چهارشنبه, 25 مهر 1397 :: Wednesday, 17 October 2018
کد خبر: 139274

رسیدگی سریع برای حفظ حرمت آموزش و پرورش

16نوجوان، یک مربی، یک مدرسه، آموزش و پرورش، رسانه ها، پای کار آمدن نظام و هر اتفاقی که بعد از آن بیافتد یک نتیجه یک جمله ای به ما میدهد. آن هم این است که تمام نظام به خاطر ارتکاب یک مسئله ی منافی عفت به پاخاسته تا نهایت تلاش خود را برای زدودن آثار این جنایت به کار گیرد و از تکرار آن جلو گیری کند.
رسیدگی سریع برای حفظ حرمت آموزش و پرورش به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

16نوجوان، یک مربی، یک مدرسه، آموزش و پرورش، رسانه ها، پای کار آمدن نظام و هر اتفاقی که بعد از آن بیافتد یک نتیجه یک جمله ای به ما میدهد. آن هم این است که تمام نظام به خاطر ارتکاب یک مسئله ی منافی عفت به پاخاسته تا نهایت تلاش خود را برای زدودن آثار این جنایت به کار گیرد و از تکرار آن جلو گیری کند.

 

مسئله، مسئله ی مهمی است و داغدیدگان این جنایت و همچنین همه ی آحاد مردم چشم به دستان قانون دوخته اند که چه حکم میکند. به همین مناسبت آنچه که از ماجرای تلخ مدرسه غرب تهران نقل شده است را به روایت رسانه ها بازگو میکنیم.

 

 

تلخی ماجرا

بعدازظهر دوشنبه بود که خبر روی خروجی یکی از خبرگزاری های داخلی قرار گرفت. چند سطر کوتاه و تکان دهنده بود:«پلیس امنیت تهران درحال رسیدگی به پرونده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان پسر دبیرستانی در غرب تهران است که به دست یکی از مسئولان مدرسه مورد آزار و اذیت جنسی قرارگرفته اند.»

فیلم ها و اخبار جسته گریخته ای که در پیام رسان ها دست به دست می شد نشان میداد که آنقدرها هم حادثه جدید نیست و روزهای زیادی را پشت سر گذاشته است. بخش مهمی هم که باید از آن غافل نشد رسانه ای شدن حادثه ی مدرسه توسط اولیاء مرتبط با پرونده است که به جای خود باید درمورد آن بحث و کنکاش کرد.

پس از انتشار این خبر چند فیلم کوتاه از اعتراض اولیای این دانش آموزان به کسی که گفته می شود دانش آموزان را مورد ازار اذیت قرار داده است، منتشر شد. مرد جوان حدود 35 ساله درحالی که دستبندی به دستانش بود هرگونه تجاوز به دانش آموزان را منکر شد. او بارها با صدای بلند فریاد می زد که اصلا 30 نفری درکار نبوده، همه ماجرا از بعد از تعطیلات عید اتفاق افتاد. فقط 5نفر از بچه های مدرسه به اتاق من می آمدند. من به هیچ کس تجاوز نکرده ام. آن ها چند فیلم مستهجن در گوشی من نگاه می کردند و هرازگاهی هم با هم شوخی می کردند و من اصلا اتهام اذیت و آزار را قبول ندرام. پزشکی قانونی همه صحبت های من را تایید می کند و مشخص می شود که این ها دروغ می گویند.

به هر حال کم کم واکنش ها به این حادثه تلخ شدت گرفت تا رهبر معظم انقلاب با دستور خود دستگاه قضا را ملزم به رسیدگی هرچه سریع تر حادثه مدرسه غرب تهران کرد.

 

 

 

دستور رهبری

در پی جنایت اندوهبار در یکی از مدارس غرب تهران، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی به ریاست قوه قضاییه دستور دادند پس از محاکمه، در اسرع وقت حدود الهی در رابطه با متهمان اجرا شود.

 

متن دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی به شرح زیر است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

آیت الله آملی ریاست محترم قوه قضاییه

با سلام

خبر جنایت در یکی از مدارس غرب تهران موجب اندوه و تأسف شد. مقتضی است پس از محاکمه سریعاً حدود الهی را در رابطه با محکومین اجرا نمایید.

سید علی خامنه‌ای

۸ خرداد ۱۳۹۷

 

 

واکنش قوه قضائیه به دستور رهبری

متن دستور آیت الله آملی لاریجانی به شرح زیر است:

رئیس کل محترم دادگستری استان تهران

در خصوص گزارش واصله در رابطه با حادثه تکان دهنده و تاسف بار در یکی از مدارس غرب تهران و تشکیل پرونده و بازداشت متهم، با توجه به اهمیت موضوع که موجب جریحه‌دار شدن عواطف عمومی شده و نگرانی خانواده‌های محترم را فراهم کرده است.

با عنایت به دستور اکید حاکی از دغدغه مقام معظم رهبری (دامت برکاته)، مقرر است در اسرع وقت با رعایت موازین شرعی و قانونی به پرونده رسیدگی و نسبت به اجرای حکم مقتضی بدون هیچ اغماضی اقدام و نتیجه به اینجانب منعکس شود.

صادق آملی لاریجانی

 

 

توضیحات دادستان تهران به خبرنگاران

دادستان تهران هم در همین ارتباط گفته است: حسب گزارش مورخ هفتم خرداد 97 مرکز عملیات پلیس اطلاعات و امنیت عمومی تهران بزرگ در تاریخ ششم خرداد ماه جاری و در پی تماس شهروندان با مرکز فوریت‌های پلیس 110 مبنی بر وقوع درگیری در یکی از دبیرستان‌های غرب تهران، مأموران پلیس به محل اعزام شدند و متعاقبا پانزده نفر از اولیای‌ دانش‌آموزان مبادرت به طرح شکایت نموده و اعلام کرده‌اند متهم به فرزندانشان تعرض جنسی کرده است.

متهم نزد ضابطان و قاضی دادسرا اقرار کرده که در یک نوبت فیلم‌های مستهجنی که در گوشی تلفن همراه خود داشته است را برای تعدادی از دانش‌آموزان پخش کرده است. اما سایر اتهامات را منکر شده است. با انعکاس موضوع به دادسرا و تشکیل پرونده کیفری، متهم تحت تعقیب قضایی قرار گرفته و با صدور قرار تأمین به زندان معرفی شده است. تحقیقات در پرونده ادامه دارد.

 

 

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی

شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی در مورد دستور رهبر انقلاب به رئیس قوه قضائیه در مورد جنایت مدرسه غرب تهران گفت:‌ دستور رهبری نشان می‌دهد که موضوع نیازمند توجه ویژه بوده است. با روند رو به رشد این گونه جرائم امیدواریم این دستور مقام معظم رهبری بتواند در بازدارندگی از اینگونه اعمال مؤثر باشد.

وی خاطرنشان کرد: خود آموزش و پرورش پیگیر این مسئله است و ظاهرا امروز ساعت 8 صبح دادگاه این موضوع با فوریت انجام شده است.

مولاوردی در مورد لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان نیز تاکید کرد: لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان از سال 83 در خانه ملت است و چند مجلس و دولت را پشت سر گذاشته است اما هنوز به قانون تبدیل نشده است. قوانین فعلی بازدارندگی لازم را ندارد و تنها قانون جدید همین لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان است که با توجه به محتوا و مجموعه تدابیری که در آن صورت گرفته امیدواریم مجلس هر چه زودتر آن را تصویب کند زیرا روز به روز این قانون اهمیت خود را بیشتر نشان می‌دهد.

 

 

معاون فرهنگی قوه قضائیه

حجت الاسلام هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره پرونده اذیت و ازار تعدادی از دانش اموزان در یکی از مدارس تهران و دستور رهبر انقلاب گفت: بطور طبیعی هر یک از این گونه اقدامات شرم اور همه را آزرده می کند و بشدت ازرده ایم از اینکه در گوشه ای از یک کشور در یک مدرسه که محل تربیت است کار خلاف تربیت واقع می شود.

وی ادامه داد: این مساله بسیار تاسف بار و طبیعتا وقتی شکایتی به قوه قضاییه برسد بلافاصله اقدام می کند اما به دلیل جریحه دار شدن عواطف عمومی رهبر معظم انقلاب پیامی دادند و دستور دادند که به طور ویژه و با سرعت بیشتری به موضوع رسیدگی شود.

هادی صادقی افزود: طبیعتا با سرعت بیشتری به پرونده رسیدگی می شود و الان پرونده تشکیل شده و در مرحله دادسراست و روز گذشته  دادستان تهران اطلاعیه ای در این خصوص صادر کرد و پرونده در مرحله تحقیقات است.

 

 

کارگروه ویژه بررسی حادثه مدرسه غرب تهران

کارگروه ویژه‌ای مسئول پیگیری و بررسی حادثه مدرسه غرب تهران شد و طبق اعلام سازمان مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش، شورای سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت مرکزی مدارس و مراکز آموزشی غیر دولتی با مسببین تخلف برخورد جدی خواهد کرد.

روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان مدارس غیر دولتی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که با توجه به اتفاقات ناگواری که طی چند روز گذشته در یکی از مدارس غیر دولتی شهر تهران به وقوع پیوست، سازمان مدارس و مراکز غیر دولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی با تشکیل جلسه شورای سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و نظارت مرکزی مدارس و مراکز آموزشی غیر دولتی کارگروه ویژه‌ای را مسئول پیگیری و بررسی موضوع کرد.

 بر این اساس مقرر شد با حضور در مدرسه و منطقه، گزارش لازم برای برخورد قاطع شورای سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت مرکزی مدارس و مراکز آموزشی غیر دولتی با مسببین تخلف در خصوص اتفاقات مدرسه ارائه کند تا در اسرع وقت جهت برخورد جدی در شورای سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت مرکزی مدارس و مراکز آموزشی غیر دولتی اتخاذ تصمیم شود.

 

 

اقدامات وزیر آموزش و پرورش

سید محمد بطحایی وزیر آموزش ‌و پرورش در حکمی حسین بزرگی زاده، مشاور و بازرس ویژه خود را مسئول رسیدگی به ماجرای آزار و اذیت دانش آموزان مدرسه ای در منطقه ۲ تهران کرد. وزیر آموزش و پرورش ضمن ابلاغ این حکم به بزرگی زاده خواستارسریع پیگیری‌ها، با فوریت و اولویت، تمامی عوامل مرتبط با اتفاق شنیع و به دور از هرگونه مسامحه احتمالی شده است.

وزیر در ادامه این نامه با اشاره به غیررسمی بودن متهم این پرونده خواستار مشخص شدن ضوابط در خصوص به کارگیری این فرد در آن مدرسه شده است. رئیس آموزش و پرورش منطقه 2 تهران هم در واکنش به این اتفاق از تشکیل هیات ویژه برای بررسی این حادثه خبرداد و دراین باره گفت:« درپی ادعای مطرح شده مبنی بر تحریک تعدادی از دانش‌آموزان توسط یکی از نیروهای آزاد دبیرستان پسرانه در غرب تهران به عمل غیراخلاقی، پرونده‌ای در مراجع قضایی با شکایت والدین و پیگیری مسئولان منطقه تشکیل شده است.»

ناصرکوهستانی همچنین درباره متهم این حادثه و سمت او در مدرسه هم توضیح داد:« این نیروی آزاد شاغل در مدرسه به عنوان معاون انضباطی جذب شده و به دنبال مشخص شدن رفتار عیراخلاقی او با حضور بازرسان، پرونده قضایی تشکیل و از حضور او در مدرسه جلوگیری شد و همچنین حکم مدیر آموزشگاه غیردولتی به حالت تعلیق درآمده است.درضمن مقرر شد با تکمیل پرونده این آموزشگاه در شورای نظارت منطقه، تصمیم‌گیری نهایی برای توقف فعالیت این مدرسه انجام شود.»

 

 

واکنش نمایندگان مجلس

اما واکنش ها به این حادثه بی سابقه همچنان ادامه دارد. نمایندگان مجلس در تذکری کتبی به رئیس آموزش و پرورش خواستار برخورد قاحطه با مسبب یا مسببان این حادثه شده اند. این تذکر کتبی که به امضای 14 نماینده مجلس رسیده بود و در آخرین ساعات کاری مجلس از سوی علی‌اکبر رنجبرزاده دبیر هیات رئیسه مجلس  قرائت شد، خطاب به وزیر آموزش و پرورش و دادگستری آمده است:

« در خصوص وقایع خلاف اخلاق و شرع در منطقه ۲ آموزش و پرورش تهران در یکی از مدارس غیرانتفاعی انتظار برخورد جدی و مجازات متناسب در اسرع وقت و اطلاع به نمایندگان مجلس را داریم.» سیدقاسم جاسمی نماینده کرمانشاه عدم نظارت درست وزیر را باعث این فاجعه ناگوار و غیراخلاقی در یکی از مدارس تهران دانست.

از سوی دیگر فریده اولاد قبا عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، کمبود نیرو در آموزش و پرورش دلیل اصلی بروز چنین حوادث برشمرد و دراین باره گفت:« در رابطه با آسیب‌های اجتماعی که در مدارس اتفاق می‌افتد ما با کسری نیرو در آموزش و پرورش مواجه هستیم. با توجه به شاخص‌های محاسبه نیروی مورد نیاز در مدارس، ما با کسری نیرو و مشاور در مدارس مواجه هستیم.»

 

شورای شهر

در همین حال محمدجواد حق شناس ریس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران خواستار شفاف سازی و روشن شدن همه ابعاد این حادثه برای افکار عمومی شد. او با اشاره به اینکه برخی خانواده ها حتی مدرسه را امن تر از خانه می دانند، گفت:« بایدهر چه سریعتر ابعاد این حادثه بطور روشن برای افکار عمومی بیان شود. مسئولان آموزش و پرورش باید اعلام کنند که چه تمهیداتی برای آینده دارند تا چنین اتفاقات تلخی در مدرسه رخ ندهد؟»

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران هم در واکنش به تعرض صورت گرفته به  چند دانش آموز در یکی از مدارس غیر دولتی در منطقه ۲ تهران گفت:« با همه گزینش‌های سیاسی و عقیدتی که در سازمان‌های مختلف همچون آموزش و پرورش برای جذب نیرو انجام می‌شود چطور یک ارزیابی دقیق، علمی و کارشناسی در مورد سلامت روان و جنسی افرادی که نزدیکترین و بیشترین ارتباط را با کودکان دارند، صورت نمی‌گیرد؟.»

فخاری با بیان اینکه ارزیابی سلامت روان و جنسی اصلا در دستور کار نیست، گفت:« پیش زمینه چنین اتفاقاتی این است که نظام گزینش سلامت روان و جنسی نداریم و این علاوه بر مابقی چالش‌های اجتماعی است که می‌تواند به این موضوع دامن بزند.»

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x