دوشنبه, 30 مهر 1397 :: Monday, 22 October 2018
کد خبر: 145803

روز اهداء زندگی

فرهنگ اهداء خون جزء مهمترین و بهترین رفتارهایی است که هر شهروند میتواند از خودش نشان دهد. امروز که در تقویم ایران به نام روز اهداء خون نامگذاری شده است بر آن شدیم بیشتر راجع به این عمل شرافتمندانه بنویسیم.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

می توان اهداء خون را یکی از برترین اعمال برای حفظ بشریت و کمک های بشردوستانه دانست که مورد تأکید ائمه معصومین (ع) هم بوده است.

tq_17.jpg

یکی از دستورات دین اسلام، ایثار و از خودگذشتگی و به فکر هم نوع خود بودن و مقدم داشتن دیگران بر خود است و در واقع این صفت، فضیلتی بسیار عالی و مؤثر در رشد و تعالی انسان خواهد بود.

بدون شک کسانی که با اخلاص به مراکز درمانی مراجعه و از خون خود برای کمک به بیماران نیازمند استفاده می کنند، نشان می دهند که امور مسلمین و سلامتی برادران یا خواهران دینی برای آنان مهم است.

شايد بحث انتقال خون در تهران به سالهاي قبل از 1320 برگردد كه بصورت پراكنده در برخي بيمارستانها از جمله: ارتش، شركت نفت، سينا و ... انجام مي گرفت و عمدتاً اهداكنندگان آنها نيز افراد حرفه اي بودند كه در قبال دريافت وجه نقد اقدام به اهداي خون مي كردند.

اولين بانك خون بصورت رسمي در بيمارستان هزار تخت خواب سابق تحت نظارت جمعيت شير وخورشيد سرخ مشغول بكار گرديد و بعد از مدتي به اولين مركز انتقال خون تبديل شد. با افزايش بيماران و تنوع بيماريها، نياز به مشتقات خون نيز ضرورت پيدا نمود همين امر باعث شد كه با همكاري دانشگاه تهران و انستيو پاستور، مركزي براي تهيه مشتقات خون از قبيل آلبومين تاسيس شود. اولين كار پلاسما فرز نيز به همين زمان بر مي گردد. بتدريج تهيه فرآورده هاي خوني درانتقال خون بيمارستانها صورت گرفت.

اولين مركز مستقل انتقال خون جمعيت شير و خورشيد سرخ ايران در تهران خيابان ناصرخسرو جنب مدرسه دارالفنون در تاريخ پانزدهم بهمن 1341 آغاز بكار نمود و اين روز را (روز جمع آوري خون) نام نهادند.

در سال 1350 با افزايش جمعيت و نياز به خون و فرآورده هاي خوني، ايده تشكيل سازمان انتقال خون توسط دكتر علاء مطرح شد و در تاريخ يكم دي ماه 1351 نام سازمان انتقال خون به ثبت رسيد و در مورخ نهم مرداد 1353 سازمان انتقال خون ايران بصورت رسمي فعاليت خود را آغاز نمود.

محل اوليه سازمان انتقال خون در خيابان استاد نجات الهي (ويلاي سابق) قرار داشت و براي جذب اهداكنندگان بيشتر از مسئولين، هنرمندان، روحانيون، ورزشكاران، كارمندان و ارتشيان استفاده مي شد و چون سازمان با ارتش همكاري نزديكي داشت واحدهاي سيار خود را به مراكز نظامي و پادگان مي فرستاد تا خونگيري نمايند.

بعد از پيروزي انقلاب اسلامي در سال 1358 با تصويب هيئت وزيران دولت موقت، سازمان انتقال خون به وزارت بهداري و بهزيستي واگذار گرديد.

در سال 1363 در پي تدوين اساسنامه جامع سازمان انتقال خون ايران و تصويب آن توسط مجلس شوراي اسلامي، اين سازمان به عنوان تنها متولي تامين خون و فرآورده هاي خوني كشور در زمينه جمع آوري خون معرفي گرديد.

در سال 1367 علاوه برآزمايش هاي HBsAg و VDRL آزمايش غربالگري HIVAb روي خون هاي جمع آوري شده صورت پذيرفت و در سال 1375 آزمايش HCV بر روي خون هاي جمع آوري شده در دستوركار قرار گرفت.

با افزايش روز افزون جمعيت و ايجاد مراكز درماني جديد و مراجعه بيماران شهرستاني به تهران و گسترش فعاليتهاي علمي پژوهشي سازمان انتقال خون ايران در سال 1367 اداره كل انتقال خون استان تهران تأسيس و بصورت مستقل و رسمي آغاز بكار نمود و همزمان حذف خون جايگزين را در دستور كار خود قرار داد.

ساختمان اصلي پايگاه واقع در خيابان وصال شيرازي مربوط به قرن 13 (ه .ق) مي باشد كه اولين مالك آن آقاي علي اتحاديه بود. اين ساختمان توسط معماران فرانسوي ساخته شده و چند سال قوام السلطنه در آن زندگي مي كرد در سي سال قبل از انقلاب اسلامي، اين ساختمان محل انجمن فرهنگي ايران و شوروي بود. اين ساختمان در سال 1364 توسط سازمان انتقال خون ايران خريداري شد و در سال 1367 بعنوان اداره كل انتقال خون استان تهران با مديريت دكتر فرامرز سليمانلو بصورت مستقل از ستاد آغاز به فعاليت نمود. آمار خونگيري در سال 1367 حدود 186169 واحد بوده است كه علاوه بر پايگاه مركزي در واحدهاي مستقر در سطح شهر كه شامل انقلاب، وليعصر، تجريش، شهرري و پيروزي بود خونگيري انجام مي شد.

ساختمان اصلي پايگاه واقع در خيابان وصال شيرازي مربوط به قرن13 (ه .ق) مي باشد كه اولين مالك آن آقاي علي اتحاديه بود. اين ساختمان توسط معماران فرانسوي ساخته شده و چند سال قوام السلطنه در آن زندگي مي كرد در سي سال قبل از انقلاب اسلامي، اين ساختمان محل انجمن فرهنگي ايران و شوروي بود. اين ساختمان در سال 1364 توسط سازمان انتقال خون ايران خريداري شد و در سال 1367 بعنوان اداره كل انتقال خون استان تهران با مديريت دكتر فرامرز سليمانلو بصورت مستقل از ستاد آغاز به فعاليت نمود.

آمار خونگيري در سال 1367 حدود 186169 واحد بوده است كه علاوه بر پايگاه مركزي در واحدهاي مستقر در سطح شهر كه شامل انقلاب، وليعصر، تجريش، شهر ري و پيروزي بود خونگيري انجام مي شد.

با گذشت چند سال و افزايش مراكز درماني (حدود 170 بيمارستان بعلاوه كلينيكهاي فوق تخصصي) وافزايش تعداد بيماران مراجعه كننده به مراكز درماني تهران، نياز به تامين خون و فرآورده هاي خوني، پايگاه تهران را بر آن داشت كه واحدهاي خونگيري خود را افزايش دهد.

انتقال خون استان تهران با تحت پوشش قرار دادن كليه مراكز درماني استان تهران و بيماران اعزامي شهرستانها، تقريبا يك سوم خون كشور را تامين مي كند.

 

 

نهم مرداد، روز اهدای خون

در مرداد سال 1353 ش سازمان انتقال خون ايران با هدف سامان بخشيدن به وضع آشفته خون رساني و به منظور ترويج فرهنگ اهدا، تهيه و تأمين خون و فرآورده‏ هاي سالم و مطمئن و رايگان براي رفع نياز بيماران نيازمند، به خصوص مبتلايان به تالاسمي، هموفيلي و لوسمي به وجود آمد. از آن تاريخ به بعد، سالروز تأسيس اين سازمان در نهم مرداد ماه، به عنوان روز اهداي خون نام‏گذاري شده است.

جمع‏آوري خون از داوطلبانِ اهدا، و آماده‏سازي آن براي نجات بيماران و مصدومين، ايجاد پايگاه در بيمارستان‏ها و واحدهاي سيار و ثابت جهت تهيه خون، ثبت اطلاعات لازم به منظور دعوت براي اهداي خون به هنگام ضرورت و توزيع خون و فرآورده‏هاي آن به مراكز درماني و بيمارستان‏ها و... از جمله كارهاي سازمان انتقال خون ايران مي‏باشد.

طبق گفته كارشناسان، هر فرد بالغ (بين 17 تا 65 سال) با وزن متوسط پنجاه كيلوگرم، حدود پنج و نيم تا شش ليتر خون دارد و با اهداي 250 سي‏سي تا 450 سي‏سي از خون خود، نه تنها سلامتي خود را به مخاطره نمي‏اندازد، بلكه ضمن كمك به سلامتي خود، نجات بخش زندگي ديگري نيز خواهد شد. اهداي خون همچنين مي‏تواند در كشف بيماري‏هاي نهفته در اهدا كنندگان كاملاً مؤثر باشد. هر فرد سالم مي‏تواند در هر سال تا چهار بار با فاصله هشت هفته (دو ماه) خون اهدا كند.

 

 

ضرورت اهداء خون توسط هر ایرانی

خون سالم، نجات دهنده زندگی است. همه روزه، در سراسر جهان بسياری از افراد به خون و فرآورده های خونی نياز دارند، به طوري که از هر سه نفر مردم دنيا، يک نفر در طول زندگی احتياج به تزريق خون و فرآورده های خونی پيدا می کند.

بارزترين مثال برای موقعيت هايي که در آن نياز مبرم به خون پيدا می شود عبارت است اززمان بروز حوادث و سوانح گوناگونی نظير تصادفات رانندگی، سوختگی ها و اعمال جراحی. همچنين خانم های باردار در حين زايمان، نوزادان و بخصوص نوزادان نارسی که به زردی دچار می شوند، نيازمند به خون می باشند. از طرفی بيماران مبتلا به سرطان که تحت شيمی درمانی يا اشعه درمانی قرار دارند هم از مصرف کنندگان خون و فرآورده های آن هستند. بسياری از ديگر بيماران، مانند بيماران تالاسمي و هموفيلي نيز ناگزيرند برای بهره مندی از يك زندگی نسبتاً طبيعی برای تمامی عمر به شکل منظم خون يا فرآورده هاي خوني دريافت نمايند. درسراسرجهان هرسال 600 هزار مادر دراثر پي آمدهاي حاصل ازحاملگي جان خودرا از دست مي دهند. حدود 25 در صد از اين مرگ ها به خاطر از دست دادن خون است و بسياري از اين زنان اگر خون سالم در اختيارشان قرار مي گرفت زنده مي ماندند.

در هر ثانيه يك نفر از ساكنان كره زمين از همه سنين و تمام نژاد ها براي ادامه حيات به انتقال خون نياز دارند. دلايل نياز براي انتقال خون متفاوت بوده، اما نياز به خون و فرآورده هاي خوني به صورت مداوم وجود داشته و به طور مرتب هم در حال افزايش است. هم چنانچه كه كشورهاي در حال توسعه امكانات تشخيصي  و درماني خود را در مورد درمان بيماري هاي گوناگون، مانند انواع سرطان ها گسترش مي دهند، بيشتر به تزريق خون احتياج پيدا كرده و اين نياز هم به طور مستمر افزايش مي يابد. همين طور پيشرفت هاي فن آوري در كشورهاي صنعتي و پيشرفته باعث مي گردد كه اقدامات درماني  جديد ابداع شده و به تبع آن نياز به خون و فرآورده هاي خوني بيشتر گردد.

در حال حاضر، با وجود پيشرفت های چشم گير در زمينه علم پزشكي هنوز هيچ گونه جاي گزين مصنوعی برای خون ساخته نشده است و فقط خونی که توسط انسان های نيكو کار اهدا می شود، می تواندجان انسان های ديگر را از مرگ نجات بخشد. عدم وجود جاي گزين مناسب برای خون، محدود بودن مدت زمان نگه داری خون و فرآورده های خونی و هميشگی بودن نياز به خون و فرآورده های آن سبب شده تا اهدای خون از اهميت و جايگاه ويژه ای برخوردار شود.

معمولا به دنبال بروز خونریزی ، دستگاه خون ساز فعال شده و شروع به جای گزین کردن خون از دست رفته می کند. اما در مواردی که خونریزی خیلی شدید باشد، یا در برخی بیماری هایی که دستگاه خون ساز بدن را درگیر می کنند، سیستم خون سازی قادر به جای گزینی خون از دست رفته نیست. در چنین شرایطی ، تنها اهدای خون توسط یک داوطلب سالم و تزریق خون او می تواند در لحظات مرگ و زندگی ، نجاتبخش یک انسان نیازمند باشد.

شما ممکن است در تعطيلات نوروزی و يا تعطيلات تابستانی آنقدر مشغول برنامه ريزی برای اوقات فراغت خود وترتيب دادن مسافرت ها و برنامه های تفريحی شوید که در آن روزهای خاص از اهدای خون غافل شوید، اما هيچ گاه نبايد فراموش کنيد که بيماری، سوانح و تصادفات هرگز تعطيل پذير نيستند و مطمئن باشيد که سازمان انتقال خون در کنار بيماران نيازمند، در همه اين روزها، بی صبرانه منتظر حضور شما خواهد بود.

 

 

قبل و بعد اهداء خون چه چیزی بخوریم ؟

همه ما می دانیم که اهدای خون امری خداپسندانه و انسان دوستانه است. برای اینکه این تجربه کاملا موفقیت آمیز و رضایت بخش باشد، بهتر است قبل و بعد از آن رژیم غذایی مناسبی را رعایت کنید.

دو هفته قبل از تاریخ مقرر اهدای خون، مواد غذایی غنی از آهن مانند غلات سبوس دار، اسفناج، هندوانه و… مصرف کنید.

موادغذایی غنی از ویتامین C مانند مرکبات مصرف کنید تا جذب آهن بیشتر شود.از شب قبل از اهدای خون، مصرف مایعات چون آب و آب میوه را افزایش دهید. در روز اهدای خون حدود ۸ لیوان آب مصرف کنید و از مصرف نوشیدنی های گازدار بپرهیزید.

به مدت ۲۴ساعت قبل از اهدای خون، از مصرف غذاهای چرب بپرهیزید. غذای چرب می تواند روی نتیجه آزمایش های مربوط به خون تاثیر بگذارد.قبل از اهدای خون یک غذای سالم بخورید. این کار باعث می شود میزان قند خون ثابت بماند تا هنگام اهدای خون احساس بهتری پیدا کنید.

 

 پس از اهدای خون مایعات فراوان مصرف کنید تا آنچه از دست داده اید جایگزین شود. لازم است به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت مصرف مایعات را ادامه دهید. این اقدام از کاهش فشار خون نیز پیشگیری می کند.

بدن از فولات یا اسید فولیک برای تولید گلبول های قرمز جدید استفاده می کند. مصرف موادغذایی حاوی فولات مانند لوبیا، سبزیجات برگ دار و سبز مانند اسفناج، آب پرتقال و نان های غنی شده به بدن کمک می کند تا گلبول های قرمز را که هنگام خون دادن از دست رفته است، مجدداً جایگزین کند.

ویتامین B2 نیز برای تولید گلبول های قرمز لازم است. این ویتامین به بدن کمک می کند تا کربوهیدرات را به انرژی تبدیل کند. از آن جا که پس از اهدای خون ممکن است دچار ضعف شوید توصیه می شود موادغذایی حاوی ویتامین B2 مصرف کنید تا انرژی مورد نیاز بدن تامین شود. موادی مانند تخم مرغ، نخود سبز، مغز میوه، سبزیجات برگ سبز، کلم بروکلی و لبنیات مانند شیر و ماست منبع خوب ویتامین B2 است.

مصرف موادغذایی غنی از ویتامین B6 پس از اهدای خون بسیار مفید است. بدن به این ویتامین برای تولید گلبول های قرمز سالم نیاز دارد و در شکستن پروتئین به بدن کمک می کند، از آن جا که پروتئین حاوی ماده مغذی متعددی است و پس از اهدای خون بدن به آن نیاز دارد، مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین B6 توصیه می شود. برخی از موادغذایی حاوی این ویتامین عبارت است از سیب زمینی، موز، مغز میوه، گوشت قرمز، ماهی، تخم مرغ و اسفناج.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x