سه شنبه, 29 آبان 1397 :: Tuesday, 20 November 2018
کد خبر: 138063

وقتی قوانین فیزیک در این سحابی فضایی نقض می‌شود+تصاویر

فضا پر از اسرار وشگفتی هاست و برخی اجرام فضایی راز و رمز‌هایی پنهان در خود دارند که قوانین فیزیکی معمولی در دنیا را نقض می‌کنند.
اتاق خبر 24

کارشناسان به تازگی موفق به شناسایی نور لیزر ساطع شده از سحابی مورچه (the Ant Nebula) با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل شده اند.

تیمی ازدانشمندان درحال بررسی پدیده نادر بازتابش نور لیزر از قلب سحابی سیاره‌ای (Menzel ۳) هستند که به نام سحابی مورچه شناخته می‌شود.

سحابی Menzel ۳، در فاصله ۸ هزارسال نوری از زمین و درصورت فلکی نورما (constellation Norma) قرار دارد؛ این سحابی در سال ۱۹۲۰ میلادی به وسیله منجمی به نام (Donald Menzel) کشف شده و به دلیل شباهت آن به ساختارفیزیکی بدن مورچه، سحابی مورچه نام گذاری شده است.

اکنون دانشمندان آژانس فضایی اتحادیه اروپا (ESA) درحال بررسی برروی این سحابی و تابش نور لیزر از آن با استفاده ازتلکسوپ قدرتمند مادون قرمز هرشل هستند و درنظر دارند یافته‌های جدیدی درباره اشعه لیزر ناشی از انفجار گازهیدروژن در مرکز این سحابی به دست آورند.

مکان قرار گیری تلسکوپ هرشل در زمین و در اتاقی کاملاً ایزوله و بدون کوچکترین آلودگی است تا بتواند تصاویری با کیفیت ازاین سحابی منحصربه فرد ثبت کند.

پژوهش درباره این سحابی که کوتوله سفید دوتایی است (کوتوله سفید حالتی است که ستاره منبع انرژی خود را ازدست می‌دهد و به جرمی فشرده و بدون نور تبدیل می‌شود)، چگونگی انتشار اشعه لیزر ناشی از انفجار گاز هیدروژن و  بررسی اینکه چگونه این سحابی برخلاف قوانین فیزیکی ابعادی کوچک ندارد،  به وسیله دانشمندان دانشکده فیزیک دانشگاه منچستر با همکاری دانشمندان ESA درحال انجام است.

محققان اعتقاد دارند امکان دارد یک ستاره مخفی دوم در قلب این سحابی پنهان شده باشد و این موضوع سبب جلوگیری از کاهش جرم و نور آن می‌شود.
 

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x