جمعه, 25 آبان 1397 :: Friday, 16 November 2018
کد خبر: 142567
یادداشت اتاق خبر 24

بستن تنگه هرمز یکی از پاسخ‌های ایران به آمریکا

روحانی رئیس جمهور ایران که به سوئیس سفر کرده است، پاسخ ترامپ را داد.
بستن تنگه هرمز یکی از پاسخ‌های ایران به آمریکا به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

دولت آمریکا تلاش می کند تا از فروش نفت ایران به دیگر کشورها جلوگیری کند.

هم اکنون چندین کشور در دنیا از ایران نفت خریداری می کنند، هند، چین، کره جنوبی، ژاپن و کشورهای اروپایی خریداران عمده نفت ایران هستند.

آمریکا با تهدید و ارعاب سعی دارد تا خریداران نفت ایران را منصرف کند، در حالی که هنوز برای نفت ایران جایگزین پیدا نشده است.

بازار جهان به نفت ایران احتیاج دارد و اگر ایران تحریم نفتی شود، قطعا هم بر روی عرضه آن و هم بر روی قیمت نفت تأثیر مستقیم خواهد گذاشت.

رئیس جمهور روحانی در جمع ایرانیان مقیم سوئیس پاسخ تهدید نفتی آمریکا علیه ایران را اینگونه داد؛ «اگر توانستید، جلوی صادرات نفت ایران را بگیرید تا نتیجه‌اش را ببینید.»

اشاره رئیس جمهور برای بسیاری روشن است، البته می توان برداشت های دیگری نیز داشت اما مهمترین برداشت از سخنان روحانی این است که در صورت جلوگیری از صادرات نفت ایران از سوی آمریکا، قاطع ترین گزینه برای مقابله بستن تنگه هرمز است.

این تنگه استراتژیک در اختیار جمهوری اسلامی ایران و نیروهای مسلح کشورمان قرار دارد. فرماندهان ارشد نظامی نیز بارها تهدید کرده اند که اگر آمریکا در دریای عمان و خلیج فارس بخواهد خودنمایی کند یا مانعی برای نفتکش های ایرانی به وجود بیاورد، باید منتظر عواقب سنگین چنین اقدامی باشد.

ظرفیت بستن تنگه هرمز برای ایران وجود دارد، با چنین اقدامی چرخه عرضه و تقاضای جهانی نفتی با بحران روبرو می شود و باعث می گردد تا کشورهای صنعتی در شرایط دشواری قرار گیرند و چرخه صنعت آن مختل شود.

آمریکا یک جنگ اقتصادی تمام عیار را با ایران آغاز کرده است و جمهوری اسلامی ایران نیز برای دفاع از خود باید اقداماتی را انجام دهد، بستن تنگه هرمز تنها یکی از گزینه هایی است که ایران می تواند از آن بهره ببرد.

اکنون دیگر زمان مماشات و مدار نیست، زمان قاطع برخورد کردن است.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x