دوشنبه, 28 آبان 1397 :: Monday, 19 November 2018
کد خبر: 140326
محمدجواد لاریجانی:

باید اعلام کنیم که الزامی برای انجام تعهداتمان در برجام نداریم/ شرایط ما فراتر از آن است که اروپایی‌ها یا آمریکایی‌ها بخواهند به ما الزامی داشته باشند

محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان و کارشناس مسائل استراتژیک در مورد برجام، مسائل اقتصادی پس از برجام و ... پاسخ می‌دهد.     
باید اعلام کنیم که الزامی برای انجام تعهداتمان در برجام نداریم/ شرایط ما فراتر از آن است که اروپایی‌ها یا آمریکایی‌ها بخواهند به ما الزامی داشته باشند اتاق خبر 24

محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان و کارشناس مسائل استراتژیک با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری به سوالات مجری برنامه در مورد برجام، مسائل اقتصادی پس از برجام و ... پاسخ می‌دهد.

وی اظهار کرد: ابتدا باید غرض اصلی خود را از مذاکرات هسته ای مشخص کنیم و آن را محور قرار دهیم. مذاکرات هسته‌ای و تعهدات صورت گرفته را به دلیل رفع تحریم ها انجام دادیم و عمدتا در رفع تحریم ها دو محور را دنبال می کردیم، در واقع اینکه نفت خود را بفروشیم و پول نفت را بتوانیم به راحتی در سیستم بانکی استفاده کنیم.

دبیر ستاد حقوق بشر کشور بیان کرد: از سوی دیگر تحریم هایی که با مصوبات شورای امنیت علیه ما بود باید لغو می‌شد، مثل کشتیرانی، بنادر، فرودگاه‌ها، تحریم ها هم باید لغو شود و نه اینکه فقط بر چسب آن لغو شود مثلا کشتی ما برود هلند امروز به او بگویند به خاطر مسائل هسته ای تحریم نیستند بلکه به خاطر یک چیز دیگر تحریم هستید پس تحریم بوده است فقط برچسب آن عوض شده است لذا این هم نباید باشد.

وی اظهار کرد: این موارد کل اهداف ما از مذاکرات بوده است، حالا باید ببینیم که با شرایط جدیدی که پیش آمده چقدر از این اهداف می تواند عملیاتی شود، چه اروپا با آمریکا تقسیم کار کرده باشند چه نکرده باشند لذا مقاصد ما در این خصوص کاملا مشخص است.

محمد جواد لاریجانی افزود: می خواهم بگویم از روز اولی که برجام تصویب شد تا به امروز ما تعهدات خود را خوب انجام دادیم،  با وجود آژانش بی مروت و بدگویی که قبلا علیه ما خیلی دشمنی‌ها کرده است؛ اما ما آنقدر خوب عمل کرده ایم که آن هم مجبور شده است که به تعهدات ما اذعان کند. آن هم اذعان از یک آژانس متخاصم. 

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان بیان کرد: درصد خوبی از تعهداتشان را انجام ندادند حالا که آمریکایی ها از این برجام بیرون رفتند  اشکالات مهمی در ساختار برجام هم بود که تعادل برجام را به هم زد.

وی اظهار کرد: منافع زیادی از ما آسیب دیده است که فقط مربوط به اروپا نیست، مثلا شرکت هندی یا شرکت برزیلی اگر بخواهد با ما کار کند باز هم در معرض آسیب است پس صحبت ما این است که در شرایط فعلی چیزهایی که ما دنبال آن بودیم چقدرش قابل وصول است.

محمد جواد لاریجانی تصریح کرد: بنده قاطعانه می توانم بگویم که اروپایی ها جرات انجام دادن بخش عمده آن را ندارند و بخش دیگر را هم تصمیم ندارند انجام دهند.

دبیر ستاد حقوق بشر کشور بیان کرد: آن قسمت هایی که جرأت ندارند قسمت های خیلی عمده سرمایه گذاری های شرکت های مهم آن است و آن قسمتهایی که خودشان تصمیم ندارند حتی شرکت های کوچک تر هستند و جاهایی که دولت می تواند نفوذ داشته باشد و فشار وارد کند.

وی ادامه داد: حالا از این به بعد ما باید تعهدات جدیدی را انجام دهیم. لذاباید هر چه زودتر اعلام کنیم که ما در انجام تعهدات خود در برجام الزام نداریم و خودمان داریم داوطلبانه انجام می دهیم. مقام معظم رهبری در مرقد حضرت امام راحل فرمودند  "فعلا" که این فعلا معنایش این است که تعهدات ما به اختیار خودمان است.

دبیر ستاد حقوق بشر اظهار کرد: شرایط ما فراتر از آن است که حتی اروپایی‌ها تقسیم کار کرده باشند یا نکرده باشند ما زیادی به اروپایی‌ها اهمیت داده‌ایم. اروپایی‌ها خودشان را لوس کرده‌اند و فکر کرده‌اند که مثلا کار مهمی است و اینها می‌توانند انجام بدهند یا مثلا عرضه آن را دارند و الان دارند ناز می کنند.

وی بیان کرد: این یک مسئله بسیار جدی است البته من معتقد هستم که اروپایی‌ها برای اینکه آمریکایی‌ها را هم در جاهایی راضی نگه دارند و با هم کنار بیایند استراتژی خود را در فشار به ایران گذاشته‌اند، مواضع آن ها بسیار مواضع غیر موجهی است.

دبیر ستاد حقوق بشر کشوردر رابطه با رفتار سینوسی اتحادیه اروپا هم عنوان کرد: وقتی اروپا می گوید که برجام را باید حفظ کنیم یعنی باید تعهدات ایران در برجام را حفظ کنیم و مانیتورینگ ایران همینطور قوی باشد، ایران نتواند توسعه هسته ای بدهد.

محمد جواد لاریجانی اظهار کرد: پس وقتی آنها می گویند برجام باید حفظ شود؛ یعنی ایران باید در این قید و بندها بماند اما راجع به خودشان حرف مهمی ندارند. وقتی راجع به تعهدات خودشان می شود می گویند ما نمی توانیم به شرکتهای خودمان زور بگوییم، دیگری می گوید که ما نمی توانیم جلوی آمریکا بایستیم. یعنی تعهدات خودشان هم آبکی است اما به ما که رسیدند می گویند که برجام باید حفظ شود لذا این دیگر برجام نیست یعنی به لحاظ ادبیات و معانی باید بدانیم که این دیگر برجام نیست.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورافزود: کاملا این تعهد الان به هم ریخته است و به هم ریختگی آن باید مسئله ای باشد که ما به لحاظ حقوقی وقتی ارجاع می دهیم بدانیم که به چه چیزی ارجاع می دهیم.

وی در رابطه با جنگ تعرفه ها بین اروپا و آمریکا هم اظهار کرد: این جنگ تعرفه ها بی تاثیر بر رفتار آنها نیست. بخش جنگ تعرفه ها مربوط به عقب افتادگی کارآمدی در داخل خود آمریکا است؛ یعنی آمریکا در یک برهه ای به ترتیب کارآمدی اش سقوط کرد و لذا شرکت های آمریکا به راحتی مجبور شدند  بیرون بروند  و حتی مجبور شدند مثلا یک شرکت آمریکایی در آلمان یا سوئیس شعبه بزند که راحت تر نسبت به آمریکا کار کند.

محمد جواد لاریجانی گفت: حالا آمریکایی‌ها می خواهند این مسله عدم کارآمدی را که در جامعه کاری آمریکا اتفاق افتاده است را به تعرفه وصل کنند و با فشار تعرفه این ناکارآمدی را تعدیل کنند؛ یعنی جلوی بحث اقتصاد و بازار آزاد را بگیرند این بحثی است که نهایتا اروپایی‌ها با آمریکایی ها کنار می آیند، چون منافع زیادی برای دو طرف در این بحث خوابیده است.

دبیر ستاد حقوق بشر کشور خاطر نشان کرد: البته برای مدت چند ماه ممکن است که پیش برود ضمنا هم اروپا و هم آمریکا از نقش چین نگران هستند. چین در وسط نشسته است و به راحتی می تواند خلایی که در این وسط به وجود می آید را پر کند.

وی بیان کرد: البته پر شدن این خلا به ضرر طرفی است که این بازی را به هم زده است یعنی بنده معتقد هستم که در یک نظم تعرفه ای جدید چین که عنصر کلیدی است تعیین کننده خواهد بود.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان و کارشناس مسائل استراتژیک گفت: این موضوع باعث می‌شود کمپانی‌های بزرگ آنها ورشکست شوند یا بخش خوبی از کمپانی های آمریکا که در اروپا کار می‌کنند تعطیل شوند و به آمریکا برگردند لذا این جنگ نمی‌تواند ادامه پیدا کند.

وی در پاسخ به اینکه شرق بعد از خروج آمریکا از برجام چه نقشی را در تعهد هسته ای ایفا خواهد کرد؟ بیان داشت: من در شرق، چین را از این منطقه جدا می‌کنم چون اندازه و نقش آن یکسان نیست سیاست خارجی چینی‌ها به طور کلی در یک دهه آینده بیشتر متحورانه خواهد شد.

لاریجانی ادامه داد: چین در غرب آسیا یک متعهد قوی بهتر از ایران سراغ ندارند زیرا که کشورهایی مثل هند و غیره در رقابت‌های دیگری با چین وارد هستند لذا من پیش بیینی می‌کنم اگر ما روی این قسمت از سیاست خارجی سرمایه گذاری کنیم ممکن است در ظرف یکی دو سال آینده آثار خیلی روشنی نداشته باشد اما در یک دهه آینده ما و چین دو عنصر کلیدی در غرب و شرق آسیا وارد روابط وسیع خواهیم شد.

دبیر ستاد حقوق بشر ادامه داد: دوران اگرسیو بودن چین فرارسیده است کافی است کاری که چین در آفریقا می‌کند را مشاهده کنید به شدت مورد نگرانی اروپاییان و امریکای لاتین است؛ چرا که نمی‌توانند جلوی آن را بگیرند اما می‌بینند که با سرعت وسیع به پیش می‌رود.

وی گفت: نهایتا به یک جایی می‌رسد غرب به خصوص امریکایی‌ها مجبور هستند به شکل خشن جلوی توسعه اقتصادی چین را بگیرند و این البته اگرسیو بودن چین را به دنبال دارد، در زمینه امنیت شرق آسیا اینجا جایی است که چین حضور اگرسیو خود را ترجمه می‌کند. البته من نمی‌توانم بگویم که وضعیت مذاکرات کره شمالی با آمریکا چقدر مورد نگرانی چینی ها است که به نظرم چینی‌ها از این موضوع خوشحال هستند؛ زیرا نهایتا این هماهنگی کلیدی تا این لحظه وجود دارد و پیش‌بینی من این نیست که این مذاکره با دستاوردهای خیلی بزرگ همراه خواهد شد چرا که یکی از دلایل آن نقش چین است، چین در واقع کشوری بوده که کره شمالی را نگه داشته است و حتی سد تند نظامی برای آنها بوده است.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان گفت: آمریکایی‌ها کاری می‌کنند جوری این رابطه را تضعیف کنند و دینامیک سیاسی در منطقه برای چین خیلی پیچیده، جالب و متنوع است از دریای چین گرفته تا مسئله تایوان، کره شمالی تا غرب آسیا که محدوده کمی نیست.

وی در پاسخ به اینکه نظر شما راجع به روسیه چیست، گفت: روابط روسیه با چین در حال حاضر روز بروز مستحکم‌تر می‌شود و یک نزدیکی بسیار استراتژیک با چین پیدا می‌کند. برای روسیه یک فضای اقتصادی به اندازه چین باز نیست چرا که چین یک قدرت بزرگ اقتصادی دنیاست منتها روسیه می‌تواند نقش‌های بسیار کلیدی برای کمک به این توسعه بلوک جدید ایفا کند.

وی گفت: بعضی از مسائل نشان می‌دهد که می‌خواهد جنبه استقلالی و قدرت خود را تعریف کند که نهایتاً سرمایه سیاسی آقای پوتین ایستادگی در برابر آمریکاست و آن چیزی که او دوباره با قدرت توانست رای بالایی بیاورد و حیثیت برای او ایجاد کرد ایستادگی در برابر آمریکا بود، بعید است روسیه این مسئله را به‌راحتی از دست بدهد.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در پاسخ به اینکه تلاش‌های صهیونیست‌ها در این برهه زمانی در فلسطین چه مفهومی می‌تواند داشته باشد تصریح کرد: راهپیمایی روز قدس امسال، گذشته از وسعت در کشور ما شرایط بسیار ویژه‌ای داشت. برای اولین بار است که هم رژیم صهیونیستی و هم برخی کشورهای غربی این تحرک روز قدس را جدی گرفتند. آنها تا بحال دوست نداشتند راجع به آن زیاد صحبت کنند. به طوری که نتانیاهو درست فهمیده است این چیزی که در جریانات روز قدس در حال فراگیر شدن است بخصوص در فلسطین این است که استراتژی مقاومت که ایران پرچمدار آن است تحرک وسیعی پیدا کرده است.

وی ادامه داد: این برای رژیم صهیونیستی بسیار خفت‌بار بود و نشان می‌دهد مسئله بسیار فراگیرتر از این حرف‌هاست و دیگر به شکل تظاهرات نیست و استدلال آن این است که این تظاهرات استراتژی ایران است و می‌گوید که اسرائیل باید نابود شود. البته این یک بازی با لفظ بوده است شما می‌دانید در بازی آپارتاید جنوبی همه این صحبت را می‌کردند که آپارتاید باید نابود شود و نابودی رژیم آپارتاید شعار ماندلا بوده است و بعد عوض شد و آفریقای جنوبی به وجود آمد. کسی سفیدپوستان را گردن نزد بلکه رژیم آپارتاید عوض شد و رژیم صهیونیستی تا سال‌ها در سازمان ملل قطعنامه داشت که این رژیم آپارتاید است و بعد با فشار آمریکا برداشته شد.

محمد جواد لاریجانی افزود: این رژیمی که اینقدر جنایت می‌کند و مبتنی بر آپارتاید است باید از بین برود و لذا دکترین مقام معظم رهبری که مطرح است متأسفانه توسط دیپلماسی ما به‌ طور وسیع دنبال نشده است آن دکترین بسیار مشخصی است. رژیم صهیونیستی و غربی‌ها تصور می‌کردند ظرف ده تا بیست سال آینده هویت فلسطین از بین می‌رود در حالیکه هویت فلسطینی ماند و این یک واقعیت است.

دبیر حقوق بشر تاکید کرد: هویت فلسطینی می‌خواهد چه مسلمان چه یهودی چه فلسطینی اولا درباره آینده نظام خود و ثانیا کسی که بعدها به آنها حکومت خواهد کرد تصمیم‌‌گیری کنند. این یک استراتژی معقول است که حقیقتا دستگاه دیپلماتیک بین‌المللی و چندجانبه و دوجانبه باید آن را به مسیر دیپلماتیک قابل پیگیری تبدیل کند.

وی گفت: اما در همان صحبت اخیر مقام معظم رهبری اشاره داشتند که چرا غربی‌ها به آن توجه ندارند به نظر می‌رسد آنها این موضوع را می‌فهمند اما برمی‌گردد به ماهیت تاسیس رژیم صهیونیستی یعنی این رژیم پشت یک پروسه بعد از جنگ جهانی اول و دوم تاسیس شد و یکی از اهداف مهم آن مهار اسلام و دیگری سیطره در دنیای مسلمانان بود.

در حال تکمیل...

منبع: میزان
انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x