کد خبر: 104139
امریکن کانسروتیو؛:

جنگ کشورهای جعلی عربی/ ایران شکست ناپذیر است

«کشورهای حاشیه خلیج [فارس] با چالشی اساسی‌تر روبرو هستند؛ آیا این کشورهای مصنوعی که مجبورند وفاداری را از شهروندانشان با پول بخرند، می‌توانند به بقای خود ادامه دهند؟»
اتاق خبر 24

پایگاه "امریکن کانسروتیو" (Amerian Consevative) با انتشار گزارشی تحت عنوان "زمانی که کشورهای جعلی به جنگ می روند" ضمن بیان اینکه عربستان و متحدانش را اساسا نمی‌توان کشور نامید، عنوان کرده است آن ها اگر به دنبال رویارویی با ایران هستند، ابتدا باید سیستم حکومتی‌شان را اصلاح کنند.

در این گزارش می‌خوانیم:

«تا همین اواخر زندگی در قطر بسیار لذت بخش بود؛ اما عربستان سعودی با حمایت پرزیدنت دونالد ترامپ -که از منتقد سرسخت حکام عربی به طرفدار آن‌ها تبدیل شده- اقداماتی برای منزوی کردن دوحه در دستور کار قرار دادند. اما نکته طنزآمیز آن است که ریاض که مردمش بیشترین نقش را در تامین مالی و انسانی حملات تروریستی به آمریکایی‌ها بر عهده داشته اند، دوحه را به حمایت از تروریست ها محکوم می کند.

کشورهای حاشیه خلیج [فارس] نمی توانند برای مدت زیادی با یکدیگر در اختلاف باشند. این کشورها در یک ویژگی مهم مشترک هستند: همه آن‌ها در واقع کشورهای جعلی هستند. البته آن ها دولت‌ها، دیپلمات ها و ارتش هایی دارند؛ اما کشورهایی پادشاهی هستند در جهانی که مدت‌ها پیش چنین سیستم هایی را کنار گذاشته است.

تمامی آن‌ها کارهای سخت کشورشان -از کارهای دستی گرفته تا حرفه‌ای- را به خارجی‌ها سپرده‌اند. آن‌ها به‌جای آنکه کشور باشند، بیشتر شبیه باشگاه‌های تفریحی ورزشی هستند!

بخش عظیمی از جمعیت این کشورها خارجی هستند که از حقوق کمی برخوردارند و فرصتی برای شرکت سیاسی در جوامعی که در آن زندگی می کنند، ندارند. البته کشورهای دیگر نیز از نیروهای خارجی استفاده می‌کنند اما آنچه عربستان و دیگر کشورهای حاشیه خلیج [فارس] را منحصربه‌فرد می‌کند، میزان وابستگی به کارگر خارجی و دلیل آن است: برای آنکه شهروندانشان زحمت کار کردن را به خود ندهند یا لااقل کارهای سخت انجام ندهند.

نقش روزافزون مهاجران، منعکس‌کننده ثروت‌های نفتی این کشورها است. تا اوایل دهه 70 [میلادی] میزان مهاجران در کشورهای حاشیه خلیج [فارس] متعادل بود. اما پس از آن با بالا رفتن قیمت نفت درخواست این کشورها برای ورود نیروی کار آغاز شد و اکنون نزدیک به 90 درصد از ساکنان امارات متحده عربی و 85 درصد از جمعیت قطر را مهاجرین تشکیل می دهند.

روشن است که پول می‌تواند آسایش را فراهم کند هرچند خوشحالی و آرامش را به‌دنبال نداشته باشد. کشورهای حاشیه خلیج [فارس] نیز از این آسایش بی‌نصیب نبوده‌اند. اما سقوط قیمت نفت مدل اقتصادی آن‌ها را تحت فشار شدید قرار داده است. آن‌ها که به خرج کردن بدون قیدوبند معتاد بوده‌اند، اکنون با کسری بودجه روبرو شده و مجبورند برای تامین بودجه جاری خود به قرض گرفتن روی آورند.

کشوری مانند کویت، اکنون با اعتراض و مقاومت مردم در برابر محدودیت های جدید به خصوص کاهش حقوق اجتماعی و کمک هزینه های اقتصادی رو به رو شده است. حتی عربستان سعودی که دیکتاتوری ترین کشور در میان این کشورها است، فشار را احساس می کند.

اما این تمام مشکل نیست؛ موضوع بسیار مهم دیگر آن است که شهروندان این کشورها یک احساس معاملاتی پیدا کرده اند؛ پادشاهی هایی که مشروعیت شان زیر سئوال است تا زمانی می توانند حکومت کنند که پول کافی را در اختیار شهروندانشان قرار دهند تا زندگی بستگانشان به خوبی بگذرد.

در حالی که حمله به قطر با رهبری عربستان سعودی برای مدتی تیتر اخبار رسانه های جهانی را به خود اختصاص داده است، کشورهای حاشیه خلیج [فارس] با چالشی اساسی تر روبه رو هستند؛ آیا این کشورهای مصنوعی که مجبور هستند وفاداری را از شهروندانشان با پول بخرند، می توانند به بقای خود ادامه دهند؟ حکومت معامله ای در بهترین حالت خود نیز ضعیف است؛ چه رسد به زمانی که مشکل مالی در کار باشد.

کشورهای حاشیه خلیج [فارس] برای آنکه دوام بیاورند باید فراتر از مشکلاتی مانند نیروی کار و مسائل مالی را در نظر بگیرند. آن ها باید اصلاحات سیاسی را بپذیرند؛ اصلاحاتی که به مردمانشان نقش و سهم برجسته ای در جامعه می دهد. در نهایت، بهترین راه برای شکست ایران، ارائه یک فسلفه حکومتی متقاعد کننده تر و یک احساس واقعی اجتماعی است که اکنون کشورهای پادشاهی حاشیه خلیج [فارس] -که متحدان نزدیک آمریکا در منطقه‌اند- فاقد آن هستند.»

منبع: جام نیوز

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.