يكشنبه, 27 آبان 1397 :: Sunday, 18 November 2018
کد خبر: 142953
یادداشت اتاق خبر 24

چرا باز هم ادامه مذاکرات برجامی با اروپا؟!

توافق هسته ای قرار بود یک حقی را به ایران بازگرداند، اما اینگونه نشد، اکنون باید چه کرد؟
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

مذاکرات هسته ای و مدت زمانی که از توافق بر سر آن می گذرد، 5 سال از عمر ایران اسلامی را تلف کرد.

اکنون که آمریکا نزدیک به دو ماه است از توافق هسته ای خارج شده و اروپا نیز تکلیف خود را با برجام روشن نمی کند، تنها کشوری که در این میان زیان دیده است، جمهوری اسلامی است.

ایران در جریان برجام به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی همان خسارت محض را تجربه کرد، از یک سو هزینه برچیدن فناوری هسته ای خود را پرداخت کرد، که شامل باز کردن پیچ و مهره های سانتریفیوژها، تعطیلی و بتن ریزی آب سنگین اراک و قطع غنی سازی 20 درصدی اورانیوم و فروش آن به قیمت پایین، این تنها بخشی از زیان هایی است که به ایران تحمیل شده است.

هنگامی که مذاکرات آغاز شده بود و می رفت تا به توافق برسد، بارها و بارها منتقدین درخواست کردند که کشورهای عضو 1+5 به ویژه کشورهای غربی طرف مذاکره و حتی آژانس باید هزینه های اقدامات ایران را بپردازد چرا که تعطیلی فعالیت های هسته ای ایران بنا به درخواست آنها است و این درخواست حتی در چارچوب قوانین سازمان بین المللی انرژی اتمی هم نیست.

سازمان بین المللی انرژی اتمی حتی موظف است به اعضای این سازمان برای دستیابی به فناوری صلح آمیز هسته ای کمک کند، اما ایران تاکنون ندیده است که این سازمان چنین اقدامی کرده باشد و حتی کارشکنی نیز کرده است.

علاوه بر این، لغو نشدن تحریم های اقتصادی در چارچوب توافق هسته ای، اقتصاد ایران را همچنان در یک سردرگمی و گیجی گذاشته است که نمی داند تکلیف اش چیست؟

بخش زیادی از اوضاع اقتصادی کنونی که باعث افزایش افسار گسیخته ارز، طلا، مسکن و برخی دیگر از کالاها شده است، به خاطر بلاتکلیفی است که برجام ایجاد کرده است.

سرمایه گذار نمیداند که آیا توافق هسته ای سرانجام به نتیجه می رسد یا نه؟ برای همین است که نمی داند چه کند.

تولید کننده داخلی که در این مدت به خاطر سیاست های اعمال شده اقصادی به واسطه برجام شرایط دشواری را پشت سر گذاشته و حتی بسیاری دست به تعطیلی کارخانه و کارگاه خود زده اند، بیشترین زیان را کرده اند.

مردم نیز در چنین اوضاعی ضربه اصلی را می خورند و همین شرایط باعث ایجاد نارضایتی هایی هم میشود.

کارها خوابیده است چرا که دولت خود را معطل نتیجه و دستاورد برجام کرده است.

حتی پس از پایان ضرب الاجل به اروپا، باز هم تصمیم گرفته شد مذاکرات 1+4 با ایران ادامه پیدا کند.

بستته پیشنهادی اروپا آنقدر بی خاصیت بود که حتی روحانی رئیس جمهور آن را مأیوس کننده دانست و عراقچی معاون وزیر خارجه نیز اعتقاد دارد دست اروپا و آمریکا در یک کاسه است!

 

برجام بدون آمریکا

 

با وجود چنین دیدگاه هایی که البته به تازگی در میان دولتمردان و اعضای تیم هسته ای ایران دیده می شود، باز هم سازهایی برای ادامه مذاکرات ایران و اروپا شنیده می شود.

وزیر امور خارجه محمد جواد ظریف اما در این میان اعتقاد دارد که بسته پیشنهادی و مذاکرات سازنده بوده است.
و بهتر می نمود که مسئولین گرامی مواضع خود را درباره موضوع مهمی مانند توافق هسته ای یکی کنند و در اظهار نظرات هماهنگ تر وارد شوند.

آمریکایی ها قرار است از اواسط مرداد ماه آینده تحریم های اقتصادی خود را علیه ایران وضع کنند و با وجود این که مسئولین کشورمان به ویژه دولتمردان از این اقدام آگاه هستند و ایالات متحده زمینه سازی های لازم را انجام داده است، اما هنوز از سوی مسئولین اجرایی کشور واکنش های لازم که در قالب طرح و برنامه باشد برای مقابله به تحریم های مرداد ماه دیده نمی شود.

بخش مهمی از تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران تحریم فروش نفت است، آمریکا قصد دارد از فروش نفت ایران جلوگیری کند.

حتی کشورهای خریدار را تهدید کرده است به همین خاطر برخی از مشتری های نفت ایران به خاطر تهدید ایالات متحده پا پس کشیده اند، هر چند تاکنون نیز به خاطر باقی ماندن تحریم های بانکی علیه ایران، پول نفت به کشور وارد نمی شود.

جنگ اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران از سوی آمریکا شدت گرفته است و اروپا نیز همچنان ایران را سر میز مذاکره نگه داشته است و برای آمریکا زمان می خرد آن هم مفت!

آمریکا و اروپا از زمان بهترین بهره را میبند و ما از این زمان کمترین سود را چرا که آنها عملگرا هستند و عمل میکنند و ما در حال حاضر تنها به سخن گفتن اکتفا میکنیم.

جالبی ماجرا در اینجا است که با وجود چنین شرایطی که باعث آن آمریکا و اروپا است، باز هم برخی در داخل اصرار دارند که با آمریکا مذاکره کنیم و تن به خواسته های او بدهیم!

اکنون موضوع حق و حقوقی است که متعلق به جمهوری اسلامی ایران است.

حق ایران است که فناوری صلح آمیز هسته ای داشته باشد، اما به خاطر دشمنی های آمریکا چنین حقی از ایران سلب شده است. توافق هسته ای دست ایران را بسته است، گزینه های زیادی برای ایران وجود ندارد اما آن گزینه هایی که موجود است، کارآمد و کارساز است.

به خاطر نوع توافق هسته ای، خروج ایران از آن هزینه های بیشتری را به کشور تحمیل میکند، اما اینحق ایران است که با وجود بدعهدی آمریکا و اروپا پا را از روی ترمز هسته ای خود بردارد و به فعالیت های هسته ای خود سرعت بخشد.

اکنون هم اگر از سوی برخی مسئولین سخنانی برای احقاق حق ایران بیان می شود، تهدید نیست بلکه واقعیتی است برای گرفتن حقوق قانونی خود، چرا که آمریکا و اروپا ایران را هم تحریم اقتصادی کرده اند و هم فعالیت های هسته ای ایران را به تعطیلی کشانده اند.

این شرایط برای ایران غیر قابل قبول است، به همین خاطر ایران باید از گزینه هایی که برای احقاق حق خود در اختیار دارد بهترین بهره را ببرد.

زمانی که رئیس جمهور می گوید نمی شود ایران نفت صادر نکند اما دیگران در خلیج فارس نفت صادر کنند و اگر چنین شود نتیجه اش را ببینید، به این مفهوم است که خلیج فارس و تنگه هرمز پاشنه آشیل آمریکا است.

و زمانی هم که سردار قاسم سلیمانی در پیامی از موضع رئیس جمهور قدردانی می کند، یعنی این که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران آماده هستند و همه تدارکات لازم را نیز برای چنین اقدامی مهیا کرده اند.

اگر اروپا توان ادامه برجام بدون آمرکیا را ندارد و نمیتواند ضمانت های لازم را به ایران بدهد، بای آنها نیز هیچ تضمینی وجود نخواهد داشت که علاوه بر آغاز فعالیت های هسته ای ایران با سرعت بالاتر، گزینه های دیگر نیز همچون بستن تنگه هرمز عملیاتی شود.

ایران برای دستیابی به حق خود پای میز مذاکره نشست اما حق بیشتری از آن ضایع شد، ایران حق خود را می خواهد بدون این که زیر بار زور برود.

اما این که چرا بار دیگر به اروپا مهلت داده شد مذاکرات ادامه پیدا کند پرسشی است که باید مسئولین مربوطه به ان پاسخ دهند.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x