کد خبر: 110502
یادداشت اتاق خبر 24

میزبانی از یک ژنرال ایرانی در ترکیه

حملات تروریستی تازه که در بارسلونای اسپانیا اتفاق اتفاد اهمیت نقش جمهوری اسلامی ایران در حل بحران غرب آسیا را افزایش می دهد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

گروه های تروریستی تکفیری که از حمایت آمریکا، اسرائیل، عربستان سعودی و برخی دیگر از کشورهای عربی و غربی برخوردارند، با شکست هایی روبرو شده اند که حتی حامیان اصلی تروریست های تکفیری هم توان دفاع از آنها را ندارند.

افکار عمومی جهان اکنون به چند پرده پنهان از بحران غرب آسیا پی برده است، نخست آن که جمهوری اسلامی ایران نه تنها حامی تروریسم نیست بلکه در حال مبارزه با گروه های تروریستی تکفیری وهابی در سوریه و عراق است که نیروهای این گروه ها هم اکنون در اروپا دست به اقدامات تروریستی میزنند.

اکنون مردم اروپا پی برده اند که اگر جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با تروریسم وارد میدان نمی شد، ابعاد اقدامات تروریستی تکفیری – وهابی ها بسیار گسترده تر و پر دامنه تر می بود، به گونه ای که شرایط امنیتی در کشورهای اروپایی وخیم و غیر قابل تحمل می شد.

نکته بعدی در بحران غرب آسیا رو شدن دست آمریکا و رژیم اسرائیل در حمایت آشکار از تروریست هایی است که اکنون در سوریه و عراق حضور دارند، اگر تا پیش از این مردم جهان تصور می کردند که آمریکا در حال مبارزه با تروریسم است، اما اکنون پی برده اند که آمریکایی ها افکار عمومی را فریب داده اند.

برای اثبات این موضوع کافی است به بازخوانی توصیه ها و نقطه نظرات هنری کیسینجر نظریه پرداز آمریکایی که پیشنهادها و راهکارهای او همواره از سوی روسای جمهوری آمریکا با استقبال روبرو بوده است، بپردازیم تا روشن شود که آمریکا تا چه اندازه از وجود گروه های تروریستی که خود آنها را پرورش داده سود می برد.

راهکارهای کیسینجر به ترامپ

هنری کیسینجر

 

کیسینجر در تازه ترین راهکاری که به دولت دونالد ترامپ پیشنهاد داده گفته است که آمریکا نباید داعش را از بین ببرد، بلکه این گروه تروریستی باید باشد تا ایران نتواند نفوذ و تأثیر خود را در سوریه و غرب آسیا افزایش دهد.

با این وجود هم که کیسینجر چنین توصیه ای می کند، نمیتوان نقش اساسی ایران در مبارزه با تروریسم را نادیده گرفت.

اما برای نابودی گروه های تروریستی در سوریه و عراق عزم جدی ایجاد شده که علاوه بر جمهوری اسلامی ایران، روسیه نیز وارد میدان شده و در کنار ایران در حال نبرد با تروریست های تکفیری در سوریه است. نقش روسیه به عنوان یک کشور قدرتمند که توانایی مقابله با آمریکا را دارد، باعث تغییر در معادلاتی شده است که آمریکا برای خود محاسبه کرده بود.

هم اکنون ایران و روسیه در محور اصلی مبارزه با گروه های تروریستی قرار دارند، کشورهای عربی به ویژه رژیم سعودی در راه مبارزه با تروریست های تکفیری همچون آمریکا هیچ گامی برنداشته بلکه کارشکنی هم کرده است.

یکی دیگر از نکاتی که برای همگان آشکار شده و باعث رسوایی برای آنها شده است، ماهیت پلید آل سعود در بحران غرب آسیا است. افکار عمومی هم اکنون پی به این واقعیت برده است که تفکر پلید وهابیت به گرایش های افراطی می انجامد و در واقع وهابیت است که افراطیون مذهبی را ایجاد می کند و با نام اسلام دست به جنایات فجیع می زند.

مردم جهان به خوبی درک کرده اند که رفتارها و اقدامتی که گروه هایی همچون داعش انجام میدهند هیچ ارتباطی با اسلام واقعی و ناب ندارند، بلکه آنها آمده اند از یک سو چهره اسلام را تخریب کنند و از سوی دیگر سلطه تفکر وهابیت را در میان مردم مسلمان افزایش دهند.

در این میان برخی کشورها از جمله ترکیه که تا پیش از این بیراهه می رفت، تغییر رفتار داده یا به خاطر پی بردن به اشتباه خود تغییر تاکتیک داده، اما این تغییر باعث شده است تا همکاری و همگرایی ایران، روسیه و ترکیه در بحران غرب آسیا هماهنگ تر شده و دقیق تر پیش برود. اشتراک نظرات سه کشور هر روز به هم نزدیک تر میشود و چنین اتفاقی ائتلاف آمریکایی را تضعیف خواهد کرد.

ترکیه دراین میان و دراین 6 سال گذشته راه اشتباهی را سپری می کرد، به گونه ای که خود نیز دچار بحران های زیادی همچون کودتای نافرجام و اقدامات تروریستی در کشور شد. اما اکنون پس از گذر زمان احساس بیراهه رفتن در سیاست ها، آنها را به همگرایی هر چه بیشتر با جمهوری اسلامی ایران و روسیه راغب کرده است.

دعوت از سردار سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران برای سفر به ترکیه و تدارک یک سفر سه روزه پربار با دیدارها و مذاکرات مهم و حساس نشان از چرخشی در سیاست های ترکیه در بحران منطقه دارد.

 

سفر سرلشگر باقری به ترکیه

 

هر چند در چند سال گذشته به خاطر برخی مواضع مقامات ترکیه علیه ایران و بحران غرب آسیا، کدورت هایی ایجاد شده بود، اما با سعه صدر جمهوری اسلامی در قبال برخی مواضع تند ترکیه، این کشور نیز به نظر می رسد به حقایقی درباره بحران سوریه و عراق دست یافته است.

دعوت از رئیس ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان برای سفر به ترکیه را می توان نشانی از رویکرد مثبت آنکارا به تحولاتی دانست که در منطقه دیده می شود. دیدار سرلشکر باقری با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و دیدار با فرماندهان ارشد ارتش این کشور اهمیت موضوع را صد چندان می کند.

 

سرلشکر باقری با اردوغان دیدار کرد

 

سفر سرلشگر باقری به ترکیه

 

احساس نیاز به ایران در میان سران کشورهای منطقه به ویژه ترکیه دیده می شود، این احساس باعث شده تا رویکردها تغییر کند. معادلات سوریه به نفع جبهه مقاومت با محوریت ایران، روسیه و حزب الله رقم خورده است، به همین خاطر ترکیه در استان و شهر ادلب با مشکلات امنیتی روبرو گشته است. گروه های تروریستی در این شهر تجمع کرده اند و خطر جدی ترکیه را تهدید می کند، ترکیه اگر می خواهد از بحران ادلب صدمه جبران ناپذیری نبیند، باید با ایران و روسیه همکاری نزدیک داشته باشد.

احتمال این که یک عملیات نظامی مشترک از سوی ایران، روسیه و ترکیه در سوریه انجام شود وجود دارد. در همین زمینه خبرگزاری اسپوتنیک در خبری اعلام کرده است؛ بر اساس اطلاعات دریافتی، روسیه و ایران عملیات خود را از جنوب شهر ادلب آغاز خواهند کرد و ترکیه از جهت شمال پیشرفت می کند.

چنین عملیاتی اگر انجام شود، باعث انزوای هر چه بیشتر آمریکا و ائتلاف ضد سوری خواهد شد، با چنین واکنشی از سوی سه کشور قدرتمند منطقه، آمریکا باید حضور خود را در سوریه کمرنگ و به سرعت خارج شود.

ترکیه همپیمان آمریکا و عضو ناتو است، همواره ژنرال های آمریکایی و اروپایی را دعوت کرده و از آنها پذیرایی نموده است، اما این بار میزبان یک ژنرال ایرانی بوده است که سابقه و تجربه 8 سال دوران دفاع مقدس را در پرونده خود دارد و اکنون هم در حال مدیریت جنگیِ بحران در سوریه و عراق است.

با رویکردی که ترکیه به سوی شرق نشان داده و دوری اروپا از او احتمال این که آنکارا از پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» خود خواسته یا نخواسته جدا شود. هم اکنون تنش هایی میان ترکیه و اروپا به ویژه با آلمان وجود دارد.

از سوی دیگر اشتراک نظر ایران و ترکیه در مخالفت با همه پرسی در اقلیم کردستان عراق، آمریکا را در اجرای برنامه خود برای ایجاد فتنه و تجزیه منطقه عقیم می گذارد، هم اکنون نیروهای آمریکایی در منطقه کردنشین سوریه حضور دارند و وعده هایی برای ایجاد خودمختاری و استقلال به این بخش داده اند.نیروهای پ ک ک در این بخش از سوریه مستقر شده اند.

البته در این میان برای این که سوریه یکپارچه باقی بماند و منطقه کردنشین این کشور تجزیه نشود، از همه بیشتر ترکیه و ایران باید در سوریه هزینه کنند، چرا که تلاقی بحران اقلیم کردستان عراق و سوریه به سوی ترکیه و ایران نیز کشیده خواهد شد، نکته ای که سردار باقری نیز به آن اشاره کرد. به همین خاطر شاید حتی درگیری هایی میان نیروهای سه گانه روسیه، ایران و ترکیه با نیروهای مستقر آمریکایی در خاک سوریه ایجاد شود، اما گسترش نخواهد نیافت، یانکی ها کوتاه خواهند آمد!

احتمال زیاد اتحادیه اروپا با آمریکا همراهی نخواهد کرد و همین امر باعث خواهد شد تا آمریکا در بحران غرب آسیا تنها بماند و نتواند آن را به دلخواه خود کنترل کند، هر چند سال ها است که مدیریت بحران از دست آمریکا خارج شده؛ اروپا خود ضربات سنگینی را از تروریست های تکفیری خورده است، در چند روز گذشته چندین اقدام تروریستی در اسپانیا، فنلاند و روسیه انجام شده است.

چه بسا اروپا هم به خاطر سیاست های سرتاسر اشتباه و غلط آمریکا به سوی شرق گرایش بیشتری نشان دهد!


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.