چهارشنبه, 25 مهر 1397 :: Wednesday, 17 October 2018
کد خبر: 140319

«فلک الافلاک» لرستان شاهکار معماري جهان +تصاوير

قلعه باستانی «فلک الافلاک» یکی از شاهکار های معماری جهان است که در مرکز شهر خرم آباد واقع شده و همواره میزبان گردشگران داخلی و خارجی بوده است.
اتاق خبر 24

قلعه باستانی «فلک الافلاک» یکی از شاهکار های معماری جهان است که در مرکز شهر خرم آباد واقع شده و همواره میزبان گردشگران داخلی و خارجی بوده است.

جاذبه های گردشگری فلک الافلاک
قلعه فلک الافلاک این بنای باشکوه به عنوان یکی از شاخص ترین اثر تاریخی استان لرستان مربوط به دوره ساسانیان بوده و به دلیل معماری زیبا و شگفت انگیز آن از سوی بسیاری از کارشناسان به عنوان یکی از شاهکار های مهندسی و معماری دنیا لقب گرفته است. فلک الافلاک
این قلعه تاریخی که بر فراز تپه ای مشرف به شهر خرم آباد واقع شده دارای هشت برج و دو حیاط مستطیل شکل است؛ ارتفاع بلندترین دیوار این قلعه عظیم تا سطح تپه 23 متر، مساحت کلی آن پنج هزار و 300 مترمربع و پلان بنای این قلعه تاریخی به صورت هشت ضلعی نامنظم است.
 
حیاط اول قلعه
این قلعه سترگ که از سنگ، آجر، خشت و ملات گچ و آهک ساخته شده برای ورود به آن باید از سمت شمال و در بدنه برج غربی بنا گذر کرد تا به راهروی ورودی حیاط اول که در 22.5×31 طراحی شده رسید، در پیرامون این حیاط چهار برج قرار دارد به نحوی که دو برج آن در شمال و شمال غربی و دو برج دیگر در جنوب و جنوب غربی واقع شده است.
برای مشاهده چاه 40 متری این دژ عظیم باید به سمت شمال شرقی حیاط اول رفت، چاهی که در پشت یک طاق نمای بلند قرار دارد و بیشتر آن با برش صخره به سرچشمه گلستان راه یافته و درگذشته آب موردنیاز ساکنان قلعه را تأمین کرده است. فلک الافلاک
حیاط دوم قلعه
حیاط دوم این قلعه در جهت شرقی، غربی و در ابعاد 21×29 طراحی شده و همانند حیاط اول از چهار برج تشکیل شده است و در چهار جهت این حیاط تالار های بزرگی قرار دارد که به یکدیگر راه دارند و اکنون به موزه مردم شناسی استان لرستان تبدیل شده اند.
قلعه فلک الافلاک یا دژ شاپور خواست که یکی چشم گیرترین آثار تاریخی و گردشگری شهر خرم آباد است به شماره 833 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
جاذبه های گردشگری فلک الافلاک1
قلعه خرم آباد مقر حکومت آل حسنویه و گنجور
قلعه فلک الافلک این سپهر سپهران در طول زمان بانام های گوناگونی مانند دژ شاپور خواست، قلعه خرم آباد، کاخ اتابکان، دوازده برجی از آن یادشده است و از دوره قاجار به بعد نیز نام فلک الافلاک به خود گرفته است.
این بنای باستانی با واقع شدن بر فراز یک صخره سنگی بر دره تاریخی خرم آباد اشراف کامل دارد و به دلیل موقعیت استراتژیکی خود در قرن چهارم هجری قمری به عنوان مقر حکومت آل حسنویه و گنجور در زمان آل بویه درآمد و در یک برهه نیز به خزانه حکومتی خاندان بدر تبدیل شد، پس ازآن نیز مقر حکومت اتابکان لر
کوچک و والیان لرستان در دوره صفویه و قاجاریه بوده است و در دوران پهلوی اول و دوم نیز از این قلعه به عنوان پادگان نظامی و زندان سیاسی استفاده شده است.
قلعه فلک الافلاک در سال 1349 از سوی ارتش به وزارت فرهنگ و هنر سابق واگذار شد و با ثبت آن به عنوان یکی از آثار تاریخی برجسته این دیار موزه مردم شناسی استان لرستان در آن راه اندازی شد.
 
جاذبه های گردشگری فلک الافلاک2
نمایش آداب و رسوم لرستان در موزه مردم شناسی
در مجموعه قلعه فلک الافلاک دو موزه مردم شناسی و باستان شناسی وجود دارد که به زیبایی آداب و رسوم و اشیاء تاریخی این سرزمین کهن را به نمایش گذاشته است به طوری که درگوشه گوشه 12 سالن موزه مردم شناسی آن جلوه های دیدنی از فرهنگ، باور ها و زندگی بومی مردم لرستان به نمایش درآمده است و همواره در ایام تعطیلات نوروز مورد استقبال بی نظیر مردم قرار می گیرد فلک الافلاک
در موزه باستان شناسی این قلعه نیز بخشی از آثار تاریخی مکشوفه استان لرستان در معرض دید عموم قرارگرفته است و در ویترین های این موزه اشیاء بی نظیری از ادوار مختلف این سرزمین به نمایش گذاشته شده است
مهم ترین اشیاء به نمایش گذاشته شده در موزه قلعه فلک الافلاک مربوط به غار کلماکره است که قدمت آن به دوران هخامنشی و پیش از آن برمی گردد و ابزار و وسایل چیده شده در این موزه صحنه های واقعی از فرهنگ و تمدن کهن لرستان راه به خوبی به نمایش گذاشته است.
 
جاذبه های گردشگری فلک الافلاک3

 

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x