دوشنبه, 28 آبان 1397 :: Monday, 19 November 2018
کد خبر: 139959
روزنامه دیلی تایمز نوشت:

تشدید جنگ اقتصادی با خروج آمریکا از برجام

خروج از برجام از سوی واشنگتن و اعمال تحریم های ضدایرانی، نشانه ادامه فشار علیه تهران بوده و احتمال وقوع جنگ اقتصادی را افزایش می دهد.
تشدید جنگ اقتصادی با خروج آمریکا از برجام اتاق خبر 24

در مقاله روزنامه دیلی تایمز پاکستان نوشته 'شکیل احمد رامایا' آمده است:با توجه به اینکه کره شمالی آمادگی خود را برای آغاز مذاکره با آمریکا برای حل اختلاف ها اعلام کرد، دولتمردان ایالات متحده تصور می کنند که فشارهای آن کشور سبب عقب نشینی پیونگ یانگ از موضع جنگ طلبانه خود شده اما باید به یاد داشته باشیم که موضوع ایران از نظر رویکرد بین المللی و دیپلماتیکی را نمی توان با کره شمالی مقایسه کرد.
روزنامه پاکستانی نوشت: معاهده برجام تنها بین ایران و آمریکا به امضا نرسیده بلکه اتحادیه اروپا نیز به عنوان ضامن آن طرف دیگر این توافقنامه و در قبال اجرای آن تعهد بین المللی دارند.
دیلی تایمز ادامه داد:روسیه در واکنش به اقدام ضد ایرانی ترامپ آن را بی مسئولیتی آمریکا در قبال تعهدات بین المللی دانست و چین نیز اعتقاد دارد که برجام بهتر از بدون آن است، آلمان فرانسه و انگلیس هم هر یک با حمایت از برجام با نماینده ایران برای اجرای این توافقنامه بین المللی ملاقات کرده اند.
احمد رامایا در مقاله خود یادآورشد:عمل آمریکا را باید اقدامی یکجانبه و بدون مشورت و رایزنی با دیگر قدرت های جهانی دانست و دولتمردان آمریکایی نه تنها به فکر بازگرداندن تحریم های قبلی علیه ایران بوده ، بلکه در پی اعمال محدودیت های جدید هستند، تحریم هایی که ممکن است متحدان واشنگتن و دیگر کشورها را نیز به دلیل عدم پیروی از آن هدف قرار دهند .
روزنامه پاکستانی ادامه داد:آلمان در اروپا به عنوان یکی از بزرگترین شرکای تجاری ایران شمرده می شود، به همین دلیل سفیر آمریکا در این کشور با تهدید شرکت های آلمانی آنها را از تجارت با تهران منع کرده است.
اکنون 120 شرکت آلمانی در بازار ایران حضور دارند و بیش از 10 هزار شرکت این کشور نیز علاقه مند به تجارت با تهران هستند.
بر اساس این گزارش ، بازگشت تحریم های یکجانبه از سوی آمریکا علیه ایران می تواند خسارت زیادی به شرکت های آلمانی وارد کند، اما هیچ نشانه ای دال بر تسلیم شدن برلین و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا در برابر فشارهای واشنگتن دیده نمی شود، از سوی دیگر وزیر دارایی فرانسه در واکنش به تهدیدهای ایالات متحده علیه اروپا گفته است که آمریکا نباید تصور کند که پلیس کره زمین است.
دیلی تایمز یادآورشد: بسیاری از شرکت های اروپایی در ایران در حال فعالیتند، شرکت های کوچک و بزرگ دیگر اروپایی نیز در بخش های زیرساختی نفت و گاز، راه و ساختمان و خودروسازی سرمایه گذاری کرده اند.
مقاله نویس روزنامه پاکستانی به یکه تازی آمریکا در عرصه بین المللی اشاره کرد و نوشت :ترامپ شعار احیای آمریکا بزرگ را سر می دهد و در پی بازگشت غرور دوباره کشورش در عرصه جهانی با استفاده از اهرم فشار و تحریم است، آمریکایی ها می خواهند همچنان اقتصاد جهان را در دست داشته باشند و در پی اقتدار بر عرصه سیاسی و اقتصادی دنیا هستند، به همین دلیل نمی توانند رفتار جمهوری اسلامی را در منطقه تحمل کنند. آنها به دنبال مهار تهران ولو با نقض قوانین بین المللی هستند.
به عقیده رامایا، آنها اقتصاد چین و اروپا را خطری برای اهداف جهانی خود می دانند، پکن اکنون برای خرید نفت از ایران توافقنامه 60 میلیارد دلاری با این کشور امضاء کرده است و برای عملی شدن ایده راه ابریشم جدید بر روی همکاری با تهران حساب باز کرده است.
ایران نیز در نظر دارد با استفاده از فرصت به دست آمده روابط تجاری خود را با چین، کشورهای آسیای میانه، پاکستان و افغانستان گسترش و این برخلاف اهداف آمریکا در منطقه است.

پیامدهای لغو برجام

مقاله نویس روزنامه پاکستانی دیلی تایمز به تحلیل پیامدهای لغو برجام از سوی آمریکا بر اقتصاد جهانی پرداخت و نوشت:تحمیل تحریم ها علیه ایران سبب افزایش قیمت جهانی نفت خام شده و این روند اکنون منحنی صعودی خود را طی می کند، بسیاری از کشورهای جهان از جمله چین و اروپا از بابت افزایش قیمت نفت به شدت نگرانند و واشنگتن را مسئول آن می دانند.
به طور مثال هند در دو سال گذشته نفت را با قیمت 47 دلار از ایران خریداری می کرد اما اکنون مجبور است طلای سیاه را با قیمت 70 دلار در ازای هر بشکه خریداری کند، دهلی نو همچنین از آمریکا می خواهد در قبال اقدام این کشور برای توسعه بندر چابهار استثناء قائل شود .
روزنامه پاکستانی افزود:فشارهای ضد ایرانی آمریکا همچنین سبب ناامنی و بی ثباتی بیشتر خاورمیانه و شمال آفریقا خواهد شد چرا که این مناطق به صحنه رقابت های منطقه ای تهران و واشنگتن و متحدانش تبدیل خواهند شد.
رژیم صهیونیستی با کلید زدن پروژه بی ثباتی سازی منطقه اهدافی را در سوریه به بهانه حضور مستشاری ایران هدف قرار داده است.
بی ثباتی و وقوع جنگ ویرانگر در منطقه باعث آغاز موج جدید آوارگان خواهد شد و کشورهای اروپایی به عنوا ن مقصد اصلی این آوارگان بیشترین زیان را خواهند دید.
دیلی تایمز یادآورشد:اکنون اروپا برای جلوگیری از وقوع هر نوع تنش جدید در منطقه به شدت از برجام حمایت می کند و در تلاش است تا ایران از این معاهده خارج نشود .
بسیاری از پژوهشگران و اندیشمندان سیاسی دنیا معتقدند که نقض برجام از سوی آمریکا عواقب جبران ناپذیری در منطقه و جهان در پی خواهد داشت چرا که این اقدام دولت ترامپ سبب تضعیف قوانین بین المللی و هرج و مرج در نظم جهانی شده است.
اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا اقدام ترامپ را اشتباه فاحش خواند و جو بایدن معاون پیشین رئیس جمهور ایالات متحده نیز خروج واشنگتن از برجام را باعث انزوای بین المللی کشورش و جدا شدن متحدان اروپایی از آمریکا عنوان کرده است .
نقض برجام همچنین باعث شده است تا کره شمالی در عقد هر نوع توافق نامه با آمریکا برای ترمیم روابط به شدت محتاط شود

نقش دولت پاکستان در موضوع برجام

روزنامه پاکستانی همچنین نوشت : اسلام آباد نیز با توجه به اینکه سایه تهدید آمریکا همچنان این کشور را تهدید می کند در تدوین سیاست خارجی خود باید بسیار محتاط باشد، پاکستان قربانی سیاست های واشنگتن در منطقه بوده و هر نوع محاسبه اشتباه در سیاست خارجی می تواند چشم انداز بدی برای آینده این کشور در پی داشته باشد.
دیلی تایمز نوشت: دولتمردان پاکستان در وهله نخست نباید بر سر امنیت ملی، تمامیت ارضی و منافع مردم با قدرت های خارجی معامله کنند، اسلام آباد نباید در برابر فشارهای آمریکا روابط خود با کشورهای دوست مانند چین و کشورهای مناطق خاورمیانه، جنوب آسیا، خاور دور و آسیای مرکزی و شمال افریقا را به یاد فراموشی بسپارد.
بر این اساس، به طور یقین بهبود روابط بین تهران و ریاض به کاهش تنش در خاورمیانه منجر خواهد شد به همین دلیل پاکستان باید به تلاش خود برای میانجیگری بین این دو کشور اسلامی ادامه دهد.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x