کد خبر: 116374

چین کره شمالی را تحریم کرد

چین در دستوری سختگیرانه اعلام کرده است که همه شرکت های تجاری متعلق به کره شمالی در این کشور باید تعطیل شود.
اتاق خبر 24

براساس دستور صادره از سوی چین ، به این شرکت ها ۱۲۰ روز پس از قطعنامه روز ۱۲ سپتامبر شورای امنیت مهلت داده شده است که از چین خارج شوند.
 
وزارت بازرگانی چین بیانیه مذکور درباره تعطیلی این شرکت ها را رسما در تارنمای خود منتشر کرده و آورده است که این دستور شامل شرکت های مشترک چینی و کره شمالی هم می شود.
 
خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی گزارش کرده است که این یکی از تازه ترین اقدامات توام با فشار اقتصادی چین علیه کره شمالی پس از محدودکردن صادرات نفت و سوخت به این کشور است.
 
به نظر می رسد که با نزدیک شدن زمان سفر دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا به چین در ماه نوامبر، این کشور تصمیم گرفته است فشار بیشتری را بر کره شمالی با هدف توقف برنامه تسلیحاتی اتمی این کشور وارد کند.
 
وزارت بازرگانی چین افزوده است که این تصمیم براساس قطعنامه ای است که شورای امنیت سازمان ملل پس از آزمایش ششم اتمی کره شمالی تصویب کرد.
 
با این حساب شرکت های کره شمالی و شرکت های مشترک این کشور و چین تا قبل از روز نهم ژانویه باید کسب و کارشان را در چین تعطیل کنند.
 
مدتی قبل وانگ یی وزیر خارجه چین گفت که شورای امنیت باید فشار بر کره شمالی را برای مهار این کشور تشدید کند. اظهارات وی به این تعبیر شد که چین با تحریم های سخت پیونگ یانگ موافقت خواهد کرد.
 
چین از سوی آمریکا ، کره و ژاپن برای تحریم سوخت و جلوگیری از صادرات آن به کره شمالی پس از ششمین ازمایش اتمی این کشور نیر زیر فشار قرار داشت و در نهایت محدودیت هایی در این زمینه برای کره شمالی درنظر گرفت.
 
وزیر خارجه چین همچنین گفته است که ما مخالفت آزمایش اتمی کره شمالی هستیم و از این کشور می خواهیم مسیر درست را انتخاب کرده و بیش از این به تحرکات تنش زا دست نزند.
 
وانگ تصریح کرد که تحریم ها نیمی از راه حل محسوب می شوند اما باید توجه داشت که نیمه دیگر راه حل گفت وگو برای پایان دادن به بحران است.
 
برخی تحلیلگران بر این باورند که جلوگیری از صادرات سوخت و نفت به کره شمالی ممکن است باعث ناآرامی و حتی فروپاشی در این کشور شود.

منبع: پارسینه

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.