کد خبر: 100197

از "افطار" تا "افطار" با رسانه ملی

ارائه برنامه های متناسب با ماه مبارک رمضان، در گروه های سنی مختلف و در قالب های متناسب سال هاست که در این یک ماه، در دستور کار صدا و سیما قرار دارد و با تجربه هایی که در این زمینه کسب شده است شاهد آن هستیم که هر سال بر کیفیت این برنامه ها و رضایت مندی مخاطبان افزوده می شود.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

ماه مبارک رمضان فرصتی است برای خود سازی و رها شدن از آلایش روزگار. همانطور که برنامه ساعات غذا خوردن مسلمانان دراین ماه تغییر میکند بسیاری از عادات دیگر نیز  جایشان را به ساعات عبادات جمعی و فردی می دهند.

رسانه ملی یا همان سازمان صدا و سیما که با هدف سرگرمی و آموزش و ترقی در تمام ایام سال به تهیه و ارائه برنامه های مختلف مشغول است، در این ماه به خصوص وظیفه سنگین تر و خطیری را به عهده دارد. ارائه برنامه های متناسب با ماه مبارک رمضان، در گروه های سنی مختلف و در قالب های درخور، مدت هاست که در این یک ماه، در دستور کار صدا و سیما قرار میگیرد و با تجربه هایی که در این زمینه کسب کرده است شاهد آن هستیم که هر سال بر کیفیت این برنامه ها و رضایت مندی مخاطبان افزوده می شود.

در زیر به معرفی برنامه هایی که در رمضان 96 توسط رسانه ملی برای مخاطبان ساخته و پرداخته شده است میپردازیم:

 

برنامه های مختص "افطار"

از تقریبا دو ساعت مانده به لحظه ملکوتی اذان مغرب که در ماه رمضان به نام افطار شناخته می شود مردم با تحمل تشنگی و پرهیزهای مختلف در منزل ها مینشینند تا مهم ترین برنامه های رسانه ملی تماشا کنند. شاید مهمترین و پرمخاطب ترین برنامه این ماه مبارک در اقشار مختلف مردم، برنامه "ماه عسل" با اجرا و تهیه "احسان علیخانی" باشد.

 

ماه عسل

«ماه عسل» کاری از گروه اجتماعی شبکه سه سیما به تهیه کنندگی و اجرای احسان علیخانی است که در ۳۰ قسمت ۷۰ دقیقه‌ای ویژه افطار به صورت زنده روانه آنتن شبکه سه خواهد شد. این ویژه برنامه گفتگو محور با تمرکز بر مقولاتی، چون ایثار، از خود گذشتگی و بخشش، داستان‌های جذاب زندگی افرادی که از لحاظ اجتماعی، فرهنگی و علمی در شرایط خاص قرار دارند را به مخاطبین ارائه می‌نماید. این برنامه از جمعه ۵ خرداد، هر شب ساعت ۱۹ روی آنتن شبکه قرار گرفته است.

ماه عسل یک تجربه موفق از تولید برنامه با الگوی غیر برداشتی است که مردم هم حق مخاطب بودن برای آن را به جا آورده اند. شاید خلوتی قبل از اذان خیابان ها در ماه مبارک بی ربط با ساعت پخش این برنامه نباشد.

تیتراژ های خاطره انگیز این برنامه تا مدت ها بعد از عید فطر زمزمه ی لب ایرانیان است و ماجرای این برنامه هم به این زودی ها از نقل محافل حذف نمی شود.

 

*** هر شب و بعد از بخش خبری ساعت ۱۹ تا هنگام اذان مغرب، برنامه افطاری «شهر یکتایی» به مدت تقریبی ۷۰ دقیقه به طور زنده از شبکه یک پخش می‌شود.

در این برنامه سعی می‌شود برخی از مباحث مهم حوزه‌های معارفی و اعتقادی برای بینندگان عرضه می‌شود.

 

*** ویژه برنامه افطار شبکه پنج سیما با عنوان «شهر عزیز» از سفره هاى افطار حرم رضوى با اجراى سیدکاظم احمدزاده و تهیه کنندگی محمد حسین رضوی هر شب ساعتی قبل از لحظات ملکوتی افطار از شهر مشهد مقدس به طور زنده دل‌های مخاطبان شبکه پنج را زائر حرم رضوی می‌کند و گوشه هایی از سفره پر شکوه افطار در حرم رضوی را برای مناسک سازی سفره‌های ساده افطاری به تصویر می‌کشد.

 

*** ویژه‌برنامه افطار شبکه قرآن و معارف سیما تحت عنوان «ضیافت الهی» خواهد بود و تهیه‌کنندگی آن را سید افضل میرلوحی بر عهده دارد.

ویژه‌برنامه «ضیافت الهی» به صورت زنده از حرم حضرت معصومه (ع) روی آنتن می‌رود و محوریت این برنامه نیز معرفی علمای برجسته است. همچنین مقرر شده از کلیه علمایی که در این چند سال برنامه ارائه شده، آلبومی تحت عنوان «ضیافت» تهیه شود و در نمایشگاه بین‌المللی قرآن از آن رونمایی به عمل آید.

 

*** «ماه ماه» ویژه برنامه افطار شبکه نهال است که مهمان بچه‌های روزه دار می‌شود.

 

*** «به توان خدا» ویژه برنامه افطاری شبکه امید است که هر روز پخش می‌شود.

 

 

برنامه های مختص "سحر"

ساعات قبل از اذان صبح وقت مناجات و دعای سحر و خلوت و انس با خدا و قرآن است. برنامه های جذابی که با موضوع احکام و اعمال سحر از رسانه ملی پخش می شود مخاطبین بیشمار و خاص خودش را دارد.

 

*** «ماه خدا» برنامه سحرگاهی شبکه یک است که به صورت  زنده هر شب حوالی ساعت 2 بامداد به مدت تقریبی 140 دقیقه با اجرای حسن سلطانی آغاز می شود.

 

شکل اجرای برنامه «ماه خدا» بدین صورت است که 60 درصد برنامه در استودیو و به صورت زنده و 40 درصد دیگر پلی بک هایی است که محتوای ادعیه و مباحث کارشناسی دارد. در استودیو سه مجری هستند که سلطانی مجری اصلی و امیری اسفندقه به عنوان ادیب و شاعر و هنرمند در کنار سلطانی خواهد بود. در این برنامه هر شب یک مهمان مولفی خواهد بود که بحث های کارشناسی را اسفندقه بر عهده خواهد داشت.

 

در بخش پلی بک ها، بیشتر مناجات ها و آوازهای عرفانی  با اجرای هنرمندانی مانند حسام الدین سراج خواهیم بود و به مرور هنرمندان دیگری نیز به برنامه اضافه خواهند شد. در بخش ادعیه هم سعی شده بهترین ادعیه که دعای سحر و دعای ابوحمزه ثمالی هست را به بهترین نحو پخش کنیم.

 

هر شب مفسر فرزانه، حضرت آیت الله جوادی آملی، یک آیه از سوره دخان را برای مخاطبان تفسیر خواهند کرد. پس از اذان صبح هم روزانه یک جزء از قرآن کریم از مشهد مقدس پخش خواهد شد.

 

*** «نوسفران» ویژه برنامه سحرگاهی شبکه دو کاری است از گروه کودک و نوجوان که به صورت زنده روی آنتن می رود. این برنامه به تهیه کنندگی محمد مهدی ابهری و اجرای سیدجواد هاشمی سحرهای ماه مبارک رمضان از ساعت 3 بامداد همراه سحرخیزان نوجوان و خانواده های آنان خواهد بود.

 

بیانیه «نوسفران»، دورهمی های نوجوانانه، قصه گویی توسط گیتی خامنه، نیایش و مناجات خوانی امیرحسین مدرس، نمایش رادیویی، حکایت امروز؛ بیان ماجراها و قصه های اتفاق افتاده معاصر، فرازهایی از دعای صحیفه، دوچرخه؛ مصاحبه با نوجوانان، گفت و گو با خانواده شهدای مدافع حرم، روزشمار ماه رمضان، پیامی برای آسمان همچنین مجموعه بیانات مقام معظم رهبری برای کودکان و نوجوانان از بخش های مختلف برنامه است که در تجربه روزه داری همراه نوجوانان و خانواده های آنان است.

 

*** «سحرگاهان حرم»، ویژه برنامه سحرگاهی شبکه سه است از حرم مطهر حضرت معصومه (س) با همکاری و تولید مرکز سیمای نور ـ قم ـ تهیه شده است .

 

*** «خلوتگه عارفان» عنوان ویژه برنامه سحر شبکه پنج سیماست که هر شب 40 دقیقه مانده به اذان صبح بر روی آنتن می رود. این ویژه برنامه تولیدی به تهیه کنندگی توحید عرب و اجرای مجید یراق بافان تهیه و تولید شده است و دارای آیتم هایی همچون کلام بزرگان، مناجات با خدا، توسل به ائمه معصومین، درس زندگی بزرگان، دعای سحر و..... است. برنامه سحرگاهی شبکه پنج سیما در 30 قسمت 40 دقیقه ای برای مخاطبان تولید شده است.

 

*** «خلوت انس» ویژه برنامه سحرگاهی شبکه قرآن و معارف سیما به تهیه‌کنندگی رنگینی است که از مشهد مقدس پخش می‌شود.

 

*** برنامه سحرگاهی محبوب «سر سفره خدا» مهمان خانه‌های کودکان روزه‌دار از طریق شبکه کودک خواهد شد تا در کنار خانواده خود، آماده روزه گرفتن شوند.

 

*** شبکه افق امسال برای نخستین بار ویژه برنامه سحرگاهی نیز خواهد داشت؛ این برنامه ترکیبی در 30 قسمت 30 دقیقه‌ای با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان هر روز ساعت 3:30 بامداد پخش می‌شود.

 

 

سریال های رمضانی

سال هاست که تهییه کنندگان و کارگردان های ایرانی برای ساخت سریال 30قسمتی ماه مبارک رمضان ایده های جذاب و مخاطب پسندی را انتخاب میکنند. هر ساله در این ایام کارگردان های صاحب ایده با ساختن سریال هایی متناسب با فضای رمضان، بعد از افطار میهمان خانه ها می شوند و سی شب با آن ها زندگی میکنند.

 

 سریال «زیر پای مادر»

مجموعه تلویزیونی«زیر پای مادر» به کارگردانی بهرنگ توفیقی، نویسندگی سعید نعمت‌الله و تهیه‌کنندگی زینب تقوایی در شب‌های ماه مبارک رمضان از شبکه یک سیما به روی آنتن خواهد رفت.

این مجموعه تلویزیونی در ۳۰ قسمت ۴۵ دقیقه‌ای از ششم خرداد و همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان هر شب ساعت ۲۲:۱۵ پخش خواهد شد.

داستان روایتگر زندگی خلیل پیرمردی اهل مشهد است که فرزند خودش را عاشقانه دوست دارد ولی در تمام طول عمر از دروغی که به او گفته است ترس و واهمه دارد . همسر این مرد در سال های اول زندگی بنا به دلایلی جدا می شود و خلیل به پسرش به رستوران داری ادامه می دهد و در روز های آخر هفته به مسافران امام رضا (ع) نذری می دهد تا اینکه پسرش در یکی از دانشگاه های تهران پذیرفته می شود و به دختری با نام رخساره علاقمند می گردد که با ورود رخساره و مادرش به داستان موقعیت های عاطفی شکل خواهد گرفت. مفهوم کلی قصه در مذمت دروغ است و لذت بخشش و ایثار برای یک خانواده ای که با عشق پشت هم ایستاده اند تا بر مشکلات فائق آیند.

کامبیز دیرباز، پریوش نظریه، بهناز جعفری، مهدی سلطانی، مجید واشقانی، آتیلا پسیانی، بهزاد فراهانی، حمیدرضا هدایتی، درسا بختیاری و علیرضا آرا از بازیگران اصلی مجموعه تلویزیونی «زیر پای مادر» هستند.

 

«رستاخیز تفنگ ها»

«رستاخیز تفنگ ها» محصول سال۱۳۹۲ تلویزیون المنار لبنان و با موضوع مقاومت مردم سوریه و لبنان علیه استعمار فرانسه در خلال دهه ۱۹۲۰ است.

داستان این سریال تلویزیونی روایت مقاومت مسلحانه جوانان روستایی به نام (المالکیه) در جبل عامل لبنان به رهبری روحانی معروف شیعه سیدعبدالحسین شرف الدین است که علیه اشغالگری ارتش فرانسه قیام می کنند و این حرکت جوانان به کل منطقه تسری پیدا می کند.

این مجموعه تلویزیونی را محمد النابلسی، فیلمساز معروف لبنانی کارگردانی کرده و هنرپیشه های مشهوری مانند احمدالزین و باسم مغنیه درآن حضور دارند.

سریال «رستاخیز تفنگ ها» هر شب ساعت ۲۱:۳۰ از شبکه دو سیما پخش می شود.

 

سریال «نفس»

سریال «نفس» آخرین قسمت از سه گانه جلیل سامان به تهیه‌کنندگی احمد کاشانچی قرار است در ایام ماه رمضان ساعت ۲۱ از شبکه سه سیما پخش شود.

داستان سریال «نفس» در مورد جوانی پر شر و شور است که در بحبوحه وقایع انقلاب رازی در زندگی‌اش فاش می‌شود. او برای رسیدن به حقیقت حوادث پیچیده‌ای را پشت سر می‌گذارد.

بازیگران این سریال عبارتند از: مسعود رایگان، داریوش فرهنگ، فاطمه گودرزی، ژاله صامتی، علیرضا کمالی، بهناز جعفری، قربان نجفی، هادی عامل هاشمی، شهاب شادابی، احسان امانی، آتوسا راستی، با معرفی ساناز سعیدی و با حضور هدایت هاشمی، خسرو شهناز و رامین راستاد.

پخش سریال تلویزیونی «نفس» از شنبه ۶ خرداد از ساعت ۲۱ آغاز شده است و بازپخش آن،۰۰:۳۰ بامداد، ۱۰ صبح و ۱۶ بعد از ظهر می باشد .

 

 «افسانه سامبونگ»

 سریال کره ای «افسانه سامبونگ» از شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه ساعت ۱۹ بر روی آنتن شبکه پنج می رود.

این سریال محصول سال ۲۰۱۴  کره جنوبی به کارگردانی کانگ بیونگ تایک است که زهره شکوفنده مدیر دوبلاژ آن را بر عهده داشته است.

مجموعه تلویزیونی «افسانه سامبونگ» در ژانر تاریخی ـ سیاسی است و هنرمندانی همچون منوچهر والی‌زاده (جونگ سامبونگ)، ابوالفضل شاه‌بهرامی ( فرمانده لیس لی سانگ ای)، علی همت مومیوند (این ایم)، محمود اسماعیلیان (چویونگ)، بابک پاییزان (امپراطور)، حسین سرآبادانی(مونگ جو)،.... از صداپیشگان اصلی سریال «افسانه سامبونگ» هستند

در خلاصه داستان مجموعه «افسانه سامبونگ» آمده است: امپراطور قصد دارد برای یاد بود مرگ ملکه اش معبدی بزرگ بنا کند. ساخت معبد بسیار دشوار است و باعث کشته شدن و از بین رفتن تعداد زیادی از مردم فقیر و بیچارۀ کارگر می شود. سامبونگ جونگ دوجون، محقق جوانی است که نسبت به اطرافیانش اندیشمند و باتدبیر است. سامبونگ که وضعیت معیشتی مردم را می بیند؛ تصمیم می گیرد به فریاد مردم برسد. او با امپراطور صحبت می کند تا بتواند وی را از ساخت معبد منصرف نماید. امپراطور که این جسارت و گستاخی را مییند، سامبونگ را زندانی می کند و ...

مجموعه تلویزیونی «افسانه سامبونگ» در ۵۰ قسمت ۵۵ دقیقه هر شب ساعت ۱۹ پخش و تکرار آن ساعت ۲۳:۱۵ دقیقه و ۱۰ صبح است. این مجموعه از پرطرفدار ترین سریال های تاریخی شبکه KBS  کره جنوبی است.

 

 

سایر برنامه ها

صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران چه در بخش سیما و چه در رادیو، در هیچ ساعتی از شبانه روز رنگ رمضان را از دست نمی دهد. در فاصله بین افطار تا سحر و فاصله بین سحر تا افطار برنامه های متنوعی از رسانه ملی پخش میشود که دل سپردن به آن ها زمینه های بهره برداری از ماه میهمانی خداوند را فراهم تر می کند.

جزء خوانی و حزب خوانی کلام الله مجید، سخنرانی های مذهبی، پخش احکام شرعی، نماهنگ های متناسب این ماه و ده ها برنامه ی دگیر ساخته و پرداخته شده اند تا در این ماه مخاطبین رسانه ی غنی ملی به فیض اکمل و اتم برسند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.