چهارشنبه, 30 آبان 1397 :: Wednesday, 21 November 2018
کد خبر: 140825

خواص ضد سرطان شکلات

شکلات یک مادّه غذایی خوش طعم و مغذی است و شاید بتوان گفت محبوب ترین تنقلات در دنیا است.
اتاق خبر 24

شکلات یک مادّه غذایی خوش طعم و مغذی است و شاید بتوان گفت محبوب ترین تنقلات در دنیا است. باید قبل از هر چیز یادآور شد که شکلات خواص بسیار زیادی برای سلامت دارد. این مادّه علاوه بر طعم خوب، حاوی عناصر ضد سرطان نیز می باشد. شکلات به دلیل داشتن اصلی ترین مادّه یعنی کاکائو خواص ضد سرطانی دارد و مادّه غذایی است که می تواند با تولید هورمون اندورفین به از بین بردن استرس و افزایش حس راحتی کمک کند.

 خواص ضد سرطان شکلات

 

کاکائو و خواص آنتی اکسیدانی آن
از آن جایی که شکلات بیشتر از کاکائو تشکیل شده است، حاوی ۴ آنتی اکسیدان است که همه این آنتی اکسیدان ها در محافظت از سیستم ایمنی بدن نقش دارند. این آنتی اکسیدان ها عبارتند از:
– کاتچین
– فلاونوئید
– پروسیانیدین
– رزوراترول
مهم ترین نکته این است که تمامی مواد موجود در شکلات برای حفاظت از سلول های بدن انسان ضروری است. باید یادآور شد که سرطان یک بیماری و مشکل سلولی است.
مهم ترین نکته در مورد این آنتی اکسیدان ها عملکرد آن ها در برابر رادیکال های آزاد است.
شکلات، ناجی سلول های دفاعی ما در همین قسمت است که آنتی اکسیدان های موجود در کاکائو به کمک ما می آیند. مواد موجود در شکلات با رادیکال های آزاد مبارزه می کنند و از سلول های بدن در برابر آثار مخرب آن ها محافظت می کنند.
سیستم ایمنی به دلیل محافظت این عناصر از بدن تقویت می شود. با خوردن شکلات از روند پیری سلول ها، ارگان ها و دستگاه های مختلف بدن خود جلوگیری می کنیم.
خواص ضد سرطانی شکلات باعث شده تا این مادّه غذایی یک محافظت کننده قوی از بدن ما و سلول های آن باشد. اپی کاتچین آنتی اکسیدان بسیار قوی دیگری است که روند سرطان را متوقف می کند. متخصصان تایید کرده اند که این مولکول می تواند جلوی سلول هایی سرطانی موجود در بدن را بگیرد.
کاکائو مهم تریم مادّه غذایی سرشار از اپی کاتچین است. به همین دلیل این روزها زیاد در مورد خواص ضد سرطانی شکلات شنیده می شود.
 
رادیکال های آزاد چه هستند؟
بدن ما از سلول ها و اتم ها تشکیل شده است که با هر فرآیند شیمیایی به هم متصل می شوند. به همین دلیل، زمانی که یک اتم پیوند ضعیفی تشکیل بدهد، یک رادیکال آزاد می شود.
مشکل رادیکال های آزاد این است که خیلی سریع با اکسیژن ترکیب می شوند و به همین دلیل باعث پیری زودرس بدن می شوند. به عبارت دیگر، رادیکال های آزاد بدن را از بین می برند.
از همین رو، رادیکال های آزاد سیستم قلبی عروقی را با مشکل مواجه می کنند و باعث بروز بیماری ایسکمی یا نرسیدن خون به بعضی از اندام های بدن می شوند. رادیکال های آزاد همچنین عامل بروز سرطان نیز می باشند.
بعضی از انواع سرطان مانند سرطان دهان به دلیل رادیکال های آزاد به وجود می آید. این نوع اتم ها سلول های بدن را از بین می برند.

به طور کلی، شکلات های موجود در بازار حاوی آنتی اکسیدان هایی هستند که در دانه کاکائو وجود دارد. اما بیشتر این محصولات تجاری فرآوری می شوند و خالص بودن آن ها دچار تغییر می شود و در نتیجه بسیاری از مواد مغذی آن ها از بین می رود.

در میان انواع مختلف شکلات، شکلات دارک و تلخ منبع کاتچین، فلاونوئید، پروسیانیدین و همچنین اپی کاتچین است.
آن چه که مسلم است این است که هر چه شکلات سیاه تر و طبیعی تر باشد، کیفیت و مقدار آنتی اکسیدان های آن بیشتر است.
 
آیا شکلات خاصیت دارویی برای سرطان دارد؟
اگرچه خواص ضد سرطانی شکلات تایید و اثبات شده است اما این به معنای آن نیست که باید شکلات را به عنوان یک داروی قوی مصرف کنیم. مصرف شکلات به منظور جلوگیری و درمان بیماری باید به صورت متعادل باشد. به طور قطع، شکلات هایی که دارای افزودنی هستند اگر به مقدار زیاد مصرف شوند می توانند عوارض زیادی داشته باشد. شیرینی زیاد بعضی از شکلات ها برای سلامت بسیار مضر است.
هرگز نباید از این محصول به عنوان دارو استفاده کرد؛ شکلات نمی تواند جایگزینی برای داروی درمان کننده سرطان باشد.
بهتر است هنگام خرید، شکلات های با کیفیت و با درصد بالای کاکائو بخرید و تا حد ممکن شکلاتی را انتخاب کنید که شکر اضافه نداشته باشند.
 
انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x