26 روز از این تجاوز از تشکیل یک ائتلاف دشمنانه، از پایان طوفان قاطعیت خبر داد و وارد مرحله عملیات بازگرداندن امید به ملت یمن شد.
وی افزود: از آن دوران تا به امروز این تجاوز و عملیات ادامه دارد، ما بار دیگر در برابر یک اقدام و نیرنگ بزرگ قرار گرفته‌ایم و این نیرنگ از همان زمان اعلام پایان عملیات طوفان قاطعیت آغاز شد.
فریبکاری عربستان سعودی مبنی بر تحقق تمام اهدافش بزرگترین نیرنگ بود
نصرالله گفت: فریبکاری عربستان سعودی مبنی بر تحقق تمام اهدافش، بزرگترین نیرنگ بود و برای گمراه کردن دیگران در این باره از پایان یافتن طوفان قاطعیت خبر می‌داد.
دبیرکل حزب الله لبنان این سؤال را مطرح کرد: آیا هیچ انسانی با این فریبکاری و گمراهی موافقت می‌کند؟ به من نشان دهید کدام اهدافشان از آن روز تا به امروز محقق شده است؟ تنها یک هدف را به من نشان دهید که از ابتدای تجاوز تا هم اکنون محقق کرده‌اید. آیا عربستان سعودی توانسته است مشروعیت ادعای خود برای یمن را محقق کند؟ آیا تا به امروز موفق شده است از پیشروی ارتش یمن و کمیته‌های مردمی به هر کجا که می‌خواهند جلوگیری کند؟

سعودی‌ها به هیچ‌یک از اهداف خود در یمن دست نیافتند
سید حسن نصرالله ادامه داد: آیا توانسته است سلاح انصار الله را آن گونه که ادعا دارد مصادره کند؟ هرگز چنین چیزی محقق نشده است. تنها یک هدف را به من نشان دهید، ما در برابر شکست تمام‌عیار عربستان سعودی، شکستی واضح و قاطع هستیم در حالی که یمنی‌ها به‌صراحت و به‌وضوح پیروز شدند و علت شکست عربستان سعودی اتحاد و همبستگی ملت یمن و همبستگی با یکدیگر است.

عملیات "بازگرداندن امید"  سرپوش گذاشتن بر شکست فضاحت‌بار است
دبیرکل حزب الله لبنان افزود: ما در برابر یک شکست و ناکامی سعودی هستیم که واضح و آشکار است و در مقابل آن پیروزی یمنی‌ها آشکار. دور دوم تجاوز به یمن تحت عنوان بازگرداندن امید آغاز شد و اینجا هم فریبی دیگر برای سرپوش گذاشتن شکست مرحله نخست تجاوز است. آنها اهدافی بزرگ را تعیین کرده بودند که به جنگی طولانی‌مدت نیاز دارد تا به امروز آنها به‌دنبال ارتش‌های استیجاری هستند، اکنون به‌دنبال تحقق اهداف بسیار ناچیزی هستند و نام عملیات خود را از نام طوفان قاطعیت به عملیات بازگرداندن امید تغییر دادند.

هدف اصلی تجاوز به یمن سلطه آمریکایی ــ سعودی بر آن است
نصرالله تصریح کرد: هدف عربستان سعودی از تهاجم به یمن سلطه بر این کشور و بازگرداندن سلطه آمریکایی و سعودی بر یمن است.
وی گفت: اگر به اهداف اعلام شده عملیات بازگرداندن امید نگاهی بیندازیم خواهیم دید اهداف اعلام شده قابل دستیابی است و این ائتلاف می‌تواند ادعا کند که آنها را محقق کرده است.

استفاده از سلاح‌های ممنوعه در جنگ علیه یمن
دبیرکل حزب الله لبنان افزود: ائتلاف عربی از نیمه بالارفته درخت به پایین آمده و اهداف خود را از سطح بالا به سطح پایین کشانده و اهدافی را اکنون تعیین کرده که می‌تواند به‌سادگی مدعی تحقق آنها باشد، این‌همه با هدف فریب مردم است. این ائتلاف از سلاح‌های ممنوعه بین المللی استفاده می‌کند و این نوع سلاح خطرناکترین سلاح برای غیرنظامیان است.

درخواست برای برگزاری نشست در ریاض با هدف تعطیل کردن گفت‌وگوهاست
دبیرکل حزب الله لبنان اظهار داشت: آنچه تاکنون انجام داده‌اند پیچیده کردن روند مذاکرات سیاسی بوده است، آنها تلاش کردند که گفت‌وگوهای سیاسی را از یمن دور کنند و اکنون با بیان اینکه این نشست باید در ریاض برگزار شود در واقع می‌خواهند گفت‌وگوها را تعطیل کنند و این دقیقاً به‌عکس آن اهدافی است که برای آنها شعار دادند که محقق شده است.

القای اقدام عربستان در جلوگیری از جنگ فریبی بیش نیست
نصرالله گفت: فریبکاری دیگر آنها القای این مسئله به جهانیان است که عربستان سعودی جلوی جنگ در یمن را گرفته است، این نه تنها نیرنگ و فریب است بلکه دروغ و جعل حقایق است. جنگ همانی است که تاکنون ادامه دارد و این جنگ شدیدتر شده و خشونت در آن بیشتر از قبل است و اقدامات وحشیانه و جنایات در آن هم افزایش یافته است. امروز هدف این تجاوز بیش از هر زمان دیگری عیان و آشکار است، ملت یمن با بازگشت به دوران سلطه دیگران مخالف است و بر استقلال خود پافشاری دارد.

ملت یمن سر تسلیم فرود نمی‌آورد و عقب‌نشینی نمی‌کند
دبیرکل حزب الله لبنان اظهار داشت: در یمن این اراده قاطع و جدی وجود دارد که نباید کرنش کنند و نباید تسلیم شوند و نباید عقب نشینی کنند. جهانیان و دولت‌ها و ملتها و از جمله آنها ملتهای منطقه در مقابله با این تهاجم گسترده مسئولیت‌هایی انسانی دارند. سازمان‌های بین المللی از وضع بسیار خطرناک و فاجعه‌بار سخن می‌گویند، از این رو جهانیان باید مسئولیت‌های خود را در قبال مردم یمن بپذیرند.

سیاست فشار بر رزمندگان مقاومت سیاستی شکست‌خورده است
نصرالله گفت: سیاست فشار بر رزمندگان مقاومت و جنگجویان از طریق قتل‌عام خانواده‌ها، زنان و ویران کردن منازلشان سیاستی شکست‌خورده است. به تمام متجاوزان اعلام می‌کنم هر آنچه تاکنون انجام داده‌اید و جنایاتی که در حق بشریت مرتکب شدید باعث مخدوش کردن چهره واقعی شما خواهد شد و باعث همبستگی ملت در پس رزمندگان در دفاع از ملت و وحدت یمن خواهد شد و این ملت به‌دنبال آزادی و کسب استقلال خود است.

به‌هرقیمتی که شده باید حلقه محاصره ملت یمن شکسته شود
دبیرکل حزب‌الله لبنان افزود: کشورهای جهان باید برای رساندن کمکهای بشردوستانه به ملت یمن از طریق شکستن حلقه محاصره یمن اقدام کنند و به هر قیمتی این امر باید محقق شود و تأکید می‌کنم  که آنچه در داخل یمن شاهد آن هستیم عملیات قهرمانانه بیشتر و اراده مستحکم‌تر ملت یمن است و چنین اراده‌ای اگر ملتی داشته باشد هیچ‌کس نمی‌تواند بر آن سلطه پیدا کند.
دبیرکل حزب الله لبنان گفت: سعودی‌ها ادعا می‌کنند در عملیات بازگرداندن امید کمکهای بشردوستانه به یمن افزایش می‌یابد ولی آنچه رخ داده این است که سعودی‌ها اجازه نمی‌دهند هیچ کمک بشردوستانه خارجی وارد یمن شود.

***تحولات عراق***
نصرالله در بخش دیگری از سخنانش به تحولات عراق اشاره کرد و با تأکید بر سخنان گذشته‌اش مبنی بر "آمریکا در مبارزه با داعش جدی نیست"، گفت: بعد از سیطره یافتن داعش بر موصل و اعلام این تهدید از سوی داعش مبنی بر اشغال سایر استان‌های عراق و آن زمان که ائتلاف بین المللی برای مقابله با داعش تشکیل شد در همان زمان اعلام کردیم که آمریکا به‌صورت جدی قصد رویارویی با داعش را ندارد و در همان زمان هم اعلام کردیم که آمریکا از داعش به‌عنوان ابزاری برای اجرای پروژه‌های خود در منطقه استفاده خواهد کرد.

پروژه آمریکا تقسیم کشورهای منطقه بر اساس طائفه‌ای و نژادی است
دبیرکل حزب الله لبنان همچنین تجزیه عراق را سرآغازی برای تجزیه دیگر کشورها دانست و افزود: همان زمان هم گفتیم که پروژه آمریکا برای منطقه و عراق، تقسیم این کشورها بر اساس طائفه‌ای و نژادی است. ما اکنون به‌سوی منطقه‌ای پیش می‌رویم که می‌خواهند در آن جنگهای داخلی امری طبیعی باشد، این اوضاع می‌تواند سالها به طول بینجامد و آمریکا این مسئله را برای ملتهای ما می‌خواهد و امروزه آمریکایی‌ها نیات خود را در این باره علنی کردند و نخستین گام در جهت تحقق تجزیه، عراق قرار گرفته است. هم اکنون کنگره آمریکا در حال تلاش برای مسلح کردن برخی از گروه‌ها در عراق است. در همان روزهای آغازین بحران در عراق به یاد داریم که مرجعیت عالی‌قدر در نجف اشرف دعوت به دفاع از کل ملت عراق کردند و در این امر هیچ تبعیضی قائل نشد.

ملت عراق مخالف تجزیه کشورشان هستند
دبیرکل حزب الله لبنان تصریح کرد که دولت عراق هم بر این اساس عمل کرد. بنابراین در عراق، عراقی‌ها نمی‌خواهند که استان‌هایشان از هم جدا شود، از این رو آمریکا هیچ بهانه‌ای برای در اختیار قرار دادن سلاح به گروه‌هایی از عراقی‌ها به‌صورت مستقیم ندارد.

تجزیه عراق نخستین گام برای تجزیه کشورهای سوریه و یمن است
نصرالله افزود: از این رو واضح است که آمریکایی‌ها تلاشی را برای ناتوان کردن دولت عراق و ارتش این کشور برای مقابله با داعش به عمل می‌آورد. وظیفه ما این است که در برابر چنین اقداماتی بایستیم و با آن مخالفت کنیم چرا که این مسئله با عراق آغاز نمی‌شود که با این کشور هم به پایان برسد، بلکه این نخستین گام در جهت پایه ریزی مرحله‌ای بسیار خطرناک و این اقدامی برای تجزیه عراق است و پس از آن تجزیه یمن است و بعد از آن تجزیه سوریه است و غیره ...  و این طرح به عراق محدود نمی‌شود. ما درباره خطرناک بودن این اقدام هشدار می‌دهیم. نباید در برابر طرح آمریکا که پیامدهای آن گریبان کشورهای منطقه از جمله سعودی‌ها را خواهد گرفت؛ سکوت کرد.

نباید در برابر طرح تجزیه منطقه سکوت کرد
سید حسن نصرالله گفت: نسل ما اجازه ندارد در قبال این مسئله سکوت کند، سرنوشت این منطقه به هم گره خورده است و تاریخ آن هم یکی است، نسل ما اجازه ندارد اشتباهی را تکرار کند که نسلهای گذشته ما مرتکب آن شدند، آنها تسلیم شدند و فلسطین را به اسرائیل واگذار کردند.

***تحولات سوریه***
سید حسن نصرالله در ادامه به تحولات سوریه اشاره کرد و افزود: در روزهای اخیر و بعد از سقوط "جسرالشغور" به‌دست گروه‌های مسلح، جهانیان با موجی از شایعه‌ها و تزریق اخبار رسانه‌ای با هدف ایجاد جنگ روانی در مردم جهان روبه‌رو شدند. یکی از این شایعه‌ها این بود که بعد از سقوط جسرالشغور، نظام سوریه به پایان راه می‌رسد و ارتش سوریه توان رویارویی خود را از دست داده و در حال فروپاشی است و هم‌پیمانان سوریه از آن روی برگرداندند و اوضاع در سوریه سخت شده اما واقعیت این است که همه اینها دروغ است و برخی تلاش کردند تا این شایعه بین مردم پخش شود.

ایران از سوریه چشم‌پوشی نمی‌کند
دبیرکل حزب الله لبنان اظهار داشت: ما امروز در برابر جنگ روانی قرار گرفته‌ایم، هدف این جنگ روانی، تضعیف اراده مردم سوریه است، می‌خواهند در عزم و ایستادگی آنان خلل ایجاد کنند و تلاش می‌کنند تا از طریق این شایعه‌ها و جنگ روانی آنچه را در میدان نبرد نظامی محقق نشد، به دست آورند، نباید کسی به این شایعات و دروغ‌ها توجه کند. این یک جنگ روانی است. این جنگ، جنگ تازه‌ای نیست، این جنگ از آغاز بحران سوریه شروع شده بود. آنچه درباره موضع جمهوری اسلامی ایران گفته می‌شود درست نیست و امام خامنه‌ای اعلام کردند که ایران تنها در برابر مسئله هسته‌ای مذاکره می‌کند و به‌زیان هم‌پیمانانش مذاکره نمی‌کند و این مسئله تأکید بر این واقعیت دارد که ایران از سوریه چشم‌پوشی نمی‌کند.  بنابراین شایعات مربوط به دست برداشتن ایران از سوریه گفتاری پوچ و کاملاً نادرست است. تاکنون کوچکترین شاخصی وجود ندارد روسیه پشت سوریه را خالی کرده باشد.
به گزارش تسنیم، دبیرکل حزب الله لبنان ادامه داد: بله، آنچه برخی اوقات در میدان رخ می‌دهد علت آن را تنها در میدان باید جستجو کرد و نباید به‌دنبال علل بین المللی آن باشید. چگونه ارتش سوریه از هم می‌پاشد در حالی که هرروز دستاوردها و پیروزی‌های روزانه به دست می‌آورد. در هر جنگی رویارویی‌هایی صورت می‌گیرد که در وهله نخست هرکس پیروز می‌شود به‌مثابه این نیست که تمام جنگ را پیروز شده است و به‌عکس کسی که در وهله نخست شکست می‌خورد به‌منزله آن نیست که تمام جنگ را شکست خورده است.

کنار سوریه بوده و خواهیم ماند
سید حسن نصرالله خطاب به خانواده‌ها و ملت سوریه گفت: کنار شما بودیم و خواهیم ماند و هرجا که لازم باشد حاضر باشیم حاضر خواهیم بود. و در همین روزهای اخیر به جاهایی رفتیم که در گذشته به آنجا نرفته بودیم، ما وارد سوریه شدیم بر اساس تشخیص روشنی که در دفاع از سوریه، لبنان و کل منطقه داشتیم.

***تحولات لبنان***
دبیرکل حزب الله لبنان بخش پایانی سخنانش را به تحولات داخلی لبنان اختصاص داد و با اشاره به درگیری‌ها در قلمون سوریه گفت: من در گذشته از نیازهایی که لبنانی‌ها با آن روبه‌رو خواهند بود سخن گفتم و از مسئله ذوب یخها توضیح دادم و اعلام کردم که هر پیروزی که در هریک از جبهه‌های نبرد حاصل شود می‌تواند بازتاب‌های مثبتی را در تمام جبهه‌های دیگر داشته باشد. و ما به‌درستی می‌دانستیم که قصد گروه‌های مسلح که درصدد انجام اقدامات تجاوزکاران بودند بعد از مرحله آب شدن برفها حاصل می‌شود، قصد آنها برای ما از دیرباز و پیش از ذوب یخها عیان بود.

دولت لبنان قادر به مقابله با تجاوز گروه‌های مسلح نیست
نصرالله افزود: من از تهدید فرضی صحبت نمی‌کنم در آن زمان هم من از تجاوز یقینی و حتمی و موجود که در هر ساعت شدت می‌یافت سخن گفتم چرا که بخشهای وسیعی از خاک لبنان اشغال می‌شد و این امر از سوی گروه‌های مسلح و از طریق تجاوز به ارتش لبنان که به‌صورت مداوم و پیوسته به شهروندان در عرسال صورت می‌گرفت حاصل می‌شد و ادامه گروگان گرفتن نظامیان لبنانی و بمباران منطقه و تمام این مسائل نیاز به راه حل ریشه‌ای داشت، دولت قادر به حل این مسئله نیست و اگر قادر بود کاری می‌کرد. و اگر توان آن را داشته باشد و کاری نکرده مقصر است و باید مورد بازخواست قرار گیرد. اگر دولت به مسئولیت‌های خود عمل می‌کرد کنار آن قرار می‌گرفتیم ولی برای اینکه در انتظار سراب باقی نمانیم باید بگوییم که واضح است که دولت قادر به حل این مشکل نیست.

هنوز زمان حمله به قلمون آغاز نشده است
دبیرکل حزب الله لبنان هدف تروریست‌ها از تجمع در القلمون  را تلاش برای تغییر معادله دانست و اظهار داشت: از حزب الله لبنان هیچ موضع رسمی در این باره صادر نشده است، بله، آمادگی‌ها و نشانه‌هایی وجود دارد که مردم از آن مطلع شدند اما از طرف ما چیزی اعلام نشده است، اینکه ما وارد عمل شویم و مشکل را حل کنیم مسئله قطعی است اما زمان و مکان آن هنوز اعلام نشده است. هنوز ما بیانیه رسمی‌ای صادر نکردیم اما زمانی که عملیات آغاز شود خود بازگوی مسئله خواهد بود و رسانه‌ها ناگزیر از آن مطلع خواهند شد و زمان و مکان آن را اعلام خواهند کرد، ولی ما آن را اعلام نمی‌کنیم.
وی در پایان گفت: اگر می‌خواستیم که منتظر اجماع نظر لبنانی‌ها باشیم اکنون گروه‌های مسلح داخل لبنان می‌بودند، از این رو ما برای حل این مشکل خواهیم رفت، به کسانی که این پرسش را از ما خواهند کرد: "چه‌کسی به شما این وظیفه را محول کرده؟" می‌گویم: این یک تکلیف انسانی و اخلاقی و دینی است و کسی که از این وظیفه کوتاهی کند و قادر باشد کاری برای حل آن انجام دهد، اما دست به این کار نزند، بنابراین بیاید و تمام مسئولیت را به‌عهده بگیرد.

 

منبع: خبرگزاری تسنیم