يكشنبه, 27 آبان 1397 :: Sunday, 18 November 2018
کد خبر: 140667

اراده جمعی برای مهار گرانی

مردم نجیب ایران در گوشه و کنار فضای مجازی با همکاری سلبریتی ها کمپین های جسته و گریخته ای را راه انداخته اند تا بار دیگر با تحریم خرید کالای گران غیر ضروری دانه ای باشند در پازل اصلاح وضعیت اقتصادی. مسئولین نیز در هر جایگاهی به تکاپو افتاده و هر کدام به فراخور مسئولیتشان راه حل هایی را ارائه داده و آن ها را کلید زده اند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

قطار گرانی در ریل اقتصاد ایران به هر روز لجام گسیخته تر از قبل در حال طی طریق است. منزل به منزل میرود و صنف به صنف مردم را بی نصیب نمی گذارد. بازار میوه و تره بار، مواد غذایی، طلا و سکه، خودرو، ارز، مسکن و هر چیزی که فکرش را میکنیم در روزهای اخیر گران شده است و چیزی که نگران کننده است این است که انگار نه انگار.

اقتصاد

نه اینکه مسئولین سوار بر این قطار ترمز بریده نیستند؛ نه، اما انگار قرار نیست به این زودی ها ثبات و آرامش به این بازار برگردد. راه حل پشت راه حل و از نتیجه خبری نیست. دنبال مقصر نیستیم. چرا که این روزها کم مقصر اصلی گرانی را مردم و عدم آرامش روانی معرفی نکرده اند.

بازار مسکن در اردیبهشت‌ماه سال جاری با افزایش قیمت بیش از ۳۴ درصد طی یک سال گذشته و رشد قیمتی هشت‌درصدی به نسبت ماه قبل رکورد جدیدی را به ثبت رساند. به این ترتیب بالاترین رشد قیمت ماهانه مسکن در اردیبهشت‌ماه امسال طی شش سال اخیر رقم خورد.

بخش دیگر گزارش بانک مرکزی از رشد بیش از ۱۶درصدی معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران حکایت دارد. بر این اساس تعداد معاملات به ۱ /۱۹ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۷ /۲۷۸ و ۷ /۱۶ درصد افزایش نشان داد.

متأسفانه در روزهای اخیر شاهد افزایش افسار گسیخته قیمت خودرو و از جمله خودروهای وارداتی موجب کدورت خاطر مردم را فراهم آورده و هجمه سازمان یافته ای علیه فعالان این حوزه اقتصادی را رقم زده است و مسوولیت این نابسامانی و گرانی را متوجه همکاران و اعضاء این انجمن دانسته است. این در حالی است که اتفاقات اخیر نه به سود شرکت های واردکننده خودرو و حتی خودروسازان بوده و نه به سود مصرف کنندگانی که این روزها گرفتار این نابسامانی شده اند.

از هر یک از بازار های فعال کشور می شود سیاه ها نوشت و وضعیت نابسامان آن را به قلم رنج کشید. کافی است بروید برای منزلتان میوه بخرید تا شما هم در جریان آنچه گفته شد قرار بگیرید.

این نابسامانی که مختص یک بازار و دو صنف و سه کالا نیست همه ی مردم را در نوردیده و مسئولین و مردم را به فکر چاره انداخته است.

مردم نجیب ایران در گوشه و کنار فضای مجازی با همکاری سلبریتی ها کمپین های جسته و گریخته ای را راه انداخته اند تا بار دیگر با تحریم خرید کالای گران غیر ضروری دانه ای باشند در پازل اصلاح وضعیت اقتصادی. انصافا از این شرافت چگونه می شود چشم پوشی کرد؟

مسئولین نیز در هر جایگاهی به تکاپو افتاده و هر کدام به فراخور مسئولیتشان راه حل هایی را ارائه داده و آن ها را کلید زده اند.

 

 

گرانی، مجلسی ها را تکان داد

اکبر رنجبرزاده عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به دستور رئیس مجلس در صحن علنی مبنی بر بررسی گرانی کالا‌ها و خودرو در پارلمان، گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است این موضوع در جلسه علنی روز (سه‌شنبه 29 خرداد) ارزیابی شود.

وی افزود: تیم اقتصادی دولت اعم از آقایان محمد شریعتمداری، وزیرصنعت، معدن و تجارت، مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصاد و دارایی، مسئولان سازمان‌های ذیربط و همچنین کارشناسانی در این حوزه میهمانان وکلای ملت هستند.

هفته گذشته علی لاریجانی رئیس مجلس در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر یکی از نمایندگان درباره گرانی اخیر خودرو، وعده بررسی این مسئله در مجلس را داد.

 

 

واعظی از دغدغه های دولت برای مهار گرانی می گوید

چهارشنبه هفته گذشته بود که دولت تصمیماتی برای رفع مشکلات اقتصادی و تنظیم وضعیت بازارهای مختلف گرفت. «محمود واعظی» رئیس دفتر رئیس جمهور از دستور «حسن روحانی» رئیس جمهور برای عرضه سریع اجناس داخل انبارها به مردم برای مهار گرانی های اخیر خبر داد و اعلام کرد، دوشنبه هفته آینده، قوه مجریه نشسی با حضور رئیس جمهور درباره گرانی ها برگزار می کند.

واعظی که در حاشیه نشست هیأت دولت سخن می گفت، با بیان این که مهم ترین بحث دولت در جلسه چهارشنبه هفته گذشته، رسیدگی به وضعیت اقتصادی و موضوع «گرانی» بوده است، اظهارکرد: شاهد این هستیم، بخش‌‌‌هایی که ارز 4200 تومانی می‌‌گیرند، محاسباتی برای فروش با ارز بالاتر انجام می‌‌دهند. این سخن یعنی برخی بخش های اقتصادی دولتی، خصوصی و خصولتی، ارز را به نرخ دولتی دریافت می کنند و موعد فروش که می رسد، اجناس تولیدی خود را با نرخ دلار آزاد محاسبه کرده و به مشتریان به فروش می رسانند. ارز 4200 می گیرند و با قیمت آزاد به مردم می‌فروشند. معلوم است که این مسأله بسیار جدی است و حتما در دولت بحث هایی پیرامون آن شده که رئیس دفتر رئیس جمهور از آن سخن می گویند.

کارشناسان هم بر این باورند کم نیستند بخش هایی که ارز 4200 تومانی دریافت می کنند و در موعد فروش، اجناس خود را با نرخ دلار آزاد محاسبه کرده و در اختیار مردم قرار می دهند. این موضوع یک تخلف آشکار و جدی است که باید با عاملان آن برخورد جدی شود. علاوه بر برخورد و معرفی بخش هایی که چنین اقداماتی می کنند و باعث ایجاد بحران در فضای اقتصادی کشور می شوند، باید حتما سودهایی که ناروا و از طریق گران فروشی به جیب آنها سرازیر شده، به حساب بیت المال بازگرداند؛ هرچند در مورد خساراتی که بر بازارهای اقتصادی از این طریق وارد شده، نمی توان کار خاصی کرد.

واعظی همچنین به نگرانی روحانی در قبال موضوع گرانی ها اشاره کرده و گفته است: «رئیس جمهور بر این مسأله تأکید کردند و دستور دادند، برای مهار گرانی همه دستگاه‌های ذی ربط ورود کنند و اجناس داخل انبارها به سرعت در اختیار مردم قرار گیرد. رئیس جمهور بر این مسأله تأکید و همه وزیران و دستگاه ها را مسئول کردند و قرار شد، روز دوشنبه هفته آینده ایشان جلسه ای برای تصمیم گیری نهایی داشته باشند.»

وی با اشاره به گرانی خودرو اظهار کرد: بحث خودرو نیز در نشست هیأت دولت مطرح و گفته شد، خودروسازان با همان قیمتی که مصوب شده، خودرو را در اختیار مردم قرار بدهند. گویا تخلفات خودروسازان و اقدامات آنها برای گران شدن خودرو آنقدر زیاد بوده و بازار را تحت تأثیر قرار داده است که دولت به آن ورود می کند و حجت الاسلام «سید احمد علم الهدی» امام جمعه مشهد نیز از آن گله می کند.

 

 

قوه قضائیه و واکنش به گرانی ها

«عباس جفری دولت آبادی» دادستان عمومی و انقلاب تهران با انتقاد شدید از مسئولان گفت: استاندارد، تعزیرات، اتحادیه ها و وزارت صنعت و ده ها دستگاه دیگر وجود دارند، اما چرا باید شاهد این همه گرانی باشیم؟

وی افزود: اگر سازمان ها و دستگاه ها به وظایف خود عمل می کردند، اکنون شاهد این همه نابسامانی در بهداشت، گرانی، تغییر روزانه قیمت ها و احتکار نبودیم. دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: آیا مردم واقعا مستحق این همه گرانی در حوزه ارز، سکه و خودرو هستند؟ الان فریاد مردم از گرانی ها، چندنرخی بودن و عرضه کالاهای معیوب به آسمان رسیده است. متأسفانه حال و روز اقتصادی کشور، چند ماهی است که اصلا خوب نیست و مردم از این ناحیه تحت شدیدترین فشارها هستند؛ موضوعی که رهبر انقلاب آن را تلاش و برنامه ریزی برای خسته و نا امید کردن مردم خواندند و تأکید کردند، با مبارزه با مفاسد باید جلوی چنین نوسانات اقتصادی گرفته شود؛ موضوعی که برخورد با دلالان، سوء استفاده گران و فرصت طلبان در هر صنف و جایگاهی را اجتناب ناپذیر می کند.

 

 

ورود جدی سازمان بازرسی

ناصر سراج در حاشیه امضای تفاهم‌نامه با رییس سازمان مبارزه با فساد جمهوری آذربایجان اظهار کرد: ما اوایل هر سال برنامه‌های کل سال را برنامه ریزی و ابلاغ می‌کنیم. سه نوع برنامه ریزی مستمر، فوق‌العاده و موردی داریم. برنامه ریزی مستمر ابتدای هر سال ابلاغ می‌شود و برنامه ریزی فوق العاده نیز بر اساس درخواست مسوولان عالی کشور انجام می‌شود.

وی ادامه داد: امسال بر اساس فرامین رهبری در چهار بازار سکه، خودرو، مسکن و ارز وارد شدیم و اقدامات اساسی انجام دادیم و انشاااله نتیجه آن را مردم بزودی احساس می‌کنند. بیش از 7 میلیون و 600 هزار ثبت نام سکه داشتیم که متاسفانه 50 نفر 5 درصد ثبت نام ها را در اختیار دارند.

سراج گفت: این حجم انبوه خرید سکه‌ها قطعا در بازار طلا تاثیر می‌گذارد. در بازار ارز این به دقت وارد شدیم و اقدامات خوبی انجام دادیم. در حوزه مسکن نیز ورود کردیم و در عرض یکی دو ماه قیمت مسکن توسط دلالان بالا رفت که امیدواریم با همکاری وزارت مسکن بتوانیم در این حوزه اقدامات خوبی انجام دهیم.

وی با اشاره به ورود این سازمان در بازار خودرو اظهار کرد: وضعیت بازار خودرو نیز تقریبا مانند بازار مسکن بود و پول های سرگردان و نقدینگی بیش از حد باعث شد که برخی خودروها حتی تا صد میلیون تومان گران شوند؛ به عنوان مثال خودرو سوزوکی در حدود 100 میلیون تومان، خودرو 2008 ، 70 الی 80 میلیون تومان و خودرو استپ وی حدود 30 میلیون تومان گران شد.

وی ادامع داد: در همین ارتباط سازمان ورود و سایت هایشان را بررسی کرد. امیدواریم بتوانیم ضمن کنترل قیمت ها شاهد کاهش قیمت هم باشیم. معتقدیم این قیمت ها حبابی است و قیمت واقعی نیست و مصرف کنندگان واقعی نیز در این بازارها وجود ندارند و اکثرا دلال ها هستند که بازار را ملتهب می کنند که امیدواریم با کمک دولت این مشکلات برطرف شود.

وی گفت: فردا دوشنبه جلسه ستاد مبارزه با فساد اقتصادی را داریم که نمایندگان سه قوه در این جلسه حضور دارند و امیدواریم در این جلسه در خصوص 4 بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه تصمیم گیری شود.

وی به موضوع خودروهای خارجی و گران شدن بیش از حد آن اشاره کرد و گفت: متاسفانه سایت وزارت صنعت ، معدن و تجارت(صمت) هک شد و حدود 5 هزار خودرو مدل بالا و گران قیمت وارد کشور شد که از این تعدا حدود 4 هزار خودرو ترخیص و وارد بازار شده است و هزار خودرو همچنان در گمرک است که امیدواریم در این خصوص نیز تصمیم گیری شود.

وی تصریح کرد: اختلاف قیمت این خودروها به نزدیک نیم میلیارد تومان می رسد، مانند ولوو و بی ام و که هیچ کدام از این خودروها قیمت واقعی ندارند.امیدواریم با همکاری سه قوه این بازار را کنترل و قیمت ها را به قیمت واقعی برسانیم.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x