چهارشنبه, 25 مهر 1397 :: Wednesday, 17 October 2018
کد خبر: 138604
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:

تشخیص قارچ‌های خوراکی از انواع سمی آن توسط مردم عادی امکان پذیر نیست

تشخیص قارچ‌های خوراکی از انواع سمی آن توسط مردم عادی امکان پذیر نیست اتاق خبر 24

فرزانه فرجیان معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: برخی از سموم موجود در قارچ ها در برابر حرارت مقاوم می باشند و در فرآیند پخت و پز قارچ بطور کامل از بین نمی روند و راهکارهای تشخیصی ارائه شده توسط افراد عادی برای تمایز قارچ های سمی از نمونه خوراکی معتبر و قابل اعتنا نیست.

وی با اشاره به مسمومیت تعدادی از هموطنان در اثر مصرف قارچ، توصیه کرد: از مصرف قارچ های خودرو مخصوصا قارچ هایی که در کنار درختان خشک شده می رویند و یا قارچ هایی که به صورت فله ای عرضه می شوند، خودداری کنند و فقط از قارچ های بسته بندی دارای مجوزهای سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که در مراکز مجاز عرضه می‌شوند، استفاده کنند. 

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان همچنین تصریح کرد: مصرف قارچ های خودرو توسط پرندگان و سایر حیوانات اهلی و وحشی نشانه غیرسمی بودن قارچ برای انسان نیست.

فرجیان توصیه کرد: در صورت مصرف قارچ و بروز علایم و نشانه های گوارشی از قبیل تهوع، استفراغ و اسهال از هرگونه خوددرمانی و درمان علامتی پرهیز کرده و بیمار را هرچه سریعتر به بیمارستان یا مراکز درمانی منتقل کنند و در صورت امکان، نمونه باقی مانده قارچ مصرف شده توسط بیمار  را برای بررسی و شناسایی کادر پزشکی بیمارستان به همراه داشته باشند.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x