کد خبر: 106044

ضرر هنگفت استقلال از لغو شهرآورد!

 باشگاه استقلال از لغو دربی دوستانه ضررهایی را متوجه خود می‌بیند که جبران آنها کار دشواری است.
اتاق خبر 24

 باشگاه پرسپولیس بی‌آنکه نگران درآمدهای حاصل از برگزاری شهرآورد در شهر بیله‌فلد آلمان باشد، یکطرفه از این بازی کنار کشید. این اتفاق در حالی رخ داده که هیچ هماهنگی با باشگاه استقلال و حتی حامیان مالی نشده است. ظاهرا باشگاه پرسپولیس نیاز مبرم به درآمد‌های حاصل از برگزاری این بازی ندارد. این اقدام می‌تواند دو فرضیه را پیش‌روی‌ ما قرار دهد.  نخست اینکه حساب آنها پر است و کمبودی را احساس نمی‌کنند یا سودی که از برگزاری سوپرجام عاید این باشگاه می‌شود به اندازه‌ای هست که ضررهای ناشی از لغو یکطرفه شهرآورد در شهر بیله فلد آلمان را جبران کند. حال استقلالی‌ها چه برنامه‌ای برای برون رفت از این ضرر مالی دارند روشن نیست. باید انتظار بکشیم و ببینیم افتخاری و زیر مجموعه‌اش چه راهکاری پیش بینی کرده‌اند.

لغو شهرآورد پیش فصل که قرار بود در شهر بیله فلد آلمان برگزار شود، بیش از آنکه لطمه‌ای باشد بر پیکر باشگاه پرسپولیس، باشگاه استقلال را در راه پرداخت حقوق بازیکنان با مشکلات فراوان مواجه می‌کند. برای اینکه به عمق چالش‌های آبی‌ها برای پرداخت 30 درصد‌های قبل از فصل پی ببریم کافی است به مصاحبه‌های مدیرعامل این باشگاه استناد کنیم که بارها در توجیه برگزاری این بازی گفته بود اگر شهرآورد برگزار نشود، برای پرداخت دستمزد بازیکنان با مشکلاتی مواجه می‌شویم.

افتخاری برای اینکه مدیریت خود در باشگاه استقلال را زیر سوال نبرد چندان به عمق فاجعه‌ای که پس از لغو بازی در کمین تیمش است اشاره‌ای نکرد تا افکار بازیکنان و مربیان تیمش به هم نریزد اما موضوع بسیار حادتر از این چیزی است که می‌بینیم و باشگاه استقلال اکنون با مشکلات عدیده مالی مواجه است و به دنبال برگزار نشدن شهرآورد 85 در شهر بیله فلد آلمان توانایی پرداخت حقوق‌های پیش فصل بازیکنان را ندارد.

گرچه افتخاری پس از لغو بازی اشاره‌ای به این موضوع نکرد و حتی در مواجهه با صحبت‌های مدیر روابط عمومی باشگاه پرسپولیس موضع انفعال در پیش گرفت اما به واقع او بازنده این ماجرا شده و حالا در مسیری قرار گرفته که برای تامین بودجه باید دست نیاز به سوی وزارت ورزش دراز کند که بعید هم هست با توجه به صحبت‌های سلطانی فر، وزیر ورزش و جوانان پاسخ مثبتی دریافت کند به این علت که وزیر بارها به این نکته تاکید داشته که زیر مجموعه‌اش نمی‌تواند هیچ کمکی به دو باشگاه استقلال و پرسپولیس کند. شاید آن روز که افتخاری در سایت باشگاه استقلال قاطعانه اعلام کرد که شهرآورد در آلمان برگزار می‌شود و بسیار امیدوار بود که از کنار برگزاری این بازی پول خوبی به جیب می‌زند، قدری بر افکار مدیران و تصمیم‌گیران باشگاه پرسپولیس دقیق‌تر می‌شد و پی به برنامه‌های آنها می‌برد، هیچ گاه خبر از قطعی بودن برگزاری این بازی نمی‌داد و اظهاراتش را قدری مدیریت می‌کرد اما افتخاری تنها در تصورات خود برگزاری شهرآورد 85 در آلمان را قطعی می‌دانست و خیال می‌کرد این بازی بی هیچ عامل بازدارنده‌ای برگزار می‌شود اما او غافل بود از اهدافی که در نهان باشگاه پرسپولیس می‌گذرد و هرگز نمی‌دانست که برای این باشگاه حضور در فینال سوپرجام بسی مهم‌تر از سفر به آلمان و شرکت در یک بازی حاشیه‌ساز و جنجالی است.

کاملا پیداست که باشگاه رقیب ارزیابی و تحلیل دقیق تری از تبعات برگزاری این شهرآورد داشته و با سنجش همه جوانب از حضور در این بازی خودداری کرده و حتی قید میلیاردها تومان سودی که ممکن بود از کنار این بازی به دست آورد را هم زده است. احتمالا باشگاه پرسپولیس به این نتیجه رسیده که می‌تواند ضرر ناشی از شرکت نکردن در این بازی را در بازی سوپر جام جبران کند. دیداری که احتمالا منجر به رسیدن این باشگاه به جامی دیگر خواهد شد و دور از باور نیست که ورزشگاه آزادی در این بازی پر شود و از کنار حق بلیت فروشی نیز مبلغ قابل توجهی ‌گیر این باشگاه بیاید. حتی ممکن است شرکت نکردن در این بازی در نهایت صرفه اقتصادی بیشتری برای سرخ‌ها داشته باشد و حتی این باشگاه غرامت 200 هزار یورویی که حامی مالی به واسطه کنار کشیدن این باشگاه از شهرآورد در بیله فلد داشته را نیز از قبل سودهای سوپر جام پرداخت کند. سودی که با شرکت هواداران این باشگاه در مسابقات یا مشارکت‌های پیامکی ممکن است بیشتر هم بشود.  به هر حال می‌شود چنین جمع بندی کرد که باشگاه استقلال از لغو این بازی ضررهایی را متوجه خود می‌بیند که جبران آنها کار دشواری است مگراینکه مدیران باشگاه استقلال در روزهای باقیمانده و یا تعطیلات میان فصل دیداری را با تیم بزرگی از لیگ‌های معتبر دنیا ترتیب دهند تا احتمالا سودی را به دست آورند که با آن بتوانند کمبودهای مالی در این باشگاه را جبران کنند. البته راه‌های دیگری هم هست و استقلالی‌ها می‌توانند به کسب درآمدهایی امیدوار باشند به شرط آنکه مدیران این باشگاه برنامه‌ریزی مناسبی برای برون رفت از مشکلات مالی احتمالی داشته باشند.

برای مشاهده اخبار ورزشی کلیک کنید.

منبع: جام نیوز