شنبه, 28 مهر 1397 :: Saturday, 20 October 2018
کد خبر: 138667

شالیکاران مصرف آب را مدیریت کنند

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان، به کشاورزان شالیکار توصیه کرد مصرف آب رها شده از سد سفید رود را حتما مدیریت کنند تا از بروز کمبود احتمالی آب در زمین‌های کشاورزی پیشگیری شود.
اتاق خبر 24

حبیب جهانساز افزود: در سال جاری نسبت به سال قبل از نظر منابع آبی در دسترس، کمبود داریم و اگر کشاورزان در مدیریت این منابع همکاری لازم را نداشته باشند، این کمبود آب به روی زمین منتقل می‌شود.

 وی گفت : کشاورزان شالیکار با لحاظ حداکثر صرفه‌جویی باید از تمام امکانات مثل آب چاه و چاهک‌ها و آب‌زهکش‌ها استفاده کنند تا این دوران حساس نیاز شدید شالیزارها به آب، سپری شود زیرا تا یکی دو هفته دیگر با رشد بوته‌های برنج و سایه‌اندازی آنها بر روی زمین، به مراتب میزان نیاز به آب کشاورزی نیز کاهش می‌یابد.

جهانساز ادامه داد: در حال حاضر آب سد سفید رود به صورت تناوبی (هشت روز جاری – چهار روز قطع ) در کانال ها رها می شود و کشاورزانی که زمین های آنها در سرآب قرار دارد، بایستی به نوعی آبیاری را انجام دهند تا آب به مزارع پایین دست هم برسد.

شالیزار

وی اظهار داشت: از ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار استان تاکنون بیش از ۲۱۰ هزار هکتار نشاء شده که از این میزان بیش از یکصد هزار هکتار، با ماشین صورت گرفته است.

وی افزود : بر اساس برنامه زمان‌بندی شده، کشاورزان باید حداکثر تا پنجم خردادماه جاری کار نشا را به اتمام برسانند.

گیلان دارای ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار است که از این میزان، ۱۸۰ هزار هکتار آن از طریق کانال های آبرسانی از آب سد سفیدرود آبیاری می شوند و بقیه نیز از آب بندان‌ها و رودخانه‌های داخلی استان استفاده می‌کنند.

آب گذاری کانال‌های آب رسانی مرکز، شرق و غرب گیلان برای آبیاری شالیزارهای استان از طریق رهاسازی آب سد سفیدرود، از هشتم اردیبهشت ماه گذشته آغاز شده است.

برای انجام کشت برنج در گیلان ابتدا ۲ مرحله شخم (زمستانه و بهاره) از ابتدای دی ماه در زمین‌های شالیزاری تا اواخر فروردین ماه انجام می‌شود. پس از انجام ۲ مرحله شخم، عملیات خزانه‌گیری از فروردین ماه آغاز می شود و از پنجم تا هفتم اردیبهشت ماه به بعد نیز زمان انتقال نشاء برنج به زمین‌های آب تخت شده است.

از این مرحله تا نیمه دوم تیرماه نیز زمان داشت برنج است و از این زمان تا نیمه شهریورماه ، کار برداشت محصول برنج انجام می‌شود.

هر سال از تبدیل یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن شلتوک برداشتی استان ، حدود ۷۵۰ تا ۸۵۰ هزار تن برنج سفید به دست می‌آید

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x