يكشنبه, 27 آبان 1397 :: Sunday, 18 November 2018
کد خبر: 142976

توافق هسته ای سایه جنگ را از سر ایران کنار نبرده بود که اکنون بخواهد با نبود خود، آن را بازگرداند

برخی همچنان در این تصور هستند که اگر توافق هسته ای نبود جنگ علیه ایران راه می افتاد و اکنون که آمریکا از برجام خارج شده واهمه آن را دارند که جنگ باز نگردد.
توافق هسته ای سایه جنگ را از سر ایران کنار نبرده بود که اکنون بخواهد با نبود خود، آن را بازگرداند به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

استدلال چنین اشخاص و افرادی بر این اساس است که اگر برجام هیچ دستاوردی هم نداشت، توانست سایه جنگ را از سر ایران دور کند.

چنین افرادی هدف اصلی و اساسی مذاکرات را یا فراموش کرده یا خود را به فراموشی زده اند که قرار بر این بود با مذاکرات هسته ای که به توافق انجامید، همه تحریم های اقتصادی علیه ایران برچیده شود.

مردم را نباید از جنگی که احتمال آن بسیار ضعیف به واهمه انداخت در حالی که جنگ اصلی علیه جمهوری اسلامی ایران جنگ اقتصادی است.

چرا آمریکا برای فشار بر ایران از جنگ سخت استفاده کند در حالی که می داند هزینه آن بسیار بالا است و توانایی های نظامی ایران نیز قابلیت پاسخ دادن به حملات ایالات متحده را به خوبی دارد؟

آمریکا می توانست پیش از این که جمهوری اسلامی ایران بر اساس توانمندی های داخلی خود به پیشرفت های بزرگ نظامی دست یابد، به ایران حمله نظامی کند، اما همان زمان نیز به خود این جرأت و جسارت را نداد تا دست به این حماقت بزند.

دستاورد هسته ای ایران، عامل بازدارنده مقابل تهدیداتی است که همیشه علیه کشورمان وجود دارد، حال این تهدیدات می خواهد نظامی باشد یا اقتصادی یا علمی و پزشکی!

هدف برای آمریکا وارد کردن فشار بیشتر تا رسیدن به نتیجه است، نتیجه ای که آمریکایی ها خواهان آن هستند، سرنگونی نظام جمهوری اسلامی ایران است. به همین خاطر نباید این فرصت برای آنها آماده شود.

به جرأت و قاطعیت می توان گفت که مذاکرات هسته ای و توافقی که در پی آن آمد، تهدیدات آمریکا علیه ایران را بیشتر کرد. تحریم های اقتصادی همان تحریم هایی است که پیش از این نیز وجود داشته است، برجام حتی باعث شده است تا ایران به خاطر این قرارداد نتواند واکنش قابل توجهی مقابل اقدامات آمریکا انجام دهد.

حمله آمریکا به عراق و سرنگونی رژیم صدام، شاید برای برخی نمونه ای باشد که تصور می کنند اگر آمریکا وارد جنگ با ایران شود، سرنوشت کشور همچون عراق دوران صدام خواهد بود، اما این قشر هیچگاه به تفاوت های بسیار عمیق و زیاد دو جامعه و دو حکومت در دو کشور متفاوت توجه ندارند.

رژیم صدام یک رژیم دست نشانده تحت حمایت بلوک شرق و غرب بود، هر دو بلوک در زمان جنگ علیه ایران از این رژیم حمایت میکردند.

ماجرای سرنگونی رژیم عراق، به سرکشی و افسارگسیختگی صدام مربوط می شود، که البته نباید جایگاه متزلزل و ویران شده حکومت بعث در عراق را میان مردم این کشور نادیده گرفت.

صدام در میان مردم عراق هیچ جایگاهی نداشت، مردم تحت ظلم و ستم رژیم بعث عراق بودند، از سوی دیگر شکست صدام در جنگ علیه ایران، باعث شد حامیان اصلی او دست از حمایت های خود بردارند و سردار قادسیه که تصور می کرد ظرف چند روز همه ایران را به اشغال خود در می آورد، اکنون زیر خروارها خاک خفته در حالی که نظام جمهوری اسلامی ایران با صلابت و قدرت به راه خود ادامه می دهد.

صدام پس از شکست در جنگ علیه ایران حتی در میان کشورهای منطقه دوستی نداشت، هیچ پایگاه و نیرویی در منطقه وجود نداشت که از رژیم بعث عراق حمایت کند.

جمهوری اسلامی ایران اکنون علاوه بر قابلیت ها و ظرفیت های درونی خود، بازوهایی را در منطقه ایجاد کرده که باعث وحشت دشمن است.

کافی است کوچکترین تعرضی به خاک جمهوری اسلامی ایران از سوی دشمنان صورت گیرد، آنگاه همگان خواهند دید که این بازوها چگونه عمل خواهند کرد.

نیروهای حزب الله لبنان اگر در سوریه وارد جنگ با تروریست های تکفیری وهابی شدند، تنها نه به خاطر سوریه بلکه مهمتر از آن ایران بود که در این جنگ شرکت کردند.
آیا چنین نیرویی در صورت آغاز جنگ علیه ایران عملیات خود را در اسرائیل آغاز نخواهد کرد؟

بی تردید در گوشه دیگری از منطقه خلیج فارس یعنی یمن، که اکنون با وجود ائتلاف بزرگ کشورهای منطقه و کمک های آمریکا، درگیر جنگی نابرابر است، توانسته نفس ائتلاف عربی را بگیرد و کافی است که اندکی از کمک های نظامی برخوردار باشد، آنگاه است که دیگر نیرویی جلودار نیروهای انصارالله نخواهد بود.
برخی غم شکم خود را دارند، نگرانند که مبادا تحریم های اقتصادی باعث مضیقه مایحتاج آنها شود و نتوانند نان و بوقلمون خود را بخورند!

آیا جمهوری اسلامی ایران از کشوری همچون کره شمالی کمتر است؟ این کشور با وجود شدیدترین تحریم های اقتصادی توانسته است نزدیک به 5 دهه مقابل آمریکا ایستادگی کند و اکنون هم آمریکا را با مذاکرات دست انداخته است.

کره شمالی و ایران اصلاً قابل مقایسه نیستند، ظرفیت ها و قابلیت های جمهوری اسلامی ایران بسیار فراتر از کشوری همچون کره شمالی است، ایران ظرفیت چندین کشور را دارد اما متأسفانه، ضعف مدیران مااست که شرایط کنونی را ایجاد کرده نه تحریم های اقتصادی.

چنین جریان های سیاسی و اشخاصی که اعتقاد به ادامه مذاکره و حتی گفت وگو با آمریکا دارند، مردم را نشناخته اند و تصور می کنند مردم ایران مردم کوفه هستند که علی را تنها بگذارند.

 

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x