دوشنبه, 28 آبان 1397 :: Monday, 19 November 2018
کد خبر: 140173
یادداشت اتاق خبر 24

سخنان آشنای عراقچی در دفاع از «اف ای تی اف»

امروز مجلس شورای اسلامی به بررسی اف ای تی اف پرداخت و سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه در دفاع از این قانون در مجلس سخنرانی کرد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

پیش از این درباره قانون اف ای تی اف گزارش و مقاله نوشته ایم و توضیح داده ایم که این سازمان که به نام اف ای تی اف شناخته می شود، چه هدف و برنامه ای دارد.

اما دفاعیات آقای عراقچی که نماینده وزارت خارجه و در واقع نماینده دولت برای دفاع از پیوستن ایران به اف ای تی اف است، بسیار آشنا است، حرف ها تکراری به گوش می آید.

آن زمان که قرار بر مذاکره و سپس معامله و قرارداد بر سر موضوه هسته ای ایران بود، چنین توجیهاتی برای مجاب کردن مخالفات و منتقدین مذاکره و توافق بسیار گفته می شد.

دولت تدبیر و امید، اعضای تیم هسته ای کشورمان برای این که بتوانند فضای سیاسی و اجتماعی کشور را برای پذیرش مذاکره و توافق آماده کنند مدام درباره مزایای توافق هسته ای سخن گفتند و در وصف آن چه مدیحه سرایی ها که نکردند.

همه توصیف ها و تعریف های بزگ و فریبنده درباره توافق هسته ای پس از پنج سال به اینجا رسید که می بینید!

توافق نابود شده است، آمریکا از آن خارج شده و اروپا نیز همچنان دل دل می  کند که در آن بماند یا نه؟!

دو به شک بودن اروپا به این خاطر است که منافع آن با آمریکا بیشتر از منافع آنها با ایران است.

شرکت های سرمایه گذار اروپایی که بیشتر در زمینه نفتی، پتروشیمی و خودروسازی سرمایه گذاری کرده اند، یکی یکی ایران را ترک می کنند و با لغو قراردادهای خود، بدون پرداخت هیچ غرامت و جریمه ای به خاطر لغو پیمان، کار را نیمه تمام رها کرده و می روند.

دفاع دولت و وزارت خارجه از پیوستن ایران به اف ای تی اف و کنوانسیون پالرمو برای این است که برجام زنده بماند، اما برجام ناقص به دنیا آمد و نتوانست به خاطر ناقص الخلقه بودن به حایت خود ادامه بدهد، این که چرا دستگاه دیپلماسی و دولت همچنان به مذاکره با اروپا بر سر برجام ادامه میدهند خود مسئله و موضوعی است که به یک معما تبدیل شده است و در این زمینه تنها کسی که می تواند و باید پاسخگو باشد دولت و اعضای تیم هسته ای ایران هستند.

آقای عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه که به صحن مجلس آمده بود و از پیوستن ایران به اف ای تی اف دفاع کرد با بیان اینکه منافع ملی کشورمان در پیوستن به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم است، گفت: هیچ مشکلی از این ناحیه برای کشور ایجاد نخواهد شد.

 

عراقچی

 

مشابه چنین وعده هایی هنگام مذاکرات هسته ای و برجام هم از زبان این عزیزان شنیده شد، اما توافق هسته ای اکنون به یک معضل برای جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است که حتی برای خروج از آن نیز با اگر و اما روبرو هستیم.

آن زمان را به یاد می آوریم که دوستان و عزیزان دولت و دستگاه دیپلماسی به ویژه اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای خاصه شخص آقای عراقچی بارها در صفحه تلویزیون ظاهر و حاضر شدند و در مدح توافق هسته ای چه سخن ها که نگفتند.

آیا میتوان از یاد برد یا فراموش کرد که امضای جان کری وزیر خارجه وقت آمریکا در دولت ترامپ پای برجام ضامن اجرایی تعهدات آمریکا در توافق اعلام شد؟

عباس عراقچی آذر ماه 94  تاکید کرده بود که برجام در مرحله اجرا با هیچ‌گونه صدمه‌ای مواجه نمی‌شود، چون «کری» این تضمین را به عنوان وزیر خارجه آمریکا به صورت کتبی با امضای رسمی داده است.

از زمان بیان چنین سخنی نزدیک به سه سال گذشته و می بینیم که امضای جان کری هیچ اعتباری به برجام نداد!

اکنون چگونه میتوان به سخنان مشابه سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان درباره اف ای تی اف اعتماد کرد؟!

منافع ملی کشورمان در برجام خلاصه شد و اکنون پیوستن ایران به اف ای تی اف نیز تأمین منافع ملی ایران تعریف می شود. اگرتأمین نشد که نمیتوان تردید داشت که نمیشود، مدافعان پیوستن به اف ای تی اف جبران خسارت خواهند کرد؟

آیا اکنون که برجام نابود شده و هزینه های آن به کشور تحمیل شده است، مدافعان آن که تا پیش از این برای رسیدن به توافق سینه چاک می کردند، حاضرند جبران خسازت کنند؟

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x