دوشنبه, 28 آبان 1397 :: Monday, 19 November 2018
کد خبر: 99979
اتاق خبر 24 گزارش می‌دهد

سعودی ها تحمل مخالف را ندارند/ تدارک عربستان برای کودتا در قطر

پیش از این هم نوشته بودیم که کشورهای عربی خلیج فارس به خاطر بیراهه های عربستان سرانجام دل از دوستی با آل سعود بر می دارند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

عربستان سعودی نه این که به تازگی دست به اقداماتی علیه جمهوری اسلامی ایران زده باشد، بلکه اکنون آشکارتر از پیش وارد عمل شده و هر آنچه در توان دارد به کار گرفته تا بتواند به ایران ضربه بزند.

سابقه سعودی ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، سابقه ای مملو از دسیسه و توطئه علیه ایران است، که اگر نبود بردباری و شکیبایی نظام اسلامی و مردم، پیش از اینها درگیری میان دو کشور اتفاق افتاده بود.

عربستان سعودی رژیمی است که اکنون با دخالت های خود در امور دیگر کشورها سعی دارد ضمن اعمال سلطه خود بر کشورهای عربی، سیاست های آمریکا را در منطقه علیه جمهوری اسلامی ایران پیاده کند.

اینگونه نیست که تصور شود همه کشورهای عربی خلیج فارس با سعودی ها همراه و همگام هستند، بلکه بخشی از این همراهی به خاطر نفوذی است که آل سعود بر کشورهای عربی دارد، بخشی از آن هم به خاطر ترسی است که آنها از عواقب سرپیچی از آمریکا و گماشته اش عربستان دارند.

عربستان سعودی هم اکنون مشغول کشتار مردم یمن است، بیش از 2 سال است که حملات سعودی به مردم مظلوم یمن ادامه دارد و حتی سازمان بی خاصیت ملل هم نمیتواند برای نجات مردم یمن کاری انجام دهد.

 

جنایت عربستان سعودی

 

جنگی که با مداخله مستقیم عربستان سعودی راه افتاد

در آن سوی منطقه غرب آسیا، مداخله مستقیم عربستان سعودی در سوریه و حمایت آشکار از گروه های تروریستی تکفیری سلفی، جنگی را به راه انداخته است که اکنون بیش از 6 سال است ادامه دارد.

دخالت های آل سعود در عراق و بحرین هم آشکارا ادامه دارد. بحرین اکنون شرایط دشواری را سپری می کند، نیروهای نظامی سعودی در این کشور حضور دارند و مشغول سرکوب مردم مسلمان و شیعه این کشور هستند.

اعتراضات مسالمت آمیز مردم بحرین با برخوردهای تند و خشن حکام آل خلیفه و آل سعود همراه است. علمای شیعه این کشور از جمله شیخ عیسی قاسم در بازداشت به سر می برند و حتی از او سلب تابعیت شده است.

اوضاع آشفته کشورهای اسلامی به ویژه در غرب آسیا به خاطر رفتارهایی است که سعودی ها از خود بروز میدهند. اما ادعا میکنند که جمهوری اسلامی ایران در امور داخلی کشورهای عربی دخالت میکند و حتی ایران را متهم به حمایت از تروریسم می کنند!

در این میان کشورهایی دیده میشوند که علیرغم این که تمایلی ندارند از آل سعود تبعیت کنند، اما تاکنون مجبور به تمکین بودند، اکنون شرایط برای آنها به گونه ای پیش رفته است که مخالفت خود را با سیاست های سعودی پنهان نمی کنند.

 

وقتی میان قطر و عربستان سعودی شکرآب می‌شود

مدتی است میان قطر و عربستان سعودی به هم خورده است، اختلافات دو کشور از آنجا شدت گرفت که پادشاه قطر در مصاحبه ای گفت؛ چون ایران یک قدرت اسلامی است، هیچ عقلانیتی در ادامه خصومت با ایران وجود ندارد. اما ساعاتی بعد منابع قطری ضمن نفی انتساب این اظهارات به امیر قطر، مدعی شدند که پایگاه خبرگزاری این کشور هک شده است.

 

قطر و عربستان

 

پس از انتشار اظهارات امیر قطر فشارهای زیادی از سوی امارات و عربستان به این کشور وارد شد، حتی پخش برنامه های شبکه های متعلق به این کشور در آن کشورها ممنوع شد.

تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر همچنین گفته است:‌ «ایران یک قدرت اصلی برای حفظ ثبات در منطقه است.»

امیر قطر، در بخشی از سخنانش، بر خلاف عربستان سعودی که حزب الله را سازمانی تروریستی می داند، این حزب را یک جنبش مقاومت معرفی کرد.

تماس تلفنی امیر قطر با رئیس جمهور کشورمان پس از انتخاب دوباره روحانی و تبریک به همین خاطر، یک شوک دیگر به عربستان وارد کرد.

تماس تلفنی تمیم بن حمد آل ثانی با حسن روحانی دقیقاً پس از اظهارات او درباره ایران و تشدید تنش ها با عربستان سعودی انجام شد.

برخی از تحلیل گران عربی اعتقاد دارند که رویگردانی قطر از عربستان، احتمال حمله نظامی سعودی ها به این کشور را افزایش داده است. حتی پیش بینی میشود با نفوذی که آل سعود در قطر دارد، یک کودتای خونین علیه امیر قطر تدارک دیده شود.

 

اندر حکایت سفر ترامپ به خلیج فارس

سفر ترامپ به خلیج فارس و دیدار از کشورهای اسلامی منطقه، سناریوی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران را آشکارتر ساخت.

قرارداد 110 میلیارد دلاری آمریکا و عربستان برای فروش سلاح به سعودی ها یکی از آن مواردی است که نشان می دهد ایالات متحده تدارک وسیعی برای تحریک سران کشورهای عربی منطقه علیه ایران دیده است.

 

سفر ترامپ به عربستان

 

پس از آن که ترامپ به سفر خود پایان داد و مشعوف از خوش رقصی های سران سعودی و برخی دیگر از سران کشورهای عربی به وطن خود بازگشت، برخی از مفاد توافق محرمانه بین آمریکا، عربستان سعودی و امارات متحده عربی برای ایجاد یک خاورمیانه جدید آشکار شد.

 

5 بند یک توافق محرمانه

  • نخستین بند این توافق عبارت است از کودتا در قطر یا در انزوای منطقه ای و بین المللی قرار دادن این کشور از طریق سه کشور سعودی — امارات و مصر با نظارت آمریکا. احتمال می رود پس از انجام کودتا در قطر، خاک این کشور به عربستان سعودی ملحق شود.
  • دومین بند این طرح محاصره بین المللی گروه اخوان المسلمین و بستن رسانه های آن، تروریستی خواندن این گروه و مصادره اموال آن است.
  • بند سوم این توافق میگوید، رژیم صهیونیستی به نوار غزه حمله خواهد نمود، مداخله زمینی مصر صورت بگیرد تا تنش و هرج و مرج ناشی از این امور این کشور را به تمکین وا دارد.
  • بند چهارم این توافق مربوط به برکناری محمد بن نایف ولیعهد عربستان و انتخاب محمد بن سلمان جانشین ولیعهد سعودی به جای وی با استقبال آمریکا انجام شود.
  • بند پنجم این توافق به برقراری روابط رسمی و آشکار میان امارات و "اسرائیل" و حل و فصل مساله فلسطین با استفاده از اراضی مصر مربوط می شود.

 

اگر این توافق محرمانه که بندهایی از آن افشا شده، پیش فرض های درستی باشد، گرایش قطر به سوی ایران  برای جلوگیری از بروز برخی از آن اتفاقاتی است که در آن توافق محرمانه گنجانده شده است.

 

تدارک سعودی برای کودتا در قطر

کودتا در قطر یک کودتای آرام نخواهد بود، اگر در این کشور کودتایی اتفاق بیفتد، همراه با درگیری، کشتار و دخالت مستقیم سعودی ها در این کشور است.

کشورهایی همچون قطر پی برده اند که ادامه پیروی از سیاست های سعودی در منطقه به زوال و نابودی آنها خواهد انجامید. خطری که همه کشورهای عربی خلیج فارس را تهدید می کند.

تنها کشوری که در منطقه علیرغم وجود بحران های شدید، با ثبات و مقتدر پیش می رود جمهوری اسلامی ایران است، همانگونه که امیر قطر گفته است، ایران یک قدرت اصلی برای حفظ ثبات در منطقه است.

او به درستی چنین تشخیصی داده به همین خاطر هم اکنون با تنبیه سعودی ها روبرو گشته است. اگر قطر واقعاً از عربستان رویگردان شده باشد، می تواند روی روابط با ایران حساب کند، اما مانعی بر سر راه تصمیم قطر وجود دارد و آن آمریکا است.

اما باید به خواسته های مردم دو کشور هم توجه داشت، قطعاً آنها خواهان تشدید اختلافات دو کشور نیستند، مردم عربستان سعودی که در مخوف ترین شرایط سیاسی زندگی میکنند، با سیاست های رژیم خود موافق نیستند.

در این میان، برخی کاربران عربستانی از شبکه های اجتماعی برای مخالفت با آنچه ایجاد فتنه میان کشورشان و قطر می نامند، استفاده کردند و برخی دیگر هم با تاکید بر وحدت ، مردم قطر را خودی خواندند.

برخی رسانه های سعودی مانند عکاظ حتی ادعا میکنند که سردار قاسم سليماني ديداري با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر در جريان سفر وی به عراق داشته است. عكاظ ادعا مي كند كه در اين ديدار كه حدود 27 ساعت قبل از نشست‌های ریاض بوده، از امیر قطر خواسته شده که زیر بار توافقات صورت گرفته در نشست عربستان نرود.

گرچه هنوز این خبر از سوی دو کشور تأیید یا تکذیب نشده است، اما اگر درست باشد، توصیه ای بجا و دقیق به مقامات قطر است، چرا که آنها را از ورطه سقوط و هضم در خاورمیانه جدید نجات می دهد.

برخی تحلیل های ارائه شده اعتقاد دارد که اقدامات قطر نشانه پیوستن این کشور به محور مقاومت است، اما چنین برداشتی هنوز زود است، برای پیوستن به محور مقاومت شرایط خاصی وجود دارد که قطر هنوز آنها را به دست نیاورده است، یکی از این شرایط دوری از سیاست بهبود روابط کشورهای عربی مسلمان با رژیم اسرائیل است.

باید به این نکته توجه داشت که اقدام قطر باعث میشود تا دیگر کشورهای عربی خلیج فارس هم جرأت ابراز مخالفت با عربستان را پیدا کنند.

افزایش تعداد کشورهای مخالف سعودی در منطقه باعث تضعیف جایگاه متزلزل آنها می شود. یکی از دستاوردهای چنین اتفاقی شکست تشکیل ناتوی عربی علیه ایران است.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x