کد خبر: 10789
ظریف در گفت وگو با خبرنگاران در فرودگاه بیروت

بازی رژیم صهیونیستی درقبال توافق هسته ای شکست خورده است/ دعوت از کشورهای منطقه برای گفت وگو وهمکاری

محمد جواد ظریف وزیرامور خارجه جمهوری اسلامی ایران از رژیم صهیونیستی ، تروریسم ، افراط گری و خشونت به عنوان چالش های بزرگ منطقه خاورمیانه یاد و تاکید کرد که بازی صهیونیست ها در قبال توافق هسته ای بین ایران و گروه 1+5 شکست خورده است.
اتاق خبر 24

ظریف که عصر سه شنبه در راس هیاتی و در اولین ایستگاه از دور دوم سفرهای منطقه ای خود بعداز توافق هسته ای با گروه 1+5 برای دیدار و گفت وگو با مقامات رسمی و حزبی لبنان وارد بیروت پایتخت این کشور شد، در گفت وگو با خبرنگاران در پاویون فرودگاه رفیق الحریری بیروت تاکید کرد: بار دیگر از کشورهای منطقه می خواهم برای تامین منافع دولت ها و ملت های منطقه به دعوت ایران برای گفت وگو و همکاری پاسخ مثبت دهند.
وی ابراز امیدواری کرد که با پایان پرونده هسته ای ایران مرحله جدیدی در خاورمیانه به نفع کشورها و ملت های منطقه شروع شود.
ظریف خاطرنشان کرد که در منطقه خاورمیانه نیاز جدی به همکاری و گفت وگو برای استفاده از فرصت ها و مقابله با چالش های مشترک داریم.
وزیر امور خارجه ایران اظهارداشت که توافق هسته ای یک فرصت تاریخی در منطقه فراهم کرده تا ضمن مقابله با چالش ها و تهدیدهای خطرناکی مانند رژِیم صهیونیستی و تروریسم بتوانیم با یکدیگر همفکری، تشریک مساعی و همکاری کنیم.
وی ابراز امیدواری کرد که در طول اقامتش در لبنان بتواند با مقامات لبنانی در باره همکاری های دو کشور دوست و برادر در زمینه های مختلف و گسترش زمینه های همکاری گفت وگو کند.
ظریف از میهمان نوازی دولت و ملت لبنان نیز قدردانی کرد.
گفت وگو با نبیه بری رییس مجلس، تمام سلام نخست وزیر، جبران باسیل وزیر امور خارجه ، دیدار با مسئولان گروه های فلسطینی مقیم لبنان و کنفرانس خبری از جمله برنامه های اعلام شده دومین سفر ظریف در مقام وزیر امور خارجه دولت یازدهم ایران به لبنان اعلام شده است.
ظریف دهه سوم دی ماه سال 1392 نیز به عنوان وزیر امور خارجه دولت یازدهم به لبنان سفر کرده است.
وی درسفر گذشته خود به لبنان با سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله دیدار و گفت وگو کرده بود.
وزیرامور خارجه جمهوری اسلامی ایران قرار است فردا چهارشنبه در پایان سفر به لبنان، بیروت را به مقصد دمشق برای گفت وگو با مقامات ارشد سوری ترک کند.
وی قرار بود قبل از بیروت عازم ترکیه شود که این سفر به زمانی دیگر موکول شد.
سفر به پاکستان، هند و روسیه از جمله برنامه های کاری چند روز آینده دکتر ظریف اعلام شده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا