کد خبر: 108014
لاریجانی خبر داد

شکایت ایران از آمریکا بدلیل نقض برجام

درباره اعمال تحریم‌های جدید آمریکا باید شکایتی به شورا و کمیسیون مربوطه در این رابطه ارسال شود که این موضوع صورت گرفته است.
اتاق خبر 24
علی لاریجانی که به استان قم سفر کرده است، امروز (سه شنبه ۱۰ مرداد) در جمع خبرنگاران گفت: در جلسه هیات نظارت هسته‌ای بحث مفصلی درخصوص تحریم‌های جدید آمریکا صورت گرفت و دقیقاً چگونگی و میزان تحریم‌ها تحلیل شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در جلسه هیئت نظارت هسته‌ای اینکه چه مقدار تحریم‌های جدید آمریکا با برجام مخالف است، مورد بررسی قرار گرفت و معلوم شد که این موضوع با بند‌های مختلف برجام تعارض دارد.

لاریجانی افزود: درباره اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علاوه بر اینکه اقدامات دیپلماتیک صورت بگیرد، باید شکایتی نیز به شورا و کمیسیون مربوطه در این رابطه ارسال شود که این موضوع صورت گرفته است و در این راستا اطلاعیه‌ای که از سوی کمیسیون مربوطه صادر شده، بیانگر این است که آمریکایی‌ها تخلفاتی در اجرای برجام داشته اند و برخی از کشور‌ها به صورت بسیار صریح بیان کرد که اقدامات آمریکا نقض برجام محسوب می‌شود و در جلسه بعدی این موضوعات در سطح وزرا بررسی می‌شود.

رئیس نهاد قانونگذاری گفت: علاوه بر اقدامات انجام شده، کلیات طرحی درخصوص مقابله با اقدامات آمریکا در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مصوب شده و این کمیسیون در حال بررسی جزئیات طرح مذکور است.

وی بیان کرد: بنده به آقای بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس درخصوص رسیدگی به طرح مذکور تاکیدات لازم را داشته ام و در این رابطه جلسه فوق العاده نیز برگزار شده و بعد از مراسح تحلیف ریاست جمهوری، اگر کمیسیون امنیت ملی کار‌های نهایی را درخصوص طرح انجام بدهد، پیش بینی می‌شود این طرح در روز‌های سه شنبه و چهارشنبه در صحن علنی بررسی شود.

 
لاریجانی افزود: در جلسه نظارت هسته‌ای درخصوص ۱۶ مورد تصمیماتی اتخاذ شد که برخی از آن‌ها به اقدامات دیپلماتیک مربوط می‌شود و برخی اقدامات را باید سازمان انرژی اتمی، وزارت امور خارجه و سایر دستگاه‌ها انجام دهند و مقرر شد رئیس جمهور تک تک این موارد را به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ تا انجام شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نقض برجام توسط آمریکایی‌ها از نظر ما در هیئت نظارت هسته‌ای با توجه به استنادات، روشن است.

وی افزود: آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که مانع اجرای توافق هسته‌ای شوند و در این موضوع تردیدی نیست و شاید تصمیم آن‌ها برای تصویب قانون جدید به این خاطر است که فضاسازی صورت بگیرد تا در ایران سرمایه گذاری کمتری انجام شود.

لاریجانی ادامه داد: در اجلاس G۲۰ آقای ترامپ به کشور‌های دیگر توصیه کرده بود تا در ایران سرمایه گذاری نکنند، که این گونه اظهارنظر‌ها خلاف است و براساس برجام نباید چنین فضاسازی انجام شود. البته بیانگر این موضوع است که قصد آنان چیست؛ بنابراین ایران باید با قاطعیت و درایت به نحوی عمل کند که مانع از دستیابی آمریکایی‌ها به هدفشان شود.

وی گفت: رسانه‌ها باید به موضوعات مذکور توجه کنند تا در فضاسازی‌هایی که از سوی آمریکایی‌ها صورت می‌گیرد، قرار نگیرند، زیرا واقعا اینطور نیست که آمریکایی‌ها بتوانند به تنهایی چنین کاری انجام دهند، مخصوصاً اینکه کشور‌های مهم به آمریکایی‌ها خرده گرفته اند که عملکرد صحیحی ندارد و بعد از مصوبه آمریکایی ها، روس ها، چینی‌ها و فرانسوی‌ها و دیگران به کار آمریکایی‌ها خرده گرفتند، بنابراین باید تلاش شود در ایران روند سرمایه گذاری تسریع شود.

رئیس قوه مقننه کشورمان افزود: ان شالله اقدامات ۱۶ گانه‌ای که مصوب شده با سرعت انجام شود تا پاسخ جدی تری به اقدامات آمریکا داده شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی درخصوص مسائل این شهر گفت: مسائل مربوطه در رابطه با مسیر قطار سریع السیر تهران- قم- اصفهان بررسی شده تا بیشترین مزایا را برای قم به همراه داشته باشد و دسترسی مردم به مرم و مترو تسهیل شود. البته مقرر شد کار‌های کارشناسی و تکنیکی را مشاوران انجام دهند.

وی ادامه داد: موضوع طرح جامع حرم تا جمکران معضلاتی پیدا کرده و براساس تصمیم گیری انجام شده باید شرایط به نحوی شود که شهرداری قم بتواند با استفاده از تمامی ظرفیت‌ها و امکانات کار‌ها را سریع‌تر سامان دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی درخصوص مسائل مربوط به فرودگاه قم گفت: بحث‌هایی درباره احداث فرودگاه در قم مطرح بود و اجازه‌هایی از ستاد فرماندهی کل قوا و وزارت راه و شهرسازی در این رابطه گرفته شد و بعد از تایید نظر‌ها کارشناسی مشخص شد که قم به فرودگاه نیاز دارد و باید کار در این رابطه سامان یابد و در این زمینه تصمیم گیری اصلی انجام شده است.

منبع: خبرگزاری خانه ملت