کد خبر: 107800
یادداشت اتاق خبر 24

توافق نکردن بهتر از توافق بد است

واقعیت برجام این است که ایران در قبال آن هیچ واکنشی نمیتواند از خود نشان دهد الا خروج از این توافق که قطعاً تبعات منفی زیادی برای جمهوری اسلامی خواهد داشت.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

کوتاه و صریح باید گفت که اشتباهات زیادی در روند مذاکرات هسته ای انجام شد که اکنون آمریکایی ها برداشت ها و خوانش های خاص خود را از برجام دارند و بر اساس آن هر اقدامی علیه ایران تدارک می بینند آن را نقض برجام نمی دانند و حتی کشورهای اروپایی عضو 1+5 هم با آمریکا همراهی می کنند.

اساسی ترین اشتباه در انجام مذاکرات هسته ای، مذاکره با آمریکا بود، بدون این که توجهی به دشمنی های آمریکا با ایران شود، او رابه عنوان محور مذاکرات شناختیم و بر اساس آن پیش رفتیم.

 

برجام

 

جای گله گذاری و مقصر تراشی دیگر گذشته است، برجام امضاء شده و ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران بر اساس آن بیش از دو سال است که تعهدات خود را اجرا می کنیم و تأیید آژانس بین المللی انرژی اتمی هم بر پایبندی ایران صحه می گذارد. باید مسئولین و دست اندرکاران تیم هسته ای، دولت، دستگاه دیپلماسی و دیگر دستگاه ها و نهادهای کشور در اندیشه آن باشند که برای پاسخ به اقدامات آمریکا چه تدارکی ببینند که نقض برجام نباشد.

اما جدای از اشتباه بزرگی که به خاطر مذاکره با آمریکا صورت گرفت، یک اشتباه بزرگ دیگر هم اتفاق افتاد، در جریان مذاکرات هسته ای اجرای تعهدات دو طرف همزمان و پایاپای اتخاذ نشده بود که همین نبود چنین بندی در برجام، باعث شد تا طرف مقابل که آمریکا است، اصرار و تأکید داشته باشد، هر گاه ایران تعهدات خود را اجرا کرد، ما نیز به اجرای تعهدات خود اقدام می کنیم.

همان زمان که مذاکرات ادامه داشت و می رفت که به نتیجه برسد، بودند منتقدینی که چنین پیشنهادهایی را مطرح کردند و توصیه هایی را به تیم هسته ای و دولت ارائه دادند که در اجرای تعهدات برجامی ایران عجله به خرج ندهند. اجرای یکطرفه تعهدات از سوی ایران آن هم به طور کامل و دقیق که حتی بازرسان آژانس و ناظران سیاسی از سرعت و دقت عمل ایران متعجب شده بودند، هیچ جای شبهه ای برای آمریکا باقی نگذاشت که آب از لب و لوچه ایران راه افتاده تا هر چه زودتر تحریم های اقتصادی برداشته شود.

می شد در برجام روش اجرای گام به گام را اجرا کرد و پیش رفت، یک مرحله ایران اقدام می کرد و منتظر می ماند تا طرف مقابل یک گام برای اجرای تعهدات خود در چارچوب برجام بردارد. این شیوه می توانست حق ایران از توافق هسته ای را بیشتر به دست آورد.

آمریکا همه اقداماتی که علیه ایران پس از برجام انجام داده و می دهد، برای این است که ایران را وادار به خروج از آن کند، خروجی که هزینه های بیشتری از هنگام اجرای یکطرفه توافق هسته ای برای جمهوری اسلامی خواهد داشت. اگر نگوییم تنها گزینه اما بهترین گزینه ممکن اکنون پایبندی ایران به توافق هسته ای است. یک راه دیگر هم وجود دارد و آن خروج از برجام است.

اگر ایران دست به چنین کاری بزند، نه تنها اتحادیه اروپا که اکنون هم با آمریکا همراه است، علیه ایران وارد عمل میشود، بلکه احتمال همراهی روسیه و چین با آمریکا بر سر موضوع خروج ایران از توافق هسته ای هم می رود.

روسیه گرچه خود تحت تحریم های اقتصادی آمریکا قرار دارد اما این کشور به عنوان یک کشور قدرتمند توانسته است مقابل تحریم های آمریکا ایستادگی کند، همراهی ایران و روسیه می تواند تبعات منفی تحریم های هر دو کشور را کاسته و ضعیف کند.

برجام که برای ایران حاصلی نداشت و حتی مردم هم به این نتیجه رسیده اند که توافق هسته ای آنگونه که گفته می شد، دستاوردی نداشت و تأثیری بر معیشت آنها نگذاشت، اکنون خروج از آن تبعات بیشتری قبل از توافق به دست خواهد آمد. جمهوری اسلامی ایران در شرایط، مکان و زمان های دیگر می تواند پاسخ بدعهدی آمریکا را بدهد، اکنون ایران باید برجام را اجرا کند هر چند به ضرر او تمام شده است.

میگویند همه تخم مرغهایت را در یک سبد نگذار، جمهوری اسلامی ایران با وجود رهبری فرزانه و با درایت، از همان زمانی که بحثهای جدی هسته ای سر گرفته شد، خط قرمزهای ایران را تعیین کردند و مهر ورود ممنوع بر آنها زدند تا دشمن هوس مذاکره بر سر آنها نکند.

پیشرفت های موشکی، مسائل منطقه، حقوق بشر خط قرمزهایی است که باید رعایت شود، ایران بر سر دیگر موضوعات نیز با آمریکا هیچگاه مذاکره نخواهد کرد چرا که کاخ سفید کشور مردود شده در توافق هسته ای است.

اگر به این نکته توجه می شد که توافق نکردن بهتر از توافق بد است، شاید اکنون اینگونه نبود. اما درس عبرتی است برای آینده و آیندگان. آیا میتوان برجام را یک توافق بد دانست که توافق نکردن بهتر از آن بود؟!

 


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.