چهارشنبه, 25 مهر 1397 :: Wednesday, 17 October 2018
کد خبر: 30091
اشتاین‌مایر:‌

امیدوارم بحران میان تهران و ریاض هر چه زودتر پایان یابد

وزیر خارجه آلمان در گفت‌وگو با یکی از روزنامه‌های این کشور ضمن فراخواندن ایران و عربستان برای حل منصفانه بحران در روابط، ابراز امیدواری کرد که این بحران هر چه زودتر پایان یابد.
امیدوارم بحران میان تهران و ریاض هر چه زودتر پایان یابد اتاق خبر 24

«فرانک‌والتر‌اشتاین‌مایر» وزیر خارجه آلمان ایران و عربستان را به تنش زدایی در منطقه فراخواند.

وی در این مورد به روزنامه آلمانی «بیلد» گفت: «تمامی خاورمیانه و عربستان و ایران از دید ما تا حدودی مقصر هستند و اکنون نیازمند اقدام مسئولانه از جانب کسانی که مسئولیت دارند، هستیم؛ هم از جانب ریاض و هم از جانب تهران. من در این مورد اطمینان دارم و انتظار دارم که تصمیم‌گیرندگان هم این مورد منصفانه عمل کنند.»

وزیر خارجه آلمان همچنین گفت: «من کاملا امیدوارم که این بحران هر چه زودتر به شکلی منطقی پایان یابد. دولت‌های تهران و ریاض باید در این مورد به این توجه داشته باشند که چطور می‌توان به صورتی واقعی به بحران پایان داد. از جمله اینکه چطور بحران نظامی در منطقه خنثی شود. در سوریه، یمن و دیگر مناطق راهکار سیاسی برای مسایل پیدا شود و داعش را از زمین‌هایی که تحت تصرف دارد، عقب رانده شود.»

اشتاین‌مایر درباره اعدام‌های گسترده در عربستان و وضعیت حقوق‌بشر در این کشور با توجه به مواضع دولت آلمان هم گفت: «ما ارزش‌هایی داریم که به آنها احترام می‌گذاریم و منافعی داریم که می‌خواهیم از آنها حمایت کنیم اما وقتی با بازیگران تصمیم‌گیرنده، مذاکره را ادامه بدهید، در این صورت مسائل دشواری هم مطرح می شوند که حل‌آنها دشوار نیست.»

در پی اعدام شیخ‌نمر در عربستان و بالا گرفتن انتقادها به این اقدام در ایران، عربستان روابط خود را با ایران قطع کرد.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x