يكشنبه, 27 آبان 1397 :: Sunday, 18 November 2018
کد خبر: 138889

یک ماه قبل از انقلاب تا 7خرداد 59

امروز را در تقویم ایران روز قانون و آغاز هفته مجلس نام گذاری کرده اند. نوشته پیش رو حکایت تلاش ولایت فقیه برای تبیین جایگاه نهادی به نام مجلس شورای اسلامی است که امروز وظیفه قانونگذاری را در این کشور ایفا می کند.
یک ماه قبل از انقلاب تا 7خرداد 59 به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

موضع اسلام در مورد مشورت کردن و تصمیم دست جمعی روشن و شفاف است. همانطور که در آیه 159 سوره آل عمران آمده است که "وَ شاوِرْهُمْ فِي الْأَمْرِ فَإِذا عَزَمْتَ فَتَوَکَّلْ عَلَي اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُتَوَکِّلينَ". شاید عنایت به همین آیه با توجه به درون مایه مشاوره ای مجلس های قانون گذاری تا حدودی مبنای سیاسی مذهبی مجلس شورای اسلامی را توضیح دهد.

همچنین در "و امرهم شوری بینهم" و در روایات متعددی بر اهمیت مشورت تاکید شده است . تا جایی که حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام در وصیت خود چنین می فرماید: «اضمم آراء الرجال بعضها الی بعض ثم اقربها الی الصواب و ابعدها من الارتیاب»  یعنی نظریات صاحبان رای را جمع آوری کن و سپس نزدیکترین آن را به صواب و دورترین آن را از شک انتخاب کن.

ما از آیات و روایات اصل لزوم مشورت را استخراج می کنیم . از آنجا که مجلس از اهمیت والایی برخوردار است و تصمیمات مجلس شورای اسلامی در امور کشور نقش بسزایی دارند لذا ما برای اینکه کاندیدای اصلح را انتخاب کنیم با افراد مورد اطمینان مشورت کنیم و همه امور و مصالح کشور را در نظر گرفته و بعد خودمان تصمیم بگیریم که به چه کسی رای بدهیم .

در این مورد حضرت امام (ره) وظیفه همگان را روشن می کند:

«در تعیین رئیس جمهوری و وکلاء مجلس با طبقه تحصیل کرده متعهد و روشن فکر با اطلاع از مجاری امور و غیر وابسته به کشورهای قدرتمند استثمارگر، و اشتهار به تقوی و تعهد به اسلام و جمهوری اسلامی مشورت کرده، و یا علماء و روحانیون با تقوی و متعهد به جمهوری اسلامی مشورت نموده (نمائید) .»

در سپهر سیاسی بنیانگذاری جمهوری اسلامی ایران نیز نهادی به نام مجلس شورای اسلامی از جایگاه بسیار مهمی برخوردار بود که در ادامه به آن بیشتر پرداخته خواهد شد.

انسان همواره با انبوهی از گزینه ها روبه روست که تنها می تواند تعداد محدودی از آنها را برگزیند.برای ترجیح و تعیین این گزینه ها، عوامل گوناگونی وجود دارد که مهم ترین آنها، عامل عقلانی است. عقل با تأثیر هر یک در سعادت و کمال نهایی انسان، ترجیح و تعیین گزینه های بهتر، والاتر و ارزشمندتر را بر عهده می گیرد و نقش خود را در شکل گیری اراده انسانی ایفا می کند. از سوی دیگر، فراهم شدن زمینه رشد و تعالی برای همه افراد جامعه، به نظم و امنیتی نیاز دارد که در سایه رعایت قوانین و مقررات اجتماعی به دست می آید.

در مکتب حقوقی اسلام، قانون گذار واقعی فقط خداوند متعالی است. براساس دیدگاه یکتا پرستی و خدامحوری اسلام، پذیرش هر قانونی به جز قانون الهی، شرک به شمار می آید. البته ممکن است خداوند خود به پیامبران، امامان معصوم و جانشینان ایشان، اجازه وضع برخی از قوانین و مقررات اجرایی را بدهد؛ همان طور که دستور اطاعت از آنان را داده است. روشن است که در چنین مواردی، وضع قانون شرک و اطاعت از غیرخدا نیست؛ چرا که این دو نیز در واقع تجلی دیگری از توحید عملی انسان است.

در جامعه اسلامی ایران، مجلس، وظیفه وضع قوانین را برعهده دارد. مجلس شورای اسلامی درهیچ زمانی نمی تواند از دایره احکام اسلامی خارج شود. مصوّبات این مجلس باید در چارچوب قانون اساسی و شرع باشد و به همین دلیل، اعلام نظر شورای نگهبان در قانون پیش بینی شده است. هر یک از مصوّبات مجلس و کمیسیون های آن که به طور موقت یا دائم تصویب می گردد، باید به این شورا فرستاده شود و در صورت تأیید، تصویب نهایی گردد.

 

این نوشته به مناسبت هفتم خرداد ماه، گشایش اولین مجلس قانون گذاری در زمان جمهوری اسلامی ایران که روز قانون و آغاز هفته ی مجلس شناخته می شود به رشته ی نگارش در آمده است.

 

 

از22دی 57 تا 7خرداد 59

پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در حالی که امام خمینی(ره) هنوز در پاریس حضور داشتند، در ۲۲ دی‌ماه سال 57 طی اطلاعیه‌ای، اعضای شورای انقلاب اسلامی را تعیین و وظایف آن را برای مردم تشریح کردند. در نهایت موجودیت شورای انقلاب به عنوان اولین و یکی از بنیادی‌ترین ارکان قدرت سیاسی و عالی ترین نهاد تصمیم گیری در کشور بعد از امام خمینی (ره)، در تاریخ22 دی ماه سال 57 و به فاصله یک ماه مانده به پیروزی انقلاب اسلامی با پیام امام رسما اعلام شد. در 26 دی‌ماه محمدرضا پهلوی از کشور خارج شد و پس از آن حضرت امام خمینی(ره) در 12 بهمن ماه وارد ایران شدند.

3 روز پس از ورود بناینگذار کبیر انقلاب اسلامی به کشور در 15 بهمن ماه سال 57 امام خمینی رهبر کبیر انقلاب در سالن اجتماعات مدرسه علوی تهران، مهندس مهدی بازرگان را به عنوان نخست وزیر دولت موقت منصوب و درحکم وی وظایف یک دولت انتقالی را ذکر نمود.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در ۲۲ بهمن سال ۵۷ همه‌پرسی نظام جمهوری اسلامی در ۱۲ فروردین ۱۳۵۸ برگزار شد. پیش نویس قانون اساسی به دستور امام خمینی (ره) نگارش یافت و توسط شورای انقلاب و دولت موقت مورد بحث و بررسی قرار گرفت و جهت جلب آرا و انظار مردم و اندیشمندان در 24 خردادماه سال 58 در روزنامه‌های کثیرالانتشار منتشر شد.

بنا بر تصمیم امام خمینی (ره) تشکیل مجلس خبرگان قانون اساسی جهت بررسی نهایی قانون اساسی، قانون انتخابات این مجلس تصویب شد و این انتخابات در 12 مردادماه 58 برگزار و 75 نفر نماینده این مجلس انتخاب شدند. مراسم آغاز به کار مجلس خبرگان قانون اساسی در روز 28 مرداد 58 با پیام حضرت امام (ره) برگزار و این مجلس موفق شد پس از سه ماه تلاش و فعالیت بی‌وقفه، کار تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را در 24 آبان 1358 در دوازده فصل و 175 اصل و یک مقدمه و مؤخره به انجام رساند. نهایتا در تاریخ 12آذرماه سال 58 قانون اساسی با درصد بالایی به تصویب نهایی ملت ایران رسید.

روز ۵ بهمن ۱۳۵۸ به فاصله یک سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، اولین انتخابات ریاست جمهوری در ایران برگزار شد. این انتخابات در شرایطی برگزار شد که دولت موقت مهندس مهدی بازرگان استعفا داده و مدیریت نظام به شورای انقلاب محول شده بود.

پس از تشکیل دولت، این بار نوبت به برگزاری انتخابات مجلس رسید. اولین انتخابات مجلس شورای اسلامی در روز جمعه مورخ 24 اسفندماه سال 58 برگزار شد. اولین دوره مجلس شورای اسلامی در هفتم خرداد ماه سال 1359 با پیام رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی رحمه الله علیه افتتاح شد.

 

 

مجلس و امام

اهمیت و جایگاه مجلس شورای اسلامی و نقش حضور مردم در صحنه بر همه روشن است . هر چه از عمر پر برکت جمهوری اسلامی ایران می گذرد و مردم متعهد و انقلابی ایران اسلامی به اهمیت حضور و نقش تعیین کننده خود در تمامی صحنه های انقلاب، آگاهتر می شوند و راز دوام و بقاء انقلاب خود را بهتر در می یابند.

مجلس شورای اسلامی در ساختار نظام جمهوری اسلامی جایگاه و نقش بسیار با اهمیتی دارد تا جایی که حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی فرمودند: «مجلس در رأس همه امور است». اختصاص یافتن بیش از یک سوم از اصول قانون اساسی، یعنی حدود شصت اصل به ﻣﺴﺎﯾﻞ ﻣﺮﺑﻮط ﺑﻪ ﻗﺎﻧﻮﻧﮕﺬاری و ﻗﻮه ﻣﻘﻨﻨﻪ و وﻇﺎﯾﻒ اﯾﻦ ﻗﻮه نشان دهنده اهمیت این نهاد در جمهوری اسلامی است. از منظر قانون اساسی، مجلس در نظام جمهوری اسلامی ایران محور بسیاری از تصمیم گیری­ ها، قانونگذاری­ ها، برنامه ریزی­ ها است و چراغ هدایت دولت و ملت را به دست دارد. مجلس پایگاه اساسی نظام و مردم و مایه حضور و مشارکت واقعی مردم در تصمیم گیری­ ها و مظهر اراده ملی است.

از آغاز انقلاب اسلامی تا کنون یکی از اهداف شوم استکبار جهانی دورکردن مردم از صحنه های انقلاب بوده و به انواع ترفندها متوسل شده اند ولی به لطف خداوند تبارک و تعالی ملت شریف و سرافراز ایران با حضور عظیم خود در صحنه های گوناگون انقلاب این حقیقت را به اثبات رسانیده اند که از وحدت و انسجام آنان چیزی کم نشده و استکبار و مزدوران آنان تا ابد حسرت گسستن اتحاد و یکپارچگی ملت ما را به گور خواهند برد .

 

*** حضرت امام (ره) ضمن اشاره به وضعیت مجلس قبل از انقلاب اسلامی به اهمیت مجلس شورای اسلامی و نقش مردم چنین می فرماید:

«ما دیدیم که اسلام و کشور ایران چه صدمات بسیار غم انگیزی از مجلس شورای غیر صالح و منحرف از بعد از مشروطه تا عصر رژیم جنایتکار پهلوی و از هر زمان بدتر و خطرناکتر در این رژیم تحمیلی فاسد (پهلوی) خورد چه مصیبتها و خسارتهای جان فرسا از این جنایتکاران بی ارزش و نوکر مآب به کشور و ملت وارد شد . از بعد از مشروطه هیچگاه به قانون اساسی عمل نشده، . . . اکنون که با عنایت پروردگار و همت ملت عظیم الشان سرنوشت کشور به دست مردم افتاده و وکلاء از خود مردم و با انتخاب خودشان بدون دخالت دولت و خان های ولایات به مجلس شورای اسلامی راه یافتند و امید است که با تعهد آنها به اسلام و مصالح کشور جلوگیری از هر انحراف بشود»

 

*** حضرت امام در ادامه آن مطلب می فرماید:

«اکنون که بحمدالله موانع رفع گردیده و فضای آزاد برای دخالت همه طبقات پیش آمده است هیچ عذری باقی نمانده و از گناهان بزرگ نابشخودنی، مسامحه در امر مسلمین است . هر کس به مقدار توانش و حیطه نفوذش لازم است در خدمت اسلام و میهن باشد و با جدیت از نفوذ وابستگان استعمار و منحرفان از مکتب بزرگ اسلام جلوگیری نمایند و بدانند که مخالفین اسلام و کشورهای ابرقدرت چپاولگر بین المللی هستند با تدریج و ظرافت در کشور ما و کشورهای اسلامی رخنه و با دست افراد خود ملتها، کشورها را به دام استثمار می کشانند باید با هوشیاری مراقب باشید و با احساس اولین قدم نفوذی به مقابله برخیزید و به آنها مهلت ندهید .»

 

*** مجلس، خانه واقعی ملت است و برخلاف دوران طاغوت به خصوص رژیم ستمگر پهلوی بر آرای توده مردم متعهد به اسلام استوار است ودست ناپاک دولتمردان وقدرتمندان شرق و غرب از آن کوتاه است.

 

*** مجلس، محلی است که اکثریت قاطع مسائل مهم کشور، بی واسطه یا با واسطه به آن بسته است و تنها مرجعی است برای یک ملت.

 

*** مجلس، قوه مجتمع یک ملت است و مرکز همه قدرت ها و قانون ها مجلس است و این مجلس همه را هدایت می کند.

 

*** از ویژگی های مجلس، اسلامی و ملی بودن آن است که تمام تلاشش در راه تصویب قوانین غیرمخالف با احکام مقدس اسلام است و از متن ملت جوشیده است.

 

 

مقام معظم رهبری و مجلس

از دیدگاه مقام معظم رهبری نیز مجلس جایگاه والایی در نظام اسلامی دارد و مهم ترین مظهر الگوی مردم سالاری دینی محسوب می شود. اطلاق مفهوم «ویترین نظام اسلامی» از سوی معظم له به مجلس، با توجه به کاربرد کلمه ویترین در عرف مردم، نشان از اهمیت و جایگاه مجلس به عنوان یکی از نهادهای مؤثر و مهم حاکمیت ملی دارد؛ زیرا اصولاً مردم، چیزهای خوب و ناب را در ویترین منزل مسکونی یا محل کار خود می چینند. مجلس هم به عنوان ویترین نظام، باید از بهترین افراد جامعه شکل بگیرد و متضمن تصویب بهترین مصوبات و راهگشاترین نظارت و عملکرد باشد تا مصداق ویترین نظام بر آن صدق کند.

از این رو، مقام معظم رهبری ضمن توجه هشدارگونه به نمایندگان مجلس دوره هفتم در اولین دیدارشان پس از انتخابشان به نمایندگی ملت ایران می فرمایند:

*** «مجلس، مهم ترین مظهر مردم سالاری دینی است؛ بنابراین از جایگاه خودتان غفلت نکنید. توجه داشته باشید اینجا کجاست و مجلس شورای اسلامی یعنی چه؟ اهمیت تصمیم و موضع گیری را در این مجلس مورد غفلت قرار ندهید. اینجا مرکز و قله و به تعبیری ویترین مجموعه نظام اسلامی است که جلوی چشم قرار دارد. »

 

در اینجا به برخی از بیانات گرانقدر امام خامنه ای(مدظله العالی) در مورد مجلس اشاره می کنیم:

*** مجلس، مظهر حضور و اراده مردم در صحنه های گوناگون سیاسی و اقتصادی است.

*** مجلس شورای اسلامی، حساس ترین بعدی است که نظام اسلامی ایران از آن، به سمت هدف های خود عبور می کند. مجلس شورای اسلامی، جایی است که امید ملت ما به آن نقطه است. این مجلس برای ملت سنگر است؛ اما سنگری در مقابل دشمنان، در مقابل آمریکا، در مقابل ضد انقلاب. آن کسی که مردم او را به این سنگر می فرستند، می فرستند تا در این سنگر از انقلاب دفاع کند.

*** جایگاه مجلس، جایگاهی است بسیار عالی؛ انعکاس نظرات و اراده ملت در قوانین و مقررات کشور و رگه های اجرایی کشور است، این چیز کمی نیست.

*** مجلس بسیار مهم است و قشرهای مختلف مردم کوشش کنند که امر انتخابات و مجلس را همیشه مهم بشمارند. مجلس مطلوب، خانه ملت، تجلی گاه عزت اسلامی و ملی، تأمین کننده منافع عمومی، حافظ امنیت کشور و سد مستحکمی در برابر تعرض و طمع ورزی های دشمن است. قانون گذاری برای هر کشور و ملتی فی نفسه مهم است؛ اما برای کشوری همچون ایران و ملت بزرگی نظیر ملت ایران که راه نوینی را در مقابل بشر گشوده است، از اهمیتی بسیار فراوان تر برخوردار می شود. من مطمئنم که این انتخابات برای ملت های دیگر هم یک نشانه ای است برای همین هم است که دستگاههای خبیث استکبار از آمریکا و انگلیس و صهیونیست ها و دیگران دارند مرتباً تلاش می کنند که این انتخابت را یک جوری خراب کنند، مخدوش کنند. کشورهای دیگر نگاه می کنند ببینند این پیشکسوت انتخاباتی و انقلابی –که ملت ایران است- چه کار خواهد کرد...استکبار دوست دارد که انتخابات در کشور ما آنچنان بشود که ملت ها را مأیوس کند.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x