يكشنبه, 27 آبان 1397 :: Sunday, 18 November 2018
کد خبر: 142061
اتاق خبر 24 گزارش می‌دهد

در نقد سخنان ضد و نقیض مسئولین/ بازگشت به پیش از برجام دو سال زمان می‌برد؟

همیشه این موضوع دغدغه ذهنی بسیاری در ایران بود که چگونه میتوان در مدت زمان کوتاه 5 روزه به شرایط پیش از توافق هسته ای بازگشت؟
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

همیشه مسئولین سازمان انرژی اتمی کشورمان و برخی دیگر از مسئولین ذیربط اعلام می کردند در صورت پایان کار برجام، ایران در کمترین زمان ممکن به شرایط هسته ای پیش از توافق باز می گردد.

همیشه این موضوع دغدغه ذهنی بسیاری در ایران بود که چگونه میتوان در مدت زمان کوتاه 5 روزه به شرایط پیش از توافق هسته ای بازگشت؟

اقداماتی که ایران برای اجرای تعهدات خود انجام داد چند ماه طول کشید، برچیدن سانتریفیوژها، تعطیلی تأسیسات هسته ای آب سنگین اراک، پایان دادن به غنی سازی 20 درصد و کارهای دیگر، اما مسئولین میگفتند اگر برجام نابود شود ظرف چند روز می توانیم به شرایط پیشین باز گردیم.

چنین واکنشی امید بخش بود چرا که می دانستیم اگر برجام از سوی آمریکا نابود شود مسئولین توان آن را دارند که با واکنش سریع شرایط هسته ای کشور را به زمان پیش از توافق باز گردانند و حتی بر اساس گفته آنها فراتر هم بروند.

آمریکا اکنون نزدیک به دو ماه است که از برجام خارج شده و یک جنگ اقتصادی علیه ایران را آغاز کرده است.

ایالات متحده در این جنگ اقتصادی از همه ابزارهایی که در دست دارد استفاده می کند تا شاید بتواند ایران را به زانو در آورد.

از تحریم های شدید اقتصادی گرفته تا حمایت از منافقین، بهره بردن از عوامل نفوذی در داخل کشور، دامن زدن به اغتشاش با سوء استفاده از اعتراضات مردم، ایجاد نارضایتی در جامعه، همه اینها ابزارهایی است که آمریکا علیه ایران به کار برده است که البته ابزارهای دیگری نیز دارد.

آمریکا با فشارهایی که به ایران وارد می کند ادعا دارد که سعی می کند ایران را از رسیدن به سلاح هسته ای باز دارد، اما هدف اصلی و نهایی واشنگتن سرنگونی نظام جمهوری اسلامی ایران است.

اروپا نیز هنوز تکلیف خود را با ایران روشن نکرده است، مهلتی که ایران به اروپا داده بود تا درباره برجام تصمیم بگیرد رو به پایان است و تنها چند روز باقی است.

قطعاً بازگشت ایران به شرایط هسته ای پیش از برجام برای آمریکا و اروپا یک کابوس است، برای همین است که اروپا تلاش می کند به نوعی برجام را نگه دارد و آمریکا در سوی دیگر ماجرا می کوشد تا با تحریم و تهدید ایران را وادار به تمکین کند.

 

برجام

 

در چنین شرایطی باید آمادگی سازمان انرژی اتمی و دست اندرکاران این سازمان بسیار بالا باشد تا بتواند در کوتاه ترین زمان، فناوری هسته ای را باز آفرینی کند و پا را فراتر گذاشته و به پیشرفت های تازه ای در زمینه هسته ای دست یابد و آنها را اعلام کند تا پاسخی به خروج آمریکا از برجام و همه تهدیدات و فشارهایی باشد که آمریکا و اروپا به ایران وارد می کنند.

آمریکایی ها خیلی سریع پس از خروج از برجام اقدامات خود را آغاز کرده اند و در حال اجرای برنامه های خود علیه ایران هستند.

جنگ اقتصادی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران آغاز شده است و تبعات این جنگ اکنون در جامعه دیده می شود.

پاتک های اقتصادی در مقابل تک های اقتصادی آمریکا اکنون باید آماده باشد تا عملیات را آغاز کند.

آمریکایی ها پیش از آن که از برجام خارج شوند، با تغییراتی که در کابینه انجام دادند آرایش جنگی گرفتند، تغییر وزیر خارجه، جابجایی رئیس سازمان سیا، انتصاب فردی در وزارت خزانه داری این کشور که سابقه دشمنی شدیدی با ایران دارد، رایزنی های گسترده مقامات آمریکا با کشورهای منطقه غرب آسیا، گفت وگو با اروپا بر سر برجام تنها بخشی از اقداماتی است که آمریکا انجام داده است.

وزارت خزانه داری آمریکا در رأس همه اقدامات اقتصادی علیه ایران قرار دارد برای همین است که حضرت آیت الله خامنه ای اتاق فکر جنگ اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران را وزارت خزانه داری آمریکا معرفی می کنند.

اکنون زمان آن نیست که با وجود همه دشمنی ها و تهدیدات آمریکا، مسئولینی که تا پیش از این می گفتند ظرف چند روز به شرایط هسته ای پیش از برجام باز می گردیم، ناگهان بگویند برای بازگشت به آن شرایط دو سال زمان نیاز است!

سخنگوی سازمان انرژی اتمی بهروز کمالوندی به تازگی گفته است: بازگشت به قبل برجام با ماشین‌های فعلی و ماشین‌هایی که رفته رفته نصب می‌شود، حدود 2 سال زمان می‌برد.

بهروز کمالوندی گفته است که برای بازگشت به غنی‌سازی، تنها چند روز فرصت لازم است اما برای بازگشت به همان نقطه‌ای که در ابتدای مسیر بودیم، یعنی انباشت مواد غنی‌‌سازی شده، به 2 سال زمان نیاز است.

بخشی از اظهارات او را میتوانید در ادامه بخوانید.

«در اراک چه مقدار بازگشت به وضع سابق زمان می‌برد؟

- در بازگشت به حالت قبلی در اراک؛ بر خلاف آن چیزی که گفتند، قلب رآکتور با بتن پر نشد و ما خبرنگاران را بردیم و آنجا را دیدند. این ادعا سیاسی بود. این رآکتور مخزنی دارد که در آن سوراخ‌هایی وجود دارد که جای سوخت است و در آن سیمان ریخته شده است. به دلیل اینکه نقشه‌ها را داریم و یک‌بار این کار را کردیم، ساخت این یک سال زمان خواهد برد، چون بقیه اجزا سالم است.

یعنی اگر بخواهیم اراک را به وضع سابق بازگردانیم، یک سال زمان می‌برد؟

بله! حداکثر را می‌گویم. ممکن است از طریق دیگر حتی تا 6 ماه هم بشود.ما فرض را بر این بگذاریم که بخواهیم این را بسازیم. ما نیاز به طراحی نداریم، زیرا نقشه داریم. به پیمانکار هم گفتیم آماده باشد که اگر گفتیم، کار آغاز شود.

- با این محاسبات یک سال طول می‌کشد
برخی می‌گفتند 3 تا 5 سال طول می‌کشد؛ می‌گفتند رآکتور تنظیماتی دارد که خیلی حساس و دقیق است و نمی‌توان فورا بازگردانی آن انجام شود.

ببینید! 3 تا 5 سال نیست. این مخزن رفته داخل سوراخ و جای این قرار می‌گیرد. اینکه جایش درست است یا نیست همان تجهیزاتی را که گفتم می‌خواهد. آن میله‌هایی که سوخت را برمی‌دارد. اینها را با دست نمی‌شود جابه‌جا کرد. میله‌های سوخت در رآکتور مثل سیخ کباب است که برای اینکه خوب پخته شود باید جای‌شان را عوض کنید. باید دستگاهی این را بردارد و از این سوراخ بگذارد در جای دیگر. این را با دست نمی‌شود انجام داد و وسیله می‌خواهد. هر نیروگاه و رآکتوری پس از اتمام و قبل از راه‌اندازی 4 رقم تست نیاز دارد که ممکن است 2 سال طول بکشد.

-در بحث انباشت مواد قبل از برجام چقدر مواد غنی شده داشتیم و الان چقدر داریم؟ اگر بخواهیم بازگردیم به وضع سابق چقدر طول می‌کشد؟
ما حدود 11 تن مواد داشتیم. فرض کنید مثلا یک پلیور بافته شده با کاموا داریم؛ حالا بخواهیم این را باز کنیم که ما این کار را کردیم و فرستادیم بیرون و گفتیم معادل این به ما موادش را بدهید. مواد آن حدود 80 تن شد؛ یعنی حدود 7 برابر. ما جای مواد و کاری که روی مواد کردیم، مواد غنی‌سازی دریافت کردیم. ما جمعا حدود 400 تن اورانیوم آوردیم. الان از نظر مواد وضع‌مان از قبل خیلی بهتر است یعنی اگر قبلا 77 تن بوده، الان 400 تن مواد داریم و می‌توانیم 5 برابر سابق تولید کنیم ولی فقط نیازمند زمان هستیم..
  چقدر زمان؟ یعنی برای اینکه بازگردیم به قبل برجام، چقدر زمان لازم داریم؟

ما یک محاسبه کردیم اگر ماشین‌های پیشرفته را بگذاریم حدود 2 سال زمان می‌برد.

ماشین‌های پیشرفته آی آر 6؟
نه! با ماشین‌های فعلی و ماشین‌هایی که رفته رفته نصب می‌شود، حدود 2 سال زمان می‌برد.»

درواقع در زمینه هسته ای بازگشت سریع به شرایط پیش از برجام با سخنان آقای کمالوندی منتفی است، دولت باید هر چه سریع تر تیم اقتصادی خود را ترمیم کند و از نیروهای کار آمد در این بخش بهره ببرد تا بتواند جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران را مدیریت کند.

 

برجام

 

اکنون زمان واکنش سریع به اقداماتی است که دشمنان علیه ایران تدارک دیده اند. اگر در بدنه دولت نیز نیروی واکنش سریع شکل گرفته بود، اکنون شرایط به چنین وضعی نمی رسید.

روز گذشته فرمانده کل قوا در آیین دانش آموختگی دانشگاه امام حسین (ع) خطاب به مسئولین فرمودند؛ «مسئولان مراقب باشند از سهل انگاری، تنبلی، اشرافی گری، تکبر نسبت به مردم و تکیه به جایگاه چند روزه ریاستی اجتناب کنند.»

خلاصه مشکلات کشور در همین جمله آمده است.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x