دوشنبه, 30 مهر 1397 :: Monday, 22 October 2018
کد خبر: 140429
اتاق خبر 24 بررسی کرد

نقش وزارت خارجه در عقد قراردادهای خارجی/ چرا قراردادهای اقتصادی بدون تضمین است؟

نمیتوان تنها وظیفه وزارت خارجه را را رتق و فتق امور روابط میان کشورها تعریف کرد و قطعاً دستگاه دیپلماسی وظایف دیگری هم دارد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

شاید برخی تصور کنند که وزارت خارجه در جمهوری اسلامی ایران به این مفهوم است که در کشورهای دنیا سفارتخانه های ایران را راه اندازی و اداره کند و یا برای روابط با دیگر کشورهای دنیا وزیرش به آنجا سفر کند و دیدارهایی با همتایان خود داشته باشد، به مجامع بین المللی برود و سخنرانی کند.

اما یک وظیفه مهم دیگر بر عهده وزارت خارجه است که به نظر می رسد مغفول مانده و یا به خاطر ضعف در این زمینه، دستگاه دیپلماسی کشور ورود نمی کند یا اعتقادی به ورود و نظارت بر مقوله ای که می خواهیم به آن اشاره کنیم ندارد.

همگان اکنون می بینید که شرکت های خارجی که وارد ایران شده و مشارکت هایی در برخی پروژه های اقتصادی کرده اند چه آنها که پیش از برجام اگر حضور داشتند و چه آنهایی که پس از برجام وارد ایران شدند و در برخی پروژه ها مشارکت کردند، پس از اقدام آمریکا در خروج از توافق هسته ای، آنها نیز چمدان های خود را بسته و ایران را ترک کردند و یا در حال بازگشت هستند.

یکی از ضعف های جدی که در قراردادهای اقتصادی به دیگر کشورها وجود داشته است، نوع قراردادی است که در آن برای استحکام قرارداد بندی وجود نداشته است، به واقع می توان گفت قراردادهای اقتصادی که با دیگر کشورها بسته شده است، ضمانت لازم را ندارد و هر گاه طرف مقابل بخواهد می تواند آن را به هم بزند.

 

فسخ قرارداد

 

چنین وضعیتی برای قراردادهایی همچون توتال، پژو و رنو فرانسه، ایرباس و بوئینگ اتفاق افتاد و پس از خروج آمریکا از برجام توتال قطع همکاری کرد و پژو فرانسه نیز برای چندمین بار تعهدات خود را زیر پا گذاشت و ایرباس و بوئینگ نیز با وجود قراردادهای فروش هواپیمای مسافربری به ایران، اعلام کردند که هواپیماها را نمی دهند.

خروج به این آسانی آنها از قراردادهای اقتصادی با ایران نشان می دهد که نوع قراردادهایی که ایران با کشورهای خارجی بسته است، ضعف های اساسی دارد.

زمانی که مشاور امور بین الملل وزی راه پس از خروج ایرباس و بوئینگ از قرارداد با ایران می گوید ما فکر ایجا را نکرده بودیم و هیچ بندی هم در قرارداد برای این منظور دیده نشده است، ضعف شدید چنین قراردادهایی را نشان می دهد که باید از این پس برای انعقاد آنها دقت بیشتری صورت گیرد.

هم اکنون با بدعهدی کشورهای خارجی در عقد قراردادهای اقتصادی، جمهوری اسلامی ایران متضرر می شود در حالی که هنوز از زمان قرارداد باقی است و طرف مقابل باید پیمان خود را اجرا کند.

قوانین بین المللی در صورت بروز چنین اتفاقات و رفتارهایی حق را به کشوری می دهد که کشور مقابل قرارداد را یکطرفه لغو کرده است البته اگر در مفاد آن بندهایی درباره چنین وضعیتی دیده شده باشد، کار برای پیگیری حقوقی بسیار آسان تر خواهد بود.

اما برای این که قراردادهای بین المللی از چفت و بست محکمی برخوردار باشد، سازمانی نیاز است که بتواند بر محتوای آنها اشراف داشته و نظارت کند.

طبیعی است که هر دستگاه و وزارتخانه ای نمی تواند دست به ایجاد چنین واحدی بزند چرا که هم هزینه بر است و هم قطعاً همچون دستگاه دیپلماسی اشراف بر قوانین و حقوق بین الملل ندارد، پس بهترین جایی که می تواند در این زمینه به دیگر مراکز و نهادهای کشور سرویس بدهد وزارت خارجه است.

دستگاه دیپلماسی با تشکیل معاونت اقتصادی که البته پیش از آن نیز چنین معاونتی وجود داشته اما بنا به دلایلی تعطیل شده بود، می تواند و باید در عقد قراردادهای اقتصادی ورود کند و با نظارت های کارشناسی خود به بستن پیمان های اقتصادی تضمین شده کمک کند.

 

وزارت خارجه

 

اما دیده می شود که دستگاه دیپلماسی کشور با وجود معاونت اقتصادی همچنان نسبت به قراردادهایی که امضا می شود، بی توجه است و این بی توجهی زیان های زیادی را به کشور وارد می کند.

مذاکرات هسته ای که به برجام ختم شد و اکنون نیز شرایط و وضعیت آن وخیم است، با وجود تیم مذاکره کننده هسته ای که از کارکنان و مدیران ارشد وزارت خارجه هم بهره می برد، به این وضعیت افتاده است، که اگر آنها نبودند چه اتفاقی برای توافق هسته ای می افتاد؟!

دولت و مجلس شورای اسلامی، دستگاه های نظارتی باید بر روی قراردادهای اقتصادی که به امضا می رسد نظارت داشته باشند و از محتوای آن با خبر باشند و پیش از امضا آنها با مطالعه دقیق مفاد قرارداد در جریان آن قرار بگیرند و اگر مشکلی در آن دیدند از امضای آن جلوگیری کرده تا زمانی که ایرادات رفع شود.

اکنون که شرکت های خارجی پس از خروج آمریکا از برجام ایران را ترک می کنند، ضرر و زیانی که آنها به خاطر نیمه کاره رها کردن تعهدات خود به کشور وارد می شود، چه کسی باید جبران کند؟

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x