يكشنبه, 27 آبان 1397 :: Sunday, 18 November 2018
کد خبر: 142557
اتاق خبر 24 گزارش می‌دهد

پروژه آمریکایی برای وادار کردن روحانی به استعفا/ صدای اصرار بر استعفا از آمریکا نیز به گوش می‌رسد

پیگیری پروژه استعفای رئیس جمهور همچنان در دستور کار حامیان پیشین روحانی قرار دارد، حتی از آنسوی آبها!
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

پس از خروج ترامپ رئیس جمهور آمریکا از برجام، شرایط به گونه ای پیش رفت که اصلاح طلبان که خود مبدع و پیشنهاد دهنده مذاکره با آمریکا برای حل اختلافات میان دو کشور و در پی آن بهبود شرایط اقتصادی بوده و هنوز هم هستند، سایه حمایت خود را از سر دولت برداشته و حتی خنجر را از رو علیه دولت بسته اند.

چرایی این سیاست روشن است، هواداران و حامیان پیشین روحانی و دولت تدبیر و امید تا آخرین روز کاری رئیس جمهور دست از این سیاست خود بر نخواهند داشت.

عدم موفقیت دولت تدبیر و امید فشار اصلاح طلبان را خواهد افزود و هر روز که بر ناکامی های دولت بگذرد انتقادات نیز تندتر می شود.

اکنون همه حامیان پیشین رئیس جمهور حتی سلبریتی ها وارد عمل شده اند و به بهانه اوضاع و شرایط اقتصادی ایجاد شده در کشور، دولت و شخص رئیس جمهور را به باد انتقاد گرفته اند. حال آن که آنها نیز در به وجود آمدن چنین شرایطی سهیم هستند و مقصر.

حتی آنهایی که دولت و رئیس جمهور را در مذاکرات هسته ای پیشین و کنونی همراهی کرده اند و چه بسا مشاوره های چنین افراد و اشخاصی بود که در دهه 80 با تروئیکای اروپایی توافق هسته ای امضا شد و در دهه 90 نیز برجام با همه نواقص و ضعف هایش اکنون با نافرجامی روبرو شده است، وضعیت موجود را شکل داده اند.

چرا نباید به چنین افرادی مشکوک باشیم و نسبت به آنها حتی بیشتر از آمریکا بی اعتماد! آیا نمیتوان چنین افرادی را نفوذی دانست که با نزدیک شدن به ارکان نظام به ویژه دولت و رئیس جمهور سعی میکنند تا تئوری های خود را عملیاتی کنند؟ تئوری های که از سوی دشمنان جمهوری اسلامی ایران به آنها دیکته شده است.

آیا نمی توانیم باور کنیم که پروژه فشار به روحانی برای استعفا از ریاست جمهوری یا حتی پیگیری عدم کفایت او در مجلس شورای اسلامی که از سوی جمعی از نمایندگان اصلاح طلب طرح شده، خواست آمریکا است؟!

آمریکا در حال تدارک برنامه هایی علیه ایران پس از خروج ایالات متحده از برجام است، قرار است مرداد ماه نخستین بسته تحریمی از سوی آمریکا علیه ایران اعمال شود، کاخ سفید فشار زیادی را به دیگر کشورها وارد کرده تا از مراودات اقتصادی با ایران منصرف شوند، جان بولتون وعده داده که در تیر ماه برای ایران یک سورپرایز دارد، البته دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی از تهدید سورپرایزی بولتون آگاه هستند و تدابیر لازم را اجرا کرده اند، اما با همه اینها موضوع استعفای رئیس جمهور مسئله مهمی است. قطعاً اگر چنین اتفاقی بیفتد، آمریکا راحت تر اقدامات خود را علیه ایران پیاده می کند.

آقای روحانی 6 تیر ماه بود که در جمع مدیران دولتی با بیان اینکه اگر کسی فکر می‌کند که دولت می‌ترسد،‌ استعفا می‌کند و یا کنار می‌رود، اشتباه می‌کند، افزود: همه ما در کنار هم تا روز آخر دولت دوازدهم به عهدمان وفا می‌کنیم، ما به مردم وعده دادیم، ما امانت‌دار مردم هستیم، من به عنوان یک فرد می‌گویم که تا پای جان و آبرو و حیثیت با افتخار می‌ایستیم هیچ ترس و هراسی نداریم، اما شرطش این است که ما دولتی‌ها اول باید فشار را تحمل کنیم، اگر می‌خواهیم که بگوییم روز سختی و فشار است، اما برای دیگران است، حتما شکست می‌خوریم.»

 

روحانی

 

رئیس جمهور پاسخ آنهایی که خواهان استعفای او هستند داد، و نه تنها دست رد به درخواست استعفا زد بلکه مقاومت و ایستادگی را تنها راه ممکن برای مقابله با توطئه ها و دشمنی های آمریکا دانست، سیاستی که حامیان پیشین روحانی هیچگاه خواهان آن نبوده اند.

تغییر رویکرد رئیس جمهور اگر واقعی باشد و تنها در حد حرف باقی نماند، میتواند روی حمایت های بیشتر جریان انقلابی کشور حساب کند، همین تغییر رویکرد است که به انتقادات اصلاح طلبان شدت بخشیده است. زمانی که رئیس جمهور گفت ما تسلیم نمیشویم مقابل آمریکا، آب سردی بود بر سر حامیان پیشین روحانی.

چرا فردی که سال هاست در آمریکا به سر می برد، زمانی هم که در ایران بود، به اتهام جاسوسی در تیم هسته ای بازداشت شد و سپس به آمریکا رفت و اقامت آنجا را به دست آورد و در دانشگاه های آنجا تدریس می کند، در رابطه با وضعیت کشور به خصوص اوضاع اقتصادی با سیاه نمایی چنین می گوید؛« بزرگان نظام باید قبل از هر چیز در این مورد چاره‌اندیشی کنند؛ حتی به قیمت یک خانه ‌تکانی اساسی در دولت یا حتی استعفای دولت فعلی و برگزاری انتخابات زودرس، زیرا استمرار وضع فعلی تا 2 سال دیگر، ممکن است موجب لطمات غیر قابل جبران شود.»

سید حسین موسویان از نزدیکان سابق روحانی و عضو پیشین تیم مذاکرات هسته‌ای در آغاز دهه 80 و در دوران مسئولیت حسن روحانی بود. او از نیروهای حلقه اول تیم روحانی در جریان مذاکرات هسته ای دهه 80 بود.

آیا چنین سخنی را نمیتوان هم تهدید و هم اقدام علیه روحانی و دولت تدبیر و امید دانست؟ اگر مخالفان و منتقدین روحانی چنین درخواستی را با این صراحت در یک روزنامه داخلی مطرح می کردند، هواداران و حامیان ظاهری روحانی چه واکنشی از خود نشان می دادند؟

روحانی نه خود ونه دولتش از نظام خروج نکرده اند که بخواهیم زیر پای آن را خالی کنیم. روحانی و دولتش هر چه باشند، دولت بنی صدر نیستند. این دولت اشتباهاتی داشته است و اکنون نیازمند کمک و یاری است. اگر حامیان پیشین روحانی کمکی نمی توانند بکنند کارشکنی و بحران سازی نیز نکنند، نظام اسلامی با وجود ساز و کارهای مناسب خود می داند چگونه از دولت در این شرایطی که شرایط بحرانی و وخیمی هم نیست حمایت کند.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x