چهارشنبه, 30 آبان 1397 :: Wednesday, 21 November 2018
کد خبر: 138654

بذری که 36سال پیش در خرمشهر کاشته شد

یکی از نقاط عطف جنگ تحمیلی، به اشغال درآمدن خرمشهر و مهمتر از آن فتح این شهر دلیر پرور است. اتفاقاتی که دست به دست هم دادند تا حماسه ی سوم خرداد را بیافریند و درس هایی که این اتفاق خاص برای ما داشتند هرگز به دست فراموشی سپرده نخواهند شد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

یکی از نقاط عطف جنگ تحمیلی، به اشغال درآمدن خرمشهر و مهمتر از آن فتح این شهر دلیر پرور است. اتفاقاتی که دست به دست هم دادند تا حماسه ی سوم خرداد را بیافریند و درس هایی که این اتفاق خاص برای ما داشتند هرگز به دست فراموشی سپرده نخواهند شد.

 

پوستر خرمشهر

 

مقاومت مردم خرمشهر، حماسه ای از یاد نرفتنی است؛ چرا که مردم این شهر در حالی به مبارزه با دشمن پرداختند که از پیش برای این تهاجم و تجاوز آمادگی نداشتند. آنها با سلاح عزم و ایمان به مکتب و عشق و علاقه به میهن اسلامی شان، با دست خالی چنان مقاومت کردند که در تاریخ، بی نظیر ماند.

به اعتقاد کارشناسان نظامی، مقاومت بی سابقه ای که در خرمشهر انجام شد، هرگز با دیگر مقاومت ها قابل مقایسه نیست. خرمشهر برای ملت ما تنها یک شهر نیست، بلکه تاریخ گویای پایداری، ایثار و جاودانگی انقلاب است. از این رو، سوم خرداد و فتح این شهر، آیینه گویایی از تاریخ و جغرافیای دفاع مقدس و جهاد آگاهانه و شجاعت مظلومانه این امت است.

 

 

فتح خونین شهر

چهارمين مرحله عمليات پيروزمندانه بيت‏المقدس در اول خرداد 1361 به قصد آزادسازي خرمشهر آغاز گشت. اين عمليات كه با رمز "يا محمدبن عبداللَّه(ص)" شروع شد در مراحل اوليه با تصرف پاسگاه مرزي كوشك همراه بود. همچنين ضربات هولناك و سختي بر تيپ‏هاي گارد مرزي دشمن وارد آمد و تعداد كثيري از مزدوران بعثي به اسارت لشكريان جبهه توحيد درآمدند كه در ميان آنها افسران عالي‏رتبه رژيم بعثي نيز به چشم مي‏خوردند. به دنبال اين پيروزي‏هاي بزرگ بود كه خاكريزهاي دشمن يكي پس از ديگري به تصرف قواي اسلام درآمد و فرماندهان مزدور عراقي در اوج وحشت و هراس، پي در پي فرمان عقب‏نشيني صادر مي‏كردند.

در ساعت 6 و 15 دقيقه بامداد روز يكشنبه دوم خرداد سال 1361 شمسي سپاهيان اسلام، خرمشهر را به محاصره خويش درآورند و دشمن زبون را كه چاره‏اي جز فرار نداشت با بلندگو دعوت به تسليم كردند. تا ساعت 9 بامداد بيش از 5000 نفر از قواي كفر به اسارت رزمندگان اسلام درآمدند. روز سوم خرداد، مزدوران بعثي كفر به قصد باز پس‏گيري مناطق آزاد شده اقدام به پاتك نمودند كه با هوشياري دلاوران اسلام اين پاتك دفع شد و تعداد زيادي از آنان كشته و زخمي و بيش از 3000 نفر ديگر به اسارت درآمدند. الطاف و امدادهاي غيبي الهي ادامه داشت تا اين كه خرمشهر پس از 578 روز اسارت در چنگال دشمن بعثي آزاد شد و به آغوش ميهن اسلامي ايران بازگشت.

نتايج نهايي عمليات بزرگ بيت المقدس عبارتند از: آزادسازي 5400 كيلومتر مربع از خاك ميهن اسلامي از جمله خرمشهر و تأمين 180 كيلومتر خط مرزي؛ 19 هزار اسير و 16 هزار كشته و زخمي از دشمن؛ انهدام 60 فروند هواپيما، 3 فروند هلي كوپتر، 418 دستگاه تانك و ده‏ها دستگاه خودرو؛ به غنيمت درآوردن يك فروند هلي كوپتر، 105 دستگاه تانك و نفربر، 95 هزار عدد انواع مين و هزاران قبضه سلاح انفرادي.

سالروز آزادسازي خرمشهر، به عنوان يك روز ملي - مذهبي در كشور گرامي داشته مي‏شود و از رشادت‏ها و شجاعت‏هاي رزمندگان اسلام و شهيدان سرافراز، تجليل به عمل مي‏آيد. امام خميني(ره) در اين باره فرمودند: "خرمشهر را خدا آزاد كرد".

 

 

نهال 36ساله مقاومت

ستاد کل نیرو‌های مسلح به مناسبت روز سوم خرداد سالروز آزاد سازی خرمشهر بیانیه‌ای صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: سوم خرداد 1361 یادآور حماسه جاودانه آزادی خرمشهر قهرمان از اشغال رژیم بعث عراق و سند مقاومت و ایستادگی یک ملت شجاع و سلحشور در برابر تجاوز دشمن و فراتر ار آن نظام سلطه است.

آن روز که امپراطوری خبری غرب، تصاویر صدام را در جبهه‌های جنگ به دنیا مخابره می‌کردند و صدام با تحریک و پشتیبانی قدرت‌های غرب و شرق و حمایت کشور‌های مرتجع منطقه، سرمست از قدرت و تبلیغات، سودای فتح چند روزه تهران را در سر داشت، در مدت‌زمان کوتاهی ماشین جنگی او که معجونی از تجهیزات و سلاح‌های پیشرفته قدرت‌های بزرگ جهان بود، زمین‌گیر شد و 44 کشور حامی او اعتراف کردند که ارتش رژیم بعث در برابر مقاومت نیرو‌های ایرانی، شکست خورده است.

دشمنان هرچند هیچ‌گاه نخواستند قبول کنند که پیروزی در دفاع مقدس در طول 8 سال را ایمان، معنویت و تفکر بسیجی رقم زده است، اما گذر زمان و پیروزی‌های چشم‌گیر و مقاومت در جنگ‌های 33 روزه و 22 روزه آنچنان وحشتی را در جبهه استکبار و صهیونیست‌ها ایجاد کرد که با شکل‌گیری جریان مردمی در قالب حشد الشعبی در عراق و حزب الله در لبنان، انصارالله در یمن، حماس در فلسطین، تشکیل یگان‌های رزمی مردمی داوطلب همچون حیدریون، زینبیون و فاطمیون از لبنان، پاکستان و افغانستان نه برای دفاع از سرزمین خود بلکه برای مبارزه و جهاد در مقابل جبهه کفر تکفیری و داعشی در چند هزار کیلومتر دورتر از وطنشان یعنی در سوریه و در بیخ گوش صهیونیست‌ها آن‌ها را به این باور رساند بذری که حضرت امام خمینی (ره) در سال 1358 کاشت و به ثمر نشستنش را در سوم خرداد سال 1360 به چشم خویش دید، اکنون با گذشت 36 سال، فراتر از سرزمین مقدس ایران شاهد به بار نشستن آن در لبنان، عراق، سوریه و یمن هست و می‌رود تا این شجره طیبه، تومار همه شجرههای خبیثه و در راس آن‌ها وجود منحوس رژیم کودک‌کش صهیونیستی را در منطقه برچیند.

آن روز که رزمندگان غیور اسلام با آزادسازی خرمشهر و بیرون راندن دشمن بعثی از سرزمینشان روز مقاومت را در تقویم کشور برای خود به ثبت رساندند، بذری را کاشتند که 36 سال بعد دفاع سرزمینی آن‌ها تبدیل به عمق راهبردی و تشکیل جبهه مقاومت و محصولی ارزشمند در هزاران کیلومتر خارج از آن گردید و دشمنان اسلام را ذلیل و زمین‌گیر نمود، بطوری که این نهالی که توسط حضرت امام (ره) با علم و درک عمیق از آینده غرس شد، فرزند خلف ایشان حضرت امام خامنه‌ای عزیز (مدظله العالی) آن را به یک درخت تنومند تبدیل کرده است.

ملت سرافراز ایران اسلامی اگر امروز در کمال آرامش، پیروزی بر دشمن و تروریسم تکفیری را جشن می‌گیرند، می‌دانند که امنیت امروزشان را مدیون جانفشانی و مقاومت آن روز‌های سخت دفاع از سرزمین و ایستادگی و فداکاری امروز جوانان مدافع حرم اهل بیت (ع) در مقابل دشمنان در هزاران کیلومتر آن طرف‌تر هستند.

 

 

از مقاومت تا پیروزی

تاریخ ایران اسلامی، مملو از پایمردی و فداکاری غیور مردان و شیرزنان اسطوره ساز است؛ اما برهه‌هایی از تاریخ سراسر آزادگی ایران سرافراز مانند خورشید چنان نور و گرمایی دارد که همگان می‌توانند تا سالیان سال از انوار تابانش مستفیض شوند. حماسه آزادسازی خرمشهر در سوم خرداد سال 1361 یکی از این برهه‌هاست که تجلی قدرت لایزال الهی و با اقتدا به مولی الموحدین و با رمز "علی ابن ابیطالب(ع)" در تاریخ این سرزمین همچنان تابنده است. فتح خرمشهر فصلی به یاد ماندنی از حماسه آفرینی غیور مردانی است که با اتکا به قدرت الهی و با پشتیبانی مادران و همسران ایثارگر خود پای به عرصه جهاد نهادند و با نمایش ایمان و ایثار خود حماسه‌ای الهی و جاودانه را رقم زدند.

روز آزادی خرمشهر، روز یادآور فتح فاتحان بر بلندترین و ناممکن‌ترین فرازها و روزی است که دشمن در مقابل ایمان زمینیان آسمانی تبار به زانو درآمد و دست خدا قفل گشای درهای بسته شد. سوم خردادماه یادآور خون‌های پاکی است که برای نشاندن نهال آزادی در خرمشهر بر زمین این دیار ریخته شد و ما هرگز از یاد نمی‌بریم که استقلال و آزادی امروز ایران، حاصل جانفشانی شهیدان و ایثارگرانی است که درس آزادگی را در مکتب حسین بن علی علیه السلام فرا گرفتند و این روز یادگاری است از حماسه های آنان و بازخوانی و ترسیم رخداد سرنوشت‌ساز و سترگ فتح خرمشهر برای نسل‌های امروز انقلاب و آینده سازان واقعی این سرزمین که حماسه آفرینی‌ها و رشادت‌های فرزندان قرآن و ولایت در آن قطعه درخشان تاریخی را برای همیشه، جاودانه خواهد کرد.

با آزادسازی خرمشهر و فرو ریختن دژهای متجاوزین بعثی، استکبار جهانی و حامیان بین‌المللی صدام جنایتکار بویژه آمریکا و ارتجاع عرب منطقه، غافلگیر، مبهوت و شگفت زده شدند و پیدایش وضعیت جدید سیاسی، نظامی در عرصهجنگ تحمیلی و تحولات ناشی از آن را موجب برهم خوردن نقشه‌ها و سناریوهای طراحی شده خود دیدند.

نهادینه شدن راهبرد مقاومت و ایستادگی و عمق یافتن روحیه جهادی و تفکر و فرهنگ بسیجی در لایه‌های اجتماعی، ظرفیت بالنده‌ای برای خلق حماسه‌های بزرگ و پیش برنده در اختیار ملت ایران قرار داده است تا به مدد آن با شتاب بیشتر به سمت فتح قله‌های بلند پیشرفت و ترقی حرکت خود را تداوم بخشد.

بی‌تردید فتح خرمشهر با ابعاد و زوایای خیره کننده و پتانسیل معنوی و ارزشی سرشار خود برای همیشه خواهد توانست الگوی ملت ایران و بلکه ملل و جوامع حق طلب و آزادیخواه در عرصه رویارویی با قدرت‌های استکباری و سلطه جو قرار گیرد و سرافرازی و سربلندی آنان را تضمین نماید.

 

 

فتح الفتوح دفاع مقدس

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای‌ اسلامی در نشست علنی امروز (دیروز دوم‌خرداد) قوه مقننّه و در آستانه سوم خرداد سالروز فتح خرمشهر، اظهار داشت: در  سال 61 و در عملیات بیت‌المقدس با رشادت‌های نیروهای مسلح سلحشور و حمایت‌های ملت، این افتخار بزرگ نصیب ملت ایران شد.

وی آزادسازی خرمشهر را  فتح الفتوحی در دفاع مقدس دانست و افزود: به مناسبت سالروز فتح خرمشهر از برادر عزیزمان سرلشکر باقری رئیس ستاد فرماندهی کل دفاع که خود از فرماندهان رشید در این عملیات بودند، دعوت کردیم تا از توضیحات ایشان به مناسبت فتح خرمشهر استفاده کنیم.

 

 

رهبر معظم انقلاب و فتح خرمشهر

سال گذشته به مناسبت روز آزادی و فتح خرمشهر صفحه منتسب به رهبر معظم انقلاب در اینستاگرام خاطره ای از رهبر انقلاب درباره فتح خرمشهر که در 26 شهریور سال 1382 در سخنرانی توسط ایشان ایراد شده بود منتشر کرد.

*** این صفحه نوشت:

"خاطره‌ای از رهبرانقلاب درباره فتح خرمشهر. وقتی جوانان ما خرّمشهر را پس گرفته بودند، اوایل ریاست جمهوری بنده بود. یک هیأت جهانی به ایران آمد و رئیس آن به من گفت: امروز در دنیا وضع شما با یک سال پیش، از زمین تا آسمان تفاوت کرده است.

او راست می گفت. دنیا باور نمی‌کرد جوانان ما، بسیجیان ما، سپاه نورسِ ما و ارتش ضربه دیده ما بتوانند خرّمشهر را با آن همه استحکاماتی که دشمن و پشتیبانانش درست کرده بودند، پس بگیرند. این کار را جوانان ما کردند؛ آن‌هم نه با تجهیزات پیشرفته ونه با پشتیبانی‌های اطّلاعاتی؛ بلکه با قدرت اراده و فکر و هوشمندی و با جوانی کارساز."

 

*** مبارزه ی مجدانه ی توأم با ایمان، در همه ی مراحل با پیروزی همراه است. همیشه هم که جنگ نیست؛ این مبارزه در میدان های اقتصادی و سیاسی و اجتماعی هم هست؛ این مبارزه در میدان درس و بحث و در میدان تولید هم هست. بنابراین همه جا مبارزه وجود دارد. یک وقت هم دشمن دیوانگی می کند؛ آنگاه مبارزه در میدان جنگ است. یک ملت وقتی به خود متکی شد، وقتی مؤمن شد، وقتی این ایمان را با عمل صالح و جهاد همراه کرد، در همه ی میدان ها پیروزی او قطعی است. درس خرمشهر برای ما این است؛ ملت ایران این درس را نباید فراموش کند.

۳ /خرداد/ ۱۳۸۴

 

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x