يكشنبه, 1 مهر 1397 :: Sunday, 23 September 2018
کد خبر: 141311
یادداشت اتاق خبر 24

هدف اصلی آمریکا از سازش با کره شمالی

برای کره شمالی امتیاز بزرگی بود که اون رهبر این کشور با رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ دیدار کند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

تراز و عیار هر کشور بستگی به استقلال سیاسی، مناعت تبع و عزت نفس مردم و رهبران آن کشور دارد.

بدون وجود حمایت مردم و درایت مسئولین و رهبری آن جامعه نمی توان در دنیایی که قانون جنگل در آن حاکم است، زنده ماند و باقی بود، باید برای بقا یا بجنگید یا تن به ذلت جبهه استکبار بدهید.

کره شمالی پس از سه دور مذاکره شکست خورده با آمریکا بر سر موضوع هسته ای خود که دارای موشک های بالستیک که قابلیت حمل کلاهک های هسته ای را دارد، مرحله ای دیگر، اینبار آمریکا تن به دیدار با رهبر کره شمالی داد.

پیشنهاد این دیدار هم از سوی دونالد ترامپ ارائه شد نه اون رهبر کره شمالی، قطعاً در عالم سیاست میان پیشنهاد دهنده و پذیرنده تفاوت زیادی وجود دارد.

گرچه آمریکا خود را پیروز میدان نبرد خود با کره شمالی می پندارد و ترامپ برای روسای جمهوری پیشین کشورش به ویژه برای اوباما «لغز» خوانی میکند، اما آن کشوری که از این دیدار سود برد کره شمالی بود چرا که با وجود کوچکی اش توانست رئیس جمهور یک کشور ابر قدرت را به سنگاپور بکشد و پای میز مذاکره بیاورد.

اما هنوز برای نتیجه گیری از مذاکرات این دو بسیار زود است چرا که هنوز حتی یک قرارداد و پیمان میان آمریکا و کره شمالی امضا نشده است و هیچیک هم ضمانت های لازم را به یکدیگر نداده اند.

اما آمریکا چه هدفی را از صلح با کره شمالی دنبال میکند؟

روشن است که درگیری سرد میان آمریکا و کره شمالی در شرق آسیا هزینه سنگینی را به آمریکا و کشورهای همسو با او در منطقه تحمیل می کند.

آمریکا در شرق آسیا آنجا که کره شمالی قرار دارد، منافعی به اندازه غرب آسیا ندارد.

آمریکا در آن منطقه رژیمی همچون رژیم صهیونیستی را ایجاد نکرده که بخواهد برای حفظ آن دست به هر کاری برند، پس ارزش درگیری با کره شمالی بسیار پایین است.

کره شمالی اگر به کره جنوبی حمله نظامی هم میکرد، آمریکا خود را وارد این جنگ نمی کرد، ایالات متحده تنها در صورتی وارد جنگ می شد که خاک آمریکا نیز هدف موشک های بالستیک کره شمالی قرار میگرفت.

 

کره شمالی آمریکا

 

اما هدف اصلی آمریکا از سازش با کره شمالی که چند دهه ایالات متحده را به چالش کشیده است، ایجاد یک فضای آرام در شرق آسیا برای رسیدن به امور دیگر به ویژه پیدا کردن فرصت بیشتر برای دخالت در غرب آسیا و ایجاد فتنه و آشوب های تازه در این منطقه است.

شرق آسیا به ویژه منطقه ای که کره شمالی قرار دارد، منابع نفتی غنی ندارد که آمریکا بخواهد بر روی آنها چنبره بزند یا شاهراه انتقال انرژی همچون تنگه هرمز و خلیج تنگه باب المندب نیست که بخواهد به خاطر دستیابی به آنها جنگ بپا کند.

آمریکا برای حفظ رژیم صهیونیستی حاضر است منافع خود را به خطر بیندازد به همین خاطر منطقه غرب آسیا برای ایالات متحده اهمیت استراتژیک دارد.

با فارغ شدن آمریکا از بحران شبه جزیره کره شاهد فعال تر شدن واشنگتن در منطقه غرب آسیا، به ویژه خلیج فارس، افغانستان برای انتقال تروریست های وهابی تکفیری به این کشور، ترغیب و اجبار سران کشورهای عربی برای برقراری ارتباط سیاسی با رژیم اسرائیل، تنگتر کردن حلقه محاصره اقتصادی و سیاسی علیه جمهوری اسلامی ایران، فشار به دولت لبنان برای مهار حزب الله، تشدید حملات به یمن و وادار کردن مردم انقلابی این کشور به شکست و پذیرش خواسته های آنها، فشار به دولت عراق برای کاهس سطح روابط با ایران از اهدافی است که ایالات متحده با فروکش کردن بحران شبه جزیره کره در پی دستیابی به آنها در غرب آسیا است.

 با وجود چنین برنامه ها واهدافی که آمریکا در منطقه غرب آسیا تدارک دیده است، واکنش جمهوری اسلامی ایران چه باید باشد؟

منطق سیاسی و نظامی حکم می کند که نه تنها نباید امتیاز دیگری همچون برجام به آمریکا بدهیم، بلکه مولفه های قدرت خود را باید تقویت کنیم.

مولفه های قدرت جمهوری اسلامی ایران هم داخلی است و هم منطقه ای و فرا منطقه ای، قدرت داخلی ایران که بر روی محاسبات دشمنان تأثیر مستقیم دارد، مردم هستند.

تقویت روحیه مردم و جلوگیری از تأثیر جنگ روانی، که دشمن بر سر مسائل اقتصادی ایجاد کرده میتواند همچنان مولفه مردمی قدرت ایران را پایدار نگهدارد.

تقویت حضور ابران در سوریه و عراق و استحکام بخشیدن به آن، مانعی بر سر راه جلوگیری از حضور و نفوذ مثبت جمهوری اسلامی در منطقه خواهد بود. علاوه بر حضور مستشاری و کمک های نظامی ایران به سوریه وعراق، نیازمند تولید برنامه های برون مرزی در راستای همراه کردن هر چه بیشتر افکار عمومی مردم منطقه با سیاست های درست ایران هستیم. مردم مسلمان منطقه باید به درستی بدانند که در غرب آسیا چه اتفاقاتی در حال وقوع است.

اما دیگر مولفه قدرت ایران نیروهای مسلحی است که توانسته است با وجود شدیدترین تحریم های نظامی، به خودکفایی برسد.

مهمترین وجه قدرت نیروهای مسلح که دشمنان را به نگرانی وا داشته، موشک های دوربرد و نقطه زن نیروهای مسلح کشورمان است.

نگهداری، حفظ و ارتقاء سامانه ها و یگان های موشکی ایران، با وجود درخواست های نابجای آمریکا و اروپا برای برچیدن آنها، یکی از ابزارهای مناسب برای مقابله با تهدیداتی است که دشمنان علیه ایران تدارک دیده اند.

خوب است در این شرایط مسئولین نیز اندکی همرنگ جماعت شوند و خود را به مردم بیشتر نزدیک کنند و البته با مدیریت و تصمیماتی که می گیرند، مشکلات اقتصادی را نیز به حداقل برسانند، چرا که شرایط موجود با وجود ادعاهایی مبنی بر این که وضعیت اثبات شده و آرام است، اما می بینیم که شرایط اقتصادی به هم ریخته است که نیازمند اتخاذ تدابیری سریع و تأثیر گذار است.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x