دوشنبه, 30 مهر 1397 :: Monday, 22 October 2018
کد خبر: 140434

حذف قیمت گذاری دستوری به جای بازگشت قیمت ها/ بازار خودرو چگونه آرام می شود؟

یک کارشناس صنعت خودرو بر این باور است، تنها راه مقابله با فشار قیمت خودرو در بازار حذف قیمت گذاری دستوری و کاهش فشارها به جای بازگشت قیمت ها به سال گذشته است.
 حذف قیمت گذاری دستوری به جای بازگشت قیمت ها/ بازار خودرو چگونه آرام می شود؟ اتاق خبر 24
به نقل از خودروکار کارشناس صنعت خودرو- با اشاره به تصمیم مجلس شورای اسلامی مبنی بر بازگشت قیمت خودروهای کمتر از 45 میلیون تومان به قیمت های سال 96 اظهار کرد: با بازگشت قیمت ها به سال 96، نه تنها ایران خودرو و سایپا ورشکسته می شوند، بلکه دلال ها نیز میلیاردرتر از اکنون می شوند. از این رو تنها راه مقابله با روند افزایشی قیمت ها، شناورکردن قیمت توزیع کنندگان و شرکت ها به جای  ثابت نگه داشتن قیمت ها است.
 
او ادامه داد: بر اساس تصمیم گیری های صورت گرفته در مجلس مبنی بر «طرح ساماندهی قیمت خودرو»، باید خودرو از قیمت گذاری دستوری  خارج شود. همچنین نه واردکننده و نه تولید کننده جریمه و بازگشت قیمت را تجربه کند.
 
این کارشناس صنعت خودرو با اشاره به اینکه هرچه فاصله قیمت بازار و کارخانه خودرو بیشتر می شود، هجوم نقدینگی به سمت بازار خودرو نیز افزایش می یابد اظهار کرد: تنها راه مقابله با فشار قیمتی در بازار خودرو، برداشتن فشار قیمت گذاری دستوری است نه بازگشت قیمت ها به گذشته.
 
به گفته زاوه، باید با تنظیم و کاهش تعرفه همچنین رقابتی کردن فضا، بازار به سمت آرامش پیش رود. چرا که هرچه قیمت گذاری خودرو دستوری تر باشد، بازار متحمل آسیب بیشتری می شود.
 
این کارشناس صنعت خودرو در پاسخ به اینکه آیا بازار کشش بازگشت قیمت ها به سال 96 را دارد یا خیر، تصریح کرد: این اقدام جز افزایش فشار بر نقدینگی و ایجاد تقاضای کاذب نتیجه دیگری در برنخواهد داشت. همچنین در صورت حذف قیمت گذاری دستوری، قیمت ها نیز تعدیل خواهند شد.

حدود دوماه از اعلام طرح ساماندهی بازار خودرو توسط مجلس شورای اسلامی می گذرد، حال نه تنها این طرح اجرایی نشده است و تنها یک فوریت آن به تصویب مجلس رسیده، بلکه به تازگی نیز بازگشت قیمت خودروهای کمتر از 45 میلیون تومان یا همان خودروهای زیر نظر شواری رقابت به نرخ های سال 96 نیز پیشنهاد شده است.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x