يكشنبه, 27 آبان 1397 :: Sunday, 18 November 2018
کد خبر: 142267

حل فوری مشکل مردم خرمشهر و آبادان

امسال خشکسالی است و با کاهش آب پشت سدها روبه رو هستیم، اما خشکسالی تنها برای مردم آبادان و خرمشهر نیست. مردم خوزستان در پی بالا آمدن آب خلیج فارس در چند روز گذشته از آب شیرین بی بهره بودند به همین دلیل هم  به حق دست به اعتراض زدند و خواستار تامین آب شرب شدند که تامین شد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

یادمان نمی رود حماسه هایی که در خطه جنوب و جنوب غرب کشورمان آفریدند. غیور مردان و زنانی که همیشه بدهکارشان خواهیم بود. هموطنانی که جنگ تمام شد ولی در جنگ زیست محیطی در گرم ترین هوای کشور از کم ترین امکانات رفاهی بهره مند بودند و هیچگاه ذره ای از وطن پرستیشان کم نشد.

پوستر خرمشهر

این گزارش ضمن عرض ارادت به یکایک مردم خرمشهر و آبادان نوشته شده است. نگارنده با زبان تشنه و به احترام ساعت هایی که هموطنانمان از آب شرب سالم محروم بوده اند دست به نگارش این سیاهه زده است.

 

امسال خشکسالی است و با کاهش آب پشت سدها روبه رو هستیم، اما خشکسالی تنها برای مردم آبادان و خرمشهر نیست. مردم خوزستان در پی بالا آمدن آب خلیج فارس در چند روز گذشته از آب شیرین بی بهره بودند به همین دلیل هم  به حق دست به اعتراض زدند و خواستار تامین آب شرب شدند که تامین شد.

استاندار خوزستان هم با حضور در شبکه استانی به مردم قول داد تا ۱۵ تیرماه مشکل آب شرب حل شود و آرامش به خوزستان برگردد. این سخنان استاندار بخش زیادی از مردم را راهی منازل کرد اما عده ای با حضور در خیابان ابتدا به آتش زدن موزه و بانک اقدام کردند و سپس با ورود افراد ناشناس به درگیری مسلحانه با مامورین پلیس پرداختند.

سر کدام مسئول مرتبط با این امر پایین نیافتاده و عرق شرم بر پیشانی اش ننشسته است؟

اگر اهل وب گردی و رصد صفحه های مجازی باشید حتما از ترند های این چند روز توئیتر و مطالب پر بازدید دیگر در سایر نرم افزار های اجتماعی مطلع شده اید. خرمشهر و مسائل مربوط به نا آرامی در آن در رتبه نخست بازدید و بحث است. مسئله ی مهم هم همینجاست. آن چیزی که به خاطرش مردم دست به اعتراض زده بودند حل شده و در حال رسیدن به ایده آل است. پس اعتراض های بعد از آن که در شبکه های مجازی به گوشمان می رسانند اگر هم واقعی باشد و بازی های رسانه ای در آن دخیل نشده باشد نارواست.

 

 

 

چه کارهایی برای آب خرمشهر صورت گرفت؟

«آب‌شور خرمشهر شیرین شد» این خبری بود که ساعاتی پس از اعتراض به حق مردم، فرماندار خرمشهر اعلام کرد تا آبی باشد بر آتشی که شوری آب در روزهای گذشته در خرمشهر و آبادان بر پا کرده بود.

مدیر اداره آبفا خرمشهر هم در تأیید این خبر گفت: شوری آب امروز نسبت به 24 ساعت گذشته مطلوب‌تر شده و در تصفیه‌خانه به 2800 میکرو‌موس رسیده است و این یعنی آب خرمشهر به‌صورت کامل از بحران شورای خارج‌شده است.

به گفته نماینده خرمشهر در مجلس شورای اسلامی، پیشروی آب دریا از خلیج‌فارس به رودخانه اروند و کارون و برداشت بی‌رویه طرح‌های توسعه نیشکر از آب رودخانه کارون در مسیر اهواز به خرمشهر باعث شده بود شوری آب در این دو شهر در برخی نقاط به 16 هزار میکرو‌موس بر سانتی‌متر‌مربع برسد.

تسریع در اجرای پروژه الغدیر برای رسیدن آب شیرین به این دو شهر، آبرسانی با تانکر سیار و کاهش سهم آب طرح‌های توسعه نیشکر برای کمک به افزایش کیفیت آب خرمشهر و آبادان از اقداماتی بود که این روزها توسط مسؤولین امر صورت گرفت.

هر چند آب خرمشهری‌ها شیرین شد ولی شایعه‌ای در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست شد که  باهدف تلخ کردن کام مردم منتشر شد و حاکی از این  بود که آب استان خوزستان به مدت 62 ساعت قطع خواهد شد که بلافاصله روابط عمومی شرکت آبفا خوزستان و روابط عمومی آبفا خرمشهر این خبر را کذب محض خواندند.

خشکسالی‌های چند سال اخیر و به تبع آن کاهش جریان آب رودخانه کارون موجب شده تا آب شور دریا وارد مسیر رودخانه شده و EC آب نیز افزایش پیدا کند که این امر مشکلاتی را برای مردم شهرهای آبادان و خرمشهر، روستاهای حاشیه منطقه و شهرهای اطراف شهرستان آبادان ایجاد کرده است.

دولت برنامه وسیعی در این رابطه تدوین کرد که سرآمد این اقدامات و تلاش‌ها مصوبه ۱۵ فروردین ۹۶ هیات دولت در مورد زیرساخت‌های آب و فاضلاب، پایداری شبکه برق و مشکلات زیست محیطی خوزستان بود.

معاون عمرانی استاندار خوزستان گفت: یکی از این طرح‌ها تامین اعتبار مربوط به جنوب غرب موسوم به آب غدیر است که در قالب آن یک خط جدید از سد کرخه کشیده شد که به تدریج آبرسانی به ۲۵ شهر و 1600 روستا را آبرسانی خواهد کرد اما به دلیل شرایط موجود اولویت با شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان است.

آب مورد نیاز خرمشهر روزانه حداکثر ۹۰ هزار مترمکعب و برای آبادان ۱۵۰ هزار متر مکعب است و عمده این آب از محل آب غدیر تامین می‌شود و بخشی هم از بهمنشیر و اروند آبگیری می‌شود.

با بالارفتن شوری آب بهمنشیر و اروند تصمیم گرفته شد در اجرای خط جدید، کل آب خرمشهر و آبادان از طرح غدیر تامین شود و کار با سرعت در حال انجام است و طبق برنامه زمانبندی شده ۱۵ تیر آبرسانی به آبادان و خرمشهر به کلی از طرح غدیر تامین خواهد شد و آبگیری از اروند، کارون و بهمنشیر کاملا متوقف می‌شود از همین رو شهروندان عزیز در رابطه با تامین آب شرب از نظر کمی و کیفی نگرانی نداشته باشند.

در حال حاضر احداث خط دوم انتقال آب غدیر به صورت "سه شیفته" و شبانه روزی در حال انجام است؛ تا به جای نیمه امسال، در روز پانزدهم تیرماه شاهد بهره برداری از این خط انتقال آب باشیم.

با افتتاح خط دوم غدیر، برداشت از رودخانه بهمنشیر به طور کامل از مدار خارج و آب غدیر وارد شبکه می‌شود که با این کار شوری آب به 2 هزار میکروموس می‌رسد که قابلیت شرب نیز دارد.

با بهره‌برداری از خط دوم پروژه آبرسانی غدیر به شهرهای آبادان و خرمشهر در نیمه تیرماه سال جاری و به تبع آن توقف برداشت آب از رودخانه‌‌های کم کیفیت منطقه از جمله بهمنشیر برای آبرسانی، مطمئنا EC آب آبادان نیز به میزان EC طرح غدیر خواهد رسید.

برای رساندن آب از ایستگاه پمپاژ ام الدبس واقع در 100 کیلومتری خرمشهر که توسط آن آب کرخه به خط لوله غدیر تزریق می شود، تاکنون بیش از 86 کیلومتر لوله گذاری شده و تنها کمتر از سه کیلومتر دیگر باقی مانده است.

برای تامین آب کشاورزی با توجه به کاهش شدید آورد آب، سه سد خاکی بر روی کارون و بهمنشیر ایجاد شد تا از ورود آب شور دریا به رودخانه‌ها جلوگیری شود که خوشبختانه وضعیت در این بخش رو به بهبودی است.

 

 

 

وقتی امام جمعه هم آستین بالا زد

پس از اینکه آب شیرین و تصفیه شده در خرمشهر به دلیل  شکسته شدن خط لوله‌کشی انتقال آبرسانی غدیر در هویزه به خرمشهر- آبادان، قطع شد. مسئولان  و مهندسان تمام همت خود را به کار گرفتند تا آب رودخانه کرخه به خط لوله غدیر تزریق شود. حجت الاسلام موسوی‌فرد امام جمعه خرمشهر مدتی جهت روحیه دادن به کارگران اقدام به جوشکاری لوله‌ی انتقال آب کرد.

8252545_947.png

حضور مسوولین مختلف مانند استاندار، فرماندار و اکنون امام جمعه باعث دلگرمی مردم و کارگرانی شده که سه شیفت در تلاش برای انتقال آب و رفع مشکل آب منطقه هستند.

 

 

 

دانشگاه آزاد حامی مردم آبادان و خرمشهر

محمد صادق ضیایی سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: با توجه به کمبود و شوری آب در استان خوزستان، فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به تمامی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی هم‌جوار استان خوزستان دستور داد تا به قید فوریت تانکرهای آب و آب معدنی به این استان و به‌ ویژه شهر‌های آبادان و خرمشهر ارسال و در میان مردم توزیع کنند.

وی افزود: تمامی رؤسای واحدهای استانی همجوار استان خوزستان نسبت به این موضوع توجیه شده و این اقدام از ظهر روز دوشنبه، 11 تیر کلید خورده است.

سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی دارد با تمام توان به مردم استان خوزستان درباره کمبود آب کمک کند.

 

 

 

شهروندان آبادان از بهبود وضعیت آب خبر می‌دهند

شهروندان آبادانی دیروز از بهبود وضعیت آب شرب این شهرستان خبر دادند. همچنین آب مورد استفاده شهروندان برای مصارف بهداشتی نیز نشان از بهبود وضعیت نابسامان در هفته‌های گذشته داشته و در شبانه‌روز گذشته این تحول در خطوط لوله‌ انشعابات مشترکان در سراسر آبادان قابل لمس بود.

بهبود این شرایط به این دلیل است که بیش از 80 درصد از آب آشامیدنی شهرهای آبادان و خرمشهر از خط لوله غدیر تأمین و میزان برداشت از بهمن‌شیر کاهش پیدا کرده است.

این در حالی است که بهبود شرایط آب شرب شهرستان آبادان هنوز به تکامل لازم نرسیده و تا بهره‌برداری کامل از طرح غدیر، آب‌رسانی به‌وسیله تانکرها در مناطق مختلف از جمله حواشی شهر ادامه دارد.

عملیات حفاری و جاگذاری این خط لوله در نقاط مختلف و میدان ورودی شهر آبادان به‌طور شبانه‌روزی در حال انجام است و این امید می‌رود که این پروژه زودتر از موعد به پایان و مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

میزان شوری آب آشامیدنی آبادان در روزهای گذشته به دلیل شکستگی لوله طرح غدیر به 12 هزار میکروموس رسیده بود، این میزان شوری امروز در خطوط لوله و شبکه داخلی به سه هزار و 900 میکروموس رسید و با آب‌شیرین‌کن‌های خانگی به‌راحتی قابل تصفیه است.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x