چهارشنبه, 30 آبان 1397 :: Wednesday, 21 November 2018
کد خبر: 138479

واکنش ها به حرف های بی اساس وزیر تازه از راه رسیده

پرده برداری از چهره ی واقعی آمریکا این روزها بدون هیچ هزینه و پروژه ای در حال محقق شدن است. اصل بی اعتمادی به آمریکای عهد شکن و همچنین زورگویی و خالی از منطق بودن چیزی است بیشتر از هر ویژگی دیگری میتوان آمریکا را با آن شناخت.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

پرده برداری از چهره ی واقعی آمریکا این روزها بدون هیچ هزینه و پروژه ای در حال محقق شدن است. اصل بی اعتمادی به آمریکای عهد شکن و همچنین زورگویی و خالی از منطق بودن چیزی است بیشتر از هر ویژگی دیگری میتوان آمریکا را با آن شناخت.

پوستر

خروج از برجام و بعد از آن خط و نشان های خنده دار وزیر امور خارجه آمریکا برای ایران، مقامات و رسانه های جهان را به موضع گیری و ابراز احساسات درباره این موارد وا داشته است. در این گزارش به گوشه ای از واکنش ها نسبت به لجن پراکنی وزیر خارجه آمریکا اشاره می کنیم.

 

 

پمپئو چه گفت ؟

مایک پمپئو طی اظهاراتی در بنیاد هریتیج آنچه راهبرد و استراتژی جدید آمریکا درباره ایران خواند را شرح داد.

وزیر خارجه آمریکا در آغاز اظهاراتش بار دیگر با آشکار کردن دشمنی دیرینه این کشور با ملت و دولت ایران مدعی شد که ایران بزرگترین حامی تروریسم در جهان است.

او در بخش دیگری با ادعای اینکه ایران درباره برنامه هستهای خود دروغ گفته است ادعا کرد: ایران، جهان را درباره برنامه هستهای فریب داده است.

پمپئو با طرح این ادعا که ایران موشکهایی به نیروهای یمنی برای شلیک به سمت عربستان و امارات ارائه داده است مدعی شد که ایران همچنان به مقاومت لبنان کمک مالی میکند.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه اظهارات نخ نما شده خود ایران را در پس گروگان شهروندان آمریکایی قرار داد.

پمپئو با ادعای اینکه رویکرد تهاجمی ایران پس از توافق هستهای کلید خورده است اظهار داشت که آمریکا قوی ترین تحریمها را علیه ایران اعمال خواهد کرد.

او همچنین خواستار خروج آنچه نیروهای ایرانی خواند، از سوریه شد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین خواستار نظارت آژانس بر تمامی فعالیتهای هستهای ایران شد و افزود که هرگونه توافق جدیدی باید مشمول عدم دستیابی ایران به سلاح هستهای شود.

مایک پمپئو همچنین در اظهاراتی گستاخانه خواستار توقف برنامه موشکی ایران شد.

پامپئو همچنین دوازده شرط برای ایران مطرح کرد که اگر توافق جدیدی صورت بگیرد ایران باید این موارد را رعایت کند.

اول ایران باید گزارش کاملی از ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای خود به آژانس انرژی بین المللی اتمی ارائه کند و چنین اقداماتی را به طور دائم و کامل کنار بگذارد.

دوم ایران باید غنی سازی اورانیوم را به طور کامل کنار بگذارد و به دنبال بازفرواری پلوتونیوم نرود که شامل بستن راکت آب سنگین می‌شود.

سوم ایران باید به آژانس انرژی اتمی دسترسی کامل برای بازرسی از تمامی سایت‌های کشور را بدهد.

چهارم ایران باید برنامه‌های موشک‌های بالستیک خود را متوقف کند و توسعه و آزمایش موشک‌های با قبالیت حمل کلاهک هسته‌ای را نیز متوقف کند.

پنجم ایران باید تمام شهروندان آمریکایی و متحدانش که در ایران یا زندانی هستند یا مفقود الاثر هستند را آزاد کند.

ششم ایران باید حمایت از گروه‌های حزب الله، جهاد اسلامی و حماس را متوقف کند.

هفتم ایران باید حاکمیت عراق را به رسمیت بشناسد و اجازه خلع سلاح، شبه نظامیان شیعه را بدهد.

هشتم ایران باید حمایت از حوثی‌های شیعه در یمن را متوقف کند و به سمت یک مصالحه سیاسی در یمن برود.

نهم ایران باید تمام نیرو‌های نظامی خود از سوریه را خارج کند.

دهم ایران باید دست از حمایت از طالبان و گروه‌های تروریستی در افغانستان بردارد.

یازدهم ایران باید به حمایت سپاه قدس از گروه‌های تروریستی و شرکای شبه نظامی خود پایان بدهد.

دوازدهم ایران باید رفتار‌های تهدید کننده علیه همسایگان خود را کاهش بدهد، چرا که بسیاری از آن‌ها متحدان آمریکا هستند. این مساله شامل تهدیدات ایران برای نابودی اسرائیل و شلیک موشک به خاک عربستان و امارات متحده عربی نیز می‌شود.

 

 

توئیت ظریف در پاسخ به همتای آمریکایی اش

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ساعتی پس از سخنرانی تند و ضدایرانی وزیر امور خارجه آمریکا در اندیشکده موسوم به هریتج به آن واکنش نشان داد.

ظریف در صفحه توئیتر خود نوشت: «دیپلماسی دغلکارانه آمریکا چیزی جز تنزل به عادات قدیمی نیست: [این دیپلماسی] که در حصار توهمات و سیاست‌های شکست‌خورده قرار دارد و گروه‌های فاسد دارای منافع خاص آن را دیکته می‌کنند، انتخاب‌های نادرست یکسانی را تکرار می‌کند و در نتیجه، همان محصولات ناخوشایند پیشین را درو خواهد کرد. ایران، در عین حال، در حال همکاری با شرکا برای راهکارهای برجامی در دوران پس از آمریکا است.»

 

 

رئیس مجلس و واکنش به حرف های بی اساس وزیر خارجه آمریکا

حسینعلی حاجی دلیگانی در نشست علنی دیروز (سه شنبه، یک خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در تذکری گفت: روز گذشته وزیر خارجه آمریکا در خصوص مذاکرات جدید شرط و شروطی برای ایران تعیین کرده است که ریاست مجلس باید به آن پاسخ می‌داد.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر وی خاطر نشان کرد: وزیر خارجه آمریکا لیاقت آن را نداشت که نسبت به اظهاراتش پاسخی ارائه کرده و راجع به آن صحبت کنیم البته وزیر امور خارجه کشورمان پاسخ وی را داد.

 

 

سردار کوثری

جانشین فرماندهی قرارگاه ثارالله تهران در واکنش به ادعاهای روز گذشته وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد: ملت ایران در مقابل این‌ها یکپارچه میایستند و مشت محکمی بر دهان وزیر امور خارجه آمریکا و کسانی که از آنها حمایت می‌کنند خواهند زد.

سردار اسماعیل کوثری با اشاره به اظهارات روز گذشته وزیر امور خارجه آمریکا علیه ایران عنوان کرد: وزیر امور خارجه آمریکا که جدیدا معرفی شده است نسبت به مسائل بین‌المللی به ویژه ایران چندان توجیه نیست. ۱۲ موردی هم که مطرح کردند هر کدام در گذشته مشخص شده است.

کوثری تاکید کرد: وزیر امور خارجه آمریکا با چه رویی این ادعاها را علیه ایران مطرح کرده و برای ما تعیین تکلیف می‌کند؟ ما اگر می‌خواستیم به حرف‌های سران آمریکا گوش کنیم انقلاب نمی‌کردیم و کشورمان را از دست این جنایتکاران آزاد نمی‌کردیم. قبل از انقلاب بین ۵۰ تا ۸۰ هزار مستشار آمریکایی در این کشور حضور داشتند و به هر جنایتی که خواستند دست زدند.

 

 

رئیس کمیسیون امنیت ملی

علاءالدین بروجردی با اشاره به اظهارات اخیر پامپئو وزیر خارجه امریکا درباره شروط دوازده گانه علیه ایران گفت: وقتی که رئیس سازمان سیا وزیرخارجه امریکاست دیگر انتظاری بیش از این نیست که با الفبای کار سیاست خارجی آشنا نباشد و این موارد را عنوان کند که به راحتی بتوان آن‌ها را مصداق یاوه‌گویی دانست.

وی افزود: ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران نقش بسیار برجسته‌ای در مبارزه با تروریسمی که آمریکا حامی جدی آن بوده و است معتقدیم داعش از قبل جمهوری اسلامی ایران و با محوریت ارتش عراق و نیرو‌های حشدالشعبی شکست خورد در سوریه هم وضعیت مشابهی اتفاق افتاد و روسیه هم نقش مهمی را ایفا کرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بنابراین آنچه در مورد مسائل منطقه‌ای در مورد سوریه، عراق و یمن توسط وزیر خارجه امریکا عنوان شده عملاً یک نوع فرافکنی است چرا امریکایی‌ها متهم ردیف اول حمایت از تروریسم و به‌طور ویژه داعش هستند.

بروجردی تأکید کرد: این اظهارات وزیرامور خارجه چیزی نیست جز مطالب غیرواقعی و اتهاماتی که به هیچ‌وجه قابل قبول نیست.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به صنعت موشکی ایران گفت: ما بار‌ها در این رابطه اعلام کردیم که موضوع صنعت موشکی سیاست دائمی ماست با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران پذیرفته است تا سلاح کشتار جمعی نداشته باشد و ما به این سیاست افتخار می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ما معترض امریکا هستیم گفت: امریکا بمب‌های نسل نوی هسته‌ای را طراحی و آزمایش می‌کند و برخلاف عهدنامه ان پی تی دست به این اقدامات می‌زند لذا اقدامی که جمهوری اسلامی ایران انجام می‌دهد همواره برای داشتن حداقل وسیله دفاعی جهت بازدارندگی است.

بروجردی اظهار داشت: این سیاست جمهوری اسلامی ایران را هم آقای پامپئو و هم ترامپ و هم هرکشور دیگری که احساس نمایش نگرانی می‌کند باید بداند که ما حتما این سیاست را دنبال خواهیم کرد ما در مجلس شورای اسلامی ایران کاملا از این صنعت چه به لحاظ بودجه‌ای و چه سایر لحاظ حمایت خواهیم کرد؛ لذا دولت هم این حمایت را دارد و همچنین وفاق ملی در این قضیه وجود دارد.

وی با اشاره به توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ گفت: امریکا متهم ردیف اول نقض موافقت‌نامه مهم بین‌المللی است لذا امریکا اصلاً حرفی برای گفتن ندارد و باید شرمسار کاری باشد که در تاریخ معاصر یک هنجارشکنی را صورت داده است بنابراین ما حتما براساس منافع ملی خودمان و منافع هسته‌ای خودمان حرکت خواهیم کرد.

وی افزود در حال حاضر توانمندی ما به لحاظ غنی‌سازی بعد از پذیرش برجام نه تنها کاهش نیافته که حتی افزایش پیدا کرده است. ما امروز توان ساخت سانتریفیوژ‌های نسل‌های بعدی را پیدا کردیم و به سرعت می‌توانیم غنی سازی را در سطح گسترده افزایش دهیم و امریکایی‌ها باید این موضوعات را از ذهن خود دور کنند که بتوانند فرمولی را که مثلاً در کشورهایی، چون لیبی یا در هر کشور دیگری انجام دادند در ایران هم انجام دهند.

بروجردی با بیان اینکه فناوری هسته‌ای حق مسلم ماست گفت: ما به جدیت از این فناوری دفاع میکنیم و امریکایی‌ها با تخلفی که کردند در واقع به دنبال فرافکنی هستند تا شرایطی برای افکار عمومی ایجاد شود و طی آن اذعان جهانی را نسبت به این خطای خود منحرف کنند.

وی بیان داشت بعد از خروج امریکا از برجام یک موج گسترده جهانی حتی در بین یاران نزدیک امریکا ایجاد شد یعنی در خود امریکا نخبگان امریکا و افراد تاثیرگذار به شدت ترامپ را محکوم کردند.

 

 

نوبخت و پاسخ به پمپئو

محمدباقر نوبخت در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در واکنش به اظهارات وزیر خارجه امریکا علیه ایران گفت: او روز گذشته اعلام کرد شدیدترین تحریم ها را علیه ایران اعمال می کنند. سوال این است که آیا در چهل سال پیش، امریکایی ها موافق پیروزی انقلاب اسلامی با شعار نه شرقی و نه غربی بودند؟ وقتی هواپیماها و هلی کوپتر های آنها وارد طبس شدند آیا اراده آنها بود تا در طبس سرنگون شوند؟

وی ادامه داد: در دهه شصت در عملیات منافقین که مردم و مسوولین به شهادت می‌رسیدند آیا به فکر قوی تر شدن ما بودند یا سقوط ما؟ وقتی صدام به ایران حمله کرد آیا قصد آنها قوی تر شدن ما بود یا نابودی ما؟

نوبخت تاکید کرد: آنها همواره به فکر نابودی کشورمان بوده اند و با این وجود ما هم روز به روز مقاوم تر شدیم. کرایه نشینان کاخ سفید بدانند که وقتی ایران را تهدید می کنند اراده شان تحقق پیدا نمی کند.

 

 

مسئول نمایندگی ولی فقیه در بسیج مستضعفین

حجت‌الاسلام محمد تویسرکانی با بیان اینکه بر اساس مبانی انقلاب اسلامی، در حال حاضر و با توجه به رفتارهای اخیر مقامات آمریکایی، بهترین وضعیت برای انقلاب در جهت پیشرفت و تعالی به دست آمده است، اظهار کرد: حقیقتا باید شاکر خداوند متعال بود که چنین دشمنان احمقی برای سرعت بخشیدن به تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی سر کار آمده‌اند.

وی با بیان اینکه نیروهای انقلابی ایران اسلامی و جبهه مقاومت، از رفتارهای اخیر آمریکایی‌ها بسیار خوشحالند، عنوان کرد: رفتارهای امروز مقامات آمریکایی هم مسیر سقوط و اضمحلال آمریکا و هم مسیر رسیدن جمهوری اسلامی ایران به آرمان‌های انقلابی خود را سرعت می‌بخشد.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در بسیج مستضعفین ادامه داد: «وحدت ملی»، «وحدت حبهه مقاومت»، « تقویت نگاه به درون»، «بی‌اعتنایی به بیگانگان اعم از اروپا و آمریکا»، «پیشرفت جبهه مقاومت در همه حوزه‌ها علی‌الخصوص حوزه اقتصادی» و «اثبات حقانیت ارزش‌های دینی»، مهمترین نتایج رفتارهای اخیر دولتمردان و دولت‌زنان آمریکایی است.

حجت‌الاسلام تویسرکانی در ادامه با بیان اینکه نگرانی‌هایی که ایجاد می‌شود از شیطان و اعوان و انصار شیطان است و جای هیچ‌گونه نگرانی نیست، گفت: بهترین پاسخ را به «باید»هایی که وزیر خارجه آمریکا روز گذشته درباره ایران به کار برد را رئیس جمهور و وزیر خارجه محترم جمهوری اسلامی ایران دادند و همه باید بدانند که نتیجه «باید»های پامپئو قطعا به نفع ملت ایران تمام خواهد شد.

وی در پایان با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران علاوه بر ایتکه مردمی‌ترین انقلاب جهان است، دارای مردمی‌ترین حکومت نیز است و صحبت‌های پامپئو درخصوص شکاف میان حاکمیت و مردم در ایران، یاوه‌هایی بیش نبوده است، خاطرنشان کرد: امروز ملت ایران ید واحده است و دولت، مجلس، قوه قضائیه، نیروهای مسلح و مردم زیر سایه هدایت‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی، به وحدت آرمانی نزدیک شده‌اند.

 

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام

محسن رضایی که به منظور بازدید از شرکت صنایع پتروشیمی مسجد سلیمان، در این مجتمع در حال احداث، حاضر شده بود، در جمع مدیران و کارکنان این واحد صنعت نفت با تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان گفت: صمیمانه تشکر می‌کنم از همه کسانی که در اینجا زحمت کشیده اند. کار خیلی خوبی شروع شده است.

وی افزود: دولت آمریکا تصمیم گرفته است بار دیگر با ملت ما زورآزمایی کند. خجالت نمی‌کشند و از شکست‌ها درس نمی‌گیرند. ظاهرا آقای ترامپ نمی‌داند که ملت ایران با دست خالی در برابر دشمن متجاوز ۸ سال مقاومت کرد. ترامپ با عهدشکنی خود، یک تنه روبروی همه رهبران جهان ایستاده و جنگ ناجوانمردانه اقتصادی را می‌خواهد به ما تحمیل کند، اما اینبار هم، آمریکایی ها، شکست را تجربه خواهند کرد.

رضایی در بخش دیگری از سخنان خود به دسیسه‌های توطئه گران اشاره کرد و گفت: دشمنان می‌خواهند ملت ما را ناامید و بی اعتماد کنند. اما به فضل خدا و همت مسوولان نظام اگر اقتصاد به دست مردم و نیرو‌های انقلابی سپرده شود، مردم ما به ترامپ درس سختی خواهند داد و همانطور که در دفاع از کشور سربلند بیرون آمدند در رویارویی اقتصادی هم سرافرازانه بیرون خواهد آمد.

 

تخت روانچی و جهانگیری

مجید تخت روانچی در گفت‌وگویی در واکنش به سخنان وزیر امور خارجه آمریکا اظهارکرد:
سخنان دیشب وزیر خارجه امریکا از نظر محتوایی جدید نبود و ادامه خصومت چهل سال گذشته واشنگتن علیه کشورمان بود که­ با ادبیات­­ زننده و بی ادبانه بیان شد و از کلماتی استفاده کرد که لایق رژیم امریکاست.

 او مسائلی را مطرح کرد که خیلی به هم چسبندگی نداشت امریکایی ها پس از خروج از برجام با این­ انتقاد شرکایشان مواجه شدند که اگر از توافق هسته ای خارج شوند جایگزینش چیست.

 

اسحاق جهانگیری در واکنش به اظهارات پمپئو در یادداشتی توئیتری نوشت:  
وزیرخارجه ترامپ٤٠سال از زمان عقب است،اساساًملت ایران انقلاب کرد تا کسی نتواندبه آنها امر و نهی کند.بالاخره دولت ترامپ هم مثل گذشتگان خود مجبور است با این واقعیت منطقه کنار بیایدکه ایران باپشتوانه تاریخی وتمدنی اش کشور و ملت بزرگ خاورمیانه هست و با این ملت باید با زبان ادب ومنطق سخن گفت نه تهدید.

 

 

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x