کد خبر: 107627
یادداشت اتاق خبر 24

سناریوهای آمریکا و گزینه‌های ایران برای پاسخ

آمریکا چرا دست از سر منطقه غرب آسیا بر نمی دارد؟ این منطقه برای ایالات متحده چه جذابیت و منافعی دارد که حتی خود را هزینه بودن در آن می کند؟!
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

آمریکا سال هاست که با حضور خود در غرب آسیا آرامش و امنیت منطقه را به هم زده است، حضور مداخله گرایانه آمریکا تاکنون باعث بروز جنگ ها و معضلات بسیاری برای کشورها و مردم غرب آسیا که اکثریت آن مسلمان هستند شده است.

پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، آمریکایی ها در منطقه غرب آسیا و خلیج فارس یکه تازی می کردند، همه کشورها تن به ذلت حضور سیاسی و نیروهای نظامی ایالات متحده داده بودند، به گونه ای که کشورهای منطقه هیچ اراده ای از خود نداشتند و این فقط آمریکا بود که فرمان می داد و دیگران اجرا می کردند.

انقلاب اسلامی ایران همه هیمنه آمریکا را در منطقه بلکه جهان فرو ریخت و باعث شد تا از حوزه تأثیر و نفوذ این رژیم در منطقه حساس و سرنوشت ساز غرب آسیا کاسته شود، کاهش قدرت و اقتدار آمریکا بر کشورهای منطقه غرب آسیا و خلیج فارس، باعث شد تا ذهن و اندیشه مردم مسلمان منطقه روشن شود. آگاهی مردم به واقعیات و حقایقی که تاکنون از آن محروم بودند، با مخالفت های گسترده به خاطر نفوذ و سلطه آمریکا بر منطقه رشد کرد و اکنون مردم مسلمان منطقه نسبت به حضور نیروهای آمریکا عصبانی هستند و این عصبانیت ها در اعتراضات آنها به خوبی دیده می شود.

همه این مخالفت ها، اعتراضات و عصبانیتی که در وجود مردم مسلمان شکل گرفته بغض فرو خفته ای بود که به خاطر وجود رژیم های جائر و فاسد در کشورهای عربی مسلمان از بروز آنها جلوگیری و آنها را خفه می کرد، اما با انقلاب اسلامی مردم مسلمان پی به بسیاری از حقایق بردند و دست به اعتراض زدند.

اکنون سوریه، تا عراق، یمن، بحرین و حتی عربستان سعودی شاهد اعتراضات مقدس مردمی است که سرمنشأ آن آموزه های انقلاب اسلامی است که به خاطر عمق نفوذ و تأثیر به حق خود توانسته است بدون این که بخواهد در امور دیگر کشورها دخالتی داشته باشد، آرمان های انقلاب اسلامی خود را صادر کند.

چنین شرایط و وضعیتی برای کشورهای جائر و ستمگر منطقه و ارباب آنها آمریکا هیچگاه خوشایند نبوده است، سران کشورهای عربی منطقه و آمریکا برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران بیکار ننشستند و توطئه ها و دسیسه های بسیاری را علیه انقلاب اسلامی اجرا کردند.

اکنون که آمریکا در دوران ترامپ به سر می برد، شرایط منطقه حساس تر گشته به گونه ای که خطراتی آن را تهدید می کند، مهمترین خطر برای منطقه جنگ است که اکنون به صورت نیابتی جریان دارد و هر دو طرف ماجرا سعی دارند از شکست خود جلوگیری کنند، اما شاهد هستیم که جبهه مقابل که باید آن را جبهه کفر نامید، شکست های سنگینی را متحمل شده و می رود تا با شکست کامل همراه شود.

اما این پایان کار نیست، چرا که آمریکا و اذناب او در منطقه تدارکات گسترده ای را علیه جبهه مقاومت اسلامی انجام داده اند، آمریکا، اسرائیل و سعودی ها یک مثلث شوم شیطانی را تشکیل داده اند تا جمهوری اسلامی ایران را نه تنها تضعیف کنند بلکه در آرزوی سرنگونی جمهوری اسلامی ایران به سر می برند.

 

3 هدف آمریکا در منطقه

اهدافی که آمریکا در منطقه پیگیری میکند، در دو سه موضوع میگنجد، که اگر به آنها دست یابد، موفق خواهد شد، اما به خاطر وجود جبهه مقاومت اسلامی تاکنون به آنها دست نیافته است و گمان هم نمیرود که بتواند فائق آید.

نخستین هدفی که آمریکایی ها از حضور در منطقه غرب آسیا و خلیج فارس پیگیری می کنند، مهار و حتی تغییر جمهوری اسلامی ایران است که حتی از زبان مقامات رسمی آمریکا همچون تیلرسون وزیر خارجه این کشور بر زبان رانده شده است. این سیاست یا می تواند رویارویی مستقیم با جمهوری اسلامی ایران باشد یا غیر مستقیم و از سوی عوامل و عمله اکره آن در منطقه که وجود هم دارند. مهمترین آنها رژیم اسرائیل و رژیم سعودی است.

سپس تقویت گروه های تروریستی برای تشکیل ارتشی که بتواند برای جمهوری اسلامی ایران دردسر ساز باشد، به نظر می رسد انتقال تروریست های وهابی تکفیری از سوریه و عراق به افغانستان و حتی پاکستان برنامه ای باشد که در آینده نه چندان دور اجرا خواهد شد.

برنامه و هدف دیگر آمریکا که سال هاست آن را پیگیری می کند، ایجاد صلح و برقراری ارتباط کشورهای مسلمان غرب آسیا با رژیم جعلی اسرائیل است. نشانه های این سیاست آشکار شده و اخبار گوناگونی از روابط برخی کشورهای عربی مسلمان همچون رژیم سعودی، امارات و برخی دیگر منتشر شده که همگی آنها درست است.

همه این برنامه ها و اهداف برای مهار و نابودی جبهه مقاومت اسلامی با محوریت جمهوری اسلامی ایران است، آمریکا به خاطر وجود انقلاب اسلامی منافع خود را در منطقه از دست رفته می پندارد، هر چند او منافعی در منطقه ندارد، اما به خاطر سلطه و نفوذی که بر برخی کشورهای عربی پیدا کرده، خود را شریک ثروت مسلمانان می داند، برای این که آمریکا نتواند به این سه هدف مهم دست یابد، سیاستی که ایران در منطقه در پیش گرفته و اعمال نموده است، بسیار موفق عمل کرده و توانسته است یک چالش بسیار سخت را برای آمریکایی ها به وجود بیاورد.

با توجه به فشارهای اقتصادی و تهدیداتی که آمریکا علیه ایران اعمال کرده و سعی دارد تا از این طریق جمهوری اسلامی را تضعیف کرده و از ظرفیت تأثیر آن در منطقه بکاهد، شدت بخشیدن به حمایت از دولت و ملت سوریه و عراق، حمایت از مردم مظلوم یمن و بحرین در مقابل دخالت ها و جنایات مستقیم رژیم سعودی، تقویت حزب الله در لبنان، ادامه پیشگامی در زمینه تولید و آزمایش موشک های بالستیک و دیگر پیشرفت های نظامی و غیر نظامی، بهترین و موثرترین راه برای جلوگیری از اجرای سناریوهای آمریکا علیه ایران است، که البته اقدامات دولت برای بهبود اوضاع اقتصادی و ایجاد شرایط بهتر معیشت، در مقابل تحریم های غرب علیه ایران، یکی دیگر از عوامل بازدارنده مقابل دشمنی های آمریکا است که باید بر روی آن اقدامی سریع صورت گیرد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.