دوشنبه, 28 آبان 1397 :: Monday, 19 November 2018
کد خبر: 137933
قائم مقام ستاد اقامه نماز:

مساجد ساده و ارزان ساخته شود

قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور گفت: ارزان و ساده سازی در ساخت مساجد باید مدنظر قرار گیرد.
مساجد ساده و ارزان ساخته شود اتاق خبر 24

محمود مظفر روز چهارشنبه در نخستین نشست مجمع خیرین مسجد ساز استان خراسان جنوبی افزود: به طوری که به جای یک مسجد سه میلیاردی، 10 مسجد 300 میلیونی پرکاربرد ساخته شود.
وی با بیان اینکه مسجدسازی در مناطق محروم و پرجمعیت باید در دستور کار باشد گفت: اعضای مجمع خیرین مسجدساز هرچه زودتر کمبود مساجد را در همه زمینه های احداث، تکمیل و تجهیز و با در نظر گرفتن نیازسنجی و اولویت ها در بانک اطلاعاتی مشخص، اعلام کنند که تمامی اقدامات خیران براساس اولویت ها صورت گیرد. 
وی ادامه داد: مجمع خیرین مسجد ساز خراسان جنوبی به عنوان سومین استان کشور فعالیتش را آغاز کرد و تا پایان سال جاری، مجمع خیرین مسجد ساز در تمامی کشور فعال می شود. 
قائم مقام ستاد اقامه نماز اظهار کرد: حضور مردم در ساخت مساجد یک اصل اجتناب ناپذیر است به طوری که تا مردم مشارکت نداشته باشند در مساجد هم رونقی نخواهد بود. 
وی با بیان اینکه ساخت مساجد کار انسان های مومن است افزود: مردم باید برای ساخت مساجد اعلام نیاز کنند و خودشان وارد میدان شوند، دولت هم فقط باید نقش تسهیل گری را بر عهده داشته باشد. 
مظفر گفت: مجمع خیرین مسجد ساز از سال 92 با پیشنهاد حجت الاسلام و المسلمین قرائتی به مقام معظم رهبری کار خود را به صورت چراغ خاموش آغاز کرد تا نیازسنجی ها و اولویت های کاری را برگرفته از اهداف مورد نظر پیگیری کند و خراسان جنوبی به عنوان سومین استان کشور دارای مجمع شده است. 
وی بیان کرد: امیدواریم با این حرکت معنوی بتوانیم بخش عظیمی از مشکلات مساجد را با کمک خیران حل کنیم. 

**ساخت مسجد باید طرح مصوب داشته باشد
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی هم در این نشست گفت: ساخت مسجد باید طرح مصوب داشته باشد زیرا برای ساخت آن نمی توان بودجه مصوبی در نظر گرفت.
سید مجتبی علوی مقدم بیان کرد: وقتی زمین و طرح مشخص باشد خیر هم راحت تر ورود می کند.
وی گفت: در ساخت مساجد باید تمامی قوانین و مقررات ساختمانی رعایت شود و مگر می توان ساخت خانه خدا را با تخلف شروع کرد.
معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی تاکید کرد: برای ساخت مساجد جدای از بحث حفظ و نگهداری باید آینده نگری 60 ساله وجود داشته باشد.
وی اظهار کرد: ساخت مسجد به تنهایی کافی نیست بلکه باید به مستقلات آن هم توجه کرد تا برای پرداخت قبض آب و برق شان و جایگاه نماز پایین نیاید.
علوی مقدم گفت: برای ساخت مساجد باید مستقلات تجاری را مدنظر قرار داد تا هزینه های جانبی مساجد از طریق این مستقلات مرتفع شود.
وی تصریح کرد: خراسان جنوبی با توجه به روحیه اعتقادی و دینمداری مردم آن از بافت خوبی در زمینه مساجد برخوردار است و از این پس هم باید از این ظرفیت به خوبی استفاده شود.
وی حضور نمایندگان ادارات راه و شهرسازی، اوقاف و امور خیریه و نظام مهندسی را در مجمع خیرین مسجد ساز مهم دانست و افزود: این حضور بسیاری از مشکلات پیش روی مساجد را مرتفع خواهد کرد.

** نباید از مشارکت مردم غفلت شود 
مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی هم گفت: نباید از مشارکت مردم غافل ماند و از ظرفیت آنان برای ساخت مسجد استفاده کرد. 
حجت الاسلام روح الله نوری افزود: اگر فرد مسجدی تربیت کنیم بدون شک مسجدی ها مساجد را خواهند ساخت و دولت و مسئولان در کنار مردم باید این مهم را مدنظر داشته باشند. 
وی با بیان اینکه غیر از 2 روستا بقیه روستاهای خراسان جنوبی دارای مسجد هستند گفت: مساجد استان از لحاظ ساختمانی نیازهای ویژه ای دارند زیرا تعدادی در زلزله ها تخریب و تعدادی هم فرسوده شده اند که در کنار ساخت مساجد باید به آن توجه کرد. 
وی اظهار کرد: وضعیت مساجد ما نباید به جایی برسد که مدیران به زحمت حتی در مراسم غبار روبی شرکت کنند یا خادم مسجد برای امرار معاش با مشکل مواجه شود. 
خراسان جنوبی دارای 2 هزار مسجد است که تعداد زیادی از آن نیاز به بازسازی دارد. 

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x