چهارشنبه, 30 آبان 1397 :: Wednesday, 21 November 2018
کد خبر: 140571

ترامپِ رفیق‌باز

آمریکا در حمایت از رژیم غاصب صهیونیستی، درست زمانی که اراده ی جمعی دنیا علیه این رژیم است، از شورای حقوق بشر خارج می شود. عدم تحمل نظر اکثریت و چشم بستن بر یک حقیقت غیر قابل چشم پوشی به نام جنایات اسرائیل مبنای تصمیم جدید ترامپ است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

آمریکا در حمایت از رژیم غاصب صهیونیستی، درست زمانی که اراده ی جمعی دنیا علیه این رژیم است، از شورای حقوق بشر خارج می شود. عدم تحمل نظر اکثریت و چشم بستن بر یک حقیقت غیر قابل چشم پوشی به نام جنایات اسرائیل مبنای تصمیم جدید ترامپ است.

پوستر ترامپ نتانیاهو

ترامپ تصمیم گرفته است از شورای حقوق بشر کناره کشی کند به این بهانه که با نبودنش از اعتبار بیافتد. شاید تنها چیزی که به شورای نیم بند حقوق بشر سازمان ملل اعتبار می دهد همین قطعنامه هایی باشد که علیه جنایات حقوق بشری اسرائیل صادر می کند.

هرچند این قطعنامه ها تا به حال ضمانت اجرایی نداشته اند و ذره ای از سرعت ارتکاب جنایت رژیم غاصب صهیونیستی نکاسته است، اما مهر تاییدی بر آنچیزی است که شاید در کل دنیا دچار سانسور رسانه ای شود.

مذاکرات نمایندگان ترامپ و مقامات سازمان ملل که با محوریت اصلاح ساختار شورای حقوق بشر این سازمان برگزار شده بود، شکست خورده و آمریکا به زودی در اعتراض به محکومیت همیشگی صهیونیست‌ها در این شورا، از آن خارج می‌شوند.

آمریکا به درج دائمی جنایات صهیونیست‌ها علیه مردم فلسطین در دستور کار شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد معترض است.

آنطور که منابع دیپلماتیک به رویترز گفته‌اند، احتمال دارد که آمریکایی‌ها با توجه به شکست مذاکرات با سازمان ملل، به زودی واکنش نشان دهند و در اولین گام، در نشست ژنو که نشست‌ اصلی اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل است، شرکت نکنند.

این منابع گفته‌اند که خروج آمریکا از شورای حقوق بشر، قطعی شده و حالا دیگر، بحث خروج یا عدم خروج مطرح نیست و سوال این است که آمریکا چه زمانی از شورا خارج می‌شود.

«نیکی هیلی» نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل، سال گذشته در برابر اعضای شرکت‌کننده در نشست ژنو گفته بود که اگر «تعصبات مزمن ضداسرائیلی» از دستور کار شورا کنار گذاشته نشود، آمریکا این نهاد بین المللی را ترک می‌کند.

 

 

سابقه حضور آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل

آمریکا هیچ گاه عضو پیشتاز شورای حقوق بشر سازمان ملل نبوده است. حتی پیوستنش به این شورا نیز همواره با انتقادهایی همراه بوده است زیرا اعضاء، آمریکا را یکی از ناقضین حقوق بشر میشناسند.

در نشست شورای حقوق بشر در نیویورک در سال 2009 حاضران به عضویت ایالات‌متحده به همراه چهار کشور چین، روسیه، کوبا و عربستان سعودی در شورا رای دادند که جملگی از سوی آمریکا متهم به نقض حقوق بشر هستند.

دولت جرج بوش رئیس‌جمهور سابق امریکا نه تنها هیچگاه برای عضویت در شورای حقوق بشر اقدام نکرد بلکه این شورا را به دلیل انتقاد از عملکرد رژیم صهیونیستی و عدم محکومیت دولت‌هایی چون سودان اصولا به رسمیت نمی‌شناخت.

کاخ سفید با روی کار آمدن باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در ماه مارس اعلام کرد با هدف کارآمدتر کردن شورای حقوق بشر و در راستای آغاز عصر جدیدی از تعامل آمریکا به جامعه بین‌المللی به این شورا می‌پیوندد.

 

 

شورای نوپای حقوق بشر سازمان ملل

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد (به انگلیسی: United Nations Human Rights Council) یکی از نهادهای سازمان ملل و از ارکان فرعی مجمع عمومی ملل متحد است که وظیفه آن نشان دادن موارد نقض حقوق بشر می‌باشد. این شورا هم‌زمان با انحلال نهاد سلفش یعنی کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد ایجاد شده‌است. در ۱۵ مارس ۲۰۰۶ مجمع عمومی قطع نامه مهمی برای ایجاد شورای حقوق بشر به منظور جایگزینی با کمیسیون حقوق بشر تصویب کرد.

کوفی عنان درست زمانی که دستور کار خود برای اصلاحات گسترده در سازمان ملل را مطرح کرد، ایجاد یک نهاد حقوق بشر جدید با اعتبار بیشتر را به عنوان اولویت مهم معرفی نمود. نهایتاً رهبران جهان از درخواست وی برای یک شورای حقوق بشر مؤثرتر، پاسخگوتر و با اعضای بیشتر در سند نهایی اجلاس سران ۲۰۰۵ حمایت نمودند.

در قطع نامه ایجاد شورای حقوق بشر جدید یک نکته خیلی مهم وجود دارد که دبیر کل در گزارش با آزادی بیشتر که شامل طرحی جامع برای اصلاحات سازمان ملل بود و سال گذشته ارائه گردید به آن اشاره کرد. آن نکته مهم برگرفته از کلمات خود دبیر کل این بود: توسعه، صلح، امنیت و حقوق بشر ستون‌های نظام ملل متحد، به یکدیگر مرتبط و تقویت‌کننده هم هستند.

 

 

ساختار شورای حقوق بشر چیست؟ و چه تفاوت‌هایی با کمیسیون حقوق بشر که جایگزین آن شده‌است دارد؟

همانگونه که پیشنهاد شد، نهاد اصلی که در آن دولت‌ها به منظور بحث در مورد حقوق بشر جلسه تشکیل می‌دهند حال یک شورای تمام عیار است که اعضای آن به وسیله تمامی اعضای مجمع عمومی انتخاب می‌شوند. وضعیت آن طی ۵ سال بررسی می‌گردد، یعنی امکان دارد تبدیل به یکی از ارکان اصلی مانند شورای امنیت یا شورای اقتصادی اجتماعی سازمان ملل شود که اعضای آن‌ها با دوسوم اکثریت انتخاب می‌شوند.

شورای حقوق بشر به عنوان مجمع اصلی گفتگو و همکاری برای حقوق بشر خدمت می‌نماید. تمرکز آن بر کمک به کشورهای عضو ملل متحد برای رفع نیازهای حقوق بشری خود از راه گفتگو، ظرفیت سازی و کمک‌های فنی است. شورا همچنین توصیه‌هایی به مجمع عمومی برای توسعه بیشتر حقوق بین‌الملل در زمینه حقوق بشر ارائه می‌دهد.

شورای جدید ۴۷ عضو در مقایسه با ۵۳ عضو کمیسیون حقوق بشر دارد.

عضویت در شورای حقوق بشر برای تمامی اعضای سازمان ملل آزاد است. مجمع عمومی اعضای شورا را از طریق آراء مستقیم هر یک از کشورها به تنهایی و به واسطه اکثریت ۹۶ رأی انتخاب می‌کند. برای هر یک از کاندیداها رأی‌گیری مجزا است و هر کشوری که حمایت ۹۶ کشور را یعنی اکثریت کشورهای عضو ملل متحد و نه فقط کشورهای حاضر در زمان رأی‌گیری را بدست نیاورد نمی‌تواند به عنوان عضو شورا انتخاب شود؛ بنابراین منطقه آن کشور باید کاندیدای دیگری معرفی کند. در مقایسه، اعضای کمیسیون حقوق بشر از سوی ۵۴ عضو شورای اقتصادی اجتماعی از راه اکثریت آرای کشورهای حاضر انتخاب می‌شدند.

 

 

برنامه مشترک آمریکا و اسرائیل برای مقابله با شورای حقوق بشر

روزنامه صهیونیستی 'جروزالم پست' دو سال پیش مدعی شده بود: آمریکا و اسرائیل درباره تدوین راهبرد مشترک برای مقابله با شورای امنیت سازمان ملل گفت وگو کردند. آن زمان شورای حقوق بشر پیشتر شهرک نشین ها صهیونیست را برای داد وستد تجاری محدود کرده بود.

این گفت وگوها پیش از انتشار گزارش سالانه شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره کمپانی هایی صورت گرفت که با شهرک نشین های کرانه باختری و یا موسسات صهیونیستی در بیت المقدس شرقی داد و ستد دارند.

به نوشته این روزنامه صهیونیستی، تصور می شود که تهدید آمریکا به خروج از شورای حقوق بشر سازمان ملل، این شورا را به تغییر سیاست هایش، از جمله در قبال اسرائیل وادار خواهد کرد. درواقع، تصور بر این است که نگرانی و دلمشغولی رژیم صهیونیستی از سیاست شورای حقوق بشر ممکن است سبب خروج آمریکا از این شورا شود.

'ارین بارکلی' معاون مدیر کل وقت وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که دولت 'دونالد ترامپ' به خاطر اتخاذ مواضع ضد اسرائیلی، ممکن است مقوله خروج از شورای حقوق بشر سازمان ملل را مورد بررسی قرار دهد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل، بیش از هر کشور دیگری، رژیم صهیونیستی را محکوم کرده است.

رادیو ارتش رژیم صهیونیستی دو سال قبل به نقل از 'بنیامین نتانیاهو' نخست وزیر این رژیم در سفر به آمریکا اعلام کرد، در طول سفر این سوال را مطرح کردم که آیا آمریکا باید همچنان عضو شورای حقوق بشر باقی بماند.

نتانیاهو افزود: به نظر من، بهتر است آمریکا این شورا را ترک کند و این تشکیلات باید غیرقانونی اعلام شود.

چهل و هفت کشور عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل هستند.

'جرج بوش' رئیس جمهوری پیشین آمریکا مخالف عضویت آمریکا در این شورا بود و می گفت، نیازی نیست واشنگتن در جمع بررسی حقوق بشر با کشورهایی مانند سوریه و کوبا باشد که سوابق حقوق بشری خیلی خرابی دارند. وی همچنین معتقد بود، برخی کشورها در این شورا نسبت به اسرائیل، موضعگیری خاص دارند.

پس از پایان ریاست جمهوری بوش بود که باراک اوباما، با عضویت آمریکا در این نهاد موافقت کرد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل بارها با تصویب قطعنامه هایی، شهرک سازی ها در اراضی اشغالی و کشته شدن فلسطینی ها به دست نیروهای صهیونیست ها را محکوم کرده است.

'اویگدور لیبرمن' وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در واکنش به قطعنامه های شورای حقوق بشر سازمان ملل، از این شورا به عنوان دشمن اسرائیل یاد کرد.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x