يكشنبه, 27 آبان 1397 :: Sunday, 18 November 2018
کد خبر: 138268

گذرنامه، گرین کارت و یقه دیپلمات

گزارش هیئت تحقیق و تفحص از مسئولان دوتابعیتی و دارای گرین‌کارت حاصل یک سال تلاش این هیئت، به‌خصوص کارشناسان زبده حقوقی و امنیتی است که در قالب 33 صفحه متن گزارش، 40 صفحه پیوست به‌همراه ضمائم (کلیه مکاتبات تیم تحقیق و تفحص با دستگاه‌ها و سازمان‌ها) تقدیم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شده است و تصمیم گیری درباره مسئولین با تابعیت مضاعف وارد مرحله ی جدیدی شده است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

گزارش هیئت تحقیق و تفحص از مسئولان دوتابعیتی و دارای گرین‌کارت حاصل یک سال تلاش این هیئت، به‌خصوص کارشناسان زبده حقوقی و امنیتی است که در قالب 33 صفحه متن گزارش، 40 صفحه پیوست به‌همراه ضمائم (کلیه مکاتبات تیم تحقیق و تفحص با دستگاه‌ها و سازمان‌ها) تقدیم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شده است و قرار است این گزارش در هفته جاری در صحن علنی پارلمان قرائت شود، و در صورت تصویب مجلس به قوه قضائیه ارسال شود.

 

پوستر تابعیت

 

با این حال هنوز برخی از مسئولین از قضا کلیدی به اصل قضیه ایراد میکنند و شبهه هایی را مطرح میکنند که با گزارش های واصله از دستگاه های امنتیتی هم خوانی ندارد. از طرفی با اینکه به روزهای آخر تعیین تکلیف دو تابعیتی ها در مجلس و بعد از آن قوه قضائیه نزدیک میشویم ممکن است عده ای مفهوم روشن تابعیت و تبعات آن را ندانند.

در این گزارش سعی شده است به تنویر ابعاد پرونده مسئولین دارای تابعیت مضاعف و شاخ و برگ های آن پرداخته شود.

 

 

تفاوت بین اقامت و گرین کارت

گرین کارت نوعی مجوز اقامت بدون کسب ویزا است که تحت شرایطی شامل حال تحصیل کنندگان و شاغلین غیرامریکایی مقیم آن کشور می شود اما «تابعیت» در هر کشوری تابع قوانین خاص خویش است. کما اینکه براساس ماده 979 قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران، کسانی می توانند تابعیت ایران را تحصیل کنند که «به سن 18 سال تمام رسیده باشند»، «پنج سال اعم از متوالی یا متفاوت به صورت قانونی در ایران ساکن بوده باشند»، «فراری از خدمت نظامی در کشور متبوع خود نباشند» و «در هیچ مملکتی به جرم مهم یا جنایت غیرسیاسی محکوم نشده باشند.»

براساس بند 12 قوانین سیاسی امریکا (policy manual) که به قوانین شهروندی و تابعیت (Citizenship & Naturalization) در این کشور مربوط است، تحصیل تابعیت در ازای پذیرش در مصاحبه (Naturalization examination)، تأیید نهادهای امنیتی (include security checks)، شخصیت اخلاقی مورد تأیید (Good moral character)، ازدواج با شهروندان امریکایی و سوگند وفاداری (Oath of Allegiance) است. سوگندی که در متن آن وفاداری به حاکمیت امریکا و تعهدهای نظامی این کشور قید شده است.

[این اطلاعات از وبسایت قوانین امریکا به آدرس uscis.gov استخراج شده است]

 

 

آثار حقوقی و قانونی پذیرش تابعیت کشورهای دیگر و تقابل آنها با منافع ملی

افراد مختلف هنگام دریافت تابعیت مضاعف از کشورهای مختلف می‌بایست قسم‌نامه‌ای را پذیرفته و بدان پایبند باشند و این در حالیست که قسم‌نامه شامل بندهایی مبنی بر حفظ کشور مذکور توسط گیرنده تابعیت می‌باشد به طور مثال درباره قسم‌نامه شهروندی کشور آمریکا بیان شده است که «من با سوگند اعلام می‌کنم هرگونه وفاداری و صداقت به هر شاهزاده‌ای، فرمانروایی، کشوری یا سلطنتی خارجی که پیش از این زیر سلطه‌اش و یا شهروندش بودم مطلقاً و تماماً انکار می‌کنم و پس می‌گیرم... من هرگاه قانون مجاب کند در پشتیبانی از ایالات متحده آمریکا اسلحه به دست می‌گیرم... من این مسئولیت را با آزادی کامل و بدون هیچگونه تردید فکری یا قصد گریز از آن می‌پذیرم تا پروردگار به من یاری رساند...»

یا در سوگندنامه کشور کانادا با توجه به اینکه از کشورهای زیر نظر انگلیس می‌باشد، وفاداری به ملکه الیزابت دوم و ملکه کانادا و وارثان و جانشینان او وفادار باشم و باقی بمانم و با وفاداری قوانین کانادا را رعایت نمایم و تمام وظایفم را به عنوان شهروند کانادایی انجام خواهم داد.

نکته حائز اهمیت در اعطا تابعیت مضاعف این می‌باشد که در صورت خیانت به کشور مذکور، فرد تابعیت آن کشور را از دست خواهد داد و از تمام مواهبی که از قبل آن بهره‌مند می‌گردید بی‌نصیب خواهد شد.

همان‌طور که در نمونه‌های فوق مشاهده گردید کشورهای آمریکا و کانادا در قسم‌نامه‌های تابعیت خود شرایطی را قید نموده‌اند که در صورت رعایت آن با توجه به اینکه این کشورها دارای تضاد منافع با ج.ا.ا را به دنبال خواهد داشت.

 

 

نگاهی به سابقه بررسی پرونده دو تابعیتی ها

خلاصه ای از گاه‌شمار تحقیق و تفحص از مسئولان دوتابعیتی و دارای گرین‌کارت را مشاهده میکنید.

 

9 اسفند 93: کلید خوردن تحقیق و تفحص از دوتابعیتی‌ها در مجلس نهم

اولین بار بود که شکرخدا موسوی نماینده مردم اهواز در مجلس نهم در تاریخ 9 اسفند سال 93 از کلید خوردن طرح تحقیق و تفحص از مسئولین دوتابعیتی با 50 امضا خبر داده بود.

وی گفته بود این تحقیق و تفحص در  مورد شناسایی دوتابعیتی‌های موجود در دولت و برخی وزارتخانه‌های دولتی صورت می‌پذیرد.

 

12 تیر 95:درخواست تحقیق و تفحص از دوتابعیتی دوباره به مجلس ارائه شد

پس از آنکه عمر مجلس نهم به تحقیق و تفحص از مسئولان دولتی دوتابعیتی قد نداد قریب به یک ماه پس از بازگشایی مجلس دهم در 12 تیر سال 95 حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده شاهین‌شهر از ارائه درخواست برای تحقیق و تفحص از مسئولان دوتابعیتی به هیئت رئیسه پارلمان خبر داد.

وی گفته بود که این طرح در 7 بند تدوین شده و در اختیار هیئت رئیسه پارلمان قرار گرفته است.

 

25 آبان 95: تحقیق و تفحص از مدیران و مسئولان دوتابعیتی تصویب شد

پس از تقدیم این طرح به هیئت رئیسه پارلمان، این طرح  برای بررسی بیشتر به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس واصل شد که این کمیسیون این طرح را رد کرد و آن را برای رأی‌گیری به صحن علنی مجلس ارجاع داد که در جلسه روز 25 آبان سال 95 قوه مقننه این طرح مصوب شد.

 

9 آذر 95: انتخاب اعضای هیئت‌ تحقیق و تفحص از دوتابعیتی‌ها

سید حسین نقوی‌حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تاریخ 9 آذر سال 95 از انتخاب اعضای هیئت‌ تحقیق و تفحص از دوتابعیتی‌ها خبر داد.

وی گفته بود، جواد کریمی قدوسی، نادر قاضی‌پور، سید حسین نقوی حسینی، حسینعلی حاجی‌دلیگانی، حسن نوروزی، جواد ابطحی، قاسم جاسمی، مجتبی ذوالنور، محمد دهقانی، ابوالفضل ابوترابی و مجید ناصری‌نژاد به‌عنوان 11 عضو کمیته تحقیق و تفحص از دوتابعیتی‌ها تعیین شده‌اند.

 

26 دی 96: تکمیل گزارش هیئت تحقیق و تفحص از دوتابعیتی‌ها

26 دی ماه سال گذشته بود که حسینعلی حاجی‌دلیگانی عضو این هیئت از تکمیل شدن گزارش نهایی خبر داده و اعلام کرده بود  که این گزارش برای قرائت در اختیار هیئت رئیسه پارلمان قرار گرفته است.

 

23 اردیبهشت 97 متن کامل گزارش تفحص از دوتابعیتی‌ها در رسانه‌ها

متن کامل گزارش هیئت تحقیق و تفحص از دوتابعیتی‌ها در تاریخ 23  اردیبهشت سال جاری در رسانه‌ها نیز منتشر شد و حسینعلی حاجی‌دلیگانی از ارسال اسامی 100 فرد دوتابعیتی به دادستانی‌کل کشور خبر داد.

ماجرای مدیران دوتابعیتی بعد از ماه‌ها کش و قوس بین مجلس و دستگاه قضایی با دولت هفته گذشته با انتشار گزارش تحقیق و تفحص مجلس از دوتابعیتی‌ها وارد مرحله جدیدی شد، گزارشی که ضمن تمجید از دستگاه‌های مسئول در شناسایی چهره‌های دوتابعیتی همچون سازمان اطلاعات سپاه و وزارت خارجه از مسامحه وزارت اطلاعات به عنوان مسئول مستقیم شناسایی چنین مدیرانی، انتقاد کرده است.

این گزارش تاکید داشت که 210 مدیر دوتابعیتی در دستگاه‌های مختلف مشغول به کار هستند و در این زمینه وزارت اطلاعات مسامحه کرده است. همچنین در بند دیگر این گزارش آمده بود که فرزندان ظریف، زنگنه و مشاوران روحانی در خارج کشور با تابعیت مضاعف مشغول فعالیت اقتصادی بودند.

 

لازم به توضیح است که افراد دارای تابعیت مضاعف و اقامت خارج کشور؛ حداقل در 19 حوزه مورد استعلام قرار گرفته‌اند که بر اساس آمار تقاضا که منجر به مخالفت و عدم تأیید صلاحیت گردیده (210 مورد طی 2 سال گذشته)، بیشترین حوزه‌ها عبارتند از:

(توضیح: تعداد زیر مربوط به بیشترین حوزه‌های دوتابعتی‌ها می‌شود و تمامی 210 نفر یاد شده در ذیل درج نشده است)

1- اشتغال در مراکز دولتی و حکومتی (47 مورد)

2- انتصاب در پست‌های دولتی (37 مورد)

3- همکاری با مراکز حساس و دولتی (28 مورد)

4- مراکز علمی، دانشگاهی و آموزشی (13 مورد)

5- همکاری با مراکز نظامی (12 مورد)

 

حالا دیروز ابعاد جدیدی از پرونده مقامات دوتابعیتی‌ توسط هیئت تحقیق و تفحص از مسئولان دو تابعیتی و دارای گرین کارت، منتشر شده است. این اطلاعات جدید را جواد کریمی قدوسی که ریاست هیئت تحفص را برعهده‌ دارد اعلام کرده است.

طبق اظهارات جدید رئیس هیئت تفحص از دوتابعیتی‌ها، لیستی از افراد دو تابعیتی تدوین شده است که نام برخی از معاونان رئیس‌جمهور، برخی مسئولان نهاد ریاست‌جمهوری، بعضی از معاونین وزرا، برخی از اعضای تیم مذاکرات هسته‌ای، تعدادی از مدیران عامل بانک‌ها، بعضی از اعضای هیئت مدیره بانک‌ها، برخی از مدیران شعب بانک‌ها، تعدادی از مسئولین پروژه شبکه ملی اطلاعات، بعضی از اعضای شورای شهر دوره چهارم تهران، روسای شورای شهر تعدادی از استان‌ها، برخی از مسئولین اتاق‌های بازرگانی، بعضی از استانداران، مسئولین تعدادی از شرکت‌های مهم دولتی، مسئولین برخی از فدراسیون‌های ورزشی، مقامات بعضی از سازما‌ن‌های دولتی از جمله سازمان امور مالیاتی کشور، تعدادی از افراد در بخش هنر و سینما، بعضی از مسئولین صداوسیمای برخی از استان‌ها، در این لیست قرار دارد.

 

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x