شنبه, 27 بهمن 1397 :: Saturday, 16 February 2019
کد خبر: 150837

گرانی امان بازنشستگان را بریده/مسئولان فکری اساسی کنند

رئیس کانون عالی بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی گفت: با توجه به گرانی اجناس حقوق بازنشستگان فقط ۳۰ درصد هزینه‌‎هایشان را پوشش می‌دهد. از مسئولان و وزیر جدید می‌خواهیم فکری اساسی کنند.
گرانی امان بازنشستگان را بریده/مسئولان فکری اساسی کنند اتاق خبر 24

علی اصغر بیات با اشاره به اینکه ۷ میلیون نفر در کشور را بازنشستگان و خانواده هایشان تشکیل می دهند، گفت:جامعه بزرگ بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی با بیش از ۳ میلیون ۲۰۰ هزار نفر که با احتساب خانواده هایشان به ۷ میلیون نفر می رسند تحت پوشش این سازمان هستند و جایگاه بسیار مهمی در مناسبت های اجتماعی- سیاسی- فرهنگی جامعه دارند.

وی با اشاره به اینکه منابع سازمان و حق بیمه کارگران حق الناس است و نباید برای طرح شکست خورده تحول سلامت هزینه شود، گفت: این پول مربوط به کارگران کوره پزخانه، فرزندان یتیم، کارگران و بازنشستگانی است که اکنون سفره هایشان خالی است به همین دلیل اجازه دخل و تصرف آن را هیچ کس ندارد و باید از دست اندازی به منابع سازمان که حق مسلم بیمه شدگان است پرهیز شود.

رئیس شورای عالی بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد: مصوبات مجلس این سازمان را گرفتار و بعضی از قوانینش در گذشته مصوب شده است سازمان را دچار بحران مالی کرده و هیچ راهی برای خروج از بحران وجود ندارد مگر اینکه دولت نسبت به پرداخت بدهی خود اقدام کند. از مسئولان، مجلس و دولت تقاضا دارم سازمان را یاری و نسبت به اصلاح قوانین حمایتی که در گذشته تصویب شده تجدیدنظر کند.

بیات افزود: وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی از حساسیت و جایگاه ویژه برخوردار است و به عنوان مهمترین وزارتخانه در حوزه های مختلف رفاهی و تامین اجتماعی و بازنشستگی فعالیت می کند به همین دلیل تقاضا داریم ثبات مدیریت در سازمان ایجاد شود چرا که در دولت قبل تغییر ۸ مدیر عامل در ۸ سال تبعات سنگینی برای تامین اجتماعی داشت.

وی به فعالیت نوربخش در تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت: دکترنوربخش به عنوان یکی از میران قدیمی سازمان از سال ۹۲ مسئولیت مدیر عاملی این سازمان را بر عهده گرفت و در طول این ۵ سال گذشته توانست بخشی از چالش های پیش روی این سازمان را که در دولت قبل دچار سیاسی بازی شده بود حل کند.

وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین چالش های تامین اجتماعی واریز ۹.۲۷ منابع درمان به خزانه داری کل است افزود:در حال حاضر سازمان برای پرداخت حقوق بازنشستگان مشکل دارد تا بتواند با ارائه خدمات مناسب از این پیچ مهم به سلامت عبور کند. به همین دلیل تقاضا داریم منابع درمان مانند قبل هزینه شود و اگر ۹.۲۷ مورد تعرض قرار بگیرد ما به شدت معترض خواهیم شد.

رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی به بدهی ۱۶۰ هزار میلیارد تومانی دولت به سازمان تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت: مطابق برنامه ششم در طول برنامه ۵ ساله باید بدهی دولت به سازمان صفر شود برهمین اساس مجلس در بودجه سنواتی مصوب کرده بابت بخشی از این بدهی ۵۰ هزار میلیارد تومان پرداخت کند که امیدواریم این مبلغ هرچ سریعتر برای رفع مشکلات سازمان پرداخت شود.

وی از مجلس و دولت درخواست کرد در جهت رفع مشکلات حقوق بازنشستگان نسبت به همسان سازی حقوق این افراد اقدام شودو گفت: از۳۳۰ کانون شهرستانی و استانی بازنشستگان در سراس رکشور درخواست کرده ایم با نمایندگان حوزه خودشان صحبت کنند تا سازمان به تکلیف خودش در برنامه ششم توسعه که موظف است مطابق قوانین مربوط در طول اجرای قانون برنامه حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران را متناسب سازی یا همسان سازی کند، اقدام نماید.

بیات گفت: علاوه بر همسان سازی حقوق بازنشستگان، ترمیم حداقل پرداختی تا پایان سال دوم برنامه به میزان حداقل حقوق بازنشستگان کشور نیز از دیگر مواردی است که باید اجرایی شود.

وی با اشاره به اینکه می دانیم دولت شرایط سختی را دارد، گفت: اما سازمان تامین اجتماعی نیز حال و روز خوشی ندارد و ما بازنشستگان نیز زندگی و روزگار سختی را داریم و با توجه به نوسانات نرخ ارز و گرانی اجناس، حقوق بازنشستگان ۳۰ درصد هزینه هایشان را پوشش می دهد و هم اکنون بیش از ۶۰ درصد بازنشستگان حداقل بگیر هستند.

وی با اشاره به اینکه شرمنده بازنشستگان هستیم، تاکید کرد: گرانی اجناس امان بازنشستگان را بریده و اقلام خوراکی مثل گوشت، لبنیات و... و. از سبد خوراکی آنها حذف شده است و بیشتر بازنشستگان به خاطر تامین زندگی خود به انواع کارها از جمله رانندگی آژانس، مسافرکشی، فروشندگی، دستفروشی روی آورده اند. چه کسی می تواند با یک میلیون و سیصد هزار تومان زندگی کند.

این مسئول به کاهش قدرت خرید بازنشستگان اشاره کرد و اظهار داشت:همه مسئولین یک روز بازنشسته می شوند، باید به فکر آنها باشیم و دولت باید در قالب کمک ها و سبدهای حمایتی قدرت خرید را در همین سطح حفظ کند.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x