کد خبر: 10406

سه درخواست ایران از سازمان بهداشت جهانی

وزیر بهداشت سه درخواست وزارت بهداشت ایران از سازمان بهداشت جهانی را که پذیرفته شد، تشریح کرد.
اتاق خبر 24

چندی قبل مارگارت فونگ فوچان رئیس سازمان بهداشت جهانی پس از یک دهه به‌عنوان عالی‌ترین مدیر این سازمان جهانی به ایران سفر کرد و طی دیدار با وزیر بهداشت کشورمان در جریان فعالیت‌های طرح‌های بهداشتی، درمانی و علی الخصوص طرح تحول سلامت قرار گرفت که بسیار نیز از اجرای این طرح ملی در ایران ابراز رضایت داشت.

در این رابطه سید حسن هاشمی وزیر بهداشت در پاسخ به این پرسش "در پایان دیدارتان با فوچان رئیس سازمان بهداشت جهانی چه درخواست و توافق‌هایی داشتید؟" به تسنیم عنوان کرد: ما یک رابطه مستندی در طول این سال‌ها در دولت‌های مختلف بین سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت شاهد بودیم که برآیندش خیلی مفید بوده است، هم در ارتقای دانش، هم در خدمات بهداشتی ایران؛ بنابراین این ارتباط ادامه پیدا می‌کند تا استفاده از راهنمایی‌های فنی آنان همچنان ادامه یابد.

وی ادامه داد: دو ــ سه درخواست از آنها داشتیم که یکی دیده‌بانی طرح تحول سلامت بود؛ آنها تجربه بین المللی دارند. نظامات سلامت مختلفی را رصد کرده و می‌کنند، بنابراین ما علاقمند هستیم که اگر اشتباه داریم ببینند و کمک کنند، حال چه در داخل و چه در خارج؛ این نگاه بین المللی خیلی می‌تواند کمک کند تا ما از همه دانش بشری امروز کمک بگیریم برای رفع کاستی‌ها؛ بنابراین تیمی از بهترین‌ها شامل هشت نفر را خانم فوچان مأمور کرده بود که گزارش اولیه از فاز نخست در مورد طرح تحول سلامت را ارائه کردند و ما از آنها خواهش کردیم که هر 6 ماه یک بار این افراد را بفرستند تا ارزیابی مجدد کنند که رئیس سازمان بهداشت جهانی نیز علاقمند بود، چون می‌خواهد طرح تحول سلامت را به‌عنوان الگوی منطقه‌ای معرفی کند، بنابراین علاقمند است پایداری‌اش را هم ببیند.

هاشمی در ادامه تصریح کرد‌: بنابراین از رئیس سازمان بهداشت جهانی، دو ــ سه چیز را خواستیم. یک مورد هم درباره بیوتروریزم بود، که بیمار‌های نوترکیب هم جزو همین‌ها حساب می‌شود. به هر حال در منطقه آشوب‌زده‌ای که ما به‌نوعی در آن زندگی می‌کنیم حتماً در این جهت استفاده از دانش بشری و تجربه‌ای که سازمان بهداشت جهانی دارند کمک کننده خواهد بود، بیماری‌هایی مانند سارس و ابولا در همین حوزه تلقی می‌شود. تجهیز آزمایشگاه‌ها و آموزش افرادی که باید در این فضا تربیت شوند نخستین درخواست ما بود.

وزیر بهداشت ادامه داد: دومین درخواست و توافق نیز این بود که جزیره کیش این استعداد را دارد که یکی از قطب‌های مهم آموزشی تلقی شود، به‌خصوص در منطقه‌ای که ما زندگی می‌کنیم؛ خودشان هم قبول دارند که سهم جوانان ایرانی خیلی بیشتر از این‌هاست. بسیاری از اقدامات آنها از مسیر برخی کشورهای عربی دارد انجام می‌شود، در حالی که در طول این دو سه دهه گذشته برخی مسئولان این کشورها با مردم ما دشمنی داشتند، بنابراین از رئیس سازمان بهداشت جهانی چنین درخواستی داشتیم، قرار شد تا یک هیئتی را بفرستند و یک همایشی را در کیش برگزار کنند و تصمیم نهایی گرفته شود.

هاشمی خاطرنشان کرد: در عین حال خواسته‌های دیگری هم بود که شاید مهم‌ترین آنها واکسن سازی و صادرات آن از ایران به خارج از کشور است؛  ساخت واکسن‌های جدید که سازمان بهداشت جهانی تجربه دارد و می‌تواند حلقه وصل ما با بعضی از کشورهایی که در این زمینه سرآمد هستند باشد که به ما کمک کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.