دوشنبه, 28 آبان 1397 :: Monday, 19 November 2018
کد خبر: 139798
یادداشت اتاق خبر 24

هدف، تخریب روابط ایران و روسیه است

پر واضح است که بحران سوریه با محوریت جمهوری اسلامی ایران و آنگاه روسیه به سرانجام رسید و اکنون جایگاه دولت قانونی این کشور تثبیت شده است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

پوتین زمانی که خواهان خروج نیروهای نظامی خارجی از خاک سوریه شد نامی از کشورهای اشغالگر و متجاوز نیاورد و تنها در لفافه اشاره ای به نیروهای خارجی در این کشور کرد.

پر واضح است که بحران سوریه با محوریت جمهوری اسلامی ایران و آنگاه روسیه به سرانجام رسید و اکنون جایگاه دولت قانونی این کشور تثبیت شده است.

این که از میان چند کشور متجاوز و اشغالگر که در سوریه حضور دارند تنها نام ایران بزرگنمایی می شود، برای این است که تأثیر جمهوری اسلامی ایران در معادلات سوریه بسیار زیاد است، همچنین کشورهای اشغالگر که غیر قانونی وارد خاک سوریه شده اند حضور خود را پشت فضا سازی علیه ایران پنهان کنند.

اما باید توجه داشت که نیروهای نظامی آمریکا، ترکیه، انگلیس و فرانسه با تجاوز نظامی زمینی و هوایی به خاک سوریه تمامیت ارضی این کشور را به خطر انداخته اند و از سوی دیگر تجاوز نظامی مداوم ارتش اسرائیل به سوریه با بی توجهی روبرو شده است در حالی که جولان بخشی از خاک سوریه در اشغال رژیم اسرائیل است.

سران رژیم اسرائیل به خاطر حضور نیروهای ایران و مقاومت در سوریه نگران هستند و این نگرانی حق آنها است! باید هم آشفته باشند، برای این که به حضور ایران و حزب الله در سوریه پایان دهند دست به دامن روسیه و پوتین شده اند.

رایزنی های مکرر و دنباله دار نتانیاهو با پوتین و اخبار ضد و نقیضی که درباره توافق این دو بر سر نیروهای ایرانی حاضر در سوریه منتشر می شود برآشفتگی سران صهیونیستی را نشان می دهد.

تاکنون از سوی روسیه هیچ درخواست رسمی و غیر رسمی از ایران برای خروج نیروهای خود از سوریه نشده است و هر آنچه که تاکنون منتشر شده بر اساس شایعات و گمانه زنی هایی است که برای تخریب روابط ایران و روسیه و همکاری هایی است که باعث شد تا بحران سوریه فروکش کند.

ایران نیز کشوری نیست که با درخواست و حتی تهدید روسیه صحنه را ترک کند و میدان نبرد را در سوریه واگذار کند و از آن خارج شود، برای پیروزی در سوریه خون ها ریخته شده و اکنون که کار رو به پایان است، هیچ استراتژیستی در ایران نخواهد پذیرفت که باید سوریه را ترک کند.

دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در همین زمینه گفته است؛ «ما با درخواست دولت قانونی سوریه و برای کمک مستشاری به این کشور برای مبارزه با تروریسم حضوری محدود در سوریه داریم. آنچه را در سوریه به دست آمده، ما در درجه اول دستاورد محور مقاومت و به‌ ویژه حاصل تلاش ملت مقاوم سوریه برای تحقق هدف ذکر‌ شده، یعنی محو تروریسم در این کشور می‌دانیم. جمهوری اسلامی ایران امنیت سوریه را معادل امنیت خود تلقی می‌کند و از این حیث حفظ ثبات در سوریه برای جمهوری اسلامی ایران نیز یک دستاورد محسوب می‌شود. ...حضور ایران برخلاف حضور نامشروع آمریکا و برخی دیگر از کشورهای منطقه در سوریه، تحمیلی و حاصل تجاوز غیرقانونی نظامی نیست. مستشاران ایرانی در کنار نیروهای سوری در یک سنگر حضور دارند و با هماهنگی کامل عملیات‌های علیه گروه‌های تروریستی و نجات مردم را پیش می‌برند.»

شمخانی همچنین درباره حضور نیروهای ایرانی در جنوب سوریه گفت؛
ما قبلا هم اعلام کردیم که مستشاران ایرانی در منطقه جنوب سوریه هیچ‌گونه حضوری ندارند و نقشی نیز در عملیات اجرا‌ شده نداشته‌اند. ما قویاً از تلاش روسیه برای خروج تروریست‌ها از مرز سوریه و اردن و کنترل ارتش سوریه بر این مناطق حمایت می‌کنیم و این اقدام را گام مثبتی در مسیر تسلط بیشتر دولت سوریه بر سرزمین‌های اشغال ‌شده از سوی گروه‌های تروریست می‌دانیم.»

اما روز گذشته خبری منتشر شد که سپس تکذیب شد، خبرگزاری رسمی ترکیه آناتولی خبری منتشر کرد که در آن ادعا کرده بود روسیه و اسرائیل بر سر خروج نیروهای ایرانی در سوریه به توافق رسیده اند، این خبر به نقل از نماینده روسیه در سازمان ملل منتشر شده بود.

جالب است خبر چنین توافق مهمی از سوی رسانه های رژیم اسرائیل تکذیب شد!

مقام ارشد رژیم صهیونیستی توافق با مسکو برای خروج «نیرو‌های ایرانی» از جنوب سوریه را تکذیب کرد و گفت: نتانیاهو تأکید دارد که نیرو‌های ایرانی و حزب‌الله از کل سوریه خارج شوند.

با این وجود رژیم اسرائیل همچنان بر خروج ایران از سوریه پافشاری می کند که این موضوع به هیچ وجه به این رژیم ارتباط ندارد و غلط زیادی است.

اما برخی در داخل نیز در رسانه های خود سعی دارند با ایجاد یک فضای سیاسی دوقطبی در موضوعات برجام و منطقه، موضوع سوریه و همکاری ایران و روسیه را به باد انتقاد بگیرند و سیاست در پیش گرفته شده روسیه را به زیان ایران معرفی کنند.

 

ایران روسیه

 

چنین تفکری در پی آن است تا حضور ایران در سوریه را شکست خورده و بازی خورده تلقی کند، در حالی که دستاوردی که ایران در سوریه به دست آورد، بسیار بزرگ و تأثیر گذارتر از دستاورد تقریباً هیچ برجام است.

سوریه از سقوط به دست گروه های تروریستی تکفیری نجات یافت، از استقرار دولت اسلامی (داعش) جلوگیری شد، در پی پیروزی های بزرگ در سوریه، عراق نیز همزمان با کمک های ایران توانست به پیروزی دست یابد و تروریست های وهابی را نابود کند و خاک خود را پس بگیرد و در پی همه این تحولات و دستاوردهای بزرگ، جمهوری اسلامی ایران از گزند تروریست های تکفیری در امان ماند.

ضمن این که بر اساس گفته های علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، نیروهای ایرانی در جنوب سوریه حضور ندارند و اگر خبر توافق روسیه و رژیم اسرائیل را هم درست بدانیم، توافق آنها برای خروج نیروهای ایرانی از جنوب سوریه است نه کل سوریه!

 مسئله اصلی اکنون حضور نظامی مستشاری ایران در سوریه نیست، بلکه حضور نیروهای تروریستی در برخی نقاط این کشور به ویژه در مرز سوریه و رژیم اسرائیل است که به منطقه بلندی های جولان می رسد، همچنین اشغال بخش هایی از خاک سوریه از سوی آمریکا و ترکیه است که در شمال این کشور حضور دارند.

وزیر خارجه سوریه پس از آن که جوسازی های گسترده ای علیه حضور ایران در کشورش انجام شد پاسخ آنها را داد وی تأکید کرد؛ حضور ایران در سوریه قانونی است و بنا به درخواست دولت سوریه در خاک این کشور حضور دارد، در حالی که حضور آمریکا، فرانسه و ترکیه غیرقانونی است.

ولید معلم درباره توافق نامه جنوب سوریه  نیز گفت: تا زمانی که نیروهای آمریکایی از منطقه التنف خارج نشده‌اند، چنین توافق نامه‌ای وجود نخواهد داشت.

پیروزی هایی که با مشارکت نزدیک ایران، روسیه، سوریه و نیروی مقاوت در سوریه به دست آورده اند نتیجه همگرایی و همکاری آنها بوده است و برای این که از پیشروی پیروزی های جلوگیری شود، ایجاد اختلاف و تفرقه از سوی سران رژیم اسرائیل در دستور کار قرار گرفته است.

اگر هم نیروهای ایرانی در کنار ارتش سوریه در جنوب این کشور و در نزدیکی بلندی های جولان حضور داشته باشند، باز هم این حضور بر اساس خواسته دولت سوریه و تصمیمی است که گرفته شده است. در این منطقه هنوز گروه هایی از تروریست های وهابی تکفیری حضور دارند اما هیچ خطری برای رژیم اسرائیل نداشته اند و این نشان می دهد که از حمایت های تل آویو برخوردارند.

اما طبیعی است که روسیه از بروز درگیری میان ارتش سوریه و نیروهای ایران با اسرائیل نگران باشد، پیش از این در مقاله ای در همین زمینه نوشتیم که هدف روسیه از طرح خروج نیروهای خارجی از سوریه ایجاد ثبات و امنیت بیشتر در این کشور است، ضمن این که اگر تقابلی هم میان رژیم اسرائیل با سوریه و ایران شکل بگیرد، خاموش کردن جنگ میان آنها دشوار خواهد بود.

دوستان سوریه می دانند که در شرایط کنونی این کشور جنگی دیگر غیر قابل تحمل است اما اسرائیل و آمریکا در صدد آغاز جنگی دیگر در این کشور هستند. سیاستی که ایران و روسیه در قبال بحران سوریه در پیش گرفته اند درست است و نتیجه آن به زودی روشن خواهد شد.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x