شنبه, 27 بهمن 1397 :: Saturday, 16 February 2019
کد خبر: 151029

تمهیداتِ محرّمی

چیز زیادی تا شروع شدن محرم باقی نمانده است. در این مدت هر تکیه و مسجد و پایگاهی برای ایام عزاداری برنامه‌ریزی می‌کنند. نه تنها اماکن مذهبی بلکه تمام شئونات یک کشور اسلامی همانند ایران در ایام محرم دستخوش تغییراتی می شود که به آن استقبال از ماه محرم می گویند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

امام رضا علیه السلام در کلامی گهربار درباره ماه محرم و ایام عزاداری حضرت سیدالشهدا علیه السلام فرموده‌اند هر گاه ماه محرم فرا می‌‏رسید، پدرم (موسی بن‏ جعفر علیه السلام) دیگر خندان دیده نمی‏‌شد و غم و افسردگی و اندوه بر او غلبه می‌‏یافت تا آن که ده روز از محرم می‏‌گذشت، روز دهم محرم که می‌‏شد، آن روز، روز مصیبت و اندوه و گریه پدرم بود.

پوستر محرم

محرّم ماه آگاهی، ماه شکوفایی، ماه سوگواری و ماه عشق است. محرّم ماه آزادی و رهایی، ماه رشد و بالندگی، ماه جوشیدن و اندیشیدن، و ماه فانی شدن و به ابدیت پیوستن است. محرّم مدرسه عشقی است که باید درآن درس آموخت. محرابی است که باید در آن به نماز عشق ایستاد و نردبانی است که باید از آن بالا رفت تا به لقای حق شتافت.

چیز زیادی تا شروع شدن محرم باقی نمانده است. در این مدت هر تکیه و مسجد و پایگاهی برای ایام عزاداری برنامه‌ریزی می‌کنند. نه تنها اماکن مذهبی بلکه تمام شئونات یک کشور اسلامی همانند ایران در ایام محرم دستخوش تغییراتی می شود که به آن استقبال از ماه محرم می گویند.

 

 

صدا و سیما در ایام عزاداری امام حسین علیه السلام

دبیر شورای معارف سیما با اشاره به برنامه های تلویزیون در ماه محرم از تدارک 1023 برنامه در این ماه خبر داد و گفت:هر شبکه بر اساس مأموریت و وظایف خود برنامه هایی را در این ماه بر روی آنتن می برد.

وی با اشاره به اینکه شبکه قرآن از ابتدای ماه محرم با حجم مناسبی آغاز به کار خواهد کرد، افزود:بعد از آن شبکه های یک، دو، سه، چهار، افق، مستند، سلامت، امید، جام جم، ورزش، تماشا، نمایش، نسیم و کودک به ترتیب برنامه های مناسبتی این ماه را عهده دار خواهند بود.

محمدزاده با اشاره به اینکه شبکه یک سیما با 7 عنوان برنامه در 3500 دقیقه به استقبال محرم می رود، خاطر نشان کرد:در شبکه یک سیما، علاوه بر برنامه اذانگاهی تسبیح صبا، اشعه ایکس، ارتباط با استان ها با نام با کاروان از 8 تا 10 محرم، ویژه برنامه شور شیرین را نیز هر شب ساعت 23 بر روی آنتن می برد.

دبیر شورای معارف با بیان اینکه شبکه دو با 8 عنوان برنامه و شبکه چهار با 5 عنوان برنامه در ماه محرم میهمان مردم خواهد بود، گفت:شبکه پنج با 10 عنوان برنامه، شبکه آموزش با 3 عنوان برنامه، شبکه قرآن با 16 عنوان برنامه، شبکه کودک با 14 عنوان برنامه، شبکه مستند با 4 عنوان برنامه، شبکه افق با 6 عنوان برنامه، شبکه امید با 16 عنوان برنامه، شبکه جام جم با 8 عنوان برنامه و شبکه نسیم با 4 عنوان برنامه به استقبال ماه محرم می رود.

وی با اشاره به اینکه فرمول یک از روز 6 محرم و صبح بخیر ایران از شبکه یک پخش می شود، خاطر نشان کرد:کوی محبت حب الحسین و از لاک جیغ تا خدا و مستند پیرغلامان نیز در ماه محرم از شبکه دو پخش خواهد شد. همچنین شبکه سه برنامه در آستان خورشید را از کربلا به طور مستقیم پخش می کند، سمت خدا، مسیر کربلا، مستند نوحه های ماندگار، بدون توقف، مستند ادب حضور معرفی هیئت های انقلابی، برنامه کوتاه چله از برنامه های شبکه سه هستند.

محمدزاده با بیان اینکه مستند پیرغلامان و مستند ترکیبی راویان گنجینه اسرار نیز از شبکه چهار سیما پخش می شود، گفت:بهشتیان زمین، مسیر، جاماندگان حسینی، سوگواره، محشر واژه ها، یارای شیدای حسینی مستند سیاه پوشان جامانده تا نیایش حوالی امروز، عطر عاشقی، به خانه برمی گردیم نیز از عناوین برنامه های شبکه پنج سیما در ماه محرم است.

 وی به صبحی دیگر، همیشه خونه و هفت آسمان را از عناوین برنامه های شبکه آموزش سیما عنوان کرد و افزود:از شبکه کودک نیز برنامه هایی همچون سر سفره خدا، یکی از چهار نفر داستان مذهبی سینمایی، نقش و نقاش، مقتل خوانی، مجموعه داستانی، سینمایی عاشوراییان، ستار های آسمون، پویه من امام حسین را دوست دارم، نقاشی نقاشی، فتو کلیپ مامان گلی و فرشته های آسمون را در ایام محرم بر روی آنتن می برد.

دبیر شورای معارف سیما به برنامه های شبکه امید اشاره کرد و گفت:داستان خوبان، بفرمایید روضه، نوجوانان عاشورایی، احلی من العسل، نوجوانان عاشورایی، دوربین امید، گپ و گفت، مسابقه شبستان، به توان خدا، پای منبر، پویش مثل قاسم، نور ابدی نیز از شبکه امید پخش می شود.

محمدزاده با اعلام برنامه های شبکه قران گفت:روزنه، مستند عزاداری، جاودانگی، نغمه عشاق، مسابقه بشارت همان مسابقه 1452 است که به طور ویژه از 6 محرم با موضوع امام حسین (ع) تولید شده است. وضو با مهتاب ویژه برنامه محرم همان عطر محرم است و به برگزاری جلسه های اصیل حسینی می پردازد . ارتباط زنده، سید احرار برنامه برند شبکه است که برنامه ترکیبی است، پرسمان یکی از برنامه هایی است که به شبهات محرم پاسخ می دهد. احباب الحسین مستندی است که به معرفی خادمان حسینی می پردازد، ویژه برنامه کودک، کلیپ و نماهنگ نوجوان، روی بوم عاشورا، ارث خانوادگی مجموعه برنامه های دیگر این شبکه است.

وی درباره برنامه های شبکه جام جم گفت:سید احرار، روشنا مناسبتی همایش شیرخوارگان حسینی، روشنا نیز در روز تاسوعا و عاشورا به انعکاس مراسم مذهبی می پردازد. عقیق کودکان آب راه عاشقی و همچنین تاریخ شفاهی میراث مرثیه، اسب سفید سرزمین من، محرم در قاب مستند از برنامه های شبکه مستند هستند.

 محمد زاده با بیان اینکه در طراحی برنامه های شبکه های 3 و 5 و قرآن سعی کردیم ویژه برنامه های جدیدی را ارائه کنیم و از جهت قالب و کیفیت ساخت در طراز شایسته ای قرار بگیریم، افزود:یکی از کارهایی که شبکه قرآن معارف سیما در قالب تخصصی جزو ماموریت های خود دارد بحث تولید تلاوت است که از این به بعد تلاوت های جدیدی را در شبکه های تلویزیونی شاهدیم. در ماه محرم نیز کلیپ هایی درباره نغمات عاشورایی از سمت شورای معارف سیما در اختیار شبکه ها قرار گرفته است.

 

 

تامین گوشت و مرغ برای محرم و تنظیم قیمت آن ها

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تدابیر لازم برای تامین محصولات پروتئینی مردم در ماه محرم اندیشیده شده است،گفت:نه تنها برای ماه محرم بلکه برای تمام سال پیش بینی تولید انجام شده است.

وی با بیان اینکه نگرانی برای تامین محصولات پروتئینی مردم در ماه محرم نداریم، گفت: نه تنها برای ماه محرم بلکه برای تمام سال پیش بینی تولید انجام شده است.

رضایی با اشاره به اینکه برای ایام محرم ممکن است با محدودیت عرضه گوشت قرمز داخلی مواجه شویم، گفت: در همین راستا عرضه گوشت گوساله منجمد و گوشت گرم گوسفندی وارداتی در کنار محصولات داخلی انجام می‌شود ضمن اینکه گوشت گوساله منجمد وارداتی کیلویی ۲۹ هزارتومان و گوشت گوسفندی وارداتی شقه یا نیم شقه ۳۵ هزارتومان است.

 

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام گفت: با توجه به نزدیک شدن ایام محرم و عزاداری حسینی، مرغ و گوشت گوساله منجمد به نرخ مصوب دولتی از طریق ادارات کل پشتیبانی امور دام در استان‌ها در اختیار هیات‌های مذهبی قرار می‌گیرد.

حمید ورناصری در مورد تمهیدات در نظر گرفته شده توسط این شرکت برای توزیع گوشت و مرغ مورد نیاز هیات‌های مذهبی در ماه محرم اظهار داشت: تمام هیات‌های مذهبی می‌توانند با دریافت نامه از ستاد تنظیم بازار استان خود به ادارات کل پشتیبانی امور دام هر استان مراجعه کرده و گوشت گوساله منجمد و گوشت مرغ را به اندازه نیازشان دریافت کنند.

وی در مورد قیمت گوشت و مرغ توزیعی هم گفت: قیمت تحویل هر کیلوگرم گوشت گوساله منجمد به هیات‌ها 27 هزار تومان و عرضه به مصرف کننده و خانوار 29 هزار تومان و هر کیلوگرم مرغ منجمد 6320 تومان تحویل هیات‌ها و 6750 تومان برای مصرف خانوار در نظر گرفته شده است.

 

 

تدابیر ایمنی سازمان آتش‌نشانی برای ایام محرم

محسن گلابی در مورد تمهیدات سازمان آتش‌نشانی برای ایام محرم اظهار کرد: سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری با توجه به آغاز محرم و شروع مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) به منظور ایمن‌سازی محیط برای عزاداران حسینی در هیئت‌ها و تکایا، اقدامات لازم را در دو مرحله قبل از برپایی ایستگاه صلواتی و یا خیمه های عزاداری و بعد از برپایی مراسم انجام می دهد.

وی با اشاره به اقدامات سازمان آتش نشانی قبل از برپایی ایستگاه صلواتی افزود: کارشناسان سازمان از هیئت‌ها، تکایا و خیمه‌های عزاداری بازدید و موارد ایمنی را بررسی می‌کنند، همچنین ایستگاه های صلواتی و ... روز بعد توسط فرماندهان شیفت ایستگاه ها مجدداً بررسی می شود.   

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان اضافه کرد: خاموش کننده‌های دستی نیز به صورت امانت به متولیان مراکز عزاداری و تکایا تحویل داده می‌شود تا حوادث احتمالی را مهار کنند.

وی اعزام و استقرار نیرو با خودروهای اطفائیه و یا موتورسیکلت به محل‌های عزاداری و معابر پر ترافیک شهر را از دیگر اقدامات این سازمان به مناسبت ایام محرم برشمرد و تصریح کرد: بازدید دوره‌ای فرماندهان شیفت از محل‌های عزاداری به صورت مستمر و ارائه پیشنهاد و تذکرات ایمنی به مسئولان و متولیان امر از اقدامات پیشگیرانه سازمان آتش نشانی در این ایام است.  

گلابی، به حضور و نظارت مستقیم مدیران، مسئولان و افسران کشیک در اماکن و مراسم عزاداری در دهه اول محرم اشاره و عنوان کرد: بازدید و استقرار نیروها و پوشش دهی ایمنی در میدان امام (ره) و دیگر مکان‌های شلوغ در روزهای تاسوعا و عاشورا از دیگر خدمات این سازمان به عزاداران اباعبدالله الحسین(ع) است.

 

 

اعلام برنامه‌های اداره کل هنرهای نمایشی در ماه محرم و صفر

به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی ، کانون تئاتر دینی برنامه‌های این اداره کل را در ایام سوگواری اباعبدالله الحسین(ع)  به شرح زیر برنامه ریزی کرده است:

هشتمین دوره تئاتر صاحبدلان در شهر تهران با دو بخش میدانی و صحنهای و شامل 17 مجلس تعزیه و 2 اجرای صحنهای در ایام محرم و صفر برگزار میشود.

از سه شنبه 20 شهریور همزمان با اول محرم و تا 29 شهریور مطابق با دهم محرم، یازده مجلس تعزیه به سرپرستی "احمد عزیزی" از پیشکسوتان تعزیه کشور در محوطه مجموعه تئاتر شهر برپا خواهد شد که به ترتیب شامل :

 

1- شب اول تعزیه  شاهچراغ

2- شب دوم تعزیه  مسلم بن عقیل

3- شب سوم تعزیه  دو طفلان حضرت زینب (س) و  وهب نصرانی

4- شب چهارم تعزیه  دو طفلان مسلم

5- شب پنجم تعزیه  حضرت علی اکبر(ع)

6- شب ششم تعزیه  حر بن ریاحی

7- شب هفتم تعزیه  حضرت قاسم (ع)

8- شب هشتم تعزیه  حضرت عباس (ع)

9- شب نهم تعزیه  شهادت امام حسین (ع)

10- شب دهم تعزیه  بازار شام و شهادت حضرت رقیه (س)

 

اجرای این مجالس پس از اذان مغرب و عشا در فضای باز مجموعه تئاتر شهر خواهد بود.

در همین ایام نیز دو نمایش صحنهای در قالب تئاتر صاحبدلان در پلاتو اجرا مجموعه تئاتر شهر به صحنه میرود.

 نمایش "به آسمان نگاه کن" به کارگردانی شهاب راحله و نمایش "یک شاخه گل سرخ " به کارگردانی حسین عالم بخش دو نمایشی هستند که اجرای خود را همزمان با ماههای محرم و صفر آغاز میکنند.

از 12 آبان (24 صفر) نیز 6 مجلس تعزیه دیگر نیز با سرپرستی "علاءالدین قاسمی" از پیشکسوتان تعزیه کشور در فضای باز مجموعه تئاتر شهر برپا میشود:

 

1- مجلس فضل و فتاح (24صفر12آبان ماه)

2- مجلس متوکل عباسی(13 آبان)

3- مجلس قانیای فرنگ(14 آبان)

4- مجلس حضرت علی اکبر (ع)  (15آبان)

5- مجلس حضرت قاسم (ع) (16 آبان)

6- مجلس امام حسن (ع)  (17 آبان)

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x